Урок образотворчого мистецтва для 1 класу
“Чарівна зима”

Автор: Вчитель початкових класів Гончаренко Юлія Василівна

Вчитель початкових класів Гончаренко Юлія ВасилівнаМета: активізувати знання дітей про зиму. На основі художніх творів формувати уміння і навички гармонійного поєднання кольорів; повторити поняття холодні і теплі кольори. Розвивати у дітей композиційні навички, зорову пам’ять , асоціативно-образне мислення, уяву, фантазію. Виховувати естетичний смак та почуття прекрасного, уміння створювати прекрасне навколо себе.

Обладнання: серія ілюстрацій, малюнків(зразки дитячих робіт) на тему «Зима», репродукції картин відомих художників на тему «Зима».

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація знань учнів та повідомлення теми і мети уроку.

(Клас прикрашений ажурно вирізаними з фольги сніжинками. На дошці розвішані репродукції картин, ілюстрації, малюнки із зображенням зими.)

  • До нас на урок завітала сьогодні чарівна гостя. Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь хто вона.

Стало біло навкруги –

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я …(зима)

(До класу під музику входить «Зима»)

Довго-довго мандрувала,

В гості до вас завітала.

Щоб самій мені не сумувати,

Хочу разом з вами малювати.

Вчитель.  Здрастуй, чарівно Зимо! Ти з’явилась  так зненацька, неначе злий чарівник довго тримав тебе у своєму царстві, а потім раптом зжалився і відпустив. З твоїм приходом навколо все стало таким красивим, ніжним, неначе білі скатертинки опустилися на землю.

І не дарма наша гостя завітала до нас на урок. Адже саме вона надихне нас на створення чудової зимової композиції, тему уроку якої ми бачимо на дошці. «Чарівна зима»

ІІІ. Робота на темою уроку.

  Зима – добра чарівниця: розмальовує візерунками вікна, створює різні скульптури, вкриває землю пухким білим килимом снігу. Сьогодні ми спостерігатимемо за змінами у природі в роботах художників. А також навчимося творити свій зимовий пейзаж з допомогою холодних кольорів та їх відтінків.

  • Діти, за допомогою чого оспівують красу зимового пейзажу поети? (за допомогою віршів)
  • А як це роблять музиканти? (вони створюють чарівну музику)
  • А як фотохудожники? (фотографують найчарівніші куточки природи)

А от як по-різному зображають зиму художники, я думаю, ви не помічали. Які настрій вони мають.

Тож давайте сядемо зручненько і спробуємо переглянути це на екрані.

  1. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя)

Під час перегляду зверніть увагу, які відтінки снігу помітили художники. (на фоні музики «Зима» П.І. Чайковського діти переглядають малюнки, ілюстрації, репродукції картин.)

  1. Бесіда
  • Тож які кольори ви помітили?

(І рожевий, і блакитний, і фіолетовий, і ясно –зелений, і синій)

-І, незважаючи на такі яскраві кольори, все це не заважає нам бачити, що на картинах зображена зима, сонячний день, а на землі лежить сніг.

– Які відтінки ви вибрали б для зображення снігу – теплі чи холодні? (холодні)

– Які холодні кольори ви знаєте? (синій, блакитний, фіолетовий)

-Який середних головний? (синій)

– Як утворити темний колір? (додаванням чорної фарби)

– А світліший, ніжніший? (додаванням білої фарби)

– А чому ці кольори називають холодними?

(Холодними називають кольори, які викликають у нас відчуття прохолоди.)

– Пригадайте, як утворити холодні кольори за допомогою синьої фарби.?

Якщо до синьої фарби додати білої – отримаємо блакитну, світлішу; якщо додати червоної – фіолетову, а якщо до синьої додати чорної – отримаємо відтінок темно-синього кольору.

Сніг може бути різних кольорів. Наприклад, коли він виграє на сонці, то має сріблястий колір.

  • Хто знає скільки кольорів має сонячний промінь?(сім)
  • Так. Тому і сніг ми бачимо різнокольоровим.
  • Давайте їх назвемо.(червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий.)
  • – Що це за кольри? (кольори веселки)
  1. Фізкультхвилинка. «Ліпимо сніговика в зимовому лісі»
  2. «Мозковий штурм»

А тепер уявіть собі зимовий сонячний день.

  • Які кольори переважатимуть на вашому малюнку?
  • Які теплі кольори ви використаєте при зображенні зимового краєвиду?
  • Які холодні кольори ви використаєте при зображенні зимового краєвиду?

З допомогою кольору можна передати настрій пейзажу.

IV. Поетапне виконання роботи

Перегляд відео фрагменту виконання роботи «Чарівна зима»

Ось ви переглянули фрагмент виконання роботи.

  • З чого ми починаємо виконання роботи?(лінії горизонту)

Зверху небо, знизу земля. Предмети, розміщені на землі трохи перекривають небо.

  • Як ми будемо розміщувати предмети на аркуші паперу(предмети, які розташовані поблизу нас ми будемо малювати більшими, а ті, що подалі – меншими)
  1. Демонстрація виконання роботи вчителем

Малюю лінію горизонту. На передньому плані( попереду) я намалюю ялинку. А тепер я попрошу вас мені допомогти розташувати інші предмети в залежності від їх розміру.(ялиночки, кущики)

(Діти виходять до дошки і розміщують предмети (з картону) на аркуші).

Поміркуйте, що саме ви будете малювати: хатинку, ліс, сніговичка, вулиці міста чи своє подвір’я. Не забувайте : будь-який яскравий колір можна перетворити на ніжний за допомогою білої фарби!

Для роботи можна взяти папір темно-блакитного кольору.

Я вам бажаю успіхів у роботі!

  • Практична діяльність учнів.

V. Підсумок уроку.

Вистака та аналіз  дитячих робіт.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Гарний урок. Методично правильний. Багато наочного матеріалу, що розвиває уяву маленьких учнів. Дійсно, на уроках образотворчого мистецтва діти повинні більше малювати, адже вони тільки вчаться це робити. Та музичні твори, присвячені зимі можна включити дітям для прослуховування, можливо це допоможе дітям налаштуватися на потрібний лад. Дякую за розробку!

  2. Розробка уроку відповідає методичним вимогам щодо складання плану-конспекту уроку. Всі етапи уроку взаємопов’язані між собою. Але я б ще показала між предметні зв’язки образотворчого мистецтва і музичного мистецтва і більш докладніше розповіла про композитора П.І.Чайковського та його твір “Зима”.

    1. Дякую за коментар, але це урок малювання, а не музики. Діти повинні більше малювати.., ніж слухати теоретичну інформацію. Тим паче, що це перший клас.

  3. Шановна Юліє Василівно! Вважаю Ваш урок справді уроком мистецтва, уроком творчості вчителя і учнів. Дуже вдало Ви використовуєте різні види мистецтва, вчите дітей спостерігати, аналізувати, формуєте образне мислення, вчите робити висновки та створювати свої перші художні шедеври. Дійсно у такого вчителя будуть учні творчими особистостями! Я Вам цього щиро бажаю. Успіхів Вам!

  4. Шановна Юліє Василівно! Вважаю вашу розробку дуже насиченою і цікавою. для першокласників форми роботи підібрано дуже вдало. робота на аркушах творча цікава. Можна виявити творчі здібності + зберегти роботи на майбутнє. Молодець! Ваш підхід до роботи з першокласниками по-справжньому творчий!

  5. Дуже вдячна всім за теплі слова. Дуже хотілося розмістити дитячі роботи, це справжні шедеври, але чомусь не можу їх завантажити.((

  6. Шановна Юліє Василівно, невимушено Ви навчили учнів розрізняти та правильно застосовувати теплі та холодні кольори. Практично ознайомили з розташуванням предметів залежно від лінії горизонту. Для 1 класу – це серйозна робота. Але Ви впорались. Творчої наснаги Вам. Дякую.

  7. Юліє Василівно! Ви молодець.Урок цікавий та творчий. У Вашому конспекті все продумано, усе грамотно, із використанням нестандартності .Дякую Вам.