Урок розвитку мовлення. Урок 4. “Складання ділових текстів”.

Автор: вчитель початкових класів Драголюб Олена Федорівна

Screenshot_15Урок розвитку мовлення. Урок 4. “Складання ділових текстів”. (зошит М.С. Вашуленко)


 

Українська мова

3 клас

Урок розвитку мовлення

Тема: Cкладання письмових запрошень і привітань.

Мета: формування ключових компетентностей, зокрема:

  • вміння вчитися – самоорганізовувати та контролювати свою навчальну діяльність;
  • загальнокультурної компетентності – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлювати свою думку;
  • соціальної компетентності – розвивати вміння працювати в парі, проявляти ініціативу, підтримувати взаємини з іншими;

громадянської компетентності –  виховувати почуття поваги до людей, дотримуватись морально-етичних норм, формувати вміння бути гідним громадянином своєї держави.

 – предметних компетентностей – формувати вміння складати письмові запрошення і привітання, розвивати вміння змінювати слова у формі звертання; розвивати вміння редагувати текст; вчити підбирати синоніми.

Тип уроку: комбінований.

Особливасті проведення уроку: урок – запрошення «Коло друзів».

Обладнання: мультимедійна презентація, підручник,  роздатковий матеріал, відеоролик «Мудрі казки тітоньки Сови».

Хід уроку

І. Організаційний момент.(Слайд 2 )

Всі почули вже дзвінок.

Він покликав на урок,

Кожен з нас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчатка,

А за ними – і хлоп ятка.

Девіз уроку:

  • Видумуй, пробуй, твори!
  • Розум, фантазію прояви!
  • Активним і уважним будь
  • І про кмітливість не забудь! (Слайд 3)

ІІ.  Актуалізація опорних знань.

1.Прочитай і скажи, про що цей текст.(Слайд 4)

Люба сестричко!

З Днем народження вітаю!

Щастя й радості бажаю

і  здоровою рости,

і, як квіточка, цвісти!

Твоя сестричка Іринка

3 жовтня 20..р.

  1. 2. Хвилинка каліграфії. (Слайд 5)

Я                              я

ві       ня     та   нн

Вітання

Запишемо такі слова:

Привітання, запрошення, побажання, хвилювання, чекання.

Взаємоперевірка. (Слайд 6)

  1. Подайте слова у формі звертання. (Слайд 7)
  • Мама –
  • Тато –
  • Бабуся –
  • Дідусь –
  • Тарас –
  • Олег Михайлович –
  • Людмила Дмитрівна –
  1. Підберіть слова –синоніми до слова “мама” (Слайд 8)

Мамуся, неня,  паніматка, мамуля, матінка.

4.Вправа  “Інтерв’ю”. (Слайд 9)

– Чи ти любиш отриму вати  листи?

-А вітати когось?

-У яких випадках люди пишуть вітальні листи один одному?

– Для чого?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд 10)

Сьогодні , в час сучасних технологій, ми звикли спілкуватися , вітати з якоюсь подією, запрошувати  в гості за допомогою  телефону. Але бувають такі випадки, коли потрібно сказати приємні, сердечні слова  і залишити згадку про якусь подію, коли хочеться написати власноруч і зробити людині щирий подарунок. Тому сьогодні на уроці ми будемо вчитись писати запрошення, привітання і повторимо норми етикету.

ІV. Робота з мовним матеріалом.

Давайте пригадаємо правила етикету. Правило 1 – привітання.

1.Розглянь вітальні листівки. Скажи, з якої нагоди їх можна використати? (Слайд 11)

  1. Робота за підручником (Вправа 71 завд.1 ст. 37).

Прочитай зразки привітань. Зверни увагу на їх будову.

  1. Робота в групах. (Слайд 12)

Усно складіть   привітання:

І група  –   мамі з Днем народження;

ІІ група –  подрузі з Новим роком;

ІІІ група – родичам з Великоднем.

  1. Самостійна робота . (Слайд 13)

Склади і запиши привітання своїм близьким чи знайомим із якоїсь нагоди. Склади привітання щиро, сердечно, щоб зробити приємно тому, кому ти пишеш.

Фізкультхвилинка. (Слайд 14)

А тепер пригадаємо правило 2 – запрошення. Пропоную вам переглянути відеоролик про те, як зайчик писав листа своїй бабусі.(Слайд 15)

  1. Розглянь запрошення. З якої нагоди воно написане? (Слайд 16)
  2. Вправа “Мікрофон”. (Слайд 17)

– Чи отримував (отримувала) ти коли-небудь запрошення?

– У зв’язку  з якою подією?

  1. Робота за підручником (Вправа 72 завд.1 ст.37).

Прочитайте зразок  запрошення у підручнику. З яких частин  воно складається?

8.Відредагуйте текст.(Слайд 18)

                                                 Шановний Віктор Тарасович!

          Запрошуємо Вас на святковий ранок з нагоди Дня українського козацтва, який відбудеться у нас.

       З пошаною учні 3-го класу

  1. Складіть колективне запрошення. (Слайд 19)
    Гра «Сплетемо віночок із речень».

Шановні батьки класу!

В нашому класі відбудеться новорічне свято. Свято пройде 29 грудня 2016 року. 29 грудня 2016 року будемо раді  бачити вас. Ваші діти, учні 3 класу.

10.Самостійна робота.

Запишіть текст  запрошення.

  1. Підсумок уроку

1.Інтерактивна вправа «Неперервна школа думок». .(Слайд 20)

Звертаюся  … ( з повагою, шанобливо).

Вказую … (на місце і час).

Пишу … (щиро, сердечно).

2.Вправа «Продовж речення». (Слайд 21)

Житній колос дозріва для …(хліба),

Для краси цвіте у полі… (квітка), Для води народжується… (риба),

Для польоту — лебідь і …(лебідка),

А людина — для добра і …(щастя).

Тож прийми від мене …(привітання),

І нехай, неначе в добрій…( казці),

Збудуться усі Твої …(бажання)!

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. На уроці розвитку мовлення вчитель навчив організував навчальну діяльність так, що результатом роботи стало створення запрошень, а ще хочеться подякувати Олені Федорівні, що вона зробила акцент на тому, що в вік сучасних технологій так приємно відчути тепло добрих слів без кліше, отримати листівку або запрошення, що зроблено власноруч. Дякую.

  2. Урок цікавий, види роботи спрямовані на досягнення поставленої мети. Вчителька методично правильно вчить складати запрошення, привітання, розвиває усне і писемне мовлення. слідкує за культурою мовлення. Вправи на виправлення помилок привчають учнів перевіряти себе, давати самооцінку. Мені спододобалася гра “Сплетемо віночок з речень”, інтерактивна вправа “Неперервна школа думок”. Учні відчули практичну потребу вміння складати запрошення, привітання. Дякую.

  3. Уміння оформити заяву, оголошення, привітання- одна із важливих мовних компетенцій, потрібних для реалізації особистості у суспільстві. Розкобка вийшла чудова: дотримання усіх методичних норм, різноманітні доцільні вправи та завдання, коректне використання навчального часу.

  4. Олена Федорівна, мені дуже сподобався Ваш урок. Досить вміло використані методичні прийоми, інтерактивні вправи, різні форми роботи. Все це сприятиме розвитку інтересу до навчання. Заслуговує увагу яскрава, наочна презентація. Спасибі.

  5. Як уміло Олена Федорівна переконала учнів в важливості теми, як вдало поєднала складання ділової документації з вихованням людяності та турботи до оточуючих! Інтерактивні вправи та яскрава презентація додали уроку динамічності та емоційного забарвлення.

  6. Цей урок є не тільки уроком розвитку мовлення, а й одночасно розвитком особистості дитини, її духовних здібностей – мислення, моральних якостей. На уроці учні вчаться правильно складати і писати привітання та запрошення своїм близьким чи знайомим із якоїсь нагоди, щиро і сердечно, щоб зробити приємно тому, кому ти пишеш. Відчувається звязок з уроками рідної мови та читання.

  7. Даний урок розвитку мовлення дійсно допоможе учням поглибити та розширити уявлення про види ділових текстів, а також розповість про будову. Дуже корисна розробка. Складанню ділових текстів необхідно приділяти більше уваги у школі та інших навчальних закладах.