Урок позакласного читання
“У світі цікавих загадок криворізької поетеси Любові Баранової“
Автор: вчитель початкових класів Оніщенко Наталія Володимирівна
Мета уроку:
- навчальна: ознайомити учнів з особистістю поетеси рідного міста та її творчістю, зокрема авторськими загадками;
- повторити художні особливості загадок як виду літератури; вчити виділяти головний зміст у текстах загадок; показати на прикладі загадок красу рідного слова;
- вчити працювати в групі;
- розвивальна: розвивати логічне мислення, спостережливість, уважність, уміння відгадувати загадки, розвивати уяву, фантазію учнів;
- виховна: виховувати інтерес до поетів Криворіжжя, повагу до художньої творчості, естетичний смак, любов до художнього слова;відповідальність,наполегливість у навчанні,взаємодопомогу.
Обладнання: фото поетеси Любов Баранової, тематична виставка поетичних та колективних збірок; виставка ілюстрацій, малюнків, сигнальні картки, предметні картки, тлумачний словник.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок?
Починається урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
З’ясування емоційного настрою учнів
– Яким ви уявляєте наш сьогоднішній урок? Підніміть картку з таким кольором, який у вас асоціюється з нашим уроком.
Методичний коментар: у дітей картки 4 кольорів: червоний (сонечко) – енергійний, зелений (травка) – веселий, блакитний (небо) – спокій, чорний (земля) – безпокійний, невпевнений.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Слово вчителя
Дорогі дітки, сьогодні на нашому уроці позакласного читання ми будемо знайомитися з бібліографією поетеси рідного міста і тими цікавими загадками, які вона створила для вас, її юних читачів, повторимо все, що вже знаємо про загадки.
- Ознайомлення з життєвим та творчим шляхом Любові Баранової
Розповідь підготовлених учнів
Баранова (Завірюха) Любов Олександрівна
Криворізька поетеса. Народилася в с. Гурівці Долинського району Кіровоградської області. Після закінчення Олександрійського педагогічного училища працювала музичним керівником у дитячих дошкільних закладах Долинської та Кривого Рогу.
Брала участь у роботі міського літературного об’єднання “Рудана”. Друкувалася в місцевій періодиці на Криворіжжі, Дніпропетровщині та Кіровоградщині, в альманасі “Саксагань”, часописах “Кур’єр Кривбасу”, “Жінка” та колективних збірках “Карачуни”, “Степовий вітер”. Автор поетичних збірок “Воскресаю в степах” (1995), “Пелюстки любові” (1996), “Сонячні стежини” (1998), “На крилах світлої мети” (2001), “Тріумф і тиша” (2004), а також книги для дітей “Капелюшок для киці” (2003).
Член Асоціації криворізьких літераторів та літоб’єднання при альманасі “Саксагань”.
- Робота з виставкою збірок
Подивіться, сьогодні на нашому уроці є чудова можливість не лише познайомитись із творчістю поетеси нашого міста, сприйняти її своє душею, а й доторкнутися до неї. Підійдіть і познайомтесь з книжками нашої виставки.
Які книжки вам сподобалися на виставці?
У яких книгах Любов Баранової, на вашу думку, найкращі ілюстрації?
Які твори вміщено у цих книжках?
Чи любите ви відгадувати загадки?
ІІІ. Робота над темою уроку
- Вступна бесіда. Робота з тлумачним словником.
– Що таке загадки?
- Невеликий за обсягом твір усної народної творчості, який має прихований зміст, примушує нас замислитися, відшукати відповідь. (Походить від слова гадати, що означає думати, міркувати. У загадках предмет не називають, а описують або натякають).
- Що передає загадка? (Красу, влучність та багатство рідного слова).
- Для чого нам потрібні загадки? (Вони примушують думати, розвивають увагу, спостережливість).
- Які загадки знаєте і хто їх складає? (Складає народ та українські письменники).
- Які види загадок вам відомі?
- Проблемна ситуація
- Тож пропоную вам вирушити у цікаву подорож до країни загадок, а нашим врним помічником буде гра.
На дошці запис частини загадки Любові Баранової. Друга частина загадки закрита.
В нього ніжки чималі –
Від хмарин аж до землі!
- Хто це? Що це?
- Які слова вам підказали відгадку?
- Дочитайте загадку до кінця.
Він веселу вдачу має,
Радо землю поливає!
- А тепер, прочитавши загадку повністю, ви знаєте про що йде мова? (Дощик. Демонстрування малюнка).
- Яку головну особливість цього явища природи виокремила поетеса у загадці? (Радо землю поливає).
3. Конкурс „Ерудити„
Методичний коментар: Учитель зачитує загадки, а діти записують відгадки. Даний вид роботи проводиться як самостійна індивідуальна робота.
Слово вчителя: Потрапивши до країни загадок, пропоную визначити, хто найкмітливіший учень нашого класу. Переможе той, що запише більше відгадок.
Ми дощика сестри,
Ми доньки зими,
А сонечко скресне –
Розтанемо ми. ( Сніжинки)
Золоті баранець має ріжки,
Стелить ріжками срібну доріжку. (Місяць)
На блакитному троні
Сидить красень в короні. (Сонце).
Сім стрічок в її косі,
Сонцем вплетені усі.(Веселка).
Чому кличуть Божою, навіть не знаю,
І сонечко в небі мені не рідня.
Я тлю лише малу з рослинок змітаю,
Щоб квітли і зріли щомиті, щодня! (Божа корівка)
Невидимка цей і рева
Гонить хвилі, гне дерева.(Вітер).
Дивна сурма: й серед ночі
Замига і загуркоче. (Грім).
4. Словникова робота
У загадках Любові Баранової ми зустріли деякі не зрозумілі для вас слова. Давайте ще раз їх прочитаємо і дізнаємося їх значення.
Методичний коментар: діти читають «луною» за вчителем слова: скресне, чималі, вдачу,стрічок, квітли, бузковім, мигтять сурма; знаходять їх у тлумачному словнику.
- Гра «Бджілки»
Напівголосне читання загадок Л. Баранової .
Напівголосне читання загадок учнями, кожен – у своєму темпі.
- Гра « Дощик»
Діти читають хором.
* Накрапає дощ (тихо);
* дощ пускається сильніше (голоснше);
* злива (голосно);
* дощ перестав (читання припняється).
- Фізкультхвилинка
Зараз час перепочити
Чух – чух! Чух – чух!
А на дворі дщик вщух.
До веселочки ручки здіймемо,
Танцювати скоріш понемо.
Чок – чок! Чок – чок!
То носок, то каблучок.
У долоньки плескать будемо,
Зранку втому ми забудемо.
Танцювали, відпочили.
Працювати захотіли.
- Гра «Знайдіть риму»
На вікні, зимовим ранком,
Забіліли витинанки.
А той майстер – молодець
Всім відомий – … (морозець).
Підставляють мені личка
Сонні квіти і травичка.
Звусь я ніченьки сльозою
І ранковою … (росою).
- Гра «Збери загадку»
Ті вогні порахувати.
Золоті мигтять вогні.
На бузковім полотні
Та ніхто не може, брате,
- Гра «Сніжинка». Читає учень, на парту якого впаде сніжинка»
- Гра «Обличчям до обличчя»
Методичний коментар: учні повертаються один до одного, у парах задають один одному загадки».
- Робота в групах
12.1.. Гра «Презентація загадки»
Методичний коментар: учні за власним бажанням об’єдналися у групи і вдома добирали 6 загадок на вибір, відгадки до власних загадок оформлювали малюнками. Представники кожної із груп загадують загадки іншим групам у встановленому вчителем порядку, у разі правильної учнями відповіді – демонструють виконані ними удома відгадки – ілюстрації. Вчитель веде рахунок, яка із груп відгадала більше загадок.
12.2. Гра «Склади загадку»
Методичний коментар: У кожної із груп є сигнальна картка, підняття якої означає, що команда (група) учнів мають відповідь або впоралися із поставленим завданням. Ккожна група отримує малюнок (сніжинки, місяць, дощ, сонце, веселка, зірки, вітер, морозець, грім). Завдання: за малюнком скласти загадку, загадати її іншим групам.
12.3. Гра «Складання загадки зі слів»
А зараз пропоную вам цікаве завдання. Кожна група отримає інструкцію та практичний матеріал до роботи.
Інструкція.
- Підійдіть до виконання завдання творчо і дружньо. Складіть загадку зі слів, проте всі разом.
- Поясніть, за якою ознакою ви склали цю загадку.
- Оберіть представника групи, який представить складену вами загадку, презентуючи роботу команди.
- Про завершення роботи повідомте піднятою сигнальною карткою.
ІV. Підсумок уроку
- Інтерактивна гра «Відкритий мікрофон»
- Які враження від нашого уроку?
- З якою поетесою рідного міста ми познайомилися?
- Що ви дізналися про Любов Баранову?
- Чи сподобалося вам відгадувати загадки?
- Про що розповісте своїм батькам удома?
- Мені б хотілося ще…
До теми уроку про загадки учителька підібрала доречні завдання для роботи у групах. Помітно, що гра “Склади загадку” і “Склади загадку зі слів” взаємопов`язані. Рекомендую поміняти їх місцями. Оскільки останнє завдання легше, воно могло б бути підготовкою до складнішої гри “Склади загадку”
Загадки -невичерпне джерело розвитку тямущості,кмітливості,уважності,вміння вловлювати ключові слова,один із способів образного мислення,творчої уяви.Конспект уроку не тільки несе виховне значення,але й сприяє вмінню відгадувати загадки та образно мислити,дізналися про творчість Любові Баранової.Дякую
Наталія Володимирівна, спасибі за дуже цікавий, змістовий урок. Вчителем вдало використані прийоми, що створюють проблемні ситуації, викликають у дітей здивування, подив, інтерес до змісту знань та процесу їх отримання. Чудові ігрові завдання, що сприятимуть підвищенню пізнавальної активності учнів, стимуляції інтересу до навчальних занять; розвитку ініціативи і творчості потенціалу особистості учня.
Шановно Наталія Володимирівна ! Знайомство з дитячими письменниками для учнів – це відкриття Світу Літератури рідного краю.Загадки Любові Баранової – це синтез пізнання, виховання, естетики, інтелектуального розвитку. Цікава гра «Обличчям до обличчя» – камертон емоційного настрою дітей. Розвиток читацької компетенції , поваги і любові до поетичного слова заслуговує на уклін. Дякую.
Мені дуже сподобався ваш конспект уроку позакласного читаня.Загадка розширює кругозір учнів спонукає спостерігати,думати,порівньвати.Загадка наче задачка яку треба розв’язати.