Урок української мови у 3 класі “Вживання прикметників у художніх та науково-популярних текстах”
Автор: учитель Борисенко Валентина Григорівна
Тема: Вживання прикметників у художніх та науково-популярних текстах
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники у мовленні із стилістичною метою; вчити аналізувати, порівнювати мовний матеріал; збагачувати лексичний багаж учнів; розвивати естетичні смаки; виховувати моральні якості творчої особистості.
Хід уроку
- Мотивація.
Діти, ви любите красу? А ви вмієте її бачити навколо себе?
Подовжте, будь ласка, речення:
Краса – це приємна дитяча посмішка
це сріблястий іній на гілочці
це прозора хмаринка у небі
……………….
Можна, я закінчу наш спільний твір?
це лірична душевна поезія
це живописне полотно
це мелодійна пісня
це наша чарівна мова.
Приємно чути, що ви спостережливі, вмієте передати красу навколишнього світу словами.
А закінчила я речення саме такими словами невипадково, бо говорити ми будемо на уроці про красу нашої української мови.
А вона у нас:
Ніжна, мила, світанкова
Ясна, чиста, колискова
Мелодійна, добра, власна
Дивна, радісна, прекрасна
Лагідна, жива, казкова
Солов’їна, барвінкова
Українська рідна мова.
- Ви знаєте три основні частини мови. Давайте покличем свою уяву і охарактеризуємо за основною ознакою кожну частину мови:
дієслово (весь час щось робить) – працьовите
іменник ( весь час запитує хто це? Що це? – допитливий
прикметник (описує предмети, явища) – красивий.
- Отож, якщо ми хочемо потрапити у світ краси, то допомагатиме нам яка
частина мови? (прикметник)
- Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ви ближче познайомитесь із прикметником, збагатите своє мовлення новими словами, навчитесь правильно вживати прикметники у художніх і науково – популярних текстах.
- Записати дату.
- каліграфічна хвилинка.
- А зараз краса торкнеться вашого зошита.
а с р а аса краса прикраса
- Красивий, щедрий рідний край і мова наша солов’їна.
- Опрацювання нового матеріалу.
- Давайте уявимо таку ситуацію. На уроці природознавства ви отримали завдання – скласти розповідь на тему “Зима”. Всі старанно готувались. Учителька викликала Таню. Ось її розповідь:
Білокоса красуня зима примчала на білому коні у сади і парки.
Вона торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І заіскрились на них кришталеві шати, срібні мережані намітки, білі розкішні платтячка, неначе у наречених.
Словникова робота – шати, намітка, кришталеві.
Павлик підготував ось яку розповідь:
Зима – це пора року, яка настає внаслідок положення Землі
стосовно Сонця. Ознаки зими: низька температура повітря, короткий день, довга ніч.
- Як ви думаєте, хто з дітей отримав “5”? Чому?
- Текст Тані чудовий, але він більш доречний на якому уроці?
- Який текст доступніше, зрозуміліше пояснює, що таке зима?…
Це науково – популярний текст.
- Який текст красивий, багатий?…
Це художній текст.
(Демонстрація книг, де використовують дані тексти:
науковий: енциклопедія (пояснити значення слова), тлумачний словник.
художній: читанка, збірник віршів, художня книга).
- Знайдіть прикметники у розповіді Павлика. У прямому чи переносному значенні вони вживаються? (низька, коротка, довгий)
- У тексті Тані? У якому значенні? (білокоса, чарівною, кришталеві, срібні, мережані, розкішні)
- Які ще слова вжиті у переносному значенні?
- Чи зможете ви тепер зробити висновок чим відрізняються художній текст від наукового?…
(Виставити опорні схеми після відповідей дітей. Прочитати їх разом).
- Знайдіть порівняння.
- Який текст вам хотілось записати у зошити?
- Записати у зошит речення, де найбільше прикметників.
- Фізкультхвилинка (пантоміма).
холодний здивований надутий
жаркий сердитий кудлатий
колючий веселий охайний
далекий смачний нерухомий
непосидючий сильний спокійний
- Цифровий диктант (у зошитах самоперевірка за варіантами).
1варіант 2варіант
(переносне значення) (пряме значення)
- Колючий погляд. 6. Кленовий листок.
- Гаряча любов. 7. Свіжий мед.
- Срібні роси. 8. Гладеньке скло.
- Злий вітер. 9. Гострий ніж.
- Тепле слово. 10. Довга ніч.
Оцінки ставлять самі. Підняти руки – 5, 4,…
- Орфографічна хвилинка.
Диктант – аналогія.
( два учні пишуть на дошці)
Знайти орфограму, згадати правило, підібрати 3 слова з цією орфограмою.
- льодовий (льон, нього, сьогодні)
- речення (плаття, читання, знання)
- дзеркало (дзьоб, дзиґа, дзвін).
(хто писав на дошці – оцінки, інші доповнити своїми словами)
- Вправи з розвитку мовлення. (усно)
- Гра “Спільні ознаки”
Малюнок: хмаринка і лебідь | білі пухнасті легкі |
На що ще схожа хмара?
- Складемо речення про хмаринку. Речення хоче бути красивим у святковому одязі. Використайте дані прикметники, порівняння.
По небу пливе легка, пухнаста
хмаринка, мов лебідь – красень.
- А, навпаки, про лебедя?
- Перебуваючи у країні краси, не можна обминати увагою творців
пензля – художників.
Я вас запрошую із холодної зимової Бобровиці до Криму. Там жив і
творив видатний художник Іван Айвазовський. Він був закоханий у море і
все життя передавав його красу фарбами. А ми спробуємо це зробити
словами.
(демонстрація картини)
Диференційоване завдання.
Виберіть, будь ласка, собі завдання за бажанням.
(записати на дошці)
Легше: 1) Підібрати прикметники до даної репродукції (у переносному
значенні).
Важче: 2) Дібрати словосполучення іменника з прикметником.
Ще важче: 3) Скласти речення до даної репродукції із вживанням прикметників.
(3 учні бажаючі на кожне завдання по одному працювати біля дошки)
( Перевірити кілька зошитів, оцінки тим що на дошці працювали)
- На жаль, з теплого моря нам необхідно повернутись до грудневого рідного міста. Але не сумуйте. Ви ж не забули, що ми перебуваєм у країні краси. А краса зігріває. Зараз я вам це доведу.
Вслухайтесь, будь ласка, у прекрасний твір молодої бобровицької
поетеси Тетяни Череп. Я пропоную послухати його із заплющеними очима і
уявити картину, зображену поетичними засобами.
(вірш “Зимове”)
- Ваші враження…
Який стиль вірша? (художній чи науковий)
- Вибірковий диктант:
Прикметники (1строфа) у прямому і переносному значенні.
- Підсумок уроку.
Діти, я старалась збагатити вашу мову гарними словами, навчити складати красиві речення, тексти. Чи вдалось мені це? Скажіть, які ознаки художнього, а які ознаки наукового тексту?
(роздати 5 карток з текстами різних стилів – учні аналізують усно)
- У В.О. Сухомлинського є оповідання “Калюжа”. В ньому розповідається про двох дівчаток Ніну і Марійку. Ніна у калюжі побачила лише бруд і жабенят, а Марійка – безмежний світ, блакитне небо, сонце і хмаринки. Я бажаю вам сприймати навколишнє очима Марійки, скрізь бачити красу.
- Домашнє завдання.
Наш урок закінчився, а краса нехай залишається з вами. Я думаю, ваша учителька на наступному уроці з задоволенням послухає невеликі уривки з тексту, речення з елементами художнього тексту. Це буде вашим домашнім завданням.
Якими ще словами можна так глибоко передати красу природи, як не прикметниками. Це благодатний грунт, з яким можна працювати й працювати. Разом з тим, учителька розвиває критичне мислення учнів. Якщо є на уроці рефлексія, самооцінювання – це для мене великий плюс.От тільки не зрозуміло, що з оцінками. Якісь п`ятірки. ..
Грамотно складений урок, містить необхідні компоненти, відповідає вимогам. Сподобалося, що фізкультхвилинка проведена у формі пантоміми. Сподобалися ігри, цифровий диктант. Дякую! Творчих успіхів!
Звичайний робочий урок.Дібрані хороші завдання,добре продумана робота на уроці.Але не розумію,чому оцінка “5” а не “10” чи “12” ? Такий урок збагатить лексичний багаж учнів.Дякую.