Урок – екскурсія в 1 класі “Зима. Дерева взимку”
Автор: вчитель початкових класів Мірошниченко Надія Вікторівна
Урок-екскурсія у ході спостережень в природі дає можливість дітям виявити характерні ознаки зими, з’ясувати, як дерева пристосувалися до неї, розширює знання дітей про листяні та хвойні рослини, формує екологічну культуру школярів.
Тема. Зима. Дерева взимку.
Мета. У ході спостережень виявити характерні ознаки зими у живій і неживій природі. З’ясувати, як дерева пристосувалися до зими. Розширювати знання дітей про листяні та хвойні рослини. Формувати екологічну культуру школярів.
Обладнання. Вірші, прислів’я, насіння.
Хід уроку
- Актуалізація знань
- Яка пора року настала?
- Чому зараз холодно?
- Які бувають опади в цю пору року?
- Які вірші про зиму ви знаєте?
Поетична хвилинка ( 2 учні декламують вірші)
- А чи змінилося щось у живій природі? Чому?
- На які групи поділяють рослини?
- Яка різниця між деревом, кущем і травою?
- Гра «Дерево, кущ, трава»
Вчитель називає рослини, а діти повинні підняти руки вгору, почувши назви дерев, поставити на пояс – кущів, присісти – трави.
Береза, дуб, ліщина, ромашка, калина, липа, груша, помідор, яблуня, смородина, каштан, аґрус, кульбаба, ялина.
- Як дерева змінилися взимку?
- А чи всі дерева стоять голі?
- Як називаються дерева, які скинули листочки?
- А дерева, які мають листочки-хвоїнки?
- Гра «Хто більше?»
Клас ділиться на 2 команди. По черзі команди називають листяні дерева. Виграє та, яка назве більше рослин.
- Порівняльна характеристика листяних і хвойних дерев.
(Який стовбур, яке забарвлення кори, високо чи низько ростуть гілки, їхній напрямок)
- Гра «Відгадай, що за дерево»
Стоїть при дорозі Стоїть дерево над річкою
У травах і кущах схилилося воно над водичкою.
І білі свої ноги Дай, річечко, йому напитись,
Все миє у дощах. Тоді не буде воно журитись.
(Береза) (Верба)
І маленькі, і старенькі Могутній він, прадавній він,
Влітку, взимку, навесні Стоїть побіля яру.
Завжди вдягнені гарненько Розкинув свій листатий чуб,
У зелені сукні всі. Чолом торкає хмару.
(Ялини, сосни) (Дуб)
- Музична хвилинка.
Пригадати пісні про дерева, одну з них виконати.
- Гра «Хто мої батьки?»
Діти отримують каштан, жолудь, ягоди горобини, ялинову шишку, липовий цвіт і повинні знайти їхніх «батьків» – дерево, з якого взято плід.
- Хвилинка-цікавинка «Скільки років живе дерево»
Горобина – до 80
Береза – 150
Ялина – 500
Дуб – до 2000
- Гра «Продовж прислів’я»
Могутній, як … (дуб)
Струнка, мов … (берізка, тополя)
Без верби і калини нема … (України)
Вродлива, мов червона … (калина)
- Спостереження за станом бруньок. Збір матеріалу для спостереження у куточку живої природи. Повторення правил бережливого ставлення до рослин.
- Операція «Годівничка»
На калині у дворі
Чепуряться снігурі.
У лотку біля криниці
П’ють водицю три синиці.
Наче оперний співець,
Процвірінькав горобець.
Раді всі, бо в годівнички
Я насипав їм пшенички.
- Давайте покладемо в годівнички «гостинці» для птахів.
Будуть деревця здорові –
Черв’ячків з’їдять пташки,
А натомість нам дерева
Віддадуть свої плоди.
- Підсумок.
- То як пристосувалися дерева до зими?
- Чим листяні дерева відрізняються від хвойних?
- Діти, а чи швидко росте дерево?
- Так, дерева ростуть дуже повільно. Щоб зрубати дерево досить миті, щоб виростити – потрібні роки.
Дуже прикро, що ми не завжди ставимося до природи так, як слід. А це приводить до зміни клімату, різних природних катаклізмів, до зникнення окремих видів рослин.
Рослини поступово вмирають,
Давно порятунку благають.
Від нас залежить, діти,
Чи будуть зеленіти віти
Верби, берізки, горобини
І диво-дівчини – клини.
Ми з вами – господарі природи,
Тож збережемо її вроду.
- Діти, колись у давнину була така заповідь: «Якщо хочеш не марно прожити – збудуй дім, народи дитину, посади дерево». Ви ще малі, у вас попереду будівництво дому, своєї сім’ї, але кожен із вас може посадити дерево, яке буде рости разом з вами. Не втратьте таку можливість!
Зразок екскурсії – це позитивно вмотивований, практичний конспект уроку. Він включає різні види впливу на емоційну сферу дітей, формує природоохоронні смаки. Гра “Дерева, кущі , трава” – приклад використання групової роботи у поєднанні з руховою активністю. Підсумок уроку змушує замислитися над збереженням проиди взагалі.
Урок цікаво спланований. Велика кількість дидактичних ігор, поетичних хвилинок сприяють легкому засвоєнню навчального матеріалу. На даному уроці проведена і виховна робота, що націлює учнів на дбайливе відношення до живої природи.
Шановна Надіє Вікторівно! Ваш урок-екскурсія дуже захоплюючий, чітко спланований. Ви використали різноманітні методи (бесіда, спостереження) та види робіт (ігри, музична хвилинка, хвилинка – цікавинка, робота з прислів’ями, декламування віршів), які відповідають віковим особливостям першокласників. Схвально те, що учні самі взяли участь у природоохоронній роботі (“гостинці” для птахів) . Весь зміст уроку сприяє вирішенню завдань екологічного виховання школярів. Дякую!