Урок-проект з географії, 10 клас
“Федеративна республіка Німеччина”
Автор: учитель географії Коріненко Світлана Іванівна
Використання методу проектів у навчально-виховному процесі заохочує і підсилює щире прагнення до навчання з боку учнів, тому що воно: особистісно орієнтоване; використовує безліч дидактичних підходів; має високу мотивацію, що означає зростання інтересу й залучення до роботи в міру її виконання; підтримує педагогічні завдання в когнітивній, афективній і психомоторній сферах на всіх рівнях — знання, розуміння, застосування, аналізу, синтезу; дає змогу вчитися на власному досвіді й досвіді інших у конкретній справі, а не вдавати навчальну діяльність.
Мета: дати економіко-географічну характеристику Німеччини;
розвивати основні життєві компетентності;
сприяти вихованню толерантного ставлення до інших народів.
Обладнання: підручники, атласи, політична карта світу, фізична карта світу,
проектор.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок – проект.
І. Організаційний момент.
Клас заздалегідь поділений на 3 групи, які отримали випереджальне завдання.
Посміхніться одне одному. Я сподіваюся, що наш сьогоднішній урок створить вам гарний настрій на весь день. Щаслива людина – успішна людина. Щоб наша спільна робота була успішною, запам’ятайте, будь ласка,
закони уроку:
- Поводитися спокійно.
- Не вигукувати.
- Бути терплячим.
- Дати можливість висловитися своїм товаришам.
- Не критикувати.
- Поважати одне одного.
Послухайте вірш С.Островського й поміркуйте над цими словами.
И пусть бывает в жизни не легко
И не всегда судьба тебе послушна,
Живи красиво, вольно, широко,
Люби людей – светло и простодушно,
Ищи свою дорогу с малых лет,
Уверенно вперёд иди сквозь годы,
Оставь на этой лучшей из планет
Свой яркий след, свои живые всходы.
Ставтеся до людей так, як вихотіли б, щоб вони ставилися до вас.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- «Картографічний практикум»
Які країни входять у регіон Західна Європа ?
- Тестування (див. додаток 1).
ІІІ. Мотивація.
Прийом «Візитна картка».
Учні першої групи роблять повідомлення, за якими клас повинен відгадати країну, про яку піде мова на уроці.
1 учень: якщо спробувати дати узагальнений образ цієї країни,то вийде, що це країна романтичного народу, що любить спокійне життя, пиво, ковбасу та сардельки, досяг найвищої продуктивності праці, прославився своїми культурними та науковими досягненнями. Але саме ця країна розв’язала велику кількість війн в історії Європи.
2 учень: Пристрасна любов до пива – одна з головних рис жителів цієї країни. Тут вирощують високої якості хміль – продукт, необхідний для пивоваріння. Всього пивоварен в країні 1300, кількість сортів пива десь 6 тисяч. Виробництво пива забезпечує роботою 65 тисяч осіб та надає бюджету країни більше, ніж м’ясна чи кондитерська промисловість, поступаючись тільки молочній. За продажем цього напою країна знаходиться на другому місці після США, маючи прибуток більше ніж 20 млрд. марок на рік.
3 учень: Відома гоголівська фраза: «Який росіянин не любить швидкої їзди?» – характеризує не тільки росіян, але й жителів цієї країни. Високошвидкісні автодороги ( автобани ) з ідеальним асфальтовим покриттям, які опутали павутинням всю країну, надають можливість розвивати будь яку доступну для сучасних автомобілів швидкість. Ідея будівництва автобанів належить Адольфу Гітлеру. Будівництво їх розпочалося в 30-х роках ХХ століття.
Всі здогадалися, що мова піде сьогодні про Німеччину. Тема… Цілі…
ІV.Вивчення нового матеріалу.
- Результати тестування (перевірку за ключем проводили учні експертної групи ).
- Виступ – презентація 2-ї групи, яка готувалась заздалегідь:
Слайд 1.
Федеративна республіка Німеччина Економіко-географічна характеристика |
Слайд 2
Інформаційна сторінка:
|
Слайд 3
Особливості географічного положення:
|
Слайд 4
Схарактеризуйте природні умови Німеччини На півночі – широка і пласка Північнонімецька рівнина, у центральній та західній частинах – середньовисотні гори, на півдні – здіймаються Альпи, яким передує Баварське плоскогір ҆ я. |
Слайд 5
Природно – ресурсний потенціал країни Природні ресурси:
|
Слайд 6
Галузі спеціалізації промисловості:
Структурні зміни в промисловості Німеччини:
|
Текст до слайду:
Однією з найважливіших галузей міжнародної спеціалізації країни є багатогалузевий машинобудівний комплекс, продукція якого забезпечує більше половини всього товарного експорту.
П’ять найпопулярніших у світі фірм: “Даймлер-Бенц'”, “БМВ”, “Фольксваген”, а також “Опель” і “Форд'” випускають у Німеччині понад 90% усіх автомобілів. При цьому “Форд” – німецькафіліяамериканського концерну “Форд”, а “Опель” – дочірнєпідприємствоамериканськоїфірми “Дженерал Моторс”. Виробництвоавтомобіліврозкидане по всійНімеччині, але головними центрами автомобільноїпромисловості є Вольфсбург, Енден, Рюссельсгайм, Брауншвайг, Кельн, Штутгардт, Нюрнберг, Мюнхен.
Німеччиназаймає перше місце в Європі за виробництвом суден (Кіль, Гамбург, Бремен, Дуйсбург). Аерокосмічнапромисловістьвиготовляєцивільні та військовілітаки, ракетнутехніку.
Німеччина є носіємнайсучаснішихтехнологій, щорічно на 3\4 всіхмашинобудівнихпідприємстввтілюється у виробництвохоча б одна технологічнаінновація, щодаєзмогуутримувативедучіпозиції на багатьох ринках готовоїпродукції.
У машинобудуваннізайнятобільше 148000 інженерів та іншихспеціалістівізвищоюосвітою.
13-16 листопада 2012 року під час Міжнародноїспеціалізованоївиставки з тваринництва «EuroTier 2012» (Ґанновер, Німеччина) українські та німецькі виробники сільгосптехніки домовилися про створення спільного виробництва зернозбиральних комбайнів і тракторів.
Хімічна промисловість є найважливішою галуззю індустрії основних матеріалів і виробництва промислових товарів Німеччини. За експортомхімічноїпродукціїНімеччиназаймає перше місце у світі.
У хімічнійпромисловостірозвиваєтьсявиробництво кислот і мінеральних солей, синтетичного азоту, сірчаноїкислоти, а такожлаків і фарб.
У Німеччинівиділяються два великірайонихімічноїпромисловості: Північний – Рейн-Вестфалія, де цягалузьбазується на переробцівугілля і використаннівідходівйогококсування, а такожімпортноїнафти. Значними центрами хімічноїпромисловості на ційземлі є Леверкузен, Кельн та ін. Другим великим районом є Прирейнський, де розвиваютьсянафтохімія, виробництволаків і фарбНайвідомішими центрами хімічноїпромисловості тут є Людвіґсгафен і Франкфурт-на-Майні.
Найпопулярнішимифірмами, якізаймаютьсявиробництвомхімічноїпродукції, є “БАСФ”, “Гехст” і “Байер”. Вонивиробляютьдо 40% продукціїгалузі і 60 % їїекспортують.
Слайд 7
Текст до слайду:
Німеччина має високорозвинене сільське господарство, яке повністю задовольняє потреби населення у місцевійсільськогосподарськійпродукції.
Основою сільськогосподарськоговиробництва в Німеччині є сільськасімейна ферма. Понад 90 % усіх ферм обробляютьземельніплощі, які є меншимивід 50 га.
Високаінтенсивністьсільськогосподарськоговиробництвазабезпечується широкою механізацією і електрифікацією, використанням добрив і сучаснихзасобівборотьбизішкідниками. Структура сільськогосподарськоговиробництваНімеччинихарактеризуєтьсяпереважаннямтваринництва (70%) над рослинництвом.
Сприятливіумови для розвиткутваринництвамаютьпередгір’я Альп та приморськітериторіїпівночі. Майже 80 % молочноїхудобифермериутримують стадами не більше 40 голів. За наявністювеликоїрогатоїхудобиНімеччиназаймає друге місце у ЗахіднійЄвропі (післяФранції).
Повсюдно в Німеччиніпоширенесвинарство, за поголів’ям свиней Німеччиназаймаєчетвертемісце у світі і перше у Європі.
Рослинництвохарактеризуєтьсявідносновисокоюпитомою вагою кормових культур, які разом ізпасовищами і природними луками є надійною базою розвиткутваринництва. Товарною продукцієюрослинництва є зерновікультури, зокремапшениця, ячмінь, а середтехнічних культур – цукровийбуряк, хміль.
Основою зернового господарства є пшениця, високоурожайнісортиякоїдаютьврожаї до 70 ц/га. Такожвирощують жито, овес, ячмінь. За валовимзбором зерна країназаймаєтретємісце в Європі.
Цукровийбурякдаєвисоківрожаї у НижнійСаксонії, Північній Рейн-Вестфалії, Баварії, а хмільвирощуєтьсяпереважно у Баварії. За виробництвом хмелю країназаймає перше місце у світі.
Виноградарство і садівництворозвинене в долинах рікпівдняНімеччини, а також на схилахмальовничихгір Шварцвальд.
Слайд 8
Слайд 9
Зовнішньоекономічні зв’язки Імпорт Експорт Сировина Продукція Машини та обладнання машинобудування Хімічна продукція Продукція хімічної Продукти харчування промисловості Деревина Продукти харчування Робоча сила Капітал, послуги, зброя |
Слайд 10
Рекорди Німеччини
|
V. Закріплення.
Робота в групах.
Завдання див. додаток №1 «Диктант Німеччина»
2 групи отримують по 4 запитання.
3 –я група – творча (займалась презентацією) відповідає на запитання №10.
Розповідь про Людвигаван Бетховена відбувається під звуки «5-ї симфонії»
«Місячної сонати».
Невеличкі повідомлення про німців, які зробили неабиякий внесок у розвиток науки – А.В.Кольбе, Ф. Кекуле, В. Нернст та ін.
Демонстрація слайдів з шедеврами німецької культури.
VI. Підсумки.
Вправа «5 речень» – що нового взнали на уроці ?
VII. Домашнє завдання.
- 28 запитання стор.152.
Творче завдання: скласти кросворд чи чайнворд «Німеччина»
або рекламний проспект «Подорож Німеччиною»
(5 зупинок).
Aufwiedersehen!
Презентації до уроку
Проект “Федеративна республіка Німеччина”
Тип проекту: предметний, інформаційний, творчий, груповий.
Об΄єкт пізнання: країна Німеччина, її географічне положення, економіка, культурна спадщина.
Освітній продукт: мультимедійні презентації.
Мета проекту: дати економіко-географічну характеристику Німеччини,
розвивати основні життєві компетентності, сприяти вихованню толерантного ставлення до інших народів.
Проблемне питання: чому країна,яка розв΄язала найбільшу кількість війн в історії людства і перебувала в руїнах після останньої, вийшла і утримує провідні позиції в світовій економіці ?
Передбачений результат: після виконання проекту учні зможуть давати економіко-географічну характеристику Німеччини, пояснювати причини високих темпів економічного розвитку країни, творчо використовувати інтегровані знання, толерантно ставитись до інших культур і релігій, уникати насильницьких методів вирішення конфліктів, вдосконалити навички групової роботи для створення та захисту творчих проектів та комп΄ютерних презентацій.
Проект призначено: для учнів 10 класу.
Керівник проекту: Коріненко Світлана Іванівна.
Етапи роботи над проектом
Підготовчий етап
1. Визначення теми й цілей проекту.
2. Формування творчих груп.
3. Проведення інструктажів .
Планування роботи
1. Визначення шляхів виконання завдань, підбору та пошуку інформації .
2. Розподіл завдань по групах, обговорення можливих методів дослідження, творчих розв΄язань. 3.Установлення критеріїв оцінювання результатів і процесу.
Самостійна робота учасників проекту.
1 група :
Підбір інформації та створення візитної картки Німеччини.
2 група :
Підготовка інформації щодо економіко-географічної характеристики Німеччини за планом:
- Інформаційна сторінка
- Особливості географічного положення
- Природно-ресурсний потенціал країни
- Галузі спеціалізації промисловості (структурні зміни в промисловості Німеччини)
- Сільське господарство
- Транспорт
- Зовнішньоекономічні зв΄язки
3 група :
Збір інформації та створення презентації щодо культурної та наукової спадщини Німеччини (розповідь про Людвига ван Бетховена під звуки «5-ї симфонії», невеличкі повідомлення про німців,які зробили неабиякий внесок у розвиток науки – Кольбе А.В., Кекуле Ф., Нернст В. та інш., підготовка презентації з демострацією шедеврів архітектури.)
Захист проекту
- Проведення уроку в 10 класі
- Один з заходів проведення тижня Європи в Україні.
- Оформлення стенду до проведення тижня географії в школі.
Проектна технологія дає хороші результати. І Ви, Світлано Іванівно, показали як це можна досягти на уроці. Робота над проектом заохочує і підсилює щире прагнення учнів до навчання, спонукає їх до самостійного здобування знань. Щиро вдячний за розробку. Успіхів Вам! Чекаю подібного.
Величезне дякую, Світлано Іванівно, завдяки Вам, а точніше вашому уроку, я на практиці переконалася, наскільки продуктивним може бути процес навчання за проектною технологією. В процесі навчальної діяльності на уроці майстерно задіяно всіх учнів, вони не пасивні глядачі і слухачі, а дослідники, пошуковці. До цього часу вважала географію предметом сухим і мало цікавим. Тепер переконалася: будь-який творчий учитель може свій предмет зробити надзвичайно цікавим. Дякую.
Безумовно, мультімедійні презентації допомагають вчителю досягти поставленої мети. Не знаю, як учні зможуть надати відповідь на проблемне питання, але мета уроку, на мою думку, вчителем досягнута. Не побачила додатка 1 ( тестових запитань). Добре застосування методу проектів: презентаціі викликають жвавий інтерес до подальшого знайомства з державою ФРН. Урок сподобався. Дякую.
Доброго дня. Допоможіть, потрібен проект з географії 7-9клас. Можливо в когось є, буду безмежно вдячна
Робота над проектом була проведена величезна. Як на мене, то вчитель дуже вдало розділив матеріал по блокам, а потім по групам. Єдине, що мене трішки засмутило, це те, що теоретичний матеріал подається сухо. А от презентація про німців, які зробили неабиякий внесок у розвиток науки – духе цікава!