Урок математики в 1 класі
Переставна властивість додавання
Задачі та вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10
Автор: вчитель початкових класів Перепадіна Людмила Миколаївна
Тема. Переставна властивість додавання. Задачі та вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10.
Презентація до уроку
Мета: сприяти формуванню в учнів поняття переставна властивість додавання, закріпити вміння дітей розв’язувати прості задачі в межах 10; розв’язувати вправи для засвоєння та застосування таблиць додавання і віднімання в межах 10; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчу уяву; виховувати гуманне відношення до тварин, інтерес до навчання, математики.
Очікувані результати: учні засвоять поняття переставної властивості додавання, закріплять навички додавання і віднімання чисел у межах 10 при розв’язуванні задач і вправ ;
будуть спроможні пояснювати послідовність наступних логічних кроків під час додавання і віднімання чисел у межах 10, застосовуючи переставну властивість додавання;
виховуватимуть в собі загально – людські цінності, гуманне відношення до «братів» наших менших, інтерес до вивчення математики.
Структура уроку
І. Організаційний момент – 1 хв.
- Привітання.
- Повторення правил поводження на уроці.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу – 5 хв.
- Усна лічба «Квітковий віночок».
- Розв’язування віршованих задач.
- Каліграфічна хвилинка.
- Математичний диктант.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом – 10 хв.
- Підготовча робота. Гра «Чарівні ворота».
- Пояснення нового матеріалу.
- Робота з демонстраційним матеріалом.
Фізкультхвилинка- 0.46 сек.
Завдання 1. Первинне закріплення.
- IV. Розвиток математичних знань – 15 хв.
- Продовження роботи за підручником (с.80)
Завдання 2. Складання і розв’язування прикладів з опорою на малюнок.
Завдання 3. Аналіз прикладів, виявлення подібності та відмінності.
- Розв’язування прикладів з коментуванням (Завдання 4).
- Робота над текстовою задачею (Завдання 5).
- Завдання з логічним навантаженням
Завдання 7. Гра «Загубилося число»
- Вправа на увагу (Завдання 11, с.83)
Гра «Бабусині помічники»
Зорова гімнастика- 0.14 сек.
- Робота в друкованому зошиті (с.12)
- Гра – змагання «Хто перший ?»
- Робота з геометричним матеріалом
- Самостійна робота по картках
- V. Підсумок уроку. Рефлексія. – 3 хв.
Виконання пісні «Будем рахувати»
Урок № 76
Тема. Переставна властивість додавання. Задачі та вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10.
Мета: сприяти формуванню в учнів поняття переставна властивість додавання, закріпити вміння дітей розв’язувати прості задачі в межах 10; розв’язувати вправи для засвоєння та застосування таблиць додавання і віднімання в межах 10; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчу уяву; виховувати гуманне відношення до тварин, інтерес до навчання, математики.
Завдання:повторити склад чисел, виконувати задачі та вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання в межах 10; повторити
назви компонентів дій додавання та віднімання; утворювати рівності на основі складу числа та практичних дій; застосовувати обчислювальні навички у практичних ситуаціях.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: презентація,мультимедійний клас, демонстраційний матеріал, каса цифр, індивідуальний лічильний матеріал, підручник «Математика. 1 клас» М.В.Богданович, друкований зошит, маски лисички, ведмедя, білочки, кота, вівці, дидактичні матеріали до ігор, картки для самостійної роботи.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (Слайд №1)
Любі діти! У наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром!
Діти, повернувшись до гостей, вітаються. (Слайд №2)
Ви почули всі дзвінок,
Він покликав на урок!
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Сідає першою краса,
Тепер сідає сила.
- Повторимо правила поводження на уроці.
Спитає вчитель – треба встать,
Коли тобі дозволять – сядь.
Сказати хочеш – не гукай,
А тільки руку підіймай.
У школі парту бережи,
І на парті не лежи.
Щоб урок минув не марно,
Треба сісти рівно, гарно,
Не базікать на уроках,
Як папуга чи сорока.
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
– До нас на урок завітали гості із Царства Живої природи Країни Тварин.
І принесла вони нам багато завдань, які ми маємо виконати, щоб на наступному уроці рухатися далі по науці Математика.
– Ану відгадайте, хто ж ця перша гостя. Вона про себе говорить так.
Учениця в масці лисички розповідає загадку, а діти відгадують.
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа,
В них таке смачненьке м’ясо.
Вовку – брату я сестриця
А зовуть мене …. (Лисиця).(Слайд №3)
– Лисичка приготувала вам такі завдання.
1.Усна лічба «Квітковий віночок».
Згадаємо числовий ряд 0 1 2 3 4 .. 6 7 .. 9 10
- Які числа загубила Лисичка?
- Назвати сусідів чисел …
- Назвати попереднє від числа …
- Назвати наступне від числа…
- «Стелися барвінку, стелися низенький» -, співається в народній пісні… А ми сплетемо з барвінку віночок, розв’язавши цей приклад.
4+2+1-3-2+3+2= ? (Слайд №№4-7)
Діти виконують вираз і переходять до розв’язання віршованих задач.
2.Розв’язування віршованих задач
Іде маленька Галя,
Веде її Наталя.
Зустріли 5 хлоп’ят.
То скільки всіх малят? (1+1+5=7)
Біля річки у кущі
Заховалися хрущі:
Дочка, син, батько і мати.
Хто їх може порахувати? (1+1+1+1=4)
На травичці коло хати
Метушились каченята.
5 білесеньких, як сніг,
3 чорних. Скільки всіх? (5+3=8)
Три веселі киці
Грались на травиці.
Враз одна сховалась.
Скільки киць зосталось? (3- 1=2)
3. Каліграфічна хвилинка
Пригадаємо, як ми зошити відкриваємо:
Зошит свій я відкриваю:
Навскоси його кладу.
Ручку я отак тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь,
Буду я писати вправно
До роботи я берусь.
– Разом з Лисичкою запишемо каліграфічну хвилинку: числовий ряд 0-10.
Діти прописують числовий ряд і виконують математичний диктант
4. Математичний диктант
- Перший доданок – 3, другий – 4. Чому дорівнює сума?
- 7 збільшити на 2.
- 5 зменшити на 1.
- Запишіть число, яке на 1 менше 6.
- 10 мінус 2.
- до 9 додати 0.
Взаємоперевірка: 7, 9, 4, 5, 8, 9.
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ (Слайд №8)
Сьогодні тваринки допоможуть вам в опануванні теми уроку «Переставна властивість додавання. Задачі та вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання чисел у межах 10».
– А хто ж наступний прийшов до нас на урок?
Учень в масці ведмедя розповідає загадку, а діти відгадують.
Ходжу лісом я кошлатий
Люблю влітку полювати,
А зимою в лігві спати.
Як зачую я весну
Прокидаюся від сну.
Називаюсь я… (Ведмідь)
1.Підготовча робота. Гра «Чарівні ворота» (Склад числа 10)
Двоє учнів беруться за руки, утворюючи «ворота», на яких число 10. Учні одержують картки з числами. Вони мають утворити пари чисел на склад числа 10. Тільки так вони зможуть пройти крізь «ворота».
– Назвіть випадки складу числа 9, які складаються з однакових чисел,
але в різному порядку.
– Які приклади на додавання можна скласти за цими випадками?
2+7=9 4+5=9
7+2=9 5+4=9
2. Пояснення нового матеріалу
– Ведмедик прийшов не сам, а з друзями: Сонечком та Равликом .
Мультимедійний показ відеоматеріалу.
– Ви, напевно, помітили, що доданків може бути не тільки два, але й більше.
Сума не залежить від того, у якому порядку розміщені доданки. (Слайд №9)
3.Робота з демонстраційним матеріалом (таблиця).
– А ось наступна гостя почула про тему сьогоднішнього уроку і дуже хотіла дізнатися про переставну властивість додавання.
Учениця в масці білочки розповідає загадку, а діти називають тварину
Червонясту шубку маю,
По гілках я стрибаю.
Хоч мала на зріст,
Та великий маю хвіст.
Називаюсь я …(Білочка).(Слайд№10)
– Попрацюємо за таблицею.
Висновок. Додавати числа можна в будь-якому порядку. Від перестановки доданків сума не змінюється.
Фізкультхвилинка
4. Робота за підручником (с. 80) (Слайд №11)
–А ось до нас прийшов домашній улюбленець.
Учень в масці котика декламує загадку, а учні відгадують її.
Всі зі мною люблять грати,
Коли вийду я із хати,
Мушу бігати, стрибати,
Спинку гнучно випинати.
А зовуть мене…(Котик)
Завдання 1.Первинне закріплення
- Скільки блакитних квадратиків угорі? А білих? Скільки всього квадратиків?
- Скільки білих квадратиків унизу? А блакитних? Скільки всього квадратиків?
- Який висновок можна зробити?
При додаванні числа можна переставляти.
Доданки місцями міняй хоч сто раз, Та сума від цього не зміниться в нас.
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 80)
Завдання 2. Складання і розв’язування прикладів з опорою на малюнок
Завдання З.
- Прочитайте приклади.
- Що однакове в прикладах? (Доданки, відповідь.)
- Чим відрізняються приклади? (Порядком доданків.)
- Прочитайте правило. (Додавати числа можна в будь-якому порядку.)
Діти роблять висновок. Читають правило в підручнику.
2. Розв’язування прикладів з коментуванням
Завдання 4.
3. Робота над текстовою задачею
Завдання 5.
Читання, аналіз, розв’язування задачі.
- Якою дією розв’язали задачу? Чому?
4. Завдання з логічним навантаженням
Завдання 7. Гра «Загубилося число»
- Числа другого рядка підписані під числами першого рядка за певним правилом. Із часом деякі числа «загубилися». Знайдіть ці числа. (Слід звернути увагу дітей, на скільки збільшилося чи зменшилося кожне число, встановити певну закономірність.)
5. Вправа на увагу
Завдання 11 (с. 83)
- Що подібне й відмінне в кожній парі фотографій?
Гра «Бабусині помічники» (Слайд №№12-14)
– Яке маленьке кошенятко не любить гратися з клубочками ниток, коли тільки-но вони потраплять до їх лапок? Але ось-ось має прийти бабуся, і почне вона плести чудові теплі панчішки для онуків. Але панчохи плетуться не з усіх клубочків, а тільки з тих, відповіддю яких є цифра «9». Допоможіть кошеняті зібрати клубочки.
Діти вибирають клубочки ниток тільки з відповіддю «9».
Зорова гімнастика (Слайд №15)
6. Робота в друкованому зошиті (с.12)
– Також завітала до нас…
Дівчинка к масці вівці розповідає загадку, а діти відгадують.
Я мала, і кучерява, і тихенька, і ласкава.
Песик мене стереже, бабця доїть і стриже.
Маю брата баранця, називаюсь я … (Вівця).(Слайд №16)
Хай рік Вівці, який ввійшов в будинок,
Поселить мир і щастя в нім !
– Попрацюємо в друкованих зошитах.
Діти відкривають зошити з друкованою основою і розв’язують задачі.
7. Гра – змагання «Хто перший ?»
– Любі діти, давайте позмагаємось! Згадаємо склади чисел: 6,7,8.
Учні біля дошки в будиночках записують склади чисел
8. Робота з геометричним матеріалом.
– Вівця хоче перевірити, чи знаєте ви геометричні фігури.
- Діти, погляньте на предмет.
- З яких геометричних фігур він складається?
По таблиці діти називають геометричні фігури ,їх кількість, з яких складається зображений предмет.
9. Самостійна робота в парах по картках
Діти з’єднують приклади з відповідними результатами
7+1 3+4
6+2 7 6+3
6+1 3+5
8+1 8 2+5
4+3 5+4
7+2 9 4+4
5+2 5+3
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- Отже, підсумуємо!
Діти закінчують речення.
- При додаванні числа можна переставляти.
- Додавати числа можна в будь-якому порядку.
- Від перестановки доданків сума не змінюється.
Виконаємо пісню «Будем рахувати».(Слайд №17)
Будем рахувати
1.Математика наука дуже складна як для нас,
Віднімаєм і складаєм і рахуємо весь час.
Пр-в: Час не будем гаяти мусимо все знати,
Віднімать і додавать будем рухувати.
2.Моя киця народила дуже милих кошенят,
Двоє чорних, двоє білих скільки буде оченят.
3.Тато дав мені цукерки, хочу друзів пригостить,
Та не можу 5 цукерок на трьох друзів розділить.
4. Математику вивчаєм, щоб уміти рахувать,
А коли її пізнаєм можем вченими вже стать
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
Людмила Миколаївна, Ваш урок, безумовно, заслуговує уваги. Мені сподобалося все: презентація, віршовані задачі, ігрові прийоми, різні форми роботи на уроці. Досить продуманий, змістовий, пізнавальний урок. Натхнення Вам!
Людмила Миколаївна представила один із бездоганних зразків конспектів з детальною похвилинною структурою, що може служити своєрідним майстер – класом по створенню сучасного щоденного плану уроку.
Сподобалося різноманітність матеріалу. Хочеться відзначити педагогічно і психологічно грамотний підхід до навчання молодших школярів. Але завдань на 35 хвилин мені здається забагато.
Урок цікавий, простий, присутні всі етапи. Багато різнорівневих завдань. Присутній геометричний матеріал та фізкультхвилинка. Вдало зкомпонований демонстраційний матеріал. Дякую!