Урок розвитку мовлення у 3 класі “Діалогічне мовлення”
Автор: учитель Борисенко Валентина Григорівна
Тема: Діалогічне мовлення
Мета: вчити учнів правильно ставити запитання й будувати відповідь формувати уміння орієнтуватись у мовлене вій ситуації, розвивати навички діалогічного мовлення, виховувати культуру спілкування.
Обладнання: таблиці “Запитуй…”, “Відповідай…”, сюжетні малюнки, картки, іграшкові телефони, іграшки Михайлик – Питай лик, Буратіно.
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання матеріалу уроку.
- Хто сьогодні черговий?
- Я черговий.
- Андрію, скажи, будь ласка, хто відсутній?
- ….
- Чому їх немає в класі?
- Вони хворіють.
- Дякую, сідай.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, вам часто доводиться спілкуватися з друзями, знайомими й незнайомими людьми. У вас виникає необхідність про щось запитати, відповісти на запитання. Я хочу, щоб спілкування з вами було приємне іншим людям, щоб ви легко висловлювали свої думки.
- Чи звернули ви увагу, чим почався сьогодні урок? З ким я спілкувалась? Як ви назвали б цю розмову? (діалог)
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
IV. Допомагатиме нам Михайлик – Питайлик.
- Він пропонує вам мовну розминку.
а) Підстановочні вправи.
– На столі лежить олівець.
А тепер що лежить на столі?
– На столі лежить пенал (зошит, книга).
б) Заперечні вправи.
– Це береза? (дуб, тополя)
– Ні, це не береза. (дуб, тополя)
в) Констатуючі вправи.
– Це синя фарба?
– Так, це синя фарба.
г) Трансформаційні вправи
(що передбачають трансформацію репліки вчителя)
– У вас був урок математики?
– Ні, урок фізкультури.
- Дай коротку і поширену відповідь:
(1 учень – коротку, інший – повну)
(Порівняти відповіді. Коли раціональні короткі, а коли поширені відповіді? Висновки дітей).
- Залежність відповіді від інтонування запитання.
(Учитель кілька разів читає запитання, виділяючи щоразу інше слово. Діти відповідають).
- У нашої Мурки пухнастий хвіст?
– Так, у нашої.
Так, у Мурки.
Так, хвіст.
Так, пухнастий.
(Діти тренуються в інтонуванні питального речення)
- Гра “Відгадай предмет”.
(Учні ставлять навідні запитання. Учитель відповідає. Діти впізнають предмет, схований у скриньці).
– З чого зроблений предмет?
– Якого він кольору?
– Якої він форми?
– Хто користується ним7
– Якого він розміру?
- – А цього хлопчика впізнали? (Буратіно). Він дуже допитливий, скрізь суне свій довгий ніс. З ним трапляються дуже цікаві історії. Чи не бажаєте поспілкуватися з Буратіно? Що б ви хотіли його запитати?
(Діти ставлять запитання за змістом казки. Вчитель допомагає).
- Фізкультхвилинка.
- Ви ляльки з театру Карабаса – Барабаса. (Танець ляльок).
- Ланцюжок запитань.
(За малюнком “Діти збирають гриби”)
Учитель показує фішки з питальними словами. Діти продовжують і закінчують запитання.
Хто…? Де…?
Що…? Коли…?
Чому…? Куди…?
Для кого…? Про що…?
- Словникова робота.
- Розгляньте цей предмет (“Дитяча енциклопедія”)
- Які у вас виникають запитання?
Діти: – Що це за книга?
- Про що в ній можна прочитати?
- Скільки в ній сторінок? і т.д. (Вчитель відповідає)
- Робота над таблицями.
- Порівняння монологу й діалогу.
Я білочка руденька, – Де ти, білочко, живеш?
по ліщині стрибаю – У зеленому ліску,
та смачні горішки у дуплі, у сосняку.
в торбинку збираю. – Що ти, білочко, гризеш?
Плаксивим діткам – Я гризу горішки,
дам по лушпинці, і гриби, і шишки.
А діткам хорошим –
те, що в серединці.
(Висновки дітей).
- Інсценізація казки “Колобок”.
(діалоги колобка із Зайчиком, Вовком…)
- Складання діалогу за сюжетною картиною “У магазині”.
Варіанти: складання діалогу за словесно описаною ситуацією
а) Запитай перехожого котра година. Подякуй за відповідь.
б) Поговори з другом про свій вихідний день. Поцікався, чим займався твій співрозмовник.
в) Ти запізнився на урок. Вибачся, попроси дозволу сісти.
- Телефонна розмова.
- Загальні правила розмови по телефону:
привітайся, відрекомендуйся, повідом мету свого дзвінка, подякуй, попрощайся.
- Зателефонуй другові, домовся про зустріч.
– Алло! Це Юра?
– Так.
– Здрастуй, Юро. Це Вітя.
– Здрастуй, Вітю.
– Нам потрібно поговорити. Коли ми зможемо зустрітись?
– Завтра після уроків. Добре?
– Гаразд. Домовились. До зустрічі.
- До побачення.
Варіанти:
а) Ти хворіла. Зателефонуй подрузі, дізнайся, яке завдання було додому з математики.
б) Друг хворіє. Поцікався, як його здоров’я. Побажай йому швидкого одужання.
- Поетична хвилинка (за віршем М. Підгірнянки “Розмова про сонце”).
Діти читають з дошки питання, вчитель відповідає.
- Скажи мені, мати,
Де йде сонце спати?
- За високу гору,
В золоту комору.
- А хто йому стелить
На білій постелі?
- Зіронька вечірня
Гарна, як царівна.
- Хто ж його колише
Усе тихше й тихше?
- Соловей піснями,
Тиха нічка снами.
- А які сни має,
Коли засинає?
- Сняться йому квіти,
Що вдень на них світить.
- А хто його збудить,
Як світати буде?
- Пташечки веселі
Збудять із постелі.
- А на що, як встане,
То найперш погляне?
- На дітей, серденько,
Чи встають раненько.
- Робота в парах.
Скласти діалоги за сюжетними малюнками.
V. Підсумок уроку.
- Чи задоволений нашою роботою Михайлик – Питайлик?… Він бажає вам завжди бути ввічливими, приємними співрозмовниками.
VI. Домашнє завдання.
- Скласти питання до тексту вправи 102.
- Скласти діалог за текстом вправи 102.
- Поговорити з батьками про сьогоднішній урок у формі діалогу.
- Зателефонувати однокласнику і поговорити про урок розвитку мовлення.
Валентино Григорівно, вдячна за розробку даного уроку, на якому Ви розвиваєте навички діалогічного мовлення. Тема актуальна, адже людині складно жити у соціумі без даних навичок . Дібрані завдання допоможуть дітям вирішити проблему спілкування .
Шановна Валентина Григорівна ! Я вчитель зарубіжної літератури старшої школи і дуже вдячна, що Ви на уроках приділяєте велику увагу Діалогу. Як важко навчити дітей спілкуватися, шукати компромісні рішення, безконфліктну позицію. Сподобались інсценізація” Колобка”, етикетні норми ” Телефон”, домашнє завдання ” Діалог з батьками”. Хай Вам щастить.