mail@urok-ua.com

Урок позакласного читання в 6 класі. Збірка дитячих творів “Життя – Тобі …”

Автор: вчитель української мови та літератури Курилишин Галина Михалівна

Screenshot_8Ознайомити школярів із збіркою дитячих творів «Життя – Тобі…», розкрити ідейний зміст, тему твору «Мій улюблений зимовий день». Охарактеризувати головного героя оповідання; пробудити у свідомості учнів почуття любові до рідної землі, виховувати справжніх патріотів.


 

Мета: ознайомити школярів із збіркою дитячих творів «Життя – Тобі…», розкрити ідейний зміст,  тему твору «Мій улюблений зимовий день». Охарактеризувати головного героя оповідання; пробудити у свідомості учнів почуття любові до рідної землі, виховувати справжніх патріотів.

Тип уроку:засвоєння нових знань, формування вмінь.

Обладнання:картини природи України, світлини про події на Майдані, збірка «Життя – Тобі», фонозапис Гімн України.

Хід уроку

І. Організаційний момент. «Кольорові привітання»

Учитель: Сьогодні прекрасний день, він так і чарує своїм різнобарв`ям, різноманіттям, кольоровою палітрою, і нехай він надихне нас на творчу співпрацю. (На таці розташовані картки різних кольорів) Оберіть той колір, яким сьогодні ви хотіли б привітатися, колір, який зараз висловлює ваш настрій. Спробуйте зараз тембром голосу показати настрій і привітатися з нами  «кольоровим» привітанням.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

Мотивація навчальної діяльності

Звучить запис урочистої музики. На його фоні три учні читають поезію Тараса Петриненка «Боже, Україну збережи!»

  1. Навіть на останнім рубежі

Промінь віри в нас ще не погас

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас!

Нам свою все милість покажи

Правдою повсюди й повсякчас,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас!

  1. В наших грудях кулі і ножі,

Нас розп`ято й знищено не раз,

Боже,Україну збережи,

Господи, помилуй нас!

І з колін піднятися поможи

І благослови у добрий час,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас!

  1. Наші душі нидіють в іржі,

Але промінь віри не погас,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас!

Грішні діти – діти не чужі,

Отче наш, почуй їх щирий глас,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас!

IV. Основний зміст уроку

Ще вмерла України і слава, і воля

Ще нам браття молодій, усміхнеться доля

Гімн України

Вступне слово вчителя

22 листопада 2013 рік. Заява влади призупинити підготовку до підписання угоди про Євроінтеграцію сколихнула народ України. За три місяці Україна прожила цілу історичну епоху. По містах почали збиратися акції протесту. 30 листопада на Майдан у Києві вийшли сотні молодих студенів. Злочинна влада вчинила замах на мирний протест. Десятки протестувальників були по – звірячому побиті і у важкому стані потрапили до лікарень. Сотні тисяч українців вийшли на Майдан вимагаючи покарання винних у побиті студентів та відставки злочинної влади.

Учень читає вірш

Ми з протестом пішли, хто ж тоді, як не ми,

Нас в столиці зібралось немало..

І здригнувся Майдан, похитнувся весь клан,

Революція слово сказала.

Гей, розвивайся, прапоре, свободи!

Йди на майдани, вільний народе!

Хай не злякають нас перешкоди,

Тут ми підпишем власні угоди!

Слово вчителя

Це була іскра, яка запалила багаття. Дитячі душі вразливі. Переживання вилилися на папері. І ось народилася збірка творів «Життя –Тобі…» У ній юні автори оцінюють події 2013-2015 рр.,виявляють дитяче бачення і розуміння понять «європейські цінності»,«демократичні свободи», розуміння подій, що відбуваються в Україні.

«Конструктивна деталь»

На початку вивчення твору береться обкладинка-ілюстрація до досліджуваного тексту і ставиться питання:

  • Чому такий малюнок на обкладинці книги?
  • Як на вашу думку, відображають головну ідею і тему твору обрані художником кольори для обкладинки?

Слово вчителя

Дмитро Ткаченко навчається в 7 класі. Він живе у місті Дніпродзержинську, Дніпропетровської області. З-під його пера народилося  чудове оповідання «Мій улюблений зимовий день».

Робота над змістом твору

  • Зачитай, як розпочався день?
  • Про що це свідчить?
  • Як проходять шкільні будні?
  • Що змінило поведінку школярів і чому?
  • Зачитайте роздуми хлопчика?
  • Про що вони свідчать?
  • Скажіть, чи можете ви щось змінити у світі?
  • Як вважає герой твору?

«Асоціативний портрет»

Творче завдання на пошук образотворчих засобів для виявлення рис характеру персонажа літературного твору. Практична частина вправи: у будь-який зручний спосіб, за допомогою символу (зірка, сонце, серце, птах), кольору, ліній (пряма, ламана, хвиляста) змалювати портрет головного героя.

Робота над змістом твору

  • Гімн України? Які почуття він у вас викликає?
  • Що допоміг зрозуміти Гімн України хлопчикові?

(«Сьогодні Гімн України допоміг мені зрозуміти найголовніше: сила в єдності, взаємодопомозі й цілеспрямованості, а я – не бездумна істота, а свідомий громадянин своєї країни»)

  • Чи варто робити маленькі добрі діла і чому?
  • Прокоментуйте уривок: «…Я справжній українець, і все, що відбувається в моїй країні стосується мене, тож хочу бути корисним своїй Батьківщині. Які б випробування не спіткали мою Україну, я, мої друзі, сотні й мільйони незнайомих мені людей зможемо її відстояти».
  • Зараз ми складемо рецепт свободи.

Рецепт свободи

  • Смак
  • Запах
  • Колір
  • Звук

«Золота краплинка»

Для підняття настрою, відчуття позитивних емоції використовуємо аромат лимона в аромалампі або кожному учневі капаємо золоту краплинку.

Складемо сенкан зі словами (на вибір)

Україна                           Гімн                                Воля

Слово вчителя. Було дуже цікаво вас слухати. Бачимо, що головний герой твору справжній патріот своєї Батьківщини. Його глибоко хвилює її доля. Ви зрозуміли, що маленька людина може творити великі вчинки. Причиною змін у свідомості героя став Гімн України. Послухаймо і ми урочисту пісню.

Звучить Гімн України

V. Підсумки уроку

Якою б ви хотіли бачити нашу Україну в майбутньому?

«Чарівний віночок побажань»

Кожен учень бере кольорову стрічку і каже, якою хоче бачити нашу Україну, що бажає рідній Вітчизні. Стрічка прив`язується до Чарівного віночка побажань.

Мікрофон

Чим вразив вас цей твір? Чи змусив він вас замислитися над своїм життям загальнолюдськими цінностями.

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності

VII. Домашнє завдання

Намалювати кольорову палітру оповідання «Мій улюблений зимовий день».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Дуже зацікавили рецепт свободи та “Золота краплинка”, які здаються зовсім простенькими елементами уроку, але надають йому ще більшої виразності. Дякую за роботу. Творчих успіхів Вам!

  2. Навчити дітей любити свою державу, гордитися своїм гімном, гербом, прапором – складне завдання сьогодення. Хоч і говоримо сьогодні про національне відродження, але, на жаль, все це поки що тільки слова. Такі уроки, як пропонує автор, справді допоможуть учням зрозуміти, що Україна – це країна з багатющою історією, культурою, традиціями. І вони мають чим пишатися.

  3. Громадянське виховання молодого покоління надзвичайно важливе завдання сьогодня. Звичайно, буває складно підібрати правильні слова і завдання для уроку, адже тема непроста. При цьому ми бачимо в даному уроці, що вчитель шляхом запровадження асоціативних вправ, актуальних питань не просто доносить до учнів інформацію, а залучає їх до роботи. Дякую)

  4. Без любові до Батьківщини, готовності примножувати її багатства, оберігати честь і славу, а за необхідності — віддати життя за її свободу і незалежність, людина не може бути громадянином, ось така головна думка уроку Галини Михалівни. Доцільним у патріотичному вихованні дітей шкільного віку є використання творів художньої літератури, в яких ідеться про історію і сьогодення України, життя дітей і дорослих, зокрема – збірка дитячих творів «Життя – Тобі…», учителю гарно вдалося донести до учнів її ідейний зміст через різноманітні форми роботи – вправа «Конструктивна деталь», «Асоціативний портрет». Дякую за публікацію.

  5. Повна взаємозалежність навчальної,виховної, розвиваючої мети. Галина Михайлівна на уроці використала такий матеріал,який пробуджує у свідомості учнів почуття любові до рідної землі, виховує справжніх патріотів.Я вважаю, що тема уроку доступна для учнів 6 класу, адже оповідання «Мій улюблений зимовий день» написав учень сьомого класу. Дякую за урок.

  6. Проблеми, підняті на уроці, надзвичайно актуальні та серйозні. Чи кожен шестикласник осмислено та глибоко їх усвідомить..? Кожне слово пронизано духом патріотизму, сприяє громадянському становленню особистості, чого вартий один “Рецепт свободи”!
    Публікація сильна в емоційному плані, але я особисто, запропонувала б дану тему більш дорослій аудиторії.