Урок навчання грамоти у першому класі
Виконання творчих письмових вправ
Автор: вчитель початкових класів Огієнко Олена Андріївна
Тема. Виконання творчих письмових вправ
Мета. Формувати навички письма в зошитах без друкованої основи, вчити писати слова під диктовку, удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; продовжувати роботу над каліграфією.
Розвивати пізнавальні та творчі здібності учнів, їх логічне мислення та увагу під час списування з друкованого тексту.
Виховувати охайність при письмі, цікавість до навчання.
Обладнання. Каса букв, складові таблиці, Індивідуальні картки, гра «Склади слово», «Посади квітку», м’які іграшки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
– Діти! Пролунав шкільний дзвінок –
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Мовленнєва розминка. Робота зі складовою таблицею.
А на цю розминку
Я даю лише хвилинку.
Склади в таблиці у рядку читайте
Й сусіду чергу миттю уступайте.
тра | кра | гра | мра | бра | дра | вра | пра |
тру | кру | гру | мру | бру | дру | вру | пру |
трі | крі | грі | мрі | брі | дрі | врі | прі |
тро | кро | гро | мро | бро | дро | вро | про |
2. Робота над скоромовками.
Щоб покращить нашу мову,
Розпочнем із скоромовок.
Хто ж зуміє з вас, малята,
Чітко й швидко скоромовки вимовляти?
(Діти називають вивчені скоромовки)
Хоче дівчинка Харитя
Хмарку в гості запросити.
Хай подивиться хмаринка
На хатинку Харитинки.
Жатка в полі жито жне,
Жатку жайвір дожене.
Шпак шпачисі каже гнівно:
«Шершень захопив шпаківню!
Швидше шибеника гнати,
Шпаченят обороняти!»
Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка.
Взяв з доріжки Гришка кішку,
Хай спіймає кішка мишку.
Оленя одне блукало.
Оленя когось шукало.
Три лисички, три сестрички
Миють лапки, миють личка.
Не виводить тато лис
Їх немитими у ліс.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ви будете вчитися записувати слова та речення у зошиті без
друкованої основи. А також виконувати різні цікаві вправи та завдання. Тож будьте уважними, активними, старанними і отримуйте насолоду від спілкування, від того, що вже так багато кожен з вас знає і вміє.
ІV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1. Повторення написання друкованих букв.
Вправа «Маленькі друкарі»
Мишка ж літери не вчила
Й допомоги попросила.
То ж ви їй допоможіть –
Букви на клавіатурі миттю покажіть!
(Вчитель називає букви, а діти показують іх на клавіатурі(картонні макети)).
2. Вправа Утвори слово»
(На дошці слово викладено слово БАРВІНОК)
Діти , а хто з вас знає, що це таке?
3. Словникова робота.
Барвінок – вічнозелена трав’яниста рослина. Зацвітає рано навесні.
«Барвінок» – назва дитячого журналу.
Творчо будем працювати,
З даних букв нові слова складати.
Переможці будуть ті,
Хто назве найбільше слів.
(Діти називають слова: ВІНОК,РАК, ВІКНО,ВІК, РІК, НОРА, БАНК, РАНОК, ВІК, КОРА і т.д.)
4. Робота над абеткою.
(На дошці записані букви та елементи букв.)
І у літер є також сусіди
Дружно їм на світі жити.
В кожної своя хатинка,
Та сховала їх хмаринка.
А ви букви ці назвіть
І хмаринку проженіть.
(Діти впізнають прикриті букви «хмаринкою»)
Сонце хмари розігнало
Букви всі враз показало.
Ви ж, як сонця промінці,
Букви вірно запишіть оці.
(Діти записують букви в зошитах)
5. Вправа «Склади слово»
В класі вітерець гуляв
І слова порозсипав.
Допоможемо малятам
Із складів слова зібрати.
(Діти записують слова: ШКОЛА, ПАРТА, ОСА, СОН, СОНЦЕ)
6. Вправа «Знайди помилку»
Зайчик школу пропускав,
Помилок надопускав.
Поможіть цьому зайчаті
Правильно слова писати.
(На дошці записані слова з помилками. Діти повинні їх виправити.)
моРоз ліна осін слИва йалинка
7. Робота в зошитах.
(Діти каліграфічно записують подані слова в зошити)
8. Самостійна робота. Гра «Посади квітку»
Перед вами, любі діти,
Різнокольорові квіти.
Швидко квіточки беріть
І на клумбу їх садіть.
(На квітках написані слова друкованими літерами. Їх потрібно прочитати і записати в зошиті.)
ОСА, МОРЯК, ДЕНЬ, ТАРАС, ХМАРА, КЛАС, МІСЯЦЬ
9. Творча робота. Робота в парах.
Із завданнями справлялись вміло.
До речення підходимо сміло.
Працюватимемо в парі:
Очі сірі, очі карі,
І зелені й голубі.
Ти – йому, а він – тобі.
Уважненько слова читайте
І речення із них складайте.
(Скласти речення, прочитати і записати в зошиті)
1 пара. ВЕСНА, ТЕПЛА, ПРИЙШЛА
2 пара. ПРИГРІЛО, СОНЕЧКО, ЯСНЕ
3 пара. ГОЛУБИМ, НЕБО, СТАЛО
4 пара. ВІТЕРЕЦЬ, ТЕПЛИЙ, ПОДУВ
5 пара. ПТАХИ, СКОРО, ПРИЛЕТЯТЬ
6 пара. ПРОЛІСКИ, ЗАЦВІТУТЬ, НІЖНІ
7 пара. ПОРА, ЯКА, ЧУДОВА
10. Робота в зошитах. Письмо слів під диктовку.
Правильно повинні вміти
Всі слова писати діти.
Букви правильно писати,
Із сусідніми з’єднати.
МАК, ЛЕВ, ДВІР, КИТ, ЗНАК, УРОК, СІЛЬ, МИР, РОМАН
V. Розвиток зв’язного мовлення
1. Звуко-буквений аналіз слів
– А чи роблять в нас усі
Звуковий аналіз слів?
Рисочка одна – тверді,
Дві – ми знаємо м’які,
А кружечок – голосні.
Діти, послухайте уважно загадки і спробуйте їх відгадати.
Загадка 1.
Рудувату шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто оченята.
Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)
Загадка 2.
Мешкає у лісі хтось,
Має роги. Хто це? (Лось)
(Вчитель показує малюнки із зображенням цих тварин. Діти виконують звуковий аналіз слів)
2. Складання діалогу на тему «У лісі»
Уявіть, що Катя й Рома
Вдвох ведуть таку розмову.
А така розмова вдвох –
Зветься просто – діалог.
VІ. Підсумок уроку
Скоро продзвенить дзвінок
і закінчиться урок.
Працювали всі на славу –
Ліні волі не давали.
Що ж сказать наприкінці?
Всі ви просто МОЛОДЦІ!
Гарний урок наповнений цікавими вправами, які розвивають в маленьких учнів навички читання і письма. Діти вчаться складати речення, тренують мислення складаючи з одного великого слова багато маленьких. Кожний етап уроку супроводжується поетичними рядками, що знімає напругу та відразу налаштовує дітей на робочий лад.
Урок побудований з метою розвитку пізнавальних та творчих здібностей учнів. Творча робота виявляється під час роботи в парах. Цінним на уроці для загального розвитку дитини є складання діалогу.