Сценарій заняття школи фахової адаптації молодого педагогічного працівника (для методистів)

Автор: методист Червона Лариса Миколаївна

Червона Лариса МиколаївнаЗаняття «Школи фахової адаптації молодих педагогічних працівників» сприяють мотивації молодих викладачів та майстрів виробничого навчання до самовдосконалення, формуванню професійних компетентностей педагога, створюють позитивний психологічний клімат у педагогічному колективі, сприяють самопізнанню себе як особистості, формують комунікативні уміння та навички. Сценарій заняття на тему «Хочеш бути щасливим – будь ним!», представлений автором, розкриває глибину розуміння поняття вчительського «щастя» кожного з учасників, допомагає глибше засвоїти поняття «щастя» та сприяє розвитку унікального вміння володіти ним.


 

І. ВСТУП.

Методист.

Шановні колеги! Сьогодні у нас чергове заняття Школи фахової адаптації молодих педагогічних працівників. Я вирішила відійти від повсякденних методичних тем та проблем і поговорити з вами про щастя, тому що тільки щасливий вчитель може зробити щасливими своїх учнів. Хочу одразу сказати, що ми будемо вживати термін – вчитель, або вчительське щастя, тому, що ким би ми не були – викладачами чи майстрами виробничого навчання, ми всі – вчителі, які навчають та виховують наших учнів.

Слайд №1

Оголошення теми заняття методистом.

Тема: Хочеш бути щасливим – будь ним.

К. Прутков

Слайд №2

Оголошення мети заняття.

Мета: сприяти мотивації молодих педагогічних працівників до самовдосконалення в різноманітних сферах життя, формувати професійні компетентності педагога для здійснення постійного професійного розвитку, створювати позитивний психологічний клімат у педагогічному колективі, сприяти самопізнанню себе як особистості, сприяти формуванню комунікативних умінь та навичок, розкрити глибину розуміння поняття вчительського «щастя» кожного з учасників, допомогти глибше засвоїти поняття «щастя» та сприяти розвитку унікального вміння володіти ним.

Слайд №3

Форма проведення: Заняття з елементами тренінгу.

Методист

Ми всі хочемо бути щасливими. А що таке — щастя? Які його складові?

Що впливає на наше відчуття щастя? Як навчитися бути щасливим?

Ви, мабуть, чули про «гормони щастя»? Що ми знаємо про них? Та які є способи підвищення концентрації цих гормонів в організмі? (відповідають учасники заняття)

  • Дуже добре. Тож давайте почнемо наше спілкування із збільшення рівня «гормону щастя» в нашому організмі та з’їмо шоколадну цукерочку (методист пригощає учасників цукерками)

– Ну, що, відчули себе щасливішими? Тоді працюємо далі.

Для початку я хотіла би дізнатися, як часто ви відчуваєте себе щасливими. І для проведення першої вправи запрошую нашого психолога.

Психолог.

  • Давайте виконаємо таку вправу: згадайте та напишіть 5 щасливих подій, які трапились з вами сьогодні. На це завдання вам дається 2 хвилини.

(потім кожен учасник зачитує свої щасливі події, а психолог коментує)

Методист.

– Що нам показала ця вправа? Не просто те, як часто ми відчуваємо себе щасливими, а змусила замислитись над тим, що про щастя слід не мріяти, щасливим треба бути. Так, як звучать слова Козьми Пруткова: «Хочеш бути щасливим – будь ним!», що і є темою нашого заняття. А щоб краще розуміти, про що ми говоримо і модель чого будемо створювати, давайте звернемося до тлумачних словників і знайдемо значення слова «щастя».

Слайд № 4 (читають учасники)

Щастя – це стан цілковитого задоволення життям; вияв радості від спілкування з рідними, близькими; успіх, удача. (Тлумачний словник української мови).

Слайд № 5

Щастя – поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності повнотою й осмисленістю життя, здійсненням свого людського призначення (Український педагогічний словник ).

Слайд №6

Щастя – благополуччя, земна благодать, бажання жити без горя, смутку, тривоги, спокій і задоволення взагалі, усе бажане, усе те, що заспокоює і задовольняє людину, за переконаннями, смаками і звичками її (Словник Даля)

Методист.

Ми визначились із значенням слова «щастя» взагалі, а давайте поговоримо про вчительське щастя. Чи існує воно? Скажіть, чи досліджувалась взагалі проблема вчительського щастя науковцями та видатними педагогами.? Це було ваше випереджальне домашнє завдання.

Учасник №1

Мені здається, що все почалося із філософської спадщини Григорія Сковороди, з його концепції «сродної праці», яка поняття «праця» наповнює новим змістом. Праця — це всеперемагаюча сила, без якої не може бути добра і щастя. Але вона приносить радість і задоволення лише тоді, коли є “сродною”, відповідає індивідуальним природним нахилам людини. Щоб бути щасливою, людина повинна пізнати себе, свої здібності і відповідно до них вибрати той чи інший вид суспільно корисної праці. Тобто, Сковорода говорить про працю не як засіб існування, а як найбільшу життєву потребу, найвищу насолоду та щастя людини.

Учасник №2

Відомий класик психології Карл Юнг виділяв п’ять найголовніших складових людського щастя.

Першою складовою щастя є хороше фізичне та психологічне здоров’я.
Наступною складовою щастя є хороші відносини з друзями та сім’єю.
Здатність до сприймання краси також є складовою щастя. Стосується це краси природи та мистецтва. Задоволеність своєю професією є також невід’ємною частиною для щастя людини. Філософська або релігійна точка зору, яка допоможе впоратись з різноманітними проблемами також допоможе бути щасливішим.

Учасник №3

Нова освітня парадигма в Україні спрямована на те, щоб вчитель володів не лише багажем знань, різноманітними технологіями освітньої діяльності, а й був щасливою особистістю, здатною робити щасливими оточуючих, передусім учнів. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є дослідження спадщини фундаторів і носіїв оригінальних педагогічних технологій. На деякі аспекти її вирішення звернена увага в наукових працях Григорія Васяновича, Вікторії Ніснер («Щастя як педагогічна категорія в історії вітчизняної освіти івихован-ня») та Дмитра Пащенка. У цьому контексті особливого значення набуває творчий доробок відомого українського педагога Олександра Захаренка, заслуженого учителя УРСР, народного учителя СРСР, академіка Академії педагогічних наук України, директора відомої в Україні авторської школи у селі Сахнівка на Черкащині. Він акцентує увагу на важливу якість професійної майстерності вчителя – здатності бути щасливим і робити щасливими учнів.

Методист

Дякую і хочу додати, що дуже важливими є погляди О. Захаренка на роль вищих навчальних закладів у формуванні важливої складової професійної майстерності майбутнього вчителя –здатності бути щасливим і робити щасливими оточуючих. Він вважав, що ВНЗ мають розв’язати два найважливіших завдання:

по- перше, сприяти вступу на навчання до педагогічних вузів тим випускникам загальноосвітніх шкіл, які мають вроджену любов до дітей і природний нахил до виховання;

по-друге, в процесі викладання психолого- педагогічних дисциплін, педагогічної практики та різноманітної виховної роботи із студентами звертати особливу увагу на формування вище вказаної якості у майбутніх вчителів.

Учасник №4

В США є ціла індустрія на підтримку щасливого вчителювання. Наприклад, ви можете замовити теніски з написами на кшталт «Викладання математики робить мене щасливим» чи «Я не викладаю математику заради задоволення» на певному сайті. Чи уявіть вчителя, який тримає в руках «щасливу кружку» з написом «Teaching Makes My Heart Happy» (Вчителювання робить моє серце щасливим). В «інструкції» до цієї чашки сказано: використовуйте цю кружку, щоб показати, як ви любите вчителювати… і любите каву чи чай. Вихователь дитячого садочка приходить на роботу з сумкою, на якій написано: «Kindergarten is Cool!» (Дитсадок — це круто!). В руках у вчителя журнал (органайзер) «Щасливий сотий день у школі», який допоможе зробити незабутнім його сотий день у цьому класі (у американців є свято «100th Day»). Діти та колеги можуть побачити вас ось в цій майці «Люблю вчителювати», яку вам подарував директор школи на якомусь шкільному святі. Усе це ніби і дрібнички, але лише на перший погляд. Саме з таких дрібничок і складається щасливе вчителювання. А справді, щасливий вчитель — найкращий вчитель! (Happy teachers are better teachers!). Я згодна, що саме такі дрібнички можуть посприяти тому, щоб шалька терезів соціального самопочуття того чи іншого вчителя все ж схилилась у бік позначки «щастя».

Методист.

А чи відчуваєте ви себе щасливими на роботі? І що вам не вистачає для повного відчуття свого професійного щастя? Я хочу запропонувати вам створити свою власну модель щасливого педагога. Символом щастя завжди вважався птах і тому у вас на столі лежать паперові пташки, на яких ви напишете ту складову щастя, яку ви вважаєте важливою і необхідною, а потім озвучите, обгрунтуєте і розмістите «своє щастя» ось на цій гарній гілочці. Кожному учаснику дістається по 5 пташок, працюємо 10 хвилин. (Фоном звучить пісня «Птица счастья завтрашнего дня»)

Після виконання завдання один із учасників підводить підсумок і узагальнює.

Методист.

У книжці «Алхімік» Пауло Коельо є епізод, яким можна проілюструвати ше одне з розумінь щастя:

«В одній країні правив цар-мудрець, і всі з’їжджалися до нього за порадою: як стати щасливим. Один юнак теж приїхав за такою порадою. Проте цар, замість того, щоб відкрити хлопцю рецепт щастя, сказав: «Набери в ложку соняшникової олії й обійди з цією ложкою всі палати мого замку, не проливши ані краплі». Коли юнак повернувся, цар спитав: «Чи сподобались тобі картини в моїй галереї? Чи зацікавили тебе книги в бібліотеці? Які в тебе враження від перських килимів, грецьких ваз, дивовижних квітів і водоспадів?» Проте юнак не помітив нічого, бо стежив за своєю ложкою олії. Тоді цар наказав йому знову пройти всюди з ложкою олії і розповісти про все, що захопить його. Юнак знову обійшов замок і був вражений витворами мистецтва і дарами природи, проте він розлив олію. Так ось, щастя — це бачити всю красу навколишнього світу (природи, мистецтва, людської душі, своєї професії) і не забувати про свою «ложку олії».

  • Що би ви ще додали до нашої моделі щастя уже не як педагоги, а просто як звичайна людина? Назвіть по одній складовій (доповнюють)

Методист.

А ще я знаю, що у нашого викладача Андрія Володимировича є своє поетичне уявлення про щастя. Будь ласка, послухаємо (звучить авторська поезія)

Дякую і хочу процитувати ізраїльського професора Гьори Дромі:

«Якщо ви вмієте робити в школі все, але не любите дітей, не вмієте посміхатися, захоплюватися життям (О Боже, який сьогодні хороший день і які чудові діти!) — будь ласка, знайдіть собі іншу роботу». На його думку, головне для педагога:

  • навчитися відчувати красу життя;
  • навчитися творити любов;
  • навчитися посміхатись і мати «внутрішню усмішку».

РЕФЛЕКСІЯ.

Методист.

Наше заняття добігає кінця і треба підвести підсумки, а для цього проведемо невеличку вправу. У вас на столі лежать яблука – символічний плід нашої праці. Будь ласка, кожен з вас бере собі яблуко і говорить про те, що вам дало сьогоднішнє заняття, сподобалось чи ні та чи було корисним.

(Учасники висловлюють свої думки).

А завершити хотілося би чудовими словами про щастя великого українського поета Василя Симоненка.

Слайд №7

«Як мені даровано багато, скільки в мене щастя, чорт візьми! – на землі сміятись і страждати, жити і любить поміж людьми!» В.Симоненко

Методист.

І на останок хочу подякувати всім учасникам нашого заняття, моїм молодим колегам, та побажати відчувати себе щасливими людьми і щасливими педагогами.

Презентація

 

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Надзвичайно важливе питання: навчання молодих працівників. Гарно пророблене заняття, з цікавим змістом та різними формами роботи. Заняття буде кориснои дляя молодих вчителів, отриманий досвід іони зможуть використоівувати в своїй роботі.

  2. Дякую ЛарисіМиколаївні за таке змістовне заняття – позитивне, методично виважене, з цікавою темою і захоплюючими формами роботи. Дуже сподобалося, особливо доречним був уривок з “Алхіміка”. Навчити людей, у даному випадку молодих фахівців, знаходити щастя у простих буденних речах – це подарувати їм шанс на радісне, щасливе життя і чудова нагода сформувати любов до обраної професії.