mail@urok-ua.com

Урок із зарубіжної літератури: “Система образів. Джим Гокінс, Сілвер та ін. в романі Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів»”

Автор: соціальний педагог, вчитель зарубіжної літератури Бабенко Ілона Вячеславівна

Бабенко Ілона ВячеславівнаУрок із зарубіжної літератури за темою: система образів. Джим Гокінс, Сілвер та ін. в романі Роберта Льюїса Стівенсона «Острів скарбів». Урок розрахований на учнів 6 класу.


Мета: дослідити разом з учнями систему образів роману «Острів скарбів»;       розвивати в учнів навички виразного читання, усного переказу, аналізу тексту; сприяти вихованню у школярів мужності, сміливості, порядності.

Обладнання: Світова література: підручник для 6-го кл. загальноосв. навч. закл. /Євгенія Волощук. – К.: Генеза, 2014.- 256с., видання роману «Острів скарбів» (будь-яке, як ілюстративний матеріал), виставка    учнівських малюнків-ілюстрацій до твору, друковані ілюстрації до роману, уривки фільму «Остров сокровищ» 1982 г., режисер Владимир Воробьев, декорації для сценки     «Інтерв’ю з письменником » (стільці, журнальний столик, книги та ін.).

Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання учнів , присутніх гостей

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Епіграф на дошці

«Не шукай пригод, але й не тікай від них»

(Арабський вислів)

  • Зачитайте вислів на дошці.
  • Як ви його розумієте? (відповіді учнів)

Слово вчителя

Дійсно, герої роману не шукали пригод, але коли ті неочікувано почались, поринули в них не вагаючись. Героям довелось пройти складний шлях, але здолали вони його гідно, так само як їх долав на своєму життєвому шляху автор роману – Роберт Льюїс Стівенсон.

ІІІ Актуалізація опорних знань учнів

Слово вчителя

Сьогодні зібралося багато прихильників письменника, тому ми запросили містера Стівенсона на гостину і він люб’язно погодився дати нам інтерв’ю, та розповісти про своє життя.

Гра-сценка «Інтервю з письменником »

  • Питання до Стівенсона від журналіста, по біографічним даним, та від учнів класу

ІV. Оголошення теми та мети уроку

Тож сьогодні ми продовжуємо глибше розглядати роман Р.Л. Стівенсона «Острів скарбів». І детальніше зосередимо свою увагу на образах головних героїв твору.

  • Запис учнями теми у робочий зошит.
  • Давайте пригадаємо хто є головними героями твору.
  • Ось вони перед вами на ілюстраціях (на дошці малюнки головних героїв виконані учнями)

V. Сприйняття вивченого матеріалу

Бесіда

  1. Що вам відомо про Джима Гокінса?
  2. Яка подія різко змінила життя Джима?
  3. Якими були стосунки Джима з доктором Лівсі?
  4. Що вам відомо про сквайра Трелоні?
  5. Як у Джима та його друзів виникла ідея подорожі за скарбами?
  6. Хто допоміг набрати команду для подорожі за скарбами?

(За відповідями учнів визначаються деякі риси характеру головних героїв та виписуються на дошку під ілюстраціями, та в робочі зошити)

Слово вчителя

Деякі риси характеру Джима Гокінса ми визначили, тож давайте детальніше розглянемо образ Сільвера. А для цього звернімося до підручника (частина ІІ , ст.62)

  • Знайдіть рядки, які характеризують цього героя (учні зачитують)
  • Яким він здається на перший погляд?(розумним і доброзичливим)
  • Але чи дійсно це так?

Давайте переглянемо уривок із фільму «Острів скарбів», щоб зрозуміти детальніше зрозуміти які ж риси характеру мав Сільвер (демонстрація вчителем уривку з кінофільму «Острів скарбів» режисер В.Воробйов, 1982р.)

  • Які риси характеру Сільвера розкриває цей уривок? (брехливий, підступний, підлий)
  • Пригадайте, який ще епізод у романі свідчить про негативні риси характеру пірата? (зачитування учнями уривку вбивства Тома на острові)
  • Отже, які риси ми виділимо судячи з цього уривку? (кровожерливий, жорстокий, безпощадний)
  • Як себе повів Джим Гокінс коли побачив цю страшну картину вбивства?
  • Кого він зустрів під час втечі?
  • Знайдіть і зачитайте уривок знайомства Бена Гана і Джима.

А тепер давайте пофантазуємо і з’ясуємо, перебуваючи три роки на острові :

(Робота по рядах)

І ряд

  • Чим Бен Ган міг харчуватися на острові, не завдаючи шкоди природі?

ІІ ряд

  • Як Бен Ган мав вирішити проблему з одягом?

ІІІ ряд

  • Що Бен Ган мав робити, щоб зберегти здоровий глузд?

Фізкульт хвилинка (проводить фізорг класу)

Встали рівно біля парт.

Починаємо наш старт.

Руки вгору, руки вниз

Подивились пильно скрізь.

Головою покрутили,

Потім разом всі присіли.

Піднялись, понагинались

І здоровими зостались.

Слово вчителя

Після відпочинку можна продовжити роботу над текстом і прочитаймо, що відбувалося на острові з друзями Джима (зачитування учнями уривку з підручника – с.71)

  • Про які риси характеру Джима свідчить цей вчинок? (сміливість, відвага, відчайдушність)

Слово вчителя

Але не лише ці риси були притаманні головному героєві. Давайте переглянемо ще один уривок (демонстрація вчителем уривку з кінофільму «Острів скарбів» режисер В.Воробйов, 1982р.)

  • Що ви ще можете сказати про цього юнака? (чесний)

Тепер давайте пригадаємо як поводить себе герой у ворожому таборі.

Перед вами уривки з твору, складіть ці рядки у правильній послідовності (складання учнями уривків розрізаних в довільному порядку)

Уривок для І ряду:

«Я з першого погляду побачив, що ти спритний хлопець. Але цього від тебе я таки не сподівався, їй-бо!

На все це я, звісна річ, не відповів нічого. Притиснутий спиною до стіни, я намагався сміливо дивитися в очі Сільверові, хоч на серці в мене був чорний розпач»

Уривок для ІІ ряду:

«… – чудовий моряк, це я завше кажу, тільки надто крутий щодо дисципліни. Як треба, то треба, – вважає він, і цілком слушно.»

Уривок для ІІІ ряду:

«- Гаразд! – почав тоді я. – Я не такий дурний і доборе знаю, що мене чекає. Та хай буде, що буде, – мені все одно! Відколи я спіткався з вами, смерть мені не дивина.»

  • Про кого в уривках йде мова?
  • Які риси героя розкриваються?

         Слово вчителя

А тепер навпаки за рисами характеру і зовнішності відгадаємо героїв (Гра «Про кого йдеться»)

  1. «Одягнений, як морський офіцер, у добротну синю форму, він усміхнений ішов нам назустріч, вправно наслідуючи моряцьку походку.» (Сквайр Трелоні)
  2. «…виявився чоловіком прискіпливим, усе на шхуні наче дратувало його» (Капітан Смоллет)
  3. «Веселий, у сніжно-білій перуці, зі жвавими чорними очима»(доктор Лівсі)
  4. «І сам я теж вирушаю в море! Вирушаю в море, до таємничого острова, шукати закопані у землю скарби »(Джим Гокінс)

Слово вчителя

А тепер давайте знову звернемося до епіграфу уроку (зачитування учнями)

  • Чи дійсно герої нашого твору не боялися труднощів, а долали їх? Чому? (учні дають відповіді спираючись на визначені протягом уроку риси характеру героїв)

Гра «Мікрофон»

  • Який герой сподобався вам найбільше? Чому? 

VІ. Підбиття підсумків уроку

Слово вчителя

Ось і підходить до кінця наш урок, і я вам пропоную на завершення продовжити таке речення

Сьогодні на уроці я: – дізнався…

– був вражений…

– замислився…

VІІ. Оцінювання учнів

VІІІ. Домашнє завдання

Високий рівень: дібрати цитати для характеристики образів;

достатній рівень: скласти план характеристики Джима Гокінса;

середній рівень: відповісти на питання підручника (ст.77).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Вчителька використала такі форми роботи на уроці,які були зумовлені темою та метою уроку.Застосувавши Інтерактивні ігри “Інтерв”ю з письменником”,”Про кого йдеться”,демонстрація кінофільму,робота з текстом виграв весь навчальний процес,бо сприяли розвитку критичного мислення та моделювали життєві ситуації.

  2. Урок методично грамотно структурований, кожен етап забезпечений відповідним матеріалом у формі різноманітних цікавих вправ і завдань. Наявне диференційоване домашнє завдання. Дякую)

  3. Ілоно В’ ячеславівно ! Ваш урок написаний згідно методичних вимог.На уроці Ви використали різні інтерактивні технології роботи. Актуальне використання епіграфа на уроці .Ви використовуєте гру-сценку, котра акти візує роботу учнів та розвиває зв’язне мовлення. А далі ще цікавіше та важливіше.Навіть домашнє завдання Ви даєте диференційовано. У вас урок- супер.Дякую Вам та низький уклін за це. Миру та спокою Вам у житті.

  4. Викладений матеріал свідчить про продуманий, змістовний, методично доцільний підхід учителя до створення уроку літератури. Тема уроку розкривається різноманітними формами та методами роботи, які запропоновані учням. Урок психологічно комфортний для школярів, враховує їхні можливості та компетенції в предметі. Добре доповнює урок диференційне домашнє завдання. Викладений матеріал додав би ще криси, якби був доповнений змістом сценки бесіди з автором твору.