Урок читання в 4 класі
М. Чумарна “Казка про друга”
Автор: вчитель початкових класів Дудник Світлана Віталіївна
Тема. М. Чумарна «Казка про друга»
Мета. Вчити орієнтуватися в структурі тексту, формувати вміння визначати головну думку твору, порівнювати вчинки і поведінку персонажів. Вдосконалювати навички виразного і правильного читання та навички літературного аналізу твору, збагачувати активний словник школярів. Викликати бажання обирати краще з літературних джерел для самовиховання та виховувати почуття товариськості.
Обладнання. Мультимедійні засоби навчання, розсипані прислів’я, таблиця передбачень, індивідуальні малюнки рюкзаків, смайлики настрою.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу
- Встаньте, діти. Підтягніться!
Тим, хто зліва – посміхніться,
Тим, хто справа – руку дайте.
І гостей ви привітайте.
А зараз розпочнемо наш урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Мотивація.
На сьогоднішньому уроці ви маєте попрацювати так, щоб отримати необхідні знання вам у житті. А в кінці уроку «скласти їх у рюкзачок», який є на парті у кожного та визначити власний настрій і позначити його смайликами.
- Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні у нас буде трохи незвичайний урок. Ми продовжимо тему із курсу «Корисні звички» і допоможе нам в цьому урок читання. А ще на уроці ми повторимо всі вивчені частини мови і будемо будувати текст-міркування.
– Сьогодні ми продовжимо розмову про дружбу. А дізнаєтесь тему сьогоднішнього уроку, склавши із розсипаних слів прислів’я.
Дерево, а, друзями, людина, корінням, міцне.
– Як розумієте це прислів’я? Прислів’я належать до малих літературних жанрів. Які ще малі літературні жанри ви знаєте? ( Скоромовки, загадки, приказки, мирилки).
– Спробуйте виразити, що для вас значить дружба за допомогою різних частин мови (в групах)
І група – іменник; прикметник; дієслово. (Друг, дружний, дружити)
ІІ група – синоніми до слова «друг».( Товариш, приятель, побратим, друзяка, дружище)
ІІІ група – антоніми до слова «друг».( Ворог, противник, супротивник)
- «Асоціативний кущ»
ДРУГ | |
Товариш | Підтримка |
Допомога | Книга |
- Відпочинок.
Про дружбу складено багато віршів, казок, пісень, створено безліч фільмів і мультфільмів. Пригадайте мультфільми про дружбу і скажіть:
-з ким дружив крокодил Гена? (Чебурашка)
– як звуть друзів із Простоквашино? (Дядя Федір, Матроскин, Шарик)
– назвіть друзів Вінні Пуха; (П’ятачок, ослик Іа, Сова)
– він подружився із тим, хто живе у ставку, тільки посміхнувшись йому. Хто це? (Єнот)
– хто друг Черепахи, що лежить на сонечку і співає пісеньку?(Левенятко)
– Молодці, ви добре знаєте мультфільми. Вміння дружити – найголовніша риса людини. Перевіримо, кого можна називати справжнім другом, поговоримо, як треба дружити. Допоможе нам у цьому твір Марії Чумарної «Казка про друга», (Портрет, біографія письменниці)(Повідомлення учня із «Довідкового бюро»)
- Вправа «Передбачення»
– За назвою твору і ключовими словами спробуйте передбачити зміст казки.
Друг Сашко, комп’ютер, космічні подорожі, Компутик, планета Тайн, засумував, справжній друг.
ІІІ. Опрацювання казки М.Чумарної «Казка про друга»
- Словникова робота. Завдання для роботи у групах.
– З’єднайте стрілкою слова з їх лексичними значеннями. (На виконання цього завдання відводиться 15 секунд).
Нудьгую пов’язаний з космосом
Космічний учні одного класу
Фотопристрої сумую
Однокласники небесне тіло
Комп’ютер прилади для фотографування
Планета електронна обчислювальна машина
- Опрацювання першої частини казки.
А) Виразне читання частини казки вчителем.
– Про кого ця казка?
– Як звуть головного героя?
– Куди він потрапив?
– Як ви думаєте, чому планета має таку назву?
Б).Вправа на розширення поля читання. Словникова робота (Робота по картках у парах)
№1 Прочитати слова, які утворюються з двох слів.
№2 Знайти споріднені слова.
№3 Знайти слова-прикметники
нудьгую жителі
космічний Компутик
фотопристрої єгипетські
однокласниками комп’ютерний
конструктор наближення
комп’ютер невидимі
планета істоти
3.Опрацювання другої частини казки.
А) Самостійне читання частини напівголосно.
Б) Сприймання тексту.
– Які незрозумілі слова зустрілися в тексті?
– Чого злякався хлопчик?
– Яким побачив головний герой небо?
– Про що згадував хлопчик?
- Фізична хвилинка.
Я й комп’ютер – друзі гарні,
Але кращі друзі справжні.
З ними можна гарно гратись
І про все поспілкуватись.
- Гра « Хто швидше»
– Прочитайте абзаці, у яких є такі речення: «Тепер мені ніхто не допоможе!», « Мій друг дуже гарно малює різних…».
- Читання третьої частини казки. Самостійне читання в парах.
– Стисло перекажіть прочитане. ( 2-3 учня)
- Гра «Засічка-кидок» ( 3 рази по 30 секунд учні читають текст від вказаних вчителем слів).
– Дочитайте речення: «Сьогодні ти дізнався…», «Я ображаюсь на нього…», «Напевно, щоб мати…»
- Читання заключної частини добре читаючими учнями . (Читання «Дощик –дощ-злива»)
– Так хто ж справжній друг хлопчика? Доведи свою думку?
– Що у казці вас вразило, що – здивувало?
– Коли ви хвилювалися найбільше?
– Знайдіть у тексті, який із рядків казки виражає її головну думку і поясніть свій вибір.
- Мікродискусія « Обери позицію»
-Висловте свою думку, чим кращий друг – комп’ютер, а чим – людина?
- Технологія «Незакінчене речення»
– Підведіть підсумок нашій розмові і закінчіть речення: « Справжній друг той, хто …»
- Гра «Таємний друг»
– Я пропоную вам зіграти в гру, яка називається «.Таємний друг». Суть її в тому, що кожен учень класу протягом тижня повинен робити якомусь «щасливчику» різноманітні приємності. А щоб усі мали таємного друга, я прошу вас вибрати маленький таємний папірець. На ньому вказано ім’я людини, для якої ти будеш таємним другом. А хто саме для кого стане другом – дізнаємося на кінець тижня. Але – Т-С-С! Нікому його не показуйте.
– Що нового дізналися на уроці? Який висновок для себе ви зробили з прочитаної казки?
– Бережіть друзів, якщо вони є, і шукайте, якщо їх ще немає. І нехай у вас завжди буде вірний товариш, який підтримає вас у горі і радості. Та самі будьте хорошими друзями, так як дерево міцне корінням, а людина – друзями.
ІV. Підсумок уроку.
1.Рефлексія
– Запишіть у свій «рюкзачок» ті знання, здобуті на уроці, які потрібні вам будуть для життя. На рюкзаку запишіть, що ви за урок навчилися, дізналися, почали цінувати.
- Оцінювання роботи учнів на уроці.
– А тепер я б хотіла дізнатися, чи сподобався вам сьогоднішній урок? Чи справдилися ваші очікування? Та який настрій у вас на кінець уроку? Приклейте саме той смайлик, який відповідає вашому настрою.
- Домашнє завдання
Навчитись переказувати казку так, ніби ви стали учасником подій. А для допитливих в «Довідковому бюро» знайти в тлумачному словнику значення слова «друг».
- Дякую всім за роботу. На знак нашого товаришування на уроці я хочу подарувати частинку свого серця.
Світлана Віталіївна на своєму уроці не тільки вчить орієнтуватися в структурі тексту, а й формує вміння визначати головну думку твору, вчить працювати у групах, вчить працювати зі словниками, розширює лексичний запас учнів, використовуючи завдання “Асоціативний кущ”, завдання на поєднання тощо. Вважаю, що багато вчителів візьме до своеї скарбниці гру «Таємний друг». Дякую за розробку.
Вважаю. що Ваш урок сприяв розширенню загальнокультурного кругозору, допоміг учням у ціннісно-смисловому самовизначенні. Вони отримали допомогу у розв’язанні значущих для них проблем.Тема уроку, сприяє закріплення і уточнення знань дітей про дружбу, дуже вдалий матеріал для педагогів, який допоможе організувати бесіди на виховній годині.
Розробка конспекту уроку відповідає віковим особливостям учнів.Світлана Віталіївна використала методи інтерактивного навчання.Вони передбачають моделювання ситуацій,вирішення яких виховує у школярів відповідну життєву компетентність,сприяє виробленню цінностей,дає змогу педагогу стати справжнім лідером класу.Я не побачила мультимедійних засобів на уроці,а
сподобалася вправа “Передбачення”.Дякую
Вчителем вдало використані на уроці прийоми ігровової, інтерактивної технології, ТКМ. Безумовно, на таких уроках діти більш активні, творчість вчителя збуджує в них бажання випробовувати й власні сили в творчій діяльності. Єдине зауваження, не вказано, як використовуються на уроці мультимедійні засоби навчання.
Урок відповідає сучасним вимогам, учні передбачають, співпрацюють, роблять висновки. Зацікавила неординарна ідея з рюкзачком. Домашнє завдання творче та диференційоване.
Дякую вам таку чудову розробку уроку. В його структурі відчувається інноваційність і новизна. Стільки видів роботи над удосконалення навичок читання, цікаві завдання для розвитку вміння висловлювати власну думку. Я вражена вашим конспектом.