Урок української мови, 4 клас. Узагальнення знань і вмінь з теми “Дієслово”
Автор: вчитель початкових класів Пустова Валентина Дмитрівна
Тема: Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово»
Цілі:
- узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово»;
- закріплення умінь аналізувати дієслово за поданим планом; повторення головних членів речення, уміння складати схеми речень, робити звуко- буквений аналіз слова;
- Розвиток уміння аналізувати навчальний матеріал;
- Виховання почуття національної гордості.
Тип уроку: закріплення і застосування знань і умінь (або урок формування вмінь і навичок).
Обладнання: картки, сигнальні картки, таблиці «Повинні знати», «Повинні вміти»
Хід уроку
- Організація класу
- Повідомлення теми та цілей уроку.
(вивішую таблиці)
Повинні знати Повинні вміти
Ознаки знаходити дієслова
Правопис з не писати з не
Початкова форма ставити в початковій формі
Часи дієслів змінювати за часами
Число аналізувати
Дієвідміни
Правопис особових закінчень
- Відтворення теоретичних відомостей.
- Зараз проведемо моніторинг теоретичних знань з теми «Дієслово». За кожну правильну відповідь у таблицю будемо ставити відповідний значок.
- Що називається дієсловом?
- Як пишеться не з дієсловами?
- Що є початковою формою дієслова?
- На які питання відповідають дієслова у неозначеній формі?
- Які часи мають дієслова?
- На що вказують дієслова минулого часу?
- На що вказують дієслова теперішнього часу?
- На що вказують дієслова майбутнього часу?
- Як змінюються дієслова?
- Скільки дієвідмін має дієслово? І які закінчення мають?
- Формування відповідних умінь і навичок, шляхом виконання учнями вправ.
а) хвилинка каліграфії + звуко – буквений аналіз
сс сіє – сі-є
с – с
і – і
є – є
3б. 4зв.
- Чи можна це слово перенести?
- Що ви можете розказати про це слово? (дієслово, теперішній час, третя особа однини і т.д.)
б) фізкультхвилинка
в) робота з підручником
Вправа 153
Усні завдання:
- прочитайте виразно вірш.
- Визначте головну думку.
- Знайдіть дієслова, визначте дієвідміну (шумлять, вміють, говорити (н.ф.), сіє, пахнуть).
Письмово: виписати дієслова, позначити закінчення, визначити дієвідміну.
Слабшим учням картки: Г.Сапун Картки для опитування. Серія 9, № 42, 44, 53.
Після перевірки вправи 153, усно за поданим планом у підручнику проаналізувати дієслово.
г) повторення вивченого
вправа 152 – прочитати
Усні завдання:
- Які головні члени речення ви знаєте?
- На які питання відповідають присудки?
- Чи є серед присудків однорідні? Назвіть їх.
Письмово:
Виписати у перших чотирьох реченнях головні члени;
Накреслити схему першого речення (один учень – на дошці).
- Самостійна робота учнів
Вправа 154
Усні завдання:
Прочитайте речення, знайдіть головні члени речення;
- Якими частинами мови виражені головні члени? Просигнальте.
- Зверніть увагу! Підметом може виступати і словосполучення!
Групова робота:
Накреслити схеми:
І група – першого речення;
ІІ група – третього речення;
ІІІ група – п’ятого речення.
- Підсумок уроку
- На якому етапі уроку було найцікавіше працювати?
- Де витрачено найбільше часу7
- Що нам заважало працювати злагоджено?
- Що можна було б зробити інакше?
На сьогоднішньому уроці ми підбили підсумки моніторингу теоретичних знань про дієслово. Але про конкретні результати моніторингу ми будемо говорити тільки після підсумкової перевірної роботи. Яку виконаємо на наступному уроці.
- Домашнє завдання
Вправа 155
- Що треба зробити у цій вправі? (Записати вірш по пам’яті + завдання).
Слабшим: вірш списати і виконати завдання.
- Самооцінка діяльності учнів на уроці
У кожного учня картка з його іменем. На дошці – шкала від 1 до 12.
Кожен учень прикріплює картку зі своїм іменем до того балу, на який він оцінив свою роботу на уроці.
Дякую за роботу! Не зважаючи на попередню критику , дещо запозичила для себе з Вашого конспекту. Успіхів Вам.
Шановна Валентино Дмитрівно! В принципі ваша задумка уроку цікава, але на мою думку вам необхідно дотримуватись чіткої структури обраного вами типу уроку. Для ефективного засвоєння знань необхідно поєднувати практичну, індивідуальну і групову діяльність учнів, чого у вашій розробці я не помітила. Натхнення вам!
Шановна Валентино Дмитрівно! На початку уроку Ви самі визначили завдання уроку через ілюстрацію на дошці “Повинні вміти”, “Повинні знати”. Хочу сказати, що продуктивність даного уроку, враховуючи, що це урок узагальнення і систематизації знань, низька. Від теми “Дієслово” Ви дуже відійшли, оскільки відсутні вправи на визначення дієвідмін (наприклад, розплодільний диктант), правопис особових закінчень (робота за алгоритмом: неозначена форма дієслова – 3 ос.мн..- пиши голосну Е (Є), або И (І) в особовому дієслові відповідно визначеній дієвідміні). Відсутні вправи на правопис дієслів із часткою не. Відсутні завдання на розбір слова за будовою, аби діти ще в четвертому класі знали, що -уть, -ють, -ать, -ять – це закінчення, а -ти дієсловах – це суфікс.Урок слід доопрацювати.
Урок цікавий ,містить багато різних завдань.Ви використовуєте роботу в групах,що зацікавлює учнів та урізноманітнює роботу на уроці. Але за вимогами щодо написання конспекту до уроку є певні вимоги,Ви цього не дотримались.Конспект необхідно допрацювати,використовуючи всі вимоги. На цьому сайті є зразки таких уроків. Дякую Вам.