Урок позакласного читання із зарубіжної літератури (6 клас) Тема: «Час чарівників пройшов…?» За казкою Ю.Олеши «Три товстуни».
Автор: вчитель зарубіжної літератури та російської мови. Ланецька Валентина Володимирівна
Цікавий матеріал уроку позакласного читання в 6 класі за казкою Ю. Олеши “Три товстуни”. Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Ю. Олеші; розвивати в учнів уміння досліджувати, висловлювати власні спостереження, робити висновки; виховувати в дітей почуття патріотизму, здатність відстоювати власні позиції, захищати Батьківщину та рідну домівку. Пропоную конспект уроку та презентацію за творчістю Ю.Олеші. Доречно буде передивитися деякі фрагменти фільму.
Урок позакласного читання із зарубіжної літератури (6 клас)
Тема: «Час чарівників пройшов…?»
За казкою Ю.Олеши «Три товстуни».
Мета: коротко ознайомити учнів з життям і творчістю Ю. Олеші; розвивати в учнів уміння досліджувати, висловлювати власні спостереження, робити висновки; виховувати в дітей почуття патріотизму, здатність відстоювати власні позиції, захищати Батьківщину та рідну домівку.
Обладнання: Слайд-презентація «Ю. Олеша»
Епіграф: «Нет ничего прекрасней кустов шиповника!»
Ю.К. Олеша
Методичний коментар для вчителя
Одного разу Олеша побачив чудову дівчинку, яка зацікавлено читала якусь книгу. Виявилось, дівчинку звати Валя Грюнзайд, а книга – казки Андерсена. Юрій пообіцяв , що для цієї чудової дівчинки він напише казку, яка не поступатиме великому датчанину. Тим часом Олеша працював разом із Ільфом в типографії «Гудка». Юрій писав історію про трьох товстунів на типографських рулонах бумаги. «Бочонок накатывался на меня, я придержи вал его рукой… Другой рукой писал. Это было весело, я делился с весёлым Ильфом». Казку не одразу надрукували – важкі були часи. Але слава письменника зробила свою справу – надрукували 7 тисяч екземплярів. На першому екземплярі – присвячення Валі, але ця дівчинка зросла та вийшла заміж за Петрова (Ільф і Петров)
Юрію Карловичу,на жаль, не дуже пощастило в особистому житті…
«Он сказал странное имя, произнёс два звука, как будто раскрыл маленькую круглую деревянную коробочку, которая трудно раскрывается: – Суок!»
Дівчинки Суок і справді існували. Ольга, Лідія та Серафіма. Юрій був до нестями закоханий в Сіму… Вона з ним жила, але не кохала. Уходила, поверталася та розривала серце письменника. Залишений Серафімою Олеша одного разу із болем запитав у Ольги (сестри) «А ви б мене залишили?» Зрозумівши, що Ольга згодна, він одружився із нею і на казці з явилось присвячення «Ользі Густавні Суок», але…вона знала, що це не до кінця правда. «Ви обидві – дві половинки моєї душі…» – казав письменник. Вона все терпіла і залишилась доброю та люблячою дружиною до кінця.
«Прости меня, Тутти, – что на языке обездоленных значит: «Разлучённый». Прости меня, Суок, – что значит: «Вся жизнь»…»
Система завдань і запитань для аналітичного дослідження казки Ю. Олеші «Три товстуни»
І. Стисле ознайомлення з особистістю Ю.К. Олеші та історією створення його казки (з використанням слайд-презентації )
ІІ. З’ясування первинних вражень про твір
- Чи можна назвати цей твір казкою? Чому?
- Як ви вважаєте, яких героїв можна назвати головними? Чому?
(тут діти, як правило, не можуть одразу визначити головних героїв. Для когось – Суок і Тутті, а ті, хто вважає найважливішим захищати правду та свою країну назвутьТібула, Просперо та Суок. Хтось скаже, що це – тільки Суок, тому що вона усім допомагає і впливає на важливі події.)
- Що вас зацікавило, або вразило в цьому творі?
- Хто з героїв вам сподобався? Чому?
- Чи можна якісь події цієї казки співставити із сьогоденням? Чому?
ІІ. Виразне читання (знайти цитати про героїв, які подобаються)
ІІІ. Аналіз прочитаного по запитаннях
– Як автор зображує ваших улюблених героїв?
(про позитивних, на думку автора, героїв він постійно каже, що вони «самые-самые хорошие»: «Никого не было в стране мудрей и учёней Гаспара Арнери», Тибул – «лучший гимнаст в стране», Просперо – «Он сильнее всех, сильнее льва», Суок – «самая лучшая актриса в мире». Автор зображує їх сміливими, розповідає, як їх любить, поважає та цінує народ, вони і зовні дуже гарні)
ІV. Виразне читання (знайти цитати про героїв, які не подобаються)
V. Аналіз прочитаного по запитаннях
– Якими зображує автор героїв, які нам несимпатичні?
(Виявляється, розумний Олеша весь час примушує нас сміятися над ними! Навіть називає їх смішно. Наприклад: «Пары вертелись. Их было так много и они так потели, что можно было подумать: варится какой-то пёстрый и, долино бать, невкусный суп….становились похожими либо на хвостатую репу, либо на лист капусты или ещё на что-нибудь непонятное, цветное и причудливое, что млжно найти в тарелке супа. А Раздватрис исполнял в этом супе должность ложки.» « – Граждане, позвольте поздравить вас со следующим радостным событием: сегодня палачи наших милых, розовых трёх толстяков отрубят головы подлым мятежникам»)
- Як ви вважаєте, діти, чому автор зображує їх саме так? (Коли смішно – вже не так страшно і ті, хто мають владу, не сприймаються всерйоз, діти їх не бояться і вірять в перемогу добра над злом)
VІ. Слово вчителя.
- Діти, Юрій Карлович говорив «Я твёрдо знаю о себе, что у меня есть дар называть вещи по-иному. Иногда удаётся лучше, иногда хуже.Зачем этот дар – не знаю. Почему-то он нужен людям…Мне кажется, я только называтель вещей. Даже не художник, а просто какой-то аптекарь, завёртыватель порошков, скатыватель пілюль» А ще, діти, про Олешу кажуть, що він «король метафор». А що таке метафора?
VІІ. Діти по рядах читають різні розділи та знаходять найяскравіші метафори.
Наприклад:
« Издали люди казались разноцветными флажками.»
«Доктор Гаспар подумал, что все это похоже на картинку волшебного фонаря. Солнце ярко светило, блестела зелень. Бомбы разрывались, как кусочки ваты; пламя появлялось на одну секунду, как будто кто-то пускал в толпу солнечных зайчиков. Лошади гарцевали, поднимались на дыбы и вертелись волчком»
«Продавец мог показаться чем угодно, но сходство с самим собой он потерял, как потерял свой соломенный башмак.»
«Поэт мог принять его за лебедя в белоснежном оперении, садовник — за мраморную статую, прачка — за гору мыльной пены, ашалун — за снежную бабу»
«Доктор схватился за сердце, которое прыгало, как яйцо в кипятке»
«Сердце его прыгало, как копейка в копилке»
«Сердце его забилось снизу вверх, как будто он не выучил урока»
VIII. Рефлексія
- Які події запам ятились та здалися найяскравішими?
- Завдяки чому героям вдалося змінити світ навколо себе?
- На кого з героїв ви б хотіли стати схожим? Чому?
- Зверніть увагу на наш епіграф. Як ви гадаєте, чому автор так вважає? (Потрібно помічати красу навколо себе, намагатися зберегти природу та планету прекрасною, не зруйнованою. Земля – наш чудовий дім. Головне – не дати її знищити)
«Ничего не было в моей человеческой
жизни, что обходилось бы без участия солнца,
как фактического, так и скрытого, как
реального, так и метаморфического. Что бы
я ни делал ,куда бы я ни шел, во сне ли,
бодрствуя, в темноте, юным, старым, – я
всегда был на кончике луча…»
Юрий Олеша
ДІТИ, СПРОБУЄМО ПРИГАДАТИ ПОДІЇ ПОВІСТІ
Как лететь с земли до звезд,
Как поймать лису за хвост,
Как из камня сделать пар,
Знает доктор наш (Гаспар)
Попал Просперо в меткий
Смирительный ошейник –
Сидит в железной (клетке)
Ретивый (оружейник)
Как три пшеничные мешка
Три развалились (Толстяка!)
У них важнее нет забот,
Как только вырастить (живот!)
Эй, берегитесь,( Толстяки:)
Пришли последние (деньки!)
VІІІ. Домашнє завдання:
Написати твір-мініатюру «Правда та вигадка в романі для дітей «Три товстуни»
Література та інформаційні джерела:
- Три толстяка. – Москва «Художественная литература, 1979.
Соколовская Инна Владиславовна, педагог – библиотекарь МБОУ Тацинская СОШ № 3. Ростовская область
Презентація до уроку
Уроки позакласного читання покликані зацікавити юного читача і сприяти подальшому знайомству з творчістю письменника.Думаю,що після такого уроку,діти захочуть читати твори Юрія Олеша і подивитися фільми,зняті за його творами.Урок вартий уваги.Дякую