Урок української мови у 2 класі на тему “Закріплення правопису слів з ненаголошеними [е,и] в корені слів”

Автор: вчитель початкових класів Шляхта Тетяна Олексіївна

вчитель початкових класів Шляхта Тетяна ОлексіївнаТема. Закріплення правопису слів з ненаголошеними [е,и] в корені слів

Мета. Формувати в учнів уміння грамотно писати слова з ненаголошеними голосними [е,и]  в корені слів; удосконалювати навички знаходити перевірні слова серед ряду споріднених або під час зміни форми слова; розвивати вміння зіставляти мовні явища, аналізувати їх, робити висновки; розвивати  мову, увагу, уяву, логічне мислення; виховувати любов до природи, бережне ставлення до живої природи.

Дидактично-методичне забезпечення: картки для індивідуальної роботи; сигнальні картки; ребуси; загадки; казковий персонаж – Весна; весняні пейзажі; малюнки звірів, птахів, квітів, ілюстративний матеріал.

Тип уроку: урок закріплення та узагальнення знань

Форма проведення: урок-змагання

ХІД УРОКУ

І. Етап організації класу

Дзвіночка пісенька весела

Покликала всіх на урок.

Я бачу ваші милі личка,

І очі, сповнені  думок.

Отож мандруєм в світ науки,

Щоб грамотними бути

Та лиш увагу і кмітливість

Взяти з собою не забудьте.

ІІ. Етап мотивації навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні урок у нас незвичайний.

Сьогодні проводимо з вами змагання.

Хто більше квіток за знання набере,

Той переможцем уроку стає.

– Наш урок присвячений закріпленню та узагальненню знань про  ненаголошених  [е,и]  в коренях слів. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати квіточку від нашої гості, яка завітає до нас, якщо ви відгадаєте загадку.

ІІІ. Етап актуалізації опорних знань

  1. Загадка

Приходить вона з ласкою

І з чарівною казкою.

Махне квітучим рукавом –

Підсніжники і проліски кругом. (Весна)

  1. Каліграфічна хвилинка

Щоб слова і букви правильно писати,

Треба хвилинку каліграфії нам розпочати.

В в вв ве он ка ес сн ни

В.сна (Весни, веснонька, весняний)

– Вітерець-пустунець здув букву в імені своєї подруги – весни.

Що треба зробити, щоб повернути букву на місце?

Доберіть перевірне слово.

  • Добір і запис споріднених слів.
  • Визначення наголошених складів.
  • Визначення кореня.
  • Складання речень.

ІV. Етап закріплення і узагальнення знань

  1. Словесне малювання

         – Уявіть себе художниками. Якою б ви зобразили весну? Які б фарби використали?

– Що найперше постає  в вашій уяві, коли ви згадуєте про  цю пору року?

– Яким буде весняне небо?

-А які  на ньому пропливуть хмарки?

– Яке весняне сонечко?

– А хто не забув дощик?

– А для чого землі навесні потрібен дощик?

  1. Гра « Е чи И»

– А у нас пройшов буквений дощик і змив букви в словах. Прочитайте ці слова, згідно орфоепічної вимови.

З.мля, ст.бельце, л.сточок, кл.ночок.

Буквений дощик накрапав,

Літери в словах нам позмивав.

А щоб букви в словах поставляти,

Треба правила згадати.

Незнайко

Сумнів в мене є, малята:

Е чи И в словах писати?

Чи сливовий, чи зимну

Е чи И писать, я не збагну.

Е чи И писать в зимі?

По землі, чи по зимлі?

Чи великий, чи веселий?

Чи зелений, чи зилений?

Учень

Сміється наголос веселий,

Ніби небо весняне.

В зелені і на  деревах,

На  землі і в селах,

Що під наголосом?

– Е!

(Діти сигналізують картами, яку букву треба писати в словах. Добирають перевірні слова.)

  1. Самостійна робота на картках. (Один учень біля дошки).
 

Ч…стота

Чисто

Честь

Прочистив

 

Д…р…вце

Дерево

Дерев’яний

Дерева

 

Кр…латий

Крильця

Крило

Крем

 

 

В…сокий

Високо

Вискочу

Вести

 

З…л…ний

Зелень

Зелений

Зеленіти

 

Т…хенько

Техніка

Тиша

Затихли

 

 

В…селий

Весело

Веселощі

Високо

 

Гл…бокий

Глина

Глибинний

Глибоко

 

Д…р…в’яний

Дерево

Дерева

Деревеніє

  1. Словниковий диктант. Відгадування загадок

Молодці, мої малята.

Та весні цікаво знати,

Чи зумієте загадки відгадати

Та грамотно ї х записати?

  • Розтане сніжок,заквітне лужок,

День прибуде, коли це буде? (Навесні)

  • Біленька кора, тендітні віти, що то за дерево, вгадайте діти? (Береза)
  • Барвисте коромисло над річкою повисло. (Веселка)
  • У лісі темнім хитра проживає, довгий хвіст пухнастий має. Ох, на місці не сидиться, як же звуть її? (Лисиця)
  • – Прочитайте слова-відгадки. Яке слово «зайве»?

(Перевірка. Гра «Голосуємо ногами»)

Хвилинка відпочинку

Іде до нас весна чарівна,

Навколо усе  оживає:

Проліски просинаються,

Підсніжники усміхаються,

Діточки вибігають

Із вирію пташок зустрічають!

  1. Бесіда про весняні квіти

– Зібравши літери на кожній стежці, прочитаєте назви весняних квітів, а також назву квітки, яка росте лише в горах.

(Первоцвіт, пролісок, медунка, фіалка, конвалія, едельвейс)

– Правопис назви якої квітки не можна перевірити наголосом?

– Спробуйте змінити слово «едельвейс», щоб ненаголошені склади стали наголошеними.

– А що ми робимо, якщо не можемо дібрати перевірного слова?

  1. Малюнковий диктант

– А зараз, перевіримо, як ви запам’ятали правопис де-яких слів, що не перевіряються наголосом.

(Малюнки: Ведмідь,верблюд, метелик, едельвейс, лелека,  синиця.)

(Перевірка. Сигналізуємо картками)

– Яке слово зайве? Чому? (Едельвейс, бо це – рослина, решта слів – назви тварин).

– Яке ще слово може бути зайвим? ( Синиця, адже у всіх словах [е]  в ненаголошеному складі, а в слові синиця – [и])

  1. Пізнавальна хвилинка – цікавинка

Слово ведмідь утворилось від давнього слов’янського слова медведь перестановкою приголосних звуків[м]  і [в]. Праслав’янське слово медведь дослівно означало «медоїд».

Лелека може пролетіти за добу – 400-500 м, має найдовший дзьоб – 19 см.

У дятла найдовший язик – 14 см.

Найдбайливіша пташка – синичка. За 2 тижня годування  свого потомства приносить 10 000 комах.

–  Діти, я знаю, що ви взимку піклувалися про пташок, адже птахи – наші пернаті друзі  і потребують нашої допомоги.

28 березня – День птахів. Давайте виготовимо  шпаківні та  розвісимо їх в своїх садках або біля двору, на шкільному подвір’ї або парку. Поселяться в них шпачки і будуть вдячні  нам за домівку, порадують своїм співом та рятуватимуть дерева від шкідників.

  1. Бесіда про весняні місяці. Розгадування ребусів.

         – Назвіть весняні місяці. Хто зможе пояснити їх назви?

 Хвилинка етимології

– Назва першого  місяця походить від слова «береза». У березні берізка починає розвиватися, наливається соком, тому цей місяць ще називали соколиком. Сік берези має лікувальні властивості. Він приємний на  смак і добре вгамовує спрагу. Та сік для берізки – це як кров для людини, тому збирати його треба дуже обережно. Адже якщо зібрати весь сік, то деревце загине.

Запис слів – назв місяців.

  1. Весняні прикмети, прислівя.

Весняний вітерець – великий пустун,

Змішав всі слова, хоч один раз дмухнув.

Тепер хоче їх до купизібрати.

Допоможемо, малята?

(Колективна робота на дошці та індивідуальна  на  картках)

Як ластівки в..село щ..бечуть,               з вирію пташок стрічає.

Квітень з..млю квітчає                             а соловей кінчає.

Ластівка день починає,                            буде ясна погода.

Квіт..нь з водою                                          в..сну стрічай.

Побачив грака                                              в..сну принесла.

Вода з гір потекла                                      трав..нь з травою.

Журавель л..тить в..соко                         вдень плющить.

Від б..р..зневих дощів                                бачить далеко.

Вночі тріщить                                               з..мля квітне.

  1. Поетична хвилинка

Весна пробуджує усе від сну,

І вносить в природу неповторну красу.

–  Ця надзвичайно чарівна,  дивовижна пора року надихала поетів, художників, композиторів на  нові прекрасні твори.

  • (Розгляд репродукцій картин).
  • (Вчитель читає вірш В.Ткаченка «Квітень» під музику

 П. Чайковського «Пори року»)

  • Гра «Віднови вірш». Робота в парах

Жайворонки і шпачки.

По дорогах струмки,

В рідний край прилітають.

Тане сніг і співають

Та це ж настала в..сна!

Пташечка в полі співає.

Річка в долині с..ніє,

Квітне в..рба запашна.

Сонечко вранці стрічає.

Пісня її чарівна.

  • Гра «Добавлянка»

– А зараз ми спробуємо стати юними поетами. Колективно складатимемо вірш про весну, добираючи до останнього слова другого рядка риму. Намагайтеся швидко знайти потрібне слово. Будьте уважні!

Радіє все, бо йде весна

Серденько наше зігріва.

І пташки всі весну стрічють.

Веселу пісеньку співають.

Хоч де-не-де сніжок лежить,

Дзвінкий струмочок вже біжить.

Сміється сонечко і квітне

Весна летить весела й світла.

Травичці насипа росу.

Дарує радість і красу.

У барви землю одягає

І пісню радісно співає.

В блакитнім небі весняному

Із вирію летять птахи додому .

Стрибають, грають діточки

Летять метелики на квіточки.

 

І сяє щастям увесь світ,

Весна іде, вона летить!

Ви, дітки, весну зустрічайте,

І нові віршики складайте!

V. Етап підбиття підсумку уроку

Годинник невтомно показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

– Яким  для вас був цей урок?

– Якими ви були на уроці?

– Хто впорався з усіма завданнями?

– У кого виникали труднощі?

– Порахуйте свої квіточки та наліпіть їх на картки.

– Молодці, дітки! Сьогодні ви показали свої досягнення з вивченої теми. Багато працювали самостійно. Всі ваші роботи будуть оцінені. А отримані квіточки – це бонуси до ваших балів.  Завтра ці картки ви зможете покласти в свої портфоліо в розділ «Мої досягнення» .

V. Етап пояснення домашнього завдання

С. 68 Впр.157

Завдання на вибір:

  • Списати вірш. Підкреслити букви, які позначають ненаголошені [е,и]
  • Скласти віршик про весну
  • Написати твір-мініатюру «Прихід весни»

– Свої творчі роботи ви також покладете в свої портфоліо.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Тетяно Олексіївно, мені дуже сподобався ваш урок. Це просто скринька з різними інтерактивними вправами та завданнями. Я думаю, ви без проблем досягли кінцевої мети вашого уроку. Особливо сподобалась гра “Словесне малювання”. Обов”язково використаю ваш матеріал, звичайно, якщо ви дозволите. Дякую.

  2. Педагог вміло інтегрувала в урок української мови матеріал з природознавства, читання, в цікавій ігровій формі спланувала вивчення нового матеріалу, за допомогою чого зуміла створити “ситуацію успіху”, раціонально розподілила час.

  3. На грамотно побудованому уроці – змаганні за допомогою інтерактивних вправ вчителеві вдається не тільки закріпити і узагальнити раніше вивчений матеріал, а й розвивати пізнавальний інтерес учнів за допомогою підбору завдань до хвилинки – цікавинки, хвилинки відпочинку, етимологічної, поетичної, каліграфічної хвилинок. Вважаю, що дітям сподобалось оцінювання їхньої роботи на уроці, хоча для вчителя – це уважна, зосереджена, справедлива робота впродовж усього уроку.

  4. Дуже сподобався сценарій уроку! Вже маю на меті провести його в своєму класі, дещо перероблю, звісно, але сам сценарій дуже цікавий, наведено багато прикладів щодо ненаголошених [е,и], дякую!!!

  5. На уроці використано різноманітні ,у тому числі, ігрові вправи на закріплення навчального матеріалу- це завжди активізує дітей на уроці. А різнорівневе домашнє завдання спрямоване на розвиток творчих здібностей.

  6. Урок побудований методично правильно. На уроці Ви використовуєте різноманітні інтерактивні методи та прийоми роботи , що активізує роботу учнів на уроці.Такі уроки учням запам’ятовуються надовго. Дякую Вам за урок.Творчості Вам,наснаги та креативності,сил та здоров’я.