mail@urok-ua.com

Урок розвитку мовлення. Урок 1. “Про що говорить заголовок”.

 Автор: вчитель початкових класів Драголюб Олена Федорівна

Screenshot_15Урок розвитку мовлення в 3 класі за підручником Вашуленко М.С. “Про що говорить заголовок”. План-конспект і презентація.


 

План-конспект

Українська мова

3 клас

Урок розвитку мовлення

Тема: Про що говорить заголовок.

Мета:формування  ключових компетентностей, зокрема:

вміння вчитисясамостійність у розв’язанні пізнавальних завдань;

загальнокультурної компетентностідотримуватися норм усного і писемного мовлення, давати повну і чітку відповідь;

 – соціальної компетентностіпрояв ініціативи з урахуванням інтересів товариша  в порі та групі, з яким працюєш;

– громадянської компетентності –   виховувати почуття захоплення природою рідного краю; вчити  берегти навколишнє середовище.

предметних компетентностей:

– вчити визначати тему і мету тексту,добирати заголовок; розвивати вміння складати речення зі слів, поширювати речення; вчити слова, близькі за значенням, збагачувати словник учнів, інтерес до вивчення рідної мови.

Тип уроку: комбінований.

Особливості проведення уроку: урок-подорож країною Мови.

Обладнання: мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, підручник.

Хід уроку

І. Організаційний момент.(Слайд 2)

Весела пісенька дзвіночка

Покликала нас всіх на урок,

Я бачу ваші милі личка

І очі з безліччю думок.

Ми  помандруємо в світ чудовий,

Що гордо мовою зовуть.

Та лиш кмітливість і увагу

З собою взяти не забудь.

ІІ.  Актуалізація опорних знань.

Так, дійсно, сьогодні ми помандруємо до прекрасної країни Мови. (Слайд 3).Але для цього нам потрібно пройти ось таке випробовування: виконати тестову перевірку.(Слайди 4-5)

  1. Тестування

Мовлення буває:

а) грамотне і неграмотне;

б) усне і писемне;

в) друковане і писане.

Культура мовлення – це вміння

а) бачити і чути;

б) розповідати і переконувати;

в) правильно говорити і писати.

Тема тексту – це

а) те, про що в ньому мовиться;

б) повідомлення про заголовок тексту

в) повідомлення про автора.

Текст складається з

а) малюнків, слів, запитань;

б) зачину, основної частини, кінцівки;

в) речень, заголовка, ілюстрацій.

Діти, ми пройшли це випробовування, а тепер маємо можливість подорожувати  країною Мови.  Спочатку ми потрапимо до селища Каліграфії.

Селище Каліграфії. (Слайд 6)

О                                     о

Ос        сі        сьо

Осінь усьому рахунок веде.

Поясніть мені , будь ласка, чому осінь усьому веде рахунок?

  1. Вправа «Очікування». (Слайд 7)

Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

 ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд 8)

Тема нашого уроку  – «Про що говорить заголовок». Отже, сьогодні на уроці ми будемо вчитись визначати тему і мету тексту,добирати заголовок,розвивати вміння складати речення зі слів, поширювати речення,добирати слова, близькі за значенням.

ІV. Робота з мовним матеріалом.

Місто  Текст. (Слайд 9)

  1. Творче списування. (Слайди 10-11)

Спишіть.

Поширте речення.

Придумайте кінцівку тексту.

Визначте тип тексту.

Про що говорить заголовок?

Золота осінь.

Настала золота  … . … причепурились в жовте … . … сиплеться дощем і шарудить під ногами.

Перевірка.

Настала золота осінь. Дерева причепурились в жовте вбранн. Листя сиплеться дощем і шарудить під ногами.

 Поселення синонімів.(Слайди 12-13)

Замініть слова,  близькими за значеннями:

Золота –

Причепурилась –

Жовте –

Сиплеться  –

Шарудить –

Вулиця Заголовків (Слайд14)

  1. Робота в групах.(Слайди15-17)

Розташуйте  речення так, щоб вийшов текст. Визначте тему і мету тексту. Доберіть заголовок.

Але люди поступово забруднювали їх. У стародавньому Києві було багато чудових річок. Зникають річки і бідніє наша прекрасна Земля. І частина річок зникла.

Перевірка.

Річки зникають

У стародавньому Києві було багато чудових річок. Але люди поступово забруднювали їх. І частина річок зникла. Зникають річки і бідніє наша прекрасна Земля.

Місто Речення (Слайд 18)

  1. Робота в парах. (Слайди 19-21)

З поданих у кожному рядку слів складіть речення. З цих речень утворіть і запишіть текст. Доберіть заголовок.

Принесла, дзьобі, в вона, жолудь.

Восени, цікаво, лісі, в.

Його, під, ховати, почала, коріння.

Прилетіла,ось, і ,сіла,сойка,пеньок, на.

Перевірка.

В осінньому лісі

Цікаво восени в лісі. Ось прилетіла сойка і сіла на пеньок. Вона принесла в дзьобі жолудь. Почала  ховати його під коріння.

Фізкультхвилинка. (Слайд 22)

Місто  Наукове (Слайд 23)

  1. Робота з підручником. Фронтальна робота.

Робота за вправою 57.

1.Розгляньте таблицю. З яких частин вона складається?Прочитайте розміщений в останній колонці текст. Добери до нього заголовок.

2.Доведи, що в таблиці наведено текст-опис.

3.Зверни увагу на будову тексту-опису та зміст його складових частин – зачину, основної частини і кінцівки.

Робота за вправою 58 .

1.Прочитайте і порівняйте тексти.

2.Подумайте і скажіть, який із текст можна помістити до художньої книги, а який  – до підручника з природознавства.

V.Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу.

Місто  Знань (Слайд 24)

  1. Відгадування загадки. (Слайд 25)

Стала на поляні,

В жовтім сарафані,

Підросте – всміхнеться,

Для вітрів вбереться

В платтячко біленьке.

  1. Диференційована робота. (Слайди 26-27)

Прочитайте текст. Поділіть його на два тексти. В одному подайте точні дані опису , а в іншому – своє відношення до цієї квітки. Доберіть заголовок.

Щойно зазеленіла на подвір’ї трава, а ця рослина вже зацвіла. Золотаво усміхається до нас ніби запитує: “ Впізнаєте?”. Кульбаба – трав’яниста рослина. Це така квітка, яку ніхто не сіє, а вона все одно не переводиться. Квіти в неї жовті, 2-3 см у діаметрі. Стебло безлисте, гладке. Росте вона всюди: на луках, лісових галявинах, узбіччях доріг, у садках, парках, дворах. Лист зеленого кольору, довгастої форми, зібрані в прикореневу розетку, рівностоячі або частково пониклі.

Підсумок уроку. (Слайди 28-29)

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)…
  • Найбільше мені запам’яталося…
  • Я зробив (зробила) для себе такі висновки…

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Олено Федорівно, дуже гарний урок, цікаво було , мабуть, і створювати вам презентацію і працювати дітям на уроці: кольорово, творчо, інформаційно. Все розписано пошагово.Натхнення вам!

  2. Олено Федорівно, Ваш урок заслуговує уваги вчителів початкових класів. Ви зробили велику.творчу роботу при складанні конспекту. Презентація чудова, користуючись нею, отримуєш тільки позитивні враження, а виконавши завдання – знання. Читаючи Ваші розробки, запозичую у Вас зернятка Вашого педагогічного почерку. Творчого Вам успіху!

  3. На уроці розвитку зв`язного мовлення учні мандрують країною Мови. Авторка застосувала ряд актуальних форм роботи. Я познайомилася уже не з однією розробкою Олени Федорівни. Учителька підходить до конспектування із знанням справи, використовує корисні педагогічні знахідки.

  4. Дуже важко зацікавити дітей звичайними письмовими завданнями. Заняття педагога дуже цікаве, диференційоване. Завдання підібрані вдало і доповнюють одне одного. Великий плюс за наявність презентації.

  5. Комунікативному вихованню школярів надається особливе значення, тому що успіх у мовленнєвому розвитку визначає й результативність засвоєння інших шкільних дисциплін, створює передумови для активної й осмисленої участі в суспільному житті, забезпечує дітей необхідним досвідом. Спасибі за цікавий, змістовий урок, насичений різними формами роботи та методичними прийомами. Презентація яскрава, наочна. Так тримати!

  6. Чергова публікація Олени Федорівни знову порадувала: методично правильно складений конспект, грамотно підібрані інтерактивні форми роботи та різноманітні диференційовані завдання, чудова наочність у виді презентації і неабияка майстерність вчителя,- все свідчить, що урок вдався на славу!

  7. Подорож країною мови дійсно цікава. На кожній зупинці учні виконують завдання, перевіряють свої знання, дізнаються щось нове. Використання інтерактивних вправ стимулює учнів до праці. Діти вчаться працювати з текстом, визначати його головну думку, тему, мету, влучно добирати заголовок. Презентація допомагає вчителю в цьому.