Урок-казка з математики «Гуси-лебеді»
(1-й клас)
Тема. |
Розв’язування прикладів і задач. Повторення |
Мета: |
повторювати і закріплювати дії табличного додавання і віднімання в межах 10; удосконалювати вміння розв’язувати задачі й приклади, порівнювати числа; формувати обчислювальні навички; розвивати мислення, пам’ять, мовлення учнів;виховувати інтерес до предмета, почуття взаємодопомоги, любов до казок. |
Обладнання: |
ілюстрації до казки «Гуси-лебеді»; малюнок дерева; перфокарти; віяло цифр; таблиця з нерівностями. |
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні ми вирушаємо до чарівного світу російської народної казки.
Заплющте очі, промовте чарівні слова: Казко, казко, з’явися! Казко, казко, покажися! — Ну, звісно, ви здогадалися! Це казка «Гуси-лебеді». Але казка не проста, а математична. — Діти, про кого ця казка? Про кого в ній ідеться? У кого дівчинка просила допомоги? (У Пічки, Яблуні, Річки) — Перш ніж допомогти дівчинці, її просили виконати бажання. Але дівчинка боїться, що не впорається із ним самотужки, тому просить вас допомогти. Допоможемо дівчинці? (Так!) — Тоді вирушаємо в дорогу разом. Під час подорожі з героями цієї казки ми повторимо випадки табличного додавання і віднімання. Але спочатку потрібно трішечки підготуватися.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Усна лічба Робота з віялом цифр.
- Знайти суму чисел 5 і 4. (9)
- На скільки 6 більше 4? (На 2)
- До 3 додати стільки ж. (6)
- Збільшити 2 на 3. (5)
- Перший доданок 2, другий доданок 5. Чому дорівнює сума? (7)
- Зменшуване 8, від’ємник 2. Чому дорівнює різниця? (6)
— Молодці, тепер ми готові вирушати в дорогу! — Почала дівчинка шукати братика. Бігла, бігла — бачить: стоїть Піч. (Ілюстрація Пічки.) — Пічко, Пічко, скажи, куди Гуси-лебеді полетіли? — Виконай мої завдання — скажу!
ІV. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв’язування задач
— Малюнок — перед вами, а завдання складіть самі. Задача На одній тарілці 3 пиріжки, на другий — 4. Скільки всього пиріжків? — Про що йдеться в задачі? (Про пиріжки) — Повторіть умову задачі. — Що означає число 3 в цій задачі? (Кількість пиріжків на одній тарілці). — Що означає число 4 в цій задачі? (Кількість пиріжків на другий тарілці). — Повторіть запитання задачі. — У відповіді ми отримаємо більше число чи менше? (Більшє, тому що кількість всіх пиріжків збільшиться, ніж на одній і на другій тарілці окремо.) — Яке дію виконаємо, щоб розв’язати задачу? (Додавання) — Яким буде розв’язання задачі? (3 + 4=7) — Як відповісти на запитання завдання? (7 пиріжків всього)
Фізкультхвилинка
— Виконаймо завдання, яке пропонує Пічка. Задача Піч спекла 6 пиріжків з капустою, а з яблу¬ками — на 2 пиріжки менше. Скільки пиріжків спекла піч з яблуками? — Повторіть умову задачі. — Повторіть питання завдання. — Що означає в задачі число 6? (Кількість пи¬ріжків із капустою) — Що зазначено в задачі про кількість пиріж¬ків з яблуками? (Невідомо, на 2 менше) — Отже, пиріжків з яблуками менше? Чому? (Тому що, стільки ж, але без двох.) — Про що запитують у задачі? (Скільки пи¬ріжків з яблуками?) — Чи можна відповісти на запитання задачі? (Можна) — Яку дію потрібно виконати, щоб відповісти на запитання задачі? (Дію віднімання) — Чому? (У задачі відомо, скільки було пи¬ріжків з капустою, а з яблуками стільки ж, але без 2.) — Складіть приклад, що є розв’язанням цієї задачі. (6-2 = 4) — Запишіть розв’язання завдання в зошит. — Біжить дівчинка далі. На заваді їй стала Яблуня з рум’яними яблучками. (Ілюстрація Яблуні.) — Яблунько, Яблунько, куди Гуси-лебеді полетіли? — Виконай мої завдання — скажу!
2. Розв’язування прикладів
На дошці — дерево-яблуня. (На яблучках за¬писані приклади, на листочках — відповіді.)
— Розв’яжіть приклади правильно і з’єднайте листочок з яблучком.
8-6
|
9-4
|
10-5
|
7+2
|
5 +3
|
8 +1
|
Фізкультхвилинка
— Діти, кілька яблучок впало, і на них — теж приклади, які ви маєте розв’язати.
8-5+6 9-2+1 7+3-8
Колективне розв’язування прикладів із коментуванням та записом у зошит. — Молодці, діти! Усі завдання Яблуньки ви¬конані. Показала Яблунька дівчинці дорогу. — Біжить дівчинка далі. Бачить: тече молочна Річка в киселевих берегах. (Ілюстрація Річки.) — Молочна Річко, куди Гуси-лебеді полетіли? — А ось як виконаєш моє завдання — скажу! — Розв’яжіть нерівності. (На дошці — табли¬ця з нерівностями.)
5+ 2…5 + 3 9-3…8 +2
Діти записують нерівності в зошит. — Молодці, із завданням Річки ми впоралися! Показала Річка дорогу дівчинці. — Біжить дівчинка далі лісами, полями. Раптом бачить: стоїть хатинка на курячих ніжках. (Ілюстрація хатинки.) Саме там її братик. — Бабо Яга, відпусти мого братика! — Баба Яга погодилася відпустити братика, якщо ви виконаєте її завдання.
3. Геометричний матеріал
— Накресліть відрізок 4 см. — Накресліть відрізок, на 2 см довший ніж перший. — Якої довжини відрізок накреслили? (4 + 2 = 6 см)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Отже, діти, ми врятували братика! Дівчинка з братиком повернулися одому. Там на них чекали батько з матір’ю, вони принесли дітям гостинці. У казках завжди перемагає добро.
— Згадайте, що ми сьогодні повторювали? (Табличне додавання і віднімання в межах 10. Розв’язували приклади і задачі.) — Я дякую вам за урок. Дівчинка приготувала для вас подарунки. Вона дарує вам малюнки. Розфарбуйте їх і залиште на пам’ять про наш урок.
Вчителька просто розумниця! На такому уроці діти будуть залюбки навчатися граючись. Для першокласників – саме те, що треба! Урок у формі казки може стати серйозним мотиватором любові до математики у малюків.
Дуже подобаються нетрадиційні форми уроків, особливо у першому класі.Дітей приваблює сюжет літературного твору, що дозволяє залучити їх в активну діяльність, вчити самостійно аналізувати, порівнювати , приймати рішення. Дякую за творчість!
Урок-казка «Гуси-лебеді» – достатньо змістовий урок з математики для учнів 1 класу. Учитель на протязі усього уроку показував вагомість теми уроку, спонукав до зацікавленості змістом уроку. Емоційний фон та темпоритм відповідав віковим особливостям учнів 1 класу.
Матеріал зацікавив. Діти у захваті від пригод, казок та казкових героїв. Думаю, урок учням сподобається і зацікавить учителів. Дякую. Обов’язково використаю даний матеріал))
Урок сподобався. Продумана система завдань для перевірки алгоритмів дій. У підсумку уроку вчитель ставить конкретне питання, яке потребує конкретних відповідей учнів.