Урок позакласного читання 4 клас .Тема . Наум наведи нас на ум !
Автор: вчитель початкових класів Алієва Любов Олексіївна
Ознайомити учнів з історичним минулим школи , розкрити значення знань у житті кожної людини , показати взаємозв’язок свята Наума та давніх традицій народу у цей день.
Тема. Наум наведи нас на ум. О. Конинський « Як мене заучували»
Мета: ознайомити учнів з історичним минулим школи; розкрити значення знань у житті кожної людини; показати взаємозв’ язок свята та давніх традицій народу у день Наума; розвивати та вдосконалювати навички швидкого, свідомого та виразного читання; виховувати любов та повагу до історичного минулого українського народу.
Обладнання: картки, папки для читання, репродукція картини, відео презентації, ялинка, таблиці, виставка книг.
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань
- Над якою темою працювали на попередньому уроці з позакласного читання ?
– Які твори прочитали?
– Хто автор?
– Чому вони нас вчать?
– Що найбільше сподобалось?
- Мовна розминка
а) читання пірамід слів ( таблиця)
б) читання чистомовок ( відеопрезентація)
в) читання скоромовок ( папка у кожного учня)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
НАУМ, НАВЕДИ НАС НА УМ!
ІV Робота над темою уроку
-Сьогодні діти, ви дізнаєтесь про те , як колись навчалися діти, хто їх навчав, що носили діти з собою до школи. Ми сьогодні будемо говорити про розум, знання, ціну книги.
- Ознайомлення з виставкою книг
- Бесіда
– Діти, а який сьогодні день?
– А що це за день? Хто знає?
14 ГРУДНЯ – ДЕНЬ СВЯТОГО НАУМА, ПОКРОВИТЕЛЯ РОЗУМУ, ДОБРОЧИННОСТІ.
У давні часи навчальний процес розпочинався саме у цей день. У народі вважалося: якщо на день Наума розпочати навчання, то дитина краще засвоюватиме науку, а відтак набереться ума, розуму. З цього приводу казали: ПРОРОК НАУМ, НАВЕДИ НАС НА УМ!
- Хто ж такий Наум?
Наум був монахом, просвітителем.
Тяжко давалося у ті давні роки наука дітям. Мандруючи по селах , він безкоштовно вчив дітей. Вчителями на той час були малоосвічені д’ячки. Але незважаючи ні на що, батьки віддавали дітей у школу, бо освіченість була у повазі. Саме у цей день існували певні традиції, пов’ язані з навчанням. Про деякі з них ми сьогодні дізнаємось
- Міні сценка( підготовлені учні)
- Діти, як ви вважаєте, чи завжди були школи в Україні?
Перша школа в Україні була заснована князем Володимиром Великим у 988 році. Це було більше 1000 років тому. Та школа була зовсім не схожа на сучасну. У класі було від 5 до 8 учнів . Вчителями були лише чоловіки.
- Порівняємо з сучасною школою( слайди).
- Робота над репродукцією ( відео)
Ф/хв. (музична )
- Робота над оповіданням О. Конинського « Як мене заучували»:
а) знайомство з автором;
Олександр Конинський – талановитий письменник, педагог громадський діяч. Народився він у селі Переходівка Черніговської області в 1836 році. Помер в 1900 році в Києві. За своє життя написав багато віршів, повістей, оповідань та найбільше уславився тим, що створив біографію Т. Г. Шевченка. Його перу належить і вірш
«Молитва за Україну», яку покладено на музику М. Лисенком( слухання пісні).
б) читання оповідання вчителем(частково)
«Як мене заучували» О. Конинський
Передбачення
- Як ви думаєте, на який гостинець чекав хлопчик?
Продовження читання оповідання підготовленими учнями
- Словникова робота
НЕНЯ ПАНКАМИ ОБРАЗ
ЦУРАЛИСЯ КОВЗАНКА ДІД
- Гра «Мікрофон»
-Як звали діда по матері?
-Що готувались робити у родині?
-Який гостинець одержав хлопчик?
-Що хлопчик робив з дідусем?
Чим займався хлопчик після сніданку
- Робота над прислів’ями ( робота в парах)
Велике прагнення до знань , навчання було у народу. Бо це був рух уперед, до світла, до кращого майбутнього. Народом були складені численні
прислів* я:
НАУМ НАСТАВЛЯЄ НАС НА УМ
ПАРТАЧА Й НАУМ НЕ НАВЕДЕ НА УМ
Я НЕ ЗНАЮ НІ АЗ , НІ БУКИ-
ПРИЙДЕ НАУМ І ЗМУСИТЬ ДО НАУКИ
МУДРИЙ НІХТО НЕ ВРОДИВСЯ, А НАВЧИВСЯ
ХТО ХОЧЕ БІЛЬШЕ ЗНАТИ, ТОМУ ТРЕБА МЕНШЕ СПАТИ
На день святого Наума доброю традицією було починати навчати дітей грі на музичних інструментах.
У ті далекі часи люди намагалися віддавати в науку своїх дітей, особливо хлопців, бо їм іти в москалі, щоб могли писати додому листи. У той час не приймали ні скарг, ні заяв, якщо у них були граматичні помилки або нерозбірливий почерк.
1 0. Огляд виставки кращих зошитів учнів класу
1 1 . Підсумок
а) -Яка головна думка цього твору?
б) Про що нам автор хотів розповісти?
в) Що вам найбільше сподобалось?
Робота в групах
Кожна група на сніжинці пише прислів’я про :
Школу;
Знання;
Книгу.
-Чим відрізнялась сучасна школа від старої, про яку ми сьогодні говорили?
-Відомо,що у день святого Наума хвалили дітей за їх міцні знання та гарну поведінку.
Я хочу відмітити тих учнів, хто активно працював на уроці і одержали такі оцінки:
Вчитель закінчує урок словами:
ХАЙ БУДЕ РОЗУМ ДЛЯ ДОБРА
І ДОБРОТА ВІД БОГА
І ДЕНЬ ДЛЯ ВІРИ І ТЕПЛА
І ЩЕ НЕ ПРОЙДЕНА ДОРОГА
Вчителька обрала цікаву, важливу тему уроку позакласного читання. В доступній формі ознайомила з історичним минулим школи, показала роль знань в усі часи, поєднала свято пророка Наума з сьогоденням. На уроці багато нового цікавого для дітей матеріалу. Фрази про необхідність вміння грамотно і розбірливо писати, відзначення кращих у день Наума важливі у сучасній школі. Хочеться такий урок провести у своїй школі. Дякую
Любов Олексіївна під час уроку позакласного читання збагатила літературний кругозір дітей, викликати потребу обмінятися власними думками, вчила висловити свою позицію стосовно вчинку головного героя О. Конинського « Як мене заучували» , ситуації, що склалася, а таким чином зацікавлювала усіх учнів і спонукати їх до читання книг. Адже саме для цього передбачені уроки позакласного читання, а уміле проведення уроку позакласного читанням вчителькою стимулюватиме самостійне читання учнів, сприятиме освітньому, культурному і творчому розвитку.Дякую.
Для мене цікавим є цей урок позакласного читання поєднанням навчального метеріалу з народознавчим матеріалом : прислівями, приказками; вдало застосована інтерактивна методика та здатність інтегрувати з історичним минулим школи. На уроці виконанні поставленні завдання.
Великий обсяг матеріалу дізнаються учні на уроці, використовуються різноманітні прийоми роботи. Метод прогнозування змісту розвиває мислення. Учні активно працюють на уроці. Форми роботи формують грамотного читача.
Вчитель правильно організувала роботу з дитячою книгою, працює над розвитком мовлення учнів, вчить висловлювати свою думку. Прослідковується систематична діяльність з книгами, що є запорукою успіху з інших предметів. Урок побудований методично вірно.
Запропонована структура уроку, використані форми навчальної діяльності сприяють досягненню його чітко визначеної мети. Міні сценка, розіграна учнями, розвиває їх артистичні здібності, а цікаві історичні факти та словникова робота збагачують мовний арсенал і допомагають розкрити значення знань у житті кожної людини. Публікація спирається на відео презентацію, хотілося б її побачити.