Урок навчання грамоти у 1 класі
“Закріплення вміння читати букву В, в у складах, словах і текстах”
Автор: вчитель початкових класів Васюта Вікторія Вікторівна
Тема: «Закріплення вміння читати букву В, в у складах,словах і текстах».
Мета: закріпити поняття про звук [в], букву В, в («ве»), вчити читати слова, речення і тексти з вивченими буквами; удосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати зв’язне мовлення учнів, пам’ять увагу мислення, виховувати почуття дружби, колективізму.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
Стали рівно, порівнялись
До гостей всі привітались,
До сусіда повернулись
Один – одному всміхнулись.
Пролунав уже дзвінок ,
Розпочинаємо урок
Не стоїмо ми на місці
Треба нам за парти сісти.
2. Підготовка до уроку
Щоб урок пройшов цікаво
І отримали знання ви
Не крутіться, не вертіться
Лиш на вчителя дивіться
Треба тишу в класі мати
І слід руку підіймати
Будь активним і уважним
Одним словом – учнем справжнім!
ІІ. Основна частина
1.Оголошення теми і мети уроку
Чули, діти,ось одна
Пролетіла новина
У країні «Алфавіт»
Немов в небі вертоліт
Злий вітрище побував-
І всі букви розігнав
Довго вітер вив, свистів.
Потім далі полетів
Букви раді ,усміхнулись
І додому повернулись
Лиш одна -гарна дівиця
Не прийшла їхня сестриця
І шукати хто зна де?
Цю сестрицю- букву «ве»
– Я, діти ,чула, що буква «Ве» заблукала за дрімучими лісами, за широкими ріками, за квітучими лугами
Тому часу ми не гаєм
І швиденько вирушаєм
Будем всі допомагати
Разом букву рятувати
На нашому шляху будуть зустрічатися різні перешкоди, які ми повинні разом з вами пройти, і різні завдання, які повинні виконати (вчитель показує маршрут )
2. Робота над темою уроку
Зупинка «Загадковий ліс»
В темний ліс прийшли ,казковий
Він дрімучий, загадковий.
А хто в лісі проживає?
Хто загадку відгадає?
(На дошці зображений ліс. За деревами заховалися тварини. Діти розгадують загадки у відповідях яких є літера «В» і будують звукову модель.)
1. Розгадування загадок
- Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни. (Ведмідь) - Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Сова) - Сірий, ікластий,
Хоче вівцю вкрасти. (Вовк)
- В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив… (Солов’я)
Зупинка «Місток»
Ось попереду в нас річка
Неглибока,невеличка
Річку слід пройти нам, діти ,
Ніжки щоб на замочити
Заліз равлик на листочок:
«Треба збудувати місточок
Хочу вам завдання дати
Щоб цю річку подолати»
-Діти назвіть перший звук у слові ВОДА
(Діти і вигляді містка будують звукову модель слова РАВЛИК знаходять звук [в ]і переходять річку)
Зупинка «Дощик»
Річку разом перейшли
На галявину прийшли
В небі хмарки позбирались
Теплий дощ. Всі поховались.
А щоб швидко закінчився дощик ми повинні швидко утворити слова і прочитати їх. (На краплинках склади діти утворюють слова і записують на дошці: у, мо, ва, но, ви, на, во, ни, ла, ло –мова, новина, нива, вона, вони, нова, умова, ловив.)
Діти давайте подивимося що за коромисло повисла? Який перший звук у слові
Веселка? Які кольори має веселка? Назвіть кольори де зустрічається звук в (червоний, жовтий, оранжевий, фіолетовий)
Робота в групах
1група – вставити пропущену букву в( но..а, .ін., ..они, мо..а)
2.група – робота з деформованим словом (лів-віл, олвив-ловив, моуав-умова)
Фізкультхвилинка
(вчитель кидає м’ячик а діти називають слова в яких зустрічають звук в вказують його місце)
Зупинка «Квітуча»
Після дощика такого
Зацвіло все тут навколо
Розцвіли красиві квіти
Щоб раділи ними діти
(вчитель показує малюнки квітів якщо у назви зустрічається звук [в] діти хлопають в долоні :волошка, ромашка, тюльпан, барвінок, мальва, конвалія, троянда)
Зупинка «Вогнище»
Не пройти нам з вами далі
Страшне вогнище палає
Його треба загасити
Треба швидко це робити
1. Вивчення вірша
Возила корова водицю візком
Ворона вареники вміло варила.
А півник виспівував пісню обом.
І всім було весело, любо і мило
2. Склади речення
(Діти складають і доповнюють слова замість малюнків.Читають утворені речення).
3.Знайди правильну відповідь
(Вчитель міняє місцями малюнки ,діти шукають правильну відповідь і читають речення)
ІІІ. Заключна частина
– Ось і знайшли ми літеру «Ве» . Ми її врятували. І вона дуже рада і вдячна вам, що ви їй допомогли, що ви її добре вивчили і виконали всі завдання. І ми її повертаємо в країну Алфавіт.
ІV. Підсумок уроку
- Що ми робили на сьогоднішньому уроці?
- Яку літеру ми закріплювали?
- Що вам найбільше сподобалося?
- Де виникали труднощі?
Це добре, що конспект уроку проілюстрований світлинами. Інколи буває, що задумка цікава у автора, та до кінця не можна зрозуміти суть чи алгоритм дій. Учительці довелося багато часу приділити написанню віршів, але воно того варте!
Як важливо навчити дітей читати і писати! Найчастіше вчителі використовують ігрову діяльність на уроці, щоб зацікавити дітей, тому що через інтерес, йде пізнання. З такою методикою навчання можна досягти результатів!.Дякую Вам за роботу!
Нестандартний урок – подорож. Насичений пригодами та різними завданнями. Вже було цікаво просто читати розробку. Тому, впевнена, дітям було теж дуже цікаво та весело. Урок розроблено за методикою, відповідно віковій категорії дітей. Ваші авторські вірші, пані Вікторіє, роблять урок, ще й оригінальним. дякую!
Дякую всім за коментарі. Я підішла до проведення цього уроку творчо, щоб було цікаво і мені і дітям. Форму проведення обрала сама. Урок незвичайний, має віршовану форму,автором саме всіх віршів я сама. Всім успіхів!
До кожного етапу уроку та завдань для кращого засвоєння матеріалу вчитель підійшов творчо. Оригінальна карта маршруту. Значну увагу приділено розвитку зв’язного мовлення учнів. Дякую!
Дуже сподобався урок! Дякую, візьму ідею собі на замітку!
Цікаві продумані зупинки. Розвивала творчі здібності та спостережливість. Було використано колективну, групову й індивідуальну роботу учнів. Цікава наочність продумана до уроку. Вчитель молодець. Дякую!
Читала конспект ніби суцільний віршик.Вчитель підготувала багато наочного матеріалу як і налижить для 1 класу який відповідає віковим особливостям дітей та даній темі.
На мою думку, обраний тип і структура уроку відповідають його цілям і завданням. Виходячи з психологічних основ навчання, прагнучи забезпечити активну інтелектуальну роботу учнів на уроці вчителька використала різні методи, прийоми, дібрала різноманітні завдання, вправи, текстовий матеріал, що становить певний інтерес для учнів.Але, підводячи підсумок уроку, особливо в 1 класі, мені здається, недостатньо тільки запитань.