Урок-гра з інформатики для 5-6 класів
Автор: вчитель інформатики Полюга Наталія Леонідівна
Мета: Розвивати інтерес до інформатики, творчу активність, логічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати повагу до супротивника, акуратність та чіткість в роботі.
Хід уроку
І. Організаційний момент, привітання команд
В класі завчасно створено 2 команди по 5 учасників і капітана, сформовано журі ( 2-3 людини), всі інші вболівальники. Кожна команда повинна була вигадати назву, підготувати представлення команди у вигляді невеличкої презентації.
Аби визначити Для того порядок показу домашнього завдання, проводиться жеребкування. Команда, яка перша дала вірну відповідь, виступає першою
Завдання: Розташувати номера нижче зазначених назв носіїв інформації в хронологічному порядку їх появи:
- Магнітний диск.
- Оптичний диск CD-ROM.
- Перфострічка.
- Магнітна стрічка.
Далі команди по черзі показують свої презентації. Максимальна кількість балів 5
ІІ. Основна частина
Х-марафон.
Правила:
- в Х-марафоні приймає участь вся команда, якій задають питання;,
- ведучий по черзі дає три підказки до відповіді;
- якщо відповідь дають після першої підказки, то команда отримує 3 бали, після другої – 2, після третьої – 1;
- в разі невірної відповіді команди, команда-суперник має можливість відповісти і отримати 0,5 бала
Питання і підказки (по черзі) демонструються на екрані монітора.
Питання:
Питання 1
- Це або 1 або 0, іншого бути не може.
- Про це говорять, коли йде мова про дані, про об’єм інформації.
- Одиниця виміру інформації.
Відповідь: біт.
Питання 2
- Вона зустрічається в програмах, обрахунках, міркуваннях.
- Гарні учні знаходять її одразу, а погані її взагалі не можуть знайти.
- Вона з’являється через те, що ви невірно думали, не вірно рахували.
Відповідь: помилка.
Питання 3
- В персональному комп’ютері її багато.
- Про неї кажуть, що в молодості вона гарна, а в старості зникає. її можна тренувати.
- В ній зберігається інформація.
Відповідь: пам’ять.
Питання 4
- Вона може бути у вас вдома і в комп’ютера.
- Поява її вдома – рідке явище, а у комп’ютера – звичайна справа.
- А в комп’ютерній графіці без неї як без рук!
Відповідь: миша.
Питання 5
- Це є у кожної країни.
- Вона може бути живою та забутою, сучасною та давньою, технічною.
- На ній пояснюються всі програмісти з ЕОМ.
Відповідь: мова.
Питання 6
- Це буває на екрані.
- Його можна переміщувати.
- Він позначає позицію, куди вводимо інформацію.
Відповідь: курсор.
Х-ребус
Командам пропонується набір ребусів. Необхідно відгадати слова, які зашифровані і записати відповідь на аркушах під малюнками.
Один розгаданий ребус 1 бал. Максимальна кількість – 4 бала.
Відповідь: 1. процесор, 2. програма, 3. монітор, 4. папка.
Х-тато
Знайти відповідність (хто був татом?)
Знайти відповідність (пари) з двох стовпчиків таблиць. Відповідь представити у вигляді: 1А, 2Б и т.п.
Одна розгадана пара 1 бал. Максимальна кількість – 5 балів.
Відповіді | |||||
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | |
Г | В | Д | А | Б |
Х-гра
Правила:
- Запрошуються капітани команд.
- Стоять два стільця написами “ІСТИНА” і “ХИБА”.
- Ведучий говорить речення.
- Мета гравців – визначити: дане висловлювання – хибне чи істинні і першим зайняти відповідний стілець.
Приклад: Комп’ютер – електрона машина (істина)
№ | Питання | Відповідь |
1 | В листопаді 31 день | Хиба, 30 днів |
2 | В слові КЛАВІАТУРА 11 літер | Хиба, 10 літер |
3 | Елементи, з яких складається комп’ютер, називають приладами | Істина |
4 | В Англії є міста Вінчестер і Адаптер. | Хиба |
5 | У перших версіях ПК відсутні жорсткий магнітний диск. | Істина |
6 | Операційна система Windows допускає, аби на одному диску знаходились два файли з абсолютно однаковими назвами | Істина (в різних папках) |
7 | Річка Тигр носить ім’я домашньої тварини. | Хиба (дикої) |
8 | Число, яке визначає систему числення, називають основою. | Істина |
9 | Один байт більше одного мегабайта. | Хиба |
Х-тест
Учасники команд по черзі відповідають на питання.
Правило: якщо відповіді на питання нема, то питання переходить до іншої команди, якщо відповіді нема, то питання задається вболівальникам.
За вірну відповідь 1 бал.
Питання | Відповідь | |
1 | Знання, які людина отримує з навколишньої природи та суспільств. | Інформація |
2 | Послідовність дій з набором систематизованих правил виконання | Алгоритм |
3 | Впорядкована сукупність даних, що зберігається на диску і займає іменовану область зовнішньої пам’яті. | Файл |
4 | Как 1 бит изменяет неопределенность | Уменьшает вдвое |
5 | Теж що й “кіло”, але на 24 одиниці більше | Кілобайт |
6 | Пристрій, який дозволяє надрукувати інформацію, що зберігається в пам’яті комп’ютері | Принтер |
7 | Цифра, поява якої привела до перевороту в системах числення | Нуль |
8 | Переклад слова Pentium | П’ятий |
9 | Об’єм інформацій, який дорівнює 8 бітам | Байт |
10 | Назва якої відомої комп’ютерної фірми може бути перекладено з англійської мови на українську як “Маленьком’яка. | Microsoft |
Х-театр
Завдання: Використовуючи пантоміму, команди готують виступ по одній з тем: – Маніпулятор-миша.
– Перша ЕВМ.
– Курсор.
– Правила техніки безпеки.
ІІІ. Підбиття підсумків
Урок – гра завжди актуальний для молодшої та середньої школи, тому що показує не лише творчий потенціал вчителя, але і дозволяє учням максимально розкрити набуті знання і вміння. Ваш конспект розвиває не лише логічне мислення, пам’ять, увагу, але і дозволяє учням проявити свою творчість та креативнівсть, зокрема використання пантоміми, та домашнє завдання у вигляді презентації.
Урок-змагання завжди цікавий для учнів. Діти з радістю та задоволенням працюють на таких уроках.
Особисто мені розробка уроку теж сподобалася. Тільки б порадила Наталії Леонідівні в Х-марафоні краще формулювати запитання, оскільки, особливо перші, дуже “розмито” написані.
З метою успішного здійснення якісного засвоєння учнями знань, розвитку їхніх пізнавальних можливостей урок-гра – найкращий вибір вчителя. З першого конкурсу, навіть з жеребкування гра захоплює. Гарно продумана система оцінювання, конкурси і запитання відповідно до віку учнів – все вказує, що Полюга Н. Л. розробила цікавий сучасний урок з інформатики, який сприяє підвищенню пізнавального інтересу учнів до навчання.
Пані Наталіє! Ваш урок цікавий, продуманий, розвиває інтерес до інформатики, творчу активність, логічне мислення, пам’ять, увагу. Сподобались завдання: РЕБУС, ТЕСТ, ГРА тощо. Дякую!!!