Урок читання в 4 класі
В. Чемерис “Чорна кішка, або магічне число сім”
Автор: вчитель початкових класів Шпак Ірина Володимирівна
Тема. Валентин Чемерис “Чорна кішка, або магічне число «сім»”.
Мета:
- ознайомити з оповіданням Василя Чемериса «Чорна кішка, або магічне число «сім»», з прикметами і повір’ями різних народів, українським фольклором;
- розвивати і удосконалювати навички читання, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас;
- виховувати працелюбність, старанність, наполегливість, доброту, віру в свої сили, любов до тварин.
Обладнання: підручник «Читанка 4 клас», «Читайлик», ноутбук, тематична презентація, криптограми, ребуси, портрет В. Чемериса, прислів’я.
Форма проведення:
Хід уроку
І. Організація початку уроку
- Привітання
– Доброго ранку, діти! Подивіться на мене, посміхніться! Посміхніться один одному, своєму класному керівникові, нашим гостям! Бажаю, щоб увесь сьогоднішній день був таким же радісним, і ви залишалися такими ж привітними і веселими!
- Перевірка готовності учнів до уроку
– Перевірте, чи все необхідне до уроку ви підготували. На парті повинні бути підручник, робочий зошит, щоденник, пенал.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
а) робота над скоромовкою
Кіт котові каже: “Коте,
до комори кадуб вкотили.
В кадуб вкинеш капустину,
Кілька китичок калини”.
- Недарма наш урок ми розпочали зі скоромовки про котика, адже на урок до нас завітала маленька пухнаста кішечка Пума і принесла нам багато різних завдань. Якого кольору в неї хутро? (Чорного.)
- А чи знаєте ви, що в народі кажуть про чорних котів? (Говорять, якщо чорна кішка перебіжить дорогу – чекай невдачі.)
- Дійсно, у нас побутує таке повір’я. А в Англії, наприклад, вважають, що чорна кішка приносить в дім щастя. Моряки завжди беруть на корабель чорну кішку, бо вірять, що тоді плавання буде вдалим.
- Хто має рацію, а хто помиляється, ми подумаємо наприкінці уроку.
- – А зараз поглянемо, які завдання приготувала для нас Пума.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Читацька розминка
б) розгадування ребусів
- Що спільного у всіх ребусах? (У всіх ребусах є цифра «7».)
в) «Хвилинка-цікавинка»
– Чи не найбільшою популярністю користується у людей число 7: сім днів у тижні, сім чудес світу; у казках – сім господинь, семеро козенят, сім господинь. У чому ж секрет? Виявляється, що число сім відповідає обсягу короткотривалої пам’яті людини, тобто це та кількість предметів, ознак, яку ми спроможні запам’ятати одразу і на більш-менш тривалий час.
г) складання прислів’їв
- Краще сім разів горіти, 3. а він ще тепер скаче.
- Наговорив сім міхів горохів, 1. аніж один раз осиротіти.
- Сім літ минуло, як музика грала, 2. та всі неповні.
- Пригадайте ще прислів’я, у яких зустрічаємо число «сім». (Семеро одного не чекають; сім разів відміряй, а раз відріж; сім п’ятниць на тиждень.)
ґ) розгадування криптограми
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Розповідь вчителя про письменника.
- Сьогодні ми прочитаємо оповідання українського письменника Валентина Чемериса (портрет) «Чорна кішка, або магічне число «сім».
- Валентин Лукич Чемерис – відомий сучасний український письменник. Народився на Полтавщині, але багато років жив і працював в Дніпропетровську. Написав багато оповідань, повістей, романів на різноманітну тематику. Особливою популярністю користуються його гумористичні і фантастичні твори. Нині живе у Києві, працює в редакції відомої газети «Літературна Україна». Сьогодні ми з вами познайомимося з оповіданням «Чорна кішка, або магічне число «сім»».
- Що ви запам’ятали про Валентина Чемериса?
- Бесіда.
- Поміркуйте, про що може йти мова у творі з такою назвою?
- Прочитавши твір, ми з вами визначимо, чи насправді «для того, щоб трапилося диво, потрібно багато працювати».
- Словникова робота.
Навмисно наврочити зарадити біді
Квапливо підстерігає нікому анічичирк
Невдача отакезних перестало щастити
Всадовила зашепотіла шерсть наїжачить
- Значення яких цих слів вам не зрозуміле?
- Першоразове читання вчителем.
- Зараз ви прослухаєте оповідання, а потім ви скажете, яка неприємність постійно траплялася з Васильком, і що було причиною цього?
- Перевірка сприймання твору
- Яка неприємність постійно траплялася з Васильком? (Він постійно отримував двійки в школі.)
- Що було причиною цього? (Причиною цього була чорна кішка Пума, яка постійно перебігала йому дорогу.)
- Чи насправді у всьому винна чорна кішка Пума, дізнаємося наприкінці уроку.
V. Закріплення набутих знань.
- Повторне читання твору учнями:
а) читання ланцюжком
– Зараз ми ще раз прочитаємо оповідання ланцюжком.
б) «День-ніч»
– А зараз ми будемо читати оповідання, граючись. Гра називається «День-ніч». За командою «День» ви читаєте пошепки, за командою «Ніч» – заплющуєте очі. За наступною командою «День» – швиденько знаходите місце, де, закінчили, і продовжуєте читати. Але не забудьте – слідкувати пальчиком не можна!
в) вибіркове читання
– Коли Василькові перестало щастити? Прочитайте, як хлопчик зустрічався щоранку з чорною кішкою. (Та тільки-но з під’їзду вискочить …)
– Знайдіть речення, в яких описано хазяйку Пуми. (Двері йому відчинила … Сувора жінка уважно подивилася …)
– Прочитайте, яку таємницю розкрила інка Василькові. («Слухай мене уважно…)
– Які слова треба було промовляти Василькові, щоб чорна кішка не зурочила?
- Характеристика головних героїв.
– Назвіть головних героїв оповідання. (Василько Моргайло, чорна кішка Пума та її хазяйка.)
– У яку прикмету вірив Василько? (Василько вірив, що чорна кішка приносить невдачу.)
– Поміркуйте, яким учнем був Василько? (Василько був не дуже старанним учнем.) Чому? (Тому що всі свої невдачі пояснював забобонами, а не недобросовісним ставленням до навчання.)
– Які думки Василька викликають у нас посмішку? Що ви засуджуєте у його поведінці?
– Як ви вважаєте, хазяйка Пуми дійсно дуже сувора, чи може вона насправді дуже добра? (Добра.)
– Як вона відреагувала на скаргу Василька? (Вона дала йому пораду.)
– А як би ви вчинили на її місці? Я думаю, багато людей на її місці могли б посміятися з Василька, а вона цього не зробила, тому насправді ця жінка дуже добра.
– Як ми ще можемо її охарактеризувати, зважаючи на те, що вона вигадала? (Жінка розумна, кмітлива, має почуття гумору.)
– А яка ж сама кішка Пума? Чи вона винуватиця Василькових двійок? (Ні. Василько сам винен.) Чому? (Бо повторював правило тільки один раз.) А чи буде з цього якась користь? (Ні.) Правильно.
– Для того, щоб вивчити правило, треба принаймні декілька разів його прочитати, щоб не просто завчити, а зрозуміти головне. А ще краще розповісти правило мамі чи таткові: так і ви краще запам’ятаєте, і батькам нагадаєте, якщо вони забули або не знали.
- Читання в особах
– А зараз ми прочитаємо оповідання в особах.
– Слова автора/Василька/вчительки/хазяйки Пуми читатиме … .
- Узагальнююча бесіда
– То ж скажіть, що насправді допомогла Василькові? (Те, що він повторював правило багато разів і добре його запам’ятав.)
– У чому полягає магія числа «сім»? ( У тому, що, повторивши правило сім разів, Василько точно його запам’ятав.)
VІ. Підсумок уроку
- Підсумкова бесіда
- З яким новим оповіданням ми познайомилися на уроці? («Чорна кішка, або магічне число «сім».)
- Хто автор оповідання? (Валентин Чемерис.) Що ви про нього запам’ятали?
- Тож скажіть, чи справді чорна кішка приносить нещастя? (Ні, це лише забобони. Все залежить від нас.)
- А в чому полягала магія числа «сім» для Василька? Чи насправді воно магічне? (Ні.)
- Наша гостя Пума дуже вдячна вам за урок, і вона обіцяє приносити вам відтепер лише щастя і гарні оцінки.
- Оцінювання
- А сьогодні Пума принесла гарні оцінки … . Але це лише тому, що ви гарно працювали на уроці!
- Домашнє завдання
Конспект уроку складено методично правильно. Велика робота проводилась вчителем для збагачення словникового запасу учнів. Але уява про урок була б повною, якби були додатки до уроку(читацька розминка – ребус). Дякую за чудовий урок!
Методично грамотний урок читання. На кожному етапі досягнута поставлена мета. Протягом усього уроку спостерігається розвиток мовлення учнів. Можна брати і користуватися таким конспектом. Дякую за матеріал.