Урок зарубіжної літератури за твором О.Гріна «Пурпурові вітрила» для 7 класу

Автор: вчитель зарубіжної літератури Жигунова Альона Сергіївна

Жигунова АльонаРозробка уроку подану у форматі гри. Використано інтерактивні форми і методи роботи.


Мета  уроку: закріпити знання, отримані на попередніх уроках за твором                               О.Гріна«Пурпурові вітрила» ; підвищувати інтерес  учнів до творчості письменника; формування згуртування дитячого колективу.

Хід уроку

I.Організаційний момент. Привітання.

II.Вступна бесіда.

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про чудову людину – Олександра Гріна. Олександр Грін – людина важкої долі. Але роки принижень і голоду не змогли вбити живу душу письменника, його прагнення потрапити у світ яскравої мрії. На все життя його погляд залишився чистим, як у мрійливого хлопчика. Справжнє визнання прийшло до нього, коли він  створив свою дивовижну країну. У  якій живуть люди, які вміють любити і мріяти, легко вступати в боротьбу із злом. Ця країна називається Грінландія.

Пропоную всім разом вирушити в далеку чарівну Грінландію. Починаємо нашу віртуальну подорож. Потрапляємо в музей Олександра Гріна у Феодосію.

  1. Морський фасад музею прикрашає панно «Бригантина». Романтичне оформлення музею допомагає відвідувачам краще зрозуміти духовне життя його героїв.
  2. Карта – це перший предмет, з яким ми зустрічаємося, переступивши поріг. На сторінках своїх творів Олександр Грін побудував міста з екзотичними назвами, у них живуть сильні і мужні люди.
  3. Море у Гріна – це не тільки місце дії його творів, це образ-символ сили людського духу; його улюблені герої – це добрі і відважні капітани.
  4. Робочий кабінет зберігся в тому вигляді, яким він був за життя письменника. Саме тут створювалися його прекрасні твори.
  5. Каюта гріновських мандрів. В центрі розміщено панно, на якому зображений корабель ,який пливе по океану назустріч сонцю; поруч – глобус ,портрети, книги.
  6. «Пурпурові вітрила» – найсвітліша і найсонячніше книга письменника. Твір пройшов під пурпуровими вітрилами всі шторми і незгоди , але зберіг любов та зацікавленість читачів. «Пурпурові вітрила» одухотворяють чарівну силу людської мрії. Пливти по життю під пурпуровими вітрилами – значить ставити перед собою високу мету, прагнути здійснити задумане.

III.Основна частина уроку. Гра супроводжується слайдами по твору.

Учитель. Пропоную на сьогоднішньому уроці трішки пограти. Для цього необхідно розділитися на 2 команди. Зараз ми перевіримо домашнє завдання. А домашнє завдання у вас було підготувати виразне читання напам’ять монолог Ассоль і Грея. Це і буде 1-й конкурс.

Наступний конкурс називається «Впізнай героя».

Учень в костюмі Лонгрена читає:  « Я – матрос «Ориона», крепкого трёхсоттонного брига, на котором  прослужил десять лет и к которому привязан сильнее, чем иной сын к родной матери» .

  • Назвіть героя із твору «Пурпурові вітрила».

«Седые кудри складками выпадали из-под его соломенной шляпы, серая блуза, заправленная в синие брюки, трость и сумка. Глаза, серые как песок и блестящие как чистая сталь, взгляд смелый и сильный». – Хто це?

Конкурс « Чорна скринька».

Ви повинні назвати  предмети, що знаходяться в скриньці.

  • У чорній скриньці знаходиться те, що було зображено на картині в бібліотеці в будинку Гріна.
  • Предмет, який подарував Грей Ассоль.

 

   Конкурс « питання героя».

Учень, перевдягнений в костюм Егля: Я – известный собиратель песен, легенд, преданий и сказок. Однажды я сидел в лесу у небольшого ручья, как вдруг ручей выплеснул прелестную яхту с алыми парусами, а вслед за ней появилась милая девочка Ассоль.

-Моє питання : Яку казку-пророцтво я розказав Ассоль?

Учень, перевдягнений в костюм Лонгрена: Моя жена Мэри умерла от воспаления лёгких, поэтому надо было растить восьмимесячную дочь. Я занялся ремеслом, мастерил модели лодок, пароходов. После смерти жены  стал замкнутым. Однажды мой поступок окончательно испортил отношения с жителями деревни.

-Моє питання: Що це за вчинок?

Учень, перевдягнений в костюм Егля: Що мені, збирачу легенд і казок , нагадувало ім’я Ассоль?

Учень, перевдягнений в костюм Лонгрена:Яка моя іграшка найбільше сподобалася Ассоль?

Конкурс « Найрозумніший».

  1. Ім’я капітана Грея?
  2. Який предмет стояв на столі в будинку Грея?
  3. Колір, який вибрав Грей для пошиття вітрил?
  4. Прислуга, товариш маленького Грея.
  5. Ім’я мами Грея?
  6. З чого були зроблені іграшки Лон грен?
  7. Як називається корабель Грея?
  8. Країна ,створена уявою письменника.

IV.Підведення підсумків.

О. Грін вустами Грея говорить, що дива можна творити своїми руками. Будь-яка мрія здатна втілитися в життя ,якщо прикласти максимум зусиль для досягнення мети. Поки людина живе, вона мріє. Оскільки людина народжується для щастя і свободи. Час довів, що Грін – письменник, потрібний нашій дійсності. Його твори викликають бажання жити, сміливість, красу і любов. Всією своєю творчістю письменник стверджує, якщо людина вірить у мрію, бореться з нею, випромінює добро, то вона зможе подолати всі труднощі на своєму шляху.

V.Домашнє завдання.

Виконайте письмове завдання ,відповівши на питання «А яке маленьке диво зможу зробити я?»

 

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. урок-гра завжди є цікавим для дітей, їм легко засвоїти новий матеріал та поринути в атмосферу твору. мультимедійні технології допомагають зберегти час та зробити урок цікавішим.

  2. Вся робота спрямована на комунікативну спрямованість уроку.Конспект містить різні методи і прийоми роботи Вони забезпечують засвоєння ідейно-естетичної цінності твору.Джерелом інформації про рівень розуміння змісту прочитаного твору є продумана бесіда.До своєї педскарбнички:віртуальна подорож,впізнай героя.Дякую!

  3. Доброго дня! Урок за книгою О. Гріна “Пурпурові вітрила” цікавий тим, що учням пропонується урок-гра, урок-вистава, в якому одночасно задіяно багато учнів з класу. Різноманітні прийоми сприяють засвоєнню оповідання, емоційному захопленню прочитаним. Щодо пропозицій, то замість слайдів можливий перегляд відомого фільму, за мотивами повісті О. Гріна – “Алые паруса”. А також, казкову країну можливо писати “Грінландія”, щоб відрізняти від о.Гренландія”. Дякую.

  4. Віртуальна подорож – це завжди цікаво для школярів. А захоплюючі конкурси (” Чорна скринька”, ” Впізнай героя”) спонукають учнів до активної роботи на уроці. На мою думку, такий урок семикласники запам’ятають на все життя. Альоно Сергіївно, дякую за нові ідеї.

  5. Можна тільки подякувати вчителю, який працює творчо , уміло використовує на уроці елементи змагання . Дані вправи активізують учнів на плідну роботу. Ігровий момент має велику розвивальну цінність. На мій погляд, досягнуто органічного поєднання ігрової та навчальної форм діяльності.

  6. Альоно Сергіївно! Ігрова форма, використання комп’ютерної підтримки роблять урок таким, який надовго запам’ятається, а головне – навчить дітей уважно читати, вдивлятися в художні деталі твору. Дякую.