mail@urok-ua.com

Урок природознавства в 4 класі

Зміни у природі протягом весни

Автор: Вчитель початкових класів Ахмадєєва Світлана Миколаївна

Тема. Зміни у природі протягом весни

Мета: ознайомити учнів із послідовністю змін у природі протягом весни; розкрити взаємозв`язок змін у живій та неживій природі; розширити уявлення учнів про працю людей навесні; вчити узагальнювати спостереження за природою і працею людей; дати завдання для спостережень влітку; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації весняних пейзажів, рослин і тварин весною.

Хід уроку

I.Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку

– Послухайте уважно уривки із віршів:

Тріщить на річці сивий лід,
Гуркоче і ламається,
А сонце шле землі привіт
І лагідно всміхається. (С.Жупанин)

Зацвіли усі діброви,
І долини, і луги,
І річки синіють знову
І не входять в береги .(М.Стельмах)

– Усі, напевно , здогадались, про яку пору року говориться у віршах. А щоб переконатись, чи правильно ви думаєте, розгадайте ребус.

– То про яку пору йдеться у віршах?
– Які ознаки весни допомогли вам про це дізнатись?
– Назвіть весняні місяці.

II. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда про спостереження за змінами в неживій природі весною на основі аналізу даних, записаних у календар природи.

– Які дні переважають на початку весни? У середині? У кінці?
– Чи теплішало надворі у порівнянні з зимою? Чому?
– Як змінилася температура повітря?
– Яка і коли  була найвища температура повітря? Найнижча?
– Як змінилась тривалість дня і ночі? Чому?

(Ніч коротшає, а день прибуває. І в березні настає такий час, коли у народі говорять, що день з ніччю міряються , вирівнюються.

Що ж це означає? Згадайте, коли ви прокидалися вранці взимку, було темно. А ось у березні в той самий час надворі стало світліше. Це тому, що весною сонце встає раніше. Саме 21 березня настає день весняного рівнодення. Тривалість дня і ночі однакова – по 12 год. Та вже через кілька діб стає довший за ніч і поступово збільшується.)

Небо весною

– Якого кольору переважно небо весною?
– Теплі чи холодні дують вітри?
– Що сталось зі снігом?
– Чому зимою сніг не танув, а весною тане?
– Де вперше з`явились таловини: на пагорбах чи на рівній поверхні?
– Де швидше розтанув сніг: на полі, у саду, у лісі(парку)?Чому?
– Який сніг швидше танув чистий чи брудний? Чому?
– Чи змінилися весною водойми? Коли на них скресла крига?
– Які падають опади? Як часто?
– З чим пов`язані зміни в неживій природі навесні?
– (Зміни у природі залежать від висоти Сонця на небосхилі. Чим вище піднімається Сонце, тим більше тепла та світла воно посилає на Землю.)
– Чи можна довести , що висота Сонця на небі змінилась?
– Яка довжина тіні від гномона в березні?у квітні? У травні?
– Збільшилась чи зменшилась довжина тіні від гномона в кінці весни порівняно із її початком? Про що це свідчить? (Довжина тіні від гномона стала коротшою. Отже, Сонце піднялось вище і посилає на Землю більше променів, сильніше обігріває її, тому і відбулися зміни в неживій природі.)

2. Узагальнення спостережень за неживою природою, виділення істотних ознак весни з використанням ілюстрацій.

Узагальнюючі свої спостереження, учні називають ознаки весни в неживій природі: усе частіше яскраво світить Сонце, потеплішало; дні стали довгими, а ночі – короткими; дмуть теплі вітри; небо блакитне, по ньому пливуть білі купчасті хмарки; тане сніг, залишається він лише під деревами, у тіні, але й там він не білий і пухнастий, а сірий і пористий; крига на водоймах скресла; часто падає дощ з громом і блискавкою.

3. Бесіда про спостереження за рослинами  весною.

– Чому кажуть, що навесні пробуджується все живе?
(Весна приносить рослинам тепло і воду , яких не було взимку , і рослини пробуджуються від зимового сну. Набубнявіли бруньки на деревах і кущах, на таловинах з`явилась зелена трава).
– Коли на таловинах зазеленіла трава?
– Які рослини зацвіли першими?

(Мати-й-мачуха, підсніжники, проліски, вовче лико, верба, вільха, ліщина, сон-трава).

– Чому ці рослини називають ранньоквітучими?
– На яких деревах і кущах розпустились бруньки рано навесні?
– На яких деревах з`явилися спочатку квіти, а потім листя?
– Коли на всіх деревах і кущах з`явилося листя?

4. Дидактична гра «Квітковий магазин»

На дошці встановлюються ілюстрації із зображенням квітів. Учні по черзі беруть участь у грі. Учень –покупець повинен описати весняну рослину, яку хоче придбати , не називаючи її. Учень –продавець вибирає рослину серед ілюстрацій, називає її і говорить , коли вона зацвітає.

Дидактична гра

5. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій про весняні зміни в житті тварин.

Потепління , розвиток рослинності веде до змін у житті комах.

– Пригадайте свої спостереження за комахами. Коли вив перше побачили метелика, мурашку, сонечко , муху, бджолу?

(Як свято весни сприймаються в березні польоти кропив`янок, лимонноць, які живляться на перших весняних квітах. У квітні виповзають мурашки. Протее ще до їх появи з мурашників починають виповзати туруни, які зимували у мурашнику.

У другій половині квітня вилітають на перші збори нектару бджоли.

На перших медоносних рослинах можна побачити і джмелів.)

– В якому місяці весни можна побачити спостерігати значне збільшення кількості метеликів?

(У травні збільшується кількість метеликів. Літають не тільки ті метелики, що перезимували, а й ті, що війшли вже з лялечок,- білан капустяний, ріпниця, білан жилкуватий.)

– Як змінюється навесні життя тварин , що живуть у водоймах?

(У мілких водоймах, що добре прогріваються сонцем, у квітні вже вирує життя.Ще до початку льодоходу припиняється зимове заціпеніння риб, вони починають розмножуватись. Прокидаються жаби , на початку травня розпочинається «концерти» ставкових жаб.)

У середині квітня прокидаються гадюки, вужі, ящірки. Весною повертаються з вирію птахи.

– Пригадайте, які птахи повернулися? Коли це було?

(Раніше повертаються птахи, які можуть живитися на таловинах. Першим з`являються шпаки.

шпакМайже одночасно з ними прилітають жайворонки.

Через декілька  днів повертаються зяблики. Водоплавні птахи прилітають тоді, коли водойми звільняються від криги. Комахоїдні – коли з`являються саме ті комахи, якими вони живляться.)

Весняний переліт відрізняється від осіннього. Весною птахи поспішають , летять з великою швидкістю. Як ви думаєте, чому?

(Птахи поспішають зайняти гніздову ділянку, адже весна – це час, коли виводяться пташенята. Тому після парування птахи будують гнізда, в які відкладають яйця і насиджують пташенят.)

Як змінюється весною життя звірів?

У них починається линяння. Лисиці, зайці, лосі, олені й інші міняють густу і теплу шерсть на рідшу , літню. Прокидаються звірі, що зимою спали (Їжаки, борсуки, ведмеді).

Весна у житті звірів – це період розмноження. Наприкінці березня народжуються зайченята. Майже в цей час з`являється потомство у білок. У березні також народжуються вовченята. У середині квітня залишають свої зимові сховища ведмедиці, у яких ще раніше народилися ведмежата, а на початку травня з барлогу виходить потомство. Весною у лосів , козуль замість скинутих рогів  з`являються нові. Потомство у них народжується у травні.

6.Бесіда про працю людей навесні з використанням ілюстрацій.

– У народі говорять : «Весняний день рік годує». Поясніть значення цієї приказки.

– Які роботи люди виконують на полях?

(Весна – відповідальний період у житті хліборобів. Потрібно вчасно посіяти ячмінь, жито, овес, кукурудзу та інші сільськогосподарські рослини, поки весняне сонце не висушило землю.)

– Що люди роблять на городах?

(На городах вносять добрива та переорюють землю – готують її під посадку картоплі і висівання овочевих рослин: буряків, моркви , петрушки, цибулі. У теплицях вирощують капусту, помідори, перець)

– Які роботи виконують у садах?

(У садах обрізають старі і зайві гілки, білять вапном стовбури , обприскують дерева).

III. Закріплення вивченого матеріалу

1. Допишіть речення (на дошці).

Навесні сонце піднялось… і гріє… . День став… . Надворі …, ніж взимку. Тане…, скресла… . Зацвіли перші весняні квіти… . На деревах і кущах набубнявіли…, розпустилося… . З`явились комахи:… . З теплих країв повернулися… . Вони будують…, виводять… . У ведмедів, …, народжуються малята.

2.Гра «Чи буває так?»

Учитель зачитує по 2 рядки вірша, а діти пояснюють , чого насправді не буває.

У зими на порозі
Цвітуть маки на морозі.
А у літа на печі
Замерзають калачі.
А у весни в кінці поля
Листя скинула тополя.
А в осені коло стежки
Вбрались  верби у сережки. (Т.Коломієць)

IV.Завдання для спостереження влітку

1.Спостерігай за небом. Якого кольору воно найчастіше буває в цю пору року?
2.Запиши в таблицю, коли ти спостерігав такі явища:грозу; град;зливу;дощ при сонці.
3.Поспостерігай і запиши:

*коли зацвіла липа;
*полуниці;
*малина;
*горобина;
*коли дозріли пшениця, жито;
*коли побачив перші гриби.

4.Поспостерігай, які комахи сідають на квіти.

5.Запиши, яких тварин ти зустрів улітку в полі, у лісі.

6.Спостерігай за свійськими тваринами. Де їх утримують? Чи виганяють на пасовища? Чи з`являються у них малята?

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Ваш урок є інтегрованим з літературним читанням. Сподобалася бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій про весняні зміни в житті тварин. Добрим є закріплення вивченого матеріалу: учні дописували речення та грали в гру. Дякую за матеріал!

  2. Вчитель побудував свій урок так, що діти на основі власних спостережень роблять самостійні висновки, узагальнення. Сподобалась дидактична гра:учні повинні вміти не лише знати назви квітів, період цвітіння, а й вміти їх описати. Цікавий урок! Дякую!