Урок розвитку зв’язного мовлення, 3 клас
Складання казки “Зима і Лісова красуня”
Автор: учитель початкових класів Безмельцева Олена Василівна
Мета: сприяти розвитку мовлення учнів; розвивати позитивно – емоційне ставлення до пізнання навколишнього; виховувати любов до природи, вчити бачити і відчувати її красу; заохочувати до творчості.
Обладнання: таблиця ,,Як писати твір’’, зимові пейзажі, казкові герої, опорні слова, картки – помічниці (для учнів, які ще не можуть працювати самостійно).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Встали, діти, підрівнялись.
З гостями чемно привітались.
Готові всі? Ну, що ж гаразд!
Урок почати нам вже час!
- Працюватимемо як? (Швидко)
- Відповідатимемо як? (Повністю і чітко)
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
- Вступна бесіда. Відгадування загадки.
- Над якою темою ми почали працювати на попередніх уроках?
- Для чого потрібні у мові прикметники?
- Зараз ви послухаєте уважно загадку і скажете, які прикметники та іменники допомогли вам її відгадати.
Чудо – сани прилетіли.
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця,
Рукавом махає –
Сріблом все вкриває…
- Як гадаєте, скільки коней в упряжі Зими?
- Розповідь про назви місяців (домашнє завдання)
- Пряме і переносне значення прикметника.
- Який колір вважають головним кольором Зими?
- Які кольори крім білого можна зустріти в зимовій природі?
(Читання дітьми вірша)
Срібні дерева, срібне гілля.
Сріблом пухнастим вкрита земля.
Срібні у синьому небі хмарки.
В срібних заметах срібні стежки.
Срібний – пресрібний ліс приберіг
Білочці срібній срібний горіх.
- Який прикметник зустрічався у вірші найчастіше?
- Подумайте і скажіть, у якому значенні – прямому чи переносному – вжито прикметник ,,срібний’’? доведіть.
- Так які ж улюблені ,,фарби’’ красуні Зими?
ІІІ. Мотивація учбової діяльності.
- Про зиму ми багато читали, спостерігали, а тепер настав час попрацювати творчо та поповнити нашу мовну скарбничку вашими новими чудовими творами. Сьогодні ми будемо складати казку. Ви любите казки?
- А здогадались хто буде нашою героїнею?
IV. Підготовка до складання казки.
- На минулих уроках ми називали зиму:
Снігова королева, Льодяна царівна, Володарка снігів, Зимонька |
- Говорили, що зима може бути
Люта холодний вітрюган тріскучий мороз сильна завірюха | Лагідна пухнасті сніжинки тепла біла ковдра
|
- Пригадаємо помічників Лютої Зими.
- Як ви гадаєте, чого вони прагнуть? (все заморозити, приспати, засипати снігом)
- А лагідна? (вберегти)
- Щоб почалася наша казка, ми сядемо в сани до Зими і поїдемо до лісу подивитись, чи все спокійно у її володіннях… Не злякаєтесь? Тоді в путь. Уявіть… трійка коней мчить над землею. А ось і ліс…
- Що відбувається зараз у лісі? (Дерева голі, почорнілі, одягнули снігові шапки. Все вкрите білою ковдрою.)
- Так, усі дерева сплять, усе навкруги біле… Але що це? Чому стала така здивована Снігова королева? А ось чому…
(Заходить дівчинка – ялинка)
За селом хурделиця гра в ріжок,
А довкола стелиться сніг – сніжок.
Ой ти, зимо – зимонько, постривай!
Ти гілля ялиноньки не ламай!
- Оце і є друга героїня нашої казки.
- Ви здогадалися хто це?
- Ял.: А чи знаєте ви мою сестру? Люди нас дуже часто плутають. А чи ви вмієте розрізняти ялинку і сосну?(Показує дітям гілочки сосни та ялини)
- Ял.: Ви так гарно називали Зиму, а як же мене можна назвати?
Ялиночка, красуня у зеленому вбранні, Лісова красуня, струнка, чарівна, гарна |
- А як ви думаєте, чи сподобається Лютій Зимі така красуня? Що ж вона буде робити?
Лютує, насилає, кличе помічників |
- А щоб на її місці зробила Лагідна Зима?
Сріблом пухнастим вкриє, в шапки й шубки одягне |
- Обидві Зими запорошили б Ялинку снігом, як змінився її зовнішній вигляд?
- А після морозу?
Одягла білу пухнасту шубку, голочки зазеленіли ще яскравіше, засяяла сріблом. |
V. Складання і запис казок.
- Давайте складемо казку, уявивши, що Ялиночка у володінні Лютої Зими.
(Складаємо усно)
- А тепер уявіть, що наша Ялинка у володінні Лагідної Зими. Від чого буде захищати Зима маленьку красуню?
- А зараз кожен з вас запише свою казку. Декому допоможуть картки – помічниці, інші можуть користуватися словами – опорами та записами в зошитах з читання.
Картка – помічниця
|
VI. Читання казок. Робота над помилками.
VII. Підсумок уроку.
Дякую за ваш урок. Успіхів вам!
Ваш урок мені дуже сподобався, оскільки в ньому я помітила якісну систему роботу над формуванням навичок учнів зв’язного і писемного мовлення. Учитель-майстер художнього слова і цьому навчає своїх учнів. Успіхів Вам!
Дуже цікавий урок.Можна багато використати у свїй роботі.Особливо заслуговують на увагу картки помічниці.Дякую Вам!
Для написання твору у 3 класі необхідно створити для учнів сприятливі умови. Це і творча підготовча робота, і ілюстрації на тему, і словникова робота. Все це присутнє на уроці Олени Василівни. А ще дуже цікаві і потрібні картки-помічниці. Творчості, натхнення, хороших учнів і батьків.
Робота зв’язного мовлення найчастіше проводити складнувато, але Вам це вдалося,а головне, усе продумано чітко і методично правильно. Цікавими є картки-помічниці.Робота на уроці різноманітна,враховані всі вимоги до написання конспекту (крім фізкультхвилинки).Велика робота над збагаченням словникового запасу учнів , над розвитком зв’язного мовлення. Молодці!
Ваш урок мені дуже сподобався, особливо картки-помічниці! Відчувається логічне послідовність і взаємозв’язок всіх етапів уроку. Але я не побачила фізкультхвилинки у вашій розробці, адже вона є необхідною на уроках! Дякую!
Дякую, Ірино, не помітила, що пропустила її при друкуванні. Фізкультхвилинка звичайно ж була! Буду уважнішою.