Урок історії в 6 класі
“Утворення Єгипетської держави”

Автор: вчитель історії Лещенко Юлія Валеріївна

Тема: Давній Єгипет (5 годин)

Утворення Єгипетської держави

Мета: розглянути природно-географічні умови Єгипту та його населення; вивчити процес утворення держави в Стародавньому Єгипті; визначити роль держави в єгиптян; удосконалити навички роботи зі словником, складання схем; розвивати вміння пояснювати своє ставлення до культу фараона у Стародавньому Єгипті; виховувати неприйняття рабства як суспільного явища, поважати людське життя та гідність.

Обладнання: презентація № 1, атласи ( для 6 класу), зошити, підручники, словнички з історії

Тип уроку: комбінований

Презентація
“Утворення Єгипетської держави”

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда із запитаннями:

  • Чи знаєте ви де знаходиться країна Єгипет?
  • Які там природні умови?
  • Що ви взагалі чули про цю країну?

Сьогодні ми розпочнемо подорож до загадкової країни Єгипет. Сьогодні ця країна є одним з найвідоміших туристичних центрів. Ви б хотіли туди поїхати? А що для цього потрібно?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Перегляд відеоролика

Обговорення:

Ви зрозуміли про що йшла мова у ролику?

Тепер я бачу, що ви повністю готові до подорожі і ми вирушаємо!

ІV. Формування очікуваних результатів

Познайомимось із нашим маршрутом:

– схарактеризуємо природні умови та розташування Єгипту;

– розглянемо як виглядали стародавні єгиптяни;

– пояснимо як виникла держава Єгипет;

– дізнаємось для чого будували піраміди;

– висловимо своє ставлення до культу фараона у Стародавньому Єгипті

V. Вивчення нового матеріалу

Робота з атласами ( стор. 4) та картою ( на слайді)

  • Де знаходиться Єгипет?
  • Який там клімат?
  • Що займає більшість території Єгипту?
  • Як називається ділянка в пустелі де є рослинність?
  • Яка річка тече у Єгипті?

Учитель:

Саме річка Ніл дала життя державі Єгипет, яка утворилась 7-10 тисяч років тому. А ви вже знаєте, що чим старша держава тим більше пов’язаних з нею легенд існує. Давайте почуємо декілька з них.

Розповіді учнів (випереджувальне завдання).

Учитель:

Як же виглядали перші єгиптяни? Вони були не схожі на сучасних жителів Єгипту. Зараз цю країну населяє інший народ – араби (фото на слайді). А раніше тут жили єгиптяни. Вони були стрункі, навіть худорляві, з трохи подовженими головами та темним кучерявим волоссям. У багатьох знатних єгиптян були навіть світлі очі. Одяг був дуже простий, у чоловіків – пов’язка на стегнах – схенті, у жінок – сукня на бретелях – калазіріс. Шили одяг з льону.

Виникнення держави Єгипет

Учитель:

Ви вже знаєте, що стародавнім людям було дуже важко протистояти природі поодинці, тому вони об’єднуються у групи. Які форми організації первісного суспільства ви вже вивчали?( Відповіді учнів)

Ось і єгиптяни теж для обробки землі і будівництва каналів об’єднувались у общини на чолі з правителями – вождями. Єгипет поділявся приблизно на 40 общин або номів, на чолі з номархами.

Згодом усі ці номи об’єднались у Нижній та Верхній Єгипет.

У 3000 р. до н. е. цар Верхнього Єгипту Міна завоював Нижній Єгипет і утворив єдину державу зі столицею – м. Мемфіс.

Робота з підручником

Знайдіть на стор. 54 державні символи влади Єгипту. Як вони виглядали?

Словникова робота

Знайдіть у підручнику визначення слів фараон, держава ( стор. 54-55). Запишіть слова до словничків.

VІ. Фізхвилинка

Слайд-шоу про Єгипет під час якого можна порухатись під музику.

Будівництво пірамід

Учитель:

Фараон був не тільки правителем Єгипту. Його вважали богом і поклонялись. На честь фараонів будували цілі гробниці, які розташовувались у пірамідах. На лівому березі Нілу є Долина Царів де ховали померлих фараонів.

Повідомлення учнів про Великі піраміди та Сфінкса. (Випереджувальне завдання).

Роль держави в житті єгиптян

Користуючись текстом підручника та вже почутим матеріалом давайте теж збудуємо піраміду «Склад суспільства в Стародавньому Єгипті». ( Схема на слайді).

Евристична бесіда

  • Як ви думаєте чи добре жилось рабам? Як до них відносились?
  • А як ви вважаєте, чи добре коли одних обожнюють, а інших взагалі вважають річчю? Як ви до цього ставитесь? Чи правильно це?

VІІ. Рефлексія

Експрес тест на листочках:

  • Колектив родичів, які вели спільне господарство, жили разом і мали спільну релігію:

А) плем’я

Б) рід

В) община

Г) держава

  • Області у Стародавньому Єгипті, в яких жили общини, називались:

А) ном

Б) місто

В) село

Г) регіон

  • Цар, який об’єднав Єгипет:

А) Міна

Б) номарх

В) фараон

Г) Хеопс

  • Система влади, коли загальний порядок у суспільстві підтримується за допомогою спеціальних організацій і людей – чиновників, наглядачів, жерців, армії:

А) плем’я

Б) рід

В) община

Г) держава

VІІІ. Підведення підсумків

Порівняння очікуваних результатів з досягненнями (на слайді)

Оцінювання учнів

ІХ. Домашнє завдання

Опрацювати § 8-9, словникова робота: виписати терміни: ном, номарх; вивчити терміни.

Стор. 61-62 опрацювати.

Підготувати індивідуальні завдання за групами (6 робочих груп, кожна розглядає окремий прошарок населення).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Увага вчителя історії фіксується на найважливіших поняттях,подіях,проблемах ,особах Давнього Єгипту.Конкретно-історичний матеріал,презентація про культуру Єгипту,відеоролик сприятимуть глибокому і всебічному розкриттю історичного процесу утворення Єгипетської держави..Дякую

  2. На мою думку, важливим виховним моментом даної розробки є виховання неприйняття рабства як суспільного явища, повага до людського життя та гідності. Дякую!!!

  3. Актуалізацію опорних знань учнів слід провести за допомогою інтерактивної вправи “Мікрофон”. На етапі вивчення нового матеріалу дуже багато місця відводиться вчителю, а не учням. Структура комбінованого уроку передбачає етап первинного закріплення нового матеріалу. Рефлексія проведена не правильно.