Урок математики в 2 класі
Таблиця множення числа 6. Знаходження значень виразів із буквою. Розв`язування задач.
Автор: вчитель початкових класів Костюк Валентина Анатоліївна
ТЕМА. Таблиця множення числа 6. Знаходження значень виразів із буквою. Розв`язування задач.
Мета: скласти таблицю множення числа 6, формувати вміння обчислювати вирази, розв’язувати задачі із застосуванням таблиці, вправляти учнів у знаходженні значень виразів із буквою; розвивати пам’ять, логічне мислення, увагу, фотографічну пам’ять; виховувати наполегливість, точність, самостійність у роботі, акуратність.
Обладнання: підручник «Математика» 2 клас (авт. М. Богданович), малюнки учнів Лісової школи, телеграма, таблиця множення числа 6, малюнок потяга, букви з числами, картки з виразами.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
Психологічне налаштування:
– Сьогодні у нас незвичайний урок, тому я хочу, щоб ви:
Не просто слухали, а чули.
Не просто дивились, а бачили.
Не просто відповідали, а міркували.
Дружно й плідно працювали.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Діти, на нашу адресу надійшла телеграма. Послухайте.
Любі другокласники!
Запрошуємо вас у гості до Лісової школи.
Учні Лісової школи
- Лісові школярі запрошують нас у гості. Поїдемо?
- Перш, ніж вирушити в путь, ми маємо зібрати багаж: пригадати все, що вивчили на попередніх уроках і що нам може знадобитися в дорозі.
III. Актуалізація знань учнів.
- Мозковий штурм
- Додавання однакових доданків називається…( множенням).
- Число, яке дістають при множенні, називають…( добутком).
- Числа, які множать, називають…(множниками).
- Чи зміниться добуток, якщо ми множники поміняємо місцями? (Ні).
– Що показує перший множник? Другий?
- Усний рахунок.
– А щоб визначити, яким транспортом нам вирушати в дорогу, слід розв`язати задачі.
а) Йшла до зайця в гості лиска,
Несла три пучки редиски.
В кожному редисок п’ять.
Як усі порахувать? (5 ∙ 3=15) — Я
б) Три кози побігли в ліс,
Скільки разом ніг у кіз? (4 ∙ 3=12) — Т
в) Чотири індики пішли на музики,
Танцювали, гупали.
Скільки ніжок тупало? (2 ∙ 4=8) — О
г) В магазині хлопчик плаче,
Полічить не може здачі.
П’ятаків у нього п’ять,
Скільки грошей, як узнать? (5 ∙ 5=25) — Г
д) У бібліотеці було 35 книг про дітей, а про тварин у 5 разів менше. Скільки книжок про тварин було в бібліотеці? (35 : 5=7) — П
– Біля кожної відповіді записана буква. Складіть букви у порядку зростання чисел. (вийде слово «потяг»)
– Отже, до лісу ми вирушаємо потягом.
(вчитель прикріплює малюнок потяга)
– Щоб наш потяг поїхав, треба прокласти залізничну колію.
Для цього давайте проведемо каліграфічну хвилинку.
- Каліграфічна хвилинка
Відкриваємо зошити і записуємо сьогоднішню дату: 17 березня
– Дайте характеристику цьому числу. ( 17)
– Чи є воно в таблиці множення?
Продовжіть ряд чисел:
6, 12, 18, ….60.
– Яка закономірність? Запишіть ці числа каліграфічно.
– Добутками яких двох чисел є числа:12,18,24,30?
- Колію ми проклали, але якісь камені перегороджують шлях.
- Виконавши завдання, ви звільните дорогу.
- Поєднайте стрілками вирази (вирази на дошці)
- 5+5+5+5+5+5 6 ∙ 4
- 6+6+6+6 5 ∙ 6
- 4+4+4+4+4 4 ∙ 5
- Нарешті, ми можемо вирушати. В дорогу!
Звучить мелодія пісні «Голубий вагон».
- Швидко мчить наш потяг. Пролітають за вікнами луки, поля.
- І ось ми приїхали до Лісової школи.
- Нас зустрічає Колько Колючка і дарує нам задачу:
- Лісник посадив 7 рядів по 6 ялинок в кожному. Скільки ялинок посадив лісник?
(6+6+6+6+6+6+6=?)
Як записати коротко? А що треба знати, щоб швидко порахувати?
(таблицю множення числа 6)
- Хто здогадався, яка тема нашого уроку?
– Які завдання ставимо перед собою?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Подорожуючи, ми складемо таблицю множення на число 6 і будемо її застосовувати під час розв’язування виразів та задач.
V. Сприймання й первинне усвідомлення нового матеріалу.
Давайте разом складемо таблицю множення числа 6.
Допоможе нам Мудра Сова.
- Пояснення нового матеріалу.
1.1. Складання таблиці множення числа 6 (на основі таблиці додавання)
6+6 6•2=12
6+6+6 6•3=18
6+6+6+6 6•4=24
6+6+6+6+6 6•5=30
6+6+6+6+6+6 6•6=36
6+6+6+6+6+6+6 6•7=42
6+6+6+6+6+6+6+6 6•8=48
6+6+6+6+6+6+6+6+6 6•9=54
1.2. Спостереження та порівняння.
– Як перевірити кожен результат таблиці множення числа 6? (Додаванням числа 6)
– На скільки збільшується кожен наступний добуток? (На 6)
– Який перший множник? (стале число 6)
– Другий множник? (збільшується на 1)
– Якими числами є добутки? (парними, двоцифровими)
– Що ви ще помітили? ( деякі випадки нам уже знайомі)
– Давайте повторимо ці випадки.
(за допомогою вже відомих результатів множення чисел 2,3,4,5, використовуючи переставний закон множення)
– Пояснимо, як складено таблицю множення числа 6, де випадки множення нам незнайомі. Знаючи таблицю множення 5, як можна знайти 6 • 6?
– Давайте пошукаємо закономірності, підберемо «ключики» для кращого запам`ятовування.
Що цікавого помітили?
– Подивіться на цифри у розряді одиниць при множенні на парні числа.
6 • 2 =12
6 • 4 =24
6 • 6 =36
6 • 8 =48
(при множенні 6 на парне число, добуток закінчується тією ж цифрою, на яку множили)
- Прочитайте приклади вголос. Що ви почули?
(Риму, маленькі віршики)
Шість на чотири – двадцять чотири.
Шість на шість – тридцять шість.
Шість на вісім – сорок вісім.
– Запишіть у зошити складену таблицю множення числа 6.
1.3. Робота в парах (проговорюємо):
– Прочитайте приклади один одному, коли закриті другі множники.
– Прочитайте приклади, коли закриті добутки.
– Вертаємось до задачі Колька Колючки.
– То скільки ж ялинок посадив лісник? (6 ∙ 7= 42(ял.))
Фізкультхвилинка
Звірі Лісової школи пропонують вам відпочити.
6 х 2=12 | Діти в школі вчаться / встають рівненько біля парт |
6 х 3=18 | На перерві веселяться /виконують танцювальні вправи |
6 х 4=24 | Хочуть набратися сили / згинають і розгинають руки |
6 х 5=30 | й на урок не запізнитись / руки в боки, біг на місці |
6 х 6=36 | учень у школі не гість / нахили вліво і вправо |
6 х 7=42 | Кожен працює сповна /вирівнятись, руки покласти на груди |
6 х 8=48 | Вчаться навіть звірі в лісі /витягнути руки і помахати ними |
6 х 9=54 | Учні все зрозуміли / стрибки на місці |
6 х10=60 | й уроками дорожать. / стають струнко Усі тихенько сідають і працювати починають. |
1.4. Робота над закріпленням таблиці.
Диктор лісового радіо Сорока Білобока пропонує вам показати, як ви вмієте використовувати таблицю множення 6, розв`язуючи приклади.
6 ∙ 9 – 28 = ? 26 + 6 ∙ 4 = ? |
(коментують учні)
№ 723( 1-ий вираз – коментують, решту – самостійно)
1.5 Робота з геометричним матеріалом.
- Сорока Білобока прилетіла разом зі своєю подружкою.
Подивіться, на цю незвичайну пташку.
– Назвіть, з яких геометричних фігур вона складається.
– Які з них є многокутниками? Чому?
– Порахуйте скільки многокутників? (4) Покажіть їх.
VI. Робота над задачами .
– А ось Михайлик Ведмеденко пропонує вам розв’язати задачі.
- Задача 725. Учень вирізав з паперу 4 квадрати, 6 кругів, а трикутників – у 3 рази більше, ніж кругів. Скільки всього многокутників вирізав учень?
- Що означає кожне число в задачі?
- Про що запитується?
- Чи всі дані фігури є многокутниками?
– Діти, хто може розв’язати задачу, працюйте самостійно.
В кого виникли труднощі, складемо план розв’язання задачі.
– Чи можемо відразу відповісти на запитання задачі? (Ні)
- Чому? (Бо нам невідомо, скільки трикутників вирізав учень з паперу)
- Чи можна про це дізнатися? (Так)
- Як? (6 ∙ 3=18(тр.))
- Як відповісти тепер на запитання задачі? (18+4=22 (мн.))
План:
1) Скільки трикутників вирізав учень з паперу?
2) Скільки всього многокутників вирізав учень?
- Розв’язання задачі і відповідь запишіть самостійно.
Творче завдання: попробуйте змінити запитання задачі так,
щоб треба було її розв`язати на 3 дії.
- Робота в групах.
– Коська Вухань приніс вам завдання.
Скласти задачу за таблицею. №726.
– Яке питання в задачі?
– Чи можна зразу на нього відповісти? Чому?
– Що треба знайти спочатку?
Записати спочатку окремими діями, а потім – виразом.
4 · 5 + 6 · 4 = 44 ( грн)
Яка відповідь задачі?
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
Вірочка Вивірчук підготувала для вас:
- Знайти значення буквених виразів.
Перший вираз 1учень біля дошки виконує, решту – самостійно по варіантах.
- Розв’язування віршованих задач на закріплення таблиці множення числа 6.
Прийшли до крамниці 4 жуки,
Купили на ніжки собі чобітки.
Ніжок по 6, як відомо, в жуків.
Скільки потрібно всього чобітків? (6 ∙4=24)
Біля липи бджіл багато,
Мед збирають волохаті.
6 джмелів між них кружляють,
Теж медок вони шукають.
Менше їх, ніж бджіл, в 3 рази.
Порахуйте бджіл відразу. (6 ∙ 3=18)
- Маленька сестричка Коськи Вуханя принесла нам непрості завдання , а хитрі задачі:
- З однієї берези зірвали 14 яблук, а з другої – 10, скільки всього яблук зірвали?
- На свій день народження Пончик запросив 6 коротунчиків. На скільки частин розрізали пиріг, якщо кожен гість з’їв по 1 шматочку, а Пончик з’їв стільки, скільки всі гості разом?
VIII. Підсумок уроку.
- Швидко сплинув час подорожі і нам слід повертатися додому. Учні цієї школи вдячні вам за те, що ви приїхали до них, допомагали розв`язувати приклади і задачі. Ви, дітки, молодці. Найактивнішими були…
Продовжіть речення:
Сьогодні на уроці я дізнався …
Я навчився …
- Яке завдання було найцікавішим?
- Чи сподобалася вам подорож?
- Що найбільше сподобалося?
- Нехай цей урок залишить у вас міцні знання і гарний настрій.
IX. Домашнє завдання.
С. 109, вивчити таблицю множення числа 6, № 728, 729.
На уроці авторка намагається створити казкову емоційну атмосферу за допомогою уявної подорожі до лісової школи. Школярі завжди вважали лісових мешканців своїми друзями. Завдання між собою логічно пов`язані. Так само як і фізкультхвилинка, що супроводжується таблицею множення. Рухаючись, діти краще засвоюють матеріал.
Валентина Анатоліївна, з задоволенням ознайомилася з конспектом Вашого уроку. Для розвитку інтересу до математики учитель використовує дидактичні ігри, віршовані та логічні завдання. Цікава математична фізкультхвилинка. Учні, вважаю, не залишилися байдужими до цього уроку.
Надзвичайно насичений та багатоплановий урок тематичного спрямуваня має всі можливості для високої оцінки його результативності: психологічна готовність дітей до роботи, достатня актуалізація знань, проблемна задача для усвідомлення теми уроку та маса різноманітних вправ для закріплення вивченого . Урок вдався, мети досягнуто!