Урок розвитку зв’язного мовлення, 2 клас
“У гостях в акторів Театру. Робота з деформованим текстом”
Автор: вчитель початкових класів Зубаль Людмила Григорівна
Тема. У гостях в акторів Театру. Робота з деформованим текстом.
Мета:
- познайомити дітей з історією виникнення театру, з різними видами театральних ляльок (маріонетки, ляльки-рукавички, пальчикові ляльки, тростьові ляльки, ляльки – топотушки…)
- закріплювати вміння редагувати деформовані речення: послідовно, логічно розташовувати слова в реченні;
- збагачувати словниковий запас по темі «Театр»
- розвивати пізнавальний інтерес, допитливість, зв’язне мовлення, увагу;
- спонукати вихованню любові до театру, виховання у дітей театрального глядача;
Обладнання: завіса для театральної вистави, ляльки-маріонетки, пальчикові ляльки, рукавичні ляльки, тростьові, «топотушки», картка «Словник», звуки барабана, гітари, театральний дзвінок, картки зі словами по темі «Театр» Завантажити звуки
Хід уроку
І. Організація класу
Встали, діти, підрівнялись.
З гостями чемно привітались.
Готові всі? Ну, що ж гаразд!
На екскурсію вже час!
(Звучать фанфари)
– То який урок у нас буде сьогодні?
– Сьогодні у нас буде урок – екскурсія.
II. Оголошення теми уроку
– Куди ми підемо на екскурсію здогадайтесь, послухавши вірш.
В залі згасло світло,
і, враз заполонивши всі чуття,
розсунулась завіса…
І розквітло
життя — мов казка,
й казка — мов життя. (Н.Забіла)
Слайд
– Так, мова йтиме про театр.
– Звідки можна дізнатися про те, що буде йти в театрі? (З афіші)
– У кожного з вас на парті є словничок, в якому будете знаходити тлумачення слів.
Тлумачення слова афіша
- Прочитайте тлумачення слова у словничку.
Словничок
Афіша – це оголошення про концерт, виставу, лекцію.
- Які синоніми можна дібрати до слова афіша?
Синоніми – афіша, оголошення, об’ява
- І у нас є афіша (демонстрація афіші)
Афіша |
III. Робота по темі
1. Тлумачення слів театр, театральна завіса
- Тож ідемо до театру!
- Що означає слово театр? Попрацюйте в парі усно. Скористайтесь словами із довідки.
Картка |
– Слово театр – словникове . Пропишіть його рядок, поставте наголос, підкресліть орфограму.
2. Робота над висловом
– Ми заходимо до театру і потрапляємо … в гардероб. Слайд
- Серед театралів є такий вислів «Театр починається з вішалки».
- Чим же особливий гардероб з вішалками в театрі?
- В гардеробі театру можна не тільки зняти верхній одяг, але й взяти для перегляду спектаклю особливий прилад – театральний бінокль Можна купити програмку, в якій розповідається про акторів зайнятих у спектаклі.
- До речі, у вас теж є програмки на парті – це словничок, з якого ви будете дізнаватися про слова по темі «Театр».
– Мандруємо далі і потрапляємо до великої зали.
– Як називається ось це полотнище на якому ви бачите маски?
– Це театральна завіса. Знайдемо тлумачення цього слова.
Словничок
Завіса (театральна) – це полотнище для закривання сцени від глядачів.
– Що означають маски на завісі?
Весела – комедія; сумна – трагедія.
3. Робота над текстом «Із історії театру» Слайд
Перші театри розташовувалися просто неба. Пізніше вони розміщувалися в закритих приміщеннях. Греки першими почали будувати кам’яні будівлі для театрів. У давні часи акторами були тільки чоловіки.
– Що вас здивувало в цьому тексті?
– Як були розташовані перші театри?
– Хто першими почали будувати будівлі для театрів?
– Хто був акторами в давні часи?
4. Складові Театру
– Мандруємо далі Слайд
– Що є всередині театру? (Сцена, куліси, оркестрова яма, місця для глядачів)
– Що таке сцена?
Сцена – це спеціальна площадка, на якій відбуваються концерти, вистави.
5. Сценка «Інтерв’ю»
– А за кулісами йде підготовка до вистави. До речі, що таке куліси?
Словничок
Куліси – це частина сцени театру, розташована за декораціями. По іншому лаштунки.
- Ой, мені здається я чую якісь голоси!
Режисер
- Ні! Ні! Мені ніколи, дорогенька. Зараз розпочнеться вистава, а у мене ще купа справ!
Журналістка
- Будь ласка, будь ласка! Лише 5 хвилин!
Режисер
- Знаю я ваші 5 хвилин. Вони перетворюються на години! У мене прем’єра!
Журналістка
- Невже ви не хочете , щоб про вашу прем’єру ніхто не знав?
Режисер
- Ну добре, умовили. Давайте ваші запитання.
Журналістка
- Якщо не секрет, як називається вистава?
Режисер
- Нехай для глядачів це буде поки що таємниця.
Журналістка
- А хто виконує головну роль?
Режисер
- Не буду називати його ім’я. Для глядачів це буде великою несподіванкою.
Журналістка
- Яка ж це вистава: весела чи сумна?
Режисер
- Вона така, вона така… Одним словом надзвичайно цікава! Все, все, дорогенька, мені ніколи.
- Журналістка
- Дякую за відверті відповіді. До побачення.
Режисер
- Пока, пока, дорогенька!
- Заглянемо в словничок, що означають слова журналіст, режисер?
Словничок
Журналіст – кореспондент газети, журналу.
Режисер – постановник спектаклю, кінофільму, музичної програми.
– Про що хотіла дізнатися журналістка? (Про виставу)
–Дібрати синоніми до слова вистава (спектакль, видовище, інсценізація) Усно.
- Що відбувалося між журналісткою та режисером?(Діалог)
-В театрі є таке чудове місце, яке глядачі не бачать, але чують звідти чарівну музику. Хто знає, як називається це місце?
– Що таке оркестрова яма?
Словничок
Оркестрова яма – це спеціально обладнане перед сценою місце для розміщення оркестру, воно розміщено нижче сцени.
– А хто з вас був в такому театрі, де є оркестрова яма?
– В нашому будинку культури «Сучасник» є також оркестрова яма.
6. Фізхвилинка (полька)
– А ось і чудова музика лунає із оркестрової ями.
8. Робота за підручником. Складання діалогу.
Вправа 351.
9. Складання речень . Робота в парах
– Які ви знаєте театри? (опери та балету, драматичний, театр комедії, ляльковий, театр юного глядача)
Картка Вчора, театр, ляльковий, відвідали, ми. Спектакль, дуже, нам, сподобався. Особливо, ляльки, цікавими, були. |
- Діти, чи знаєте ви які ляльки грають ролі у ляльковому театрі?
10. Знайомство з видами лялькового театру
– Сьогодні я запросила на наш урок керівника театрального гуртка Тимошенко Ю.В. Вона познайомить вас з різними ляльками .
IV. Підсумок уроку. Рефлексія
- Яке слово було головним на уроці?
- Назвіть слова пов’язані з театром , які сьогодні звучали на уроці.
(На дошці під кінець уроку виставлені всі слова по темі «Театр» у вигляді асоціативного куща»)
Вправа «Незакінчене речення»
Сьогодні на уроці мене найбільше вразило…
- Що настане після закінчення уроку?
- Що ви будете робити на перерві?
- Чи знаєте ви якими словами закінчується частина вистави? Я приготувала для вас іще одне театральне слово.
- Антракт. Антракт – це тимчасове припинення якоїсь дії.
Синоніми – перерва, пауза.
P. S. Міні-вистава «Краса рідного слова»
(Звучить три дзвінка)
- Хто знає, що це за дзвінки?
- В театрі перед спектаклем звучить завжди три попереджувальні дзвінки. Вони означають, що глядачам слід зайняти свої місця, бо розпочнеться спектакль.
- Тож увага на сцену!
Сценка (діти розігрують за допомогою ляльок-маріонеток)
Мудрець
Хочу розказати вам, любі глядачі, одну історію. Жили на світі два талановитих музиканта. Мали вони інструменти – барабан і гітару.
Чудова музика звучала в їх виконанні.
Барабанщик
Як весело звучить мій барабан. Раз! Два!. Раз! Два! Всі навкруги чують стукіт мого барабана. Раз! Два!. Раз! Два!
Гітара
Послухайте, як ніжно звучить моя гітара… Від її чарівного звука все навколо завмирає: і дерева, і птахи, і люди… (замріяно)
Гітара найкращий музичний інструмент! (захоплено)
Барабанщик
Що я чую! Ні! Найкращий музичний інструмент – це барабан! Він такий гучний! Раз! Два!. Раз! Два!
Гітара
Ні! Гітара найкраща! Вона така ніжна, мелодійна…
Барабанщик
Ні! Найкращий музичний інструмент – це барабан!
Гітара
Ні! Гітара найкраща! Нехай мудрець нас розсудить.
Мудрець
Друзі! І звуки барабана, і звуки гітари прекрасні. Але барабан і гітару ми слухаємо не кожного дня. А ось слово, музику слова ми чуємо щоденно, повсякчас.
Тож найголовніша музика рідного слова! Рідної мови! Збагачуйте своє мовлення!
Словник театральних слів
Артист – виконавець творів мистецтва. Афіша – це оголошення про концерт, виставу, лекцію. Журналіст – кореспондент газети, журналу. Завіса (театральна) – це полотнище для закривання сцени від глядачів. Інтерв’ю – розмова журналіста з відомою людиною. Куліси – це частина сцени театру, розташована за декораціями. Ляльковод (ляльковик) – це артист, який керує ляльками у ляльковому театрі. Оркестрова яма – це спеціально обладнане перед сценою місце для розміщення оркестру, воно розміщено нижче сцени. Режисер – постановник спектаклю, кінофільму, музичної програми. Сцена – це спеціальна площадка, на якій відбуваються концерти, вистави. Театр – приміщення, будинок, де відбуваються вистави. Ширма – складана переносна перегородка. |
Презентація до уроку
З великим задоволенням побувала на екскурсії в гостях у акторів Театру. Завіса для театральної вистави, ляльки-маріонетки, пальчикові ляльки, рукавичні ляльки, тростьові, «топотушки», картка «Словник», звуки барабана, гітари, театральний дзвінок, картки зі словами по темі «Театр» і музичний супровід допоміг усім пірнути в театральну глибину, а міні-вистава «Краса рідного слова» нагадала учням, що найголовніша музика рідного слова, рідної мови!Дякую!
Цікавий нестандартний урок розроблений методично правильно. Ваш дидактичний матеріал, правильно підібрані звуки, просто занурюють у світ театру. Я впевнена, ви створили на уроці справжню театральну атмосферу, тому презентація і заважала вам (справді, іноді вона зайва). Я б ще дала кожній дитині квиток, на якому було б завдання.
Дуже цікавий урок. Урок не лише розвитку зв’язного мовлення, а й художньої культури. Дуже вдало через цікаві форми роботи вчитель досягає поставленої мети: знайомить з історією виникнення театру, розвиває зв’язне усне і писемне мовлення учнів, збагачує їх словник іншомовними словами, словами-термінами. Вдячна Вам за творчість у педагогічній діяльності.
Чудово, цікаво, натхненно! Справжній урок розвитку мовлення. Методично грамотно побудований. Нетрадиційній підхід до проведення уроку до вподоби учням, учителю. Урок комфортний, психологічно мотивований. Види роботи, які використані на уроці, працють на розвиток учнівських компетенцій. Вибрана форма уроку допомагає досягти мети. Одного тільки не побачила – акценту на роботі з деформованим текстом. Може я була неуважна? Викладений матеріал – приклад роботи творчо працюючого учителя. Подальших Вам успіхів.
Щиро дякую! Такі коментарі надихають на подальшу творчість.
Надзвичайно цікавий урок насичений вилився в одне ціле. Всі етапи уроку, завдання підпорядковані одній темі. Проведена величезна словникова робота. Як на мене, так можна вважати, що це інтегрований урок – урок української мови та літературного читання (позакласне читання). Добра , миру і наснаги.
Щиро дякую! Мені дуже важливо почути таку думку!
Урок розвитку зв’язного мовлення,проведений Вами, Людмило Григорівно, заслуговує на високу оцінку. Ви використовуєте різні інтерактивні технології. Головна заслуга Ваша -це постійна робота над збагаченням словникового запасу учнів,робота над розумінням значення цих слів. Працюєте над розвитком мовлення учнів-значить Ви досягли мети уроку. А Ви додали ще й сценку.(Р. S.) Можна ще попрацювати над покращенням якості презентації. Дякую Вам за Вашу творчість та наснагу!
Урок дуже грамотно побудований, на кожному етапі діти мають змогу не лише застосувати свої знання, а й отримати нові. Також під час виконання завдань діти удосконалюють вміння будувати речення, спілкуватися, виконувати аналіз почутого. Єдине, що презентація скудненька. А в загальному урок заслуговує найвищої оцінки! Людмила Григорівна – дякую за такий творчий підхід до уроку!
Дуже вдячна за Ваш коментар. Згодна, що презентація була не досить досконалою. Аналізуючи свій урок, я зробила висновок, що презентація мені навіть заважала на уроці. Дітям було цікаво грати на цьому уроці , доторкнутися до ляльок, програти в глядачів та акторів, зрозуміти, що таке театр. Наше містечко невелике і театрів у нас немає. Ще раз дякую за високу оцінку моєї роботи!
Урок розвитку зв’язного мовлення, складений Людмилою Григорівною, заслуговує уваги. Недаремно говорять, що коли людина талановита, то талант у неї багатогранний. Пані Людмила показала себе не лише вмілим вчителем, а й талановитим режисером. На такому уроці діти не сумуватимуть, а активно працюватимуть. І як підсумок – отримають багаж знань, який їм знадобиться в посвякденному житті. Дякую, колего, за чудовий урок!
Дуже приємно , що мій урок Вам сподобася. Щиро дякую за чудові слова!