mail@urok-ua.com

Урок позакласного читання із зарубіжної літератури (6 клас) Тема: Спогади про дитинство як возвеличення душі героя в повісті Л.М. Толстого «Дитинство»

Автор: вчитель зарубіжної літератури та російської мови. Ланецька Валентина Володимирівна

Screenshot_1Пропоную колегам урок позакласного читання із зарубіжної літератури в 6 класі за повістю Л.М. Толстого “Дитинство”. Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Л.М. Толстого ; розвивати навички вміння переказувати твір; аналізуючи текст навчати дітей любити своїх рідних, співчувати чужому горю; спробувати зрозуміти відчуття автора про дитинство, що минуло; виховувати любов та повагу до батьків. В публікації подані цікаві матеріали для вчителя та презентація життя і творчості письменника.


 

Тема: Спогади про дитинство як возвеличення душі героя в повісті

 Л.М. Толстого «Дитинство»

Мета:  коротко ознайомити учнів з життям і творчістю Л.М. Толстого ; навчати аналізувати прочитаний текст з метою виявлення мотивів і причин поступків героїв; розвивати навички вміння переказувати твір; аналізуючи текст навчати дітей любити своїх рідних, співчувати чужому горю; спробувати зрозуміти відчуття автора про дитинство, що минуло; виховувати любов та повагу до батьків.

Обладнання: Слайд-презентація «Л.М. Толстой», роздатковий матеріал.

Епіграф:              «Счастливая, счастливая, невозвратимая пора детства!

                                Как не любить, не  лелеять воспоминаний о ней?   

                               Воспоминания эти освежают, возвышают мою душу и

                               служат для меня источником лучших наслаждений»

Л. М. Толстой

Методичний коментар для вчителя

   Л.М. Толстой народився 28 серпня (9 вересня) 1828 р. в іменії Ясна Поляна.

Батько – Микола Ілліч Толстой,

«Мать – Мария Николаевна, была образованной женщиной, знала английский, немецкий, франзузский и итальянский языки. Была чутка к художеству…, была большая мастерица рассказывать завлекательные сказки. Я не помню своей матери. Она умерла в 1830 г., когда мне было полтора года. Это, говорят, ее любимое место. Идя  утром по березовой роще, подходя к ореховой, увидел следок по грязи женской ноги, подумал о ней… Вспомнил о матери, о «маменьке», которую совсем не помню, но осталась для меня идеалом. Не могу без слез говорить о моей матери»  Л.М. Толстой.

Дворянська родина.

Жили зовсім не так, як ми зараз. Як правило, займали особняк або велику квартиру. Багато родин жили в своєму маєтку. Дехто приїздив на літо.

Дворянська родина мала прислугу, яка постійно жили в окремому приміщенні. Але прислуга доволі часто була частиною великої дворянської родини і відношення між ними не закінчувались «економічними» . Часто траплялись випадки, коли слуги, ставши вільними, не залишали своїх  господарів, тому що були до них дуже прив язані.

Особлива увага приділялась виховуванню дітей. В родині постійно жив гувернер – вихованець дітей, як правило, іноземець. Ці діти, на відміну від сучасних учнів, не ходили до школи. Заняття проводились вдома.

Обов` язковим для дворянина було знання іноземних мов. Гувернер повинен був допомогти вивчити якусь іноземну мову (зазвичай французьку, або німецьку) та викладати інші предмети.

Гувернер не тільки навчав дітей, але й виховував світський етикет та, взагалі, впливав на особистість.

Обов` язковим для дворян було музичне виховання. Ці вміння були потрібні під час світських вечірок, які сильно відрізнялись від наших.

Коли дитина була маленька, в неї  була няня, яка турбувалася про неї: кормила, одягала, мила, клала спати. Дуже часто дитина сприймала її як людину, ріднішу за мати.

Якщо родина жила в маєтку, перед домом були розбиті аллеї, парк.

Тобто, в дворянській родині були створені всі умови для гармонійного розвитку дитини.

Л.М. Толстой також дуже турбувався про навчання та виховання не тільки своїх дітей, а й дітей кріпаків. В 1859 р. він відкрив в Ясній Поляні школу для кріпосних дітей, лікарню для народу, а потім допоміг відкрити більш ніж 200 шкіл у різних селищах. Сам навчав дітей, склав «Абетку», «Книгу для читання». Написав розповіді, казки та байки для дітей.

Л.М. Толстой дав уроки життя своєму внукові.

  • Делай все по возможности сам, не будь «барином».
  • Не будь назойлив .
  • Будь внимательным.
  • Не надо жадничать.
  • Не нервничай, держи себя в руках.
  • Будь тверд и стоек.
  • В игре, спорте, в труде – будь розумен.
  • Будь организованным.
  • Глубоко вникай в то,что тебе преподается.

10)Имей свое мнение.

« Особенность таланта графа Толстого состоит в том, что он не ограничивается изображением результатов психического процесса: его интересует самый процесс, – и едва уловимые явления этой внутренней жизни, сменяющиеся одно другим с чрезвычайною быстротою и неистощимым разнообразием, мастерски изображаются графом Толстым. Есть живописцы, которые знамениты искусством уловлять мерцающее отражение луча на быстро катящихся волнах, трепетание света на шелестящих листьях, переливы его на изменчивых очертаниях облаков; о них по преимуществу говорят, что они умеют уловлять жизнь природы. Нечто подобное делает граф Толстой относительно таинственнейших движений психической жизни.»

М.Г. Чернишевський.

Система завдань і запитань для аналітичного дослідження повісті     Л.М. Толстого «Дитинство»

І. Стисле  ознайомлення з особистістю Л.М. Толстого та історією створення повісті «Дитинство» . (з використанням слайд-презентації )

ІІ. З’ясування первинних вражень про твір

  • Яке враження справила на вас повість «Дитинство»? Чи виникли у вас при читанні відчуття взаєморозуміння із головним героєм?
  • Чому дитинство є дорогоцінним для кожної людини?
  • Хто залишив у Миколеньки дорогоцінні спогади і чому?
  • Чи знайшли спогади головного героя відгук у вашому серці? Чому?
  • Чи питали ви у батьків про їхні спогади дитинства? Що цікавого дізнались?

ІІ. Виразне читання (уривок ІІ розділу)

ІІІ. Аналіз прочитаного по запитаннях

– Що для вас є домівка? Які асоціації викликає це слово?

– Чому герою так важливі спогади про дитинство? (Епіграф)

– Що є важливим: опис подій чи внутрішній світ героя?

– Якими почуттями пронизані спогади автора про матір?

– Що найбільше запам яталось герою повісті в портреті маменьки?

(«…карие глаза, выражающие всегда одинаковую доброту и любовь, родинка на шее…нежная сухая рука, которая так часто меня ласкала и которую я так часто целовал…», «Когда матушка улыбалась, как ни хорошо было ее лицо, оно делалось несравненно лучше, и кругом все будто веселело. Если бы в тяжкие минуты жизни я хоть мельком мог видеть эту улыбку, я бы не знал, что такое горе»)

– Яке значення, на думку автора, має посмішка?

(«…в одной улыбке состоит то, что называют красотою лица: если улыбка прибавляет прелести лицу, то лицо прекрасно; если она не изменяет его, то оно обыкновенно; если она портит его, то оно дурно.»

-Як мати відносилась до слуг?

-Яким Миколенька пам ятає батька?

ІV. Виразне читання (уривок ІVрозділу)

  1. V. Аналіз прочитаного по запитаннях

-Яку роль відіграє Карл Іванич у житті дітей?

-Чому Карл Іванич був засмучений? Як він виражає свій стан? Чи розуміє його Миколенька?

(«Я сочувствовал его горю, и мне больно было, что отец и Карл Иваныч, которых я почти одинаково любил, не поняли друг друга; я опять отправился в угол, сел на пятки и рассуждал о том, как восстановить между ними согласие»)

-Як виявляється образа Карла Іванича під час уроку?

(«Несколько раз с различными интонациями и с выражением величайшего удовольствия, прочел он это изречение, выражавшее его задушевную мысль» «Из всех пороков самый тяжкий есть Неблагодарность»

-Як характеризує героя його відношення до Карла Іванича та роздуми про нього?

VІ. Виразне читання (уривок ХVрозділу)

VІІ. Аналіз прочитаного по запитаннях

-Яким настроєм сповнені спогади автора про дитинство?

-Які слова допомагають нам зрозуміти стан героя?

(уютно, сладкие грёзы, нежная рука, душечка, нежность, любовь, целует, слёзы любви и восторга, папенька, маменька и т.д.)

-Що автор хоче повернути? Якими почуттями пронизані останні рядки розділу? Чому?

-Чи знайшли почуття героя відгук у вашому серці?

-Л.М. Толстой залишив уроки життя своєму внукові (роздати кожному). А які уроки життя взяли ви з нашого уроку?

-Як ви вважаєте, чи корисно читати цю повість дорослим? Чому?

VІІІ. Домашнє завдання:

Пригадати найцікавіший епізод із свого життя. Спробувати розповісти, передаючи почуття, думки та переживання з приводу цих подій.

Література та інформаційні джерела:

  1. Детство. Отрочество. – М.: Детская литература, 1983.
  2. Кутейникова Н.Е. уроки литературы в 7 классе, 2009

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. ім”я Л.Толстого у світовій літературі стоїть поряд із Гомером,Данте,Шекспіром…Його творам притаманна така сила емоційного й інтелектуального впливу,що не кожний читач спроможний витримати це випробування.Чи не тому в письменника завжди були і є не лише шанувальники ,а й супротивники.Сучасного читача нерідко відлякує обсяг його книжок,але коли поринути в “Дитинство “,то виникає духовна потреба далі заглиблюватися в художній світ майстра.