Урок української мови. 4 клас. “Слово. Лексичне значення слова”.
Автор: учитель початкових класів Бакляк Наталія Василівна
Розробка нестандартного уроку спланована відповідно до підручника «Українська мова», 4 клас (авт. М. С. Вашуленко, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко). Використані прийоми і методи навчання спрямовані на розвиток мовного чуття, збагачення словникового запасу учнів, виховання любові до української мови.
Тема. Слово. Лексичне значення слова.
Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; повторити поняття про пряме та переносне значення слів, однозначні та багатозначні слова, синоніми та антоніми;розвивати вміння визначати значення слова в контексті, вживати їх у своєму мовленні ;збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес рідного слова.
Очікувані результати: учні повинні добирати синоніми, антоніми; розрізняти слова з одним значенням і багатозначні; знаходити у текстах слова однозвучні слова; використовувати їх при побудові речень; уміти користуватися навчальними словниками.
Обладнання. Сигнальні картки для визначення настрою учнів ( Смайлики), «мовний» кубик, мапа «Країна Лексикологія» , картки для роботи в парах, картки для індивідуальної роботи, ілюстративний матеріал, словники, ТЗН.
Тип уроку. Урок повторення та узагальнення знань.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
Весела пісенька дзвіночка
покликала нас на урок.
Я бачу ваші милі личка
та очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки,
Що гордо Мовою зовуть.
Та лиш кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь!
1.Хвилинка настрою.
– Сьогодні у нас незвичайний урок – подорож . Під час уроку поруч з вами будуть Смайлики, за допомогою яких ви можете виразити свій настрій . Підніміть вгору той Смайлик, який показує ваш настрій на початку уроку.
– Налаштуймося на позитивну роботу. Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів.
Девіз уроку :
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
- Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної роботи на уроці .
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів .
- Вступне слово вчителя.
Життя людини без мови немислиме, неможливе.
Мова – це шлях, яким кожен із нас іде від колиски до усвідомлення себе
громадянином. Її потрібно не лише любити, а й берегти, вивчати і знати. Багато письменників і поетів описували красу мови. Вони казали, що українська мова ніжна і мила, мелодійна і дзвінка , солов’їна і барвінкова. Вона багатогранна. В ній є порівняння, слова з прямим і переносним значенням, слова, які звучать і пишуться однаково, слова, близькі за значенням.
- Сьогодні ми помандруємо країною Лексикологія.
– А що вивчає лексикологія?
2.Повідомлення теми та мети уроку.
У країні Лексикологія існують цікаві міста з незвичайними назвами:…. Потрапляючи до кожного з них , ми будемо говорити про слова та їх лексичне значення ; однозначні та багатозначні слова, а також вчитимемося працювати з тлумачним словником української мови, будемо складати речення. А допоможуть вам у цьому ваша увага, вміння та старанність. Тож , вирушаймо.
У зошитах діти записують тему уроку – Слово. Значення слова.
- Гра «Закінчіть речення». ( Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
«Я очікую від вивчення лексикології…»
ІІІ. Повторення та узагальнення знань учнів.
- Зупинка «Пряме і переносне значення слів».
1)Гра «Ти мені, я тобі»
– Мені сьогодні до рук потрапив ось такий незвичайний «мовний» кубик. На ньому надписи: гострий ніж, солодке яблуко, черствий хліб, хлопчик іде, каштанове волосся, золотий ланцюжок…
– В якому значенні вжиті ці словосполучення ?
– Ми завітали до міста, де живуть слова з прямим і переносним значенням.
Вчитель називає словосполучення в прямому значенні, а діти підбираєте в переносному.
2) Робота з підручником. Вправа 74, с. 41
Назвіть слова, вжиті в переносному значенні.
- Зупинка «Багатозначні слова» .
- Інсценізація «Коса»
1 дівчинка. – Яка я гарна, мене вкриває шовкова трава і змивають хвилі.
2 дівчинка. – Зате я дуже гостра і можу знищити твою шовкову траву!
3 дівчинка. – Чим ви хвалитесь? Ось я буваю і чорною, і русою, і золотавою,і довгою, і короткою. Але я маю однакове з вами ім’я.
Учитель: – Яке ж їхнє спільне ім’я? (Коса)
- Як вимовляються їхні імена , однаково?
- Отже, який зробимо висновок? (Вони однаково звучать і однаково
пишуться. )
Учитель до дівчаток:
– Що означає твоя коса? (Моя – морська коса.) (Відповіді ілюструються .)
– Що означає твоя коса? (Моя – знаряддя праці) Хто з вас тримав у руках косу? Слід обережно користуватися нею.
– Що означає твоя коса? (Моя – дівоча коса).
Отже, слово коса має різні значення.
- Каліграфічна хвилинка.
Діти читають речення, записане на дошці. Списують його каліграфічно. (Земля нас годує.) Пояснюють його значення. Підкреслюють граматичну основу речення.
- У якому значенні може вживатися слово земля?
Складають речення зі словом земля в іншому значенні.(Земля – планета
Сонячної системи. )
- Що ви знаєте про нашу планету? Розкажіть.
3)Робота за предметними малюнками.
4)Відгадування загадок. (Відгадки ілюструються.)
Я у дверях, у замку,
я і в нотному рядку.
Можу гайку загвинтити
і у вирій полетіти. (Ключ)
- У кому значенні вживається слово ключ? (Дверний , гайковий, музичний, журавлиний.)
Має вуса й пишний хвіст,
Й дуже гарну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Після – вмиє личко. (Котик)
- У кому значенні вживається слово котик? (Котики – тварини, вербові котики)
Не хижак , а зуби має,
Не гризе і не кусає.(Гребінець)
- У кому значенні вживається слово гребінець?(Гребінець – предмет для
розчісування волосся, гребінь морської хвилі, гірський гребінь, гребінь у півня).
- Які ви знаєте багатозначні слова?
- У якому новому значенні вживаються тепер слова?
(У автомобілі (двірник) людина, яка прибирає; сумка, портфель
(дипломат) працівник посольства; комп’ютерний (диск) автомобільний;
тварина (миша) комп’ютерна.)
4)Творча робота. Складання речень із багатозначними словами.
(Наприклад: Замок взяли штурмом. Замок відкрила Оля.
На нотному столі зображено нотний ключ. Я маю ключ від квартири.
Учителька дала Олегові ручку. Ручка Марійки була теплою.)
4.Фізкульхвилинка.
5.Зупинка «Однозвучні слова».
1) Робота над реченням .(на дошці)
Йшов Іванко – вгору ніс,
Він оцінки гарні ніс.
– Як правильно пояснити значення слова? (Скласти речення або словосполучення)
2)Робота в парах.
Діти об’єднуються у пари. На партах – картки . Читають речення, знаходять однозвучні слова, пояснюють їх значення.
Наш Барбос буває дуже злий. Злий мені, мамо, на руки теплої води.
Вулицею йшли три дівчини. Не три сильно скло, бо трісне.
Мила дівчинка привіталася з бабусею. Сьогодні матуся мила вікна.
Дорога стелилась через золоте поле пшениці. Дорога ваза з волошками стояла на столі.
3) Робота з підручником. Вправа 76, с. 41. Пояснюють значення виділених слів. Ділять виділені слова для переносу. Записують їх.
- Зупинка «Синоніми».
1)Робота в парах (із словниками синонімів)
Діти добирають синонімічні пари.
Дорога, алфавіт, майдан, бажати, думати, оборонець.
( Шлях, азбука, площа, хотіти, міркувати, захисник.)
- Для чого в українській мові потрібні слова, близькі за значенням?(Щоб
уникати повторень слів у реченні)
– Ми ще раз переконались як необхідні в нашій мові синоніми. Вони допомагають нам збагатити наше усне мовлення новими словами, зробити її мелодійною.
2) Вправа «Мозковий штурм».
Скласти синонімічний ряд до поданого слова. Побудувати речення.
(Страва, харч, корм, пожива)
- Вправи для стомлених пальчиків.
А) Шелест листя (діти піднімають руки вверх, імітують шелест листя)
Б) Імітація кружляння осінніх листочків в повітрі.
В) Осінній дощик барабанить по листочках.
- Зупинка «Антоніми».
1)Робота з прислів’ями.
Діти визначають слова, протилежні за значенням.
Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
Краще гірка правда, ніж солодка брехня.
Правда солона, а брехня солодка.
Згода дім будує, а незгода руйнує.
2)Гра «Знайди пару».
У кожного учня на парті листочок з написом слова антоніма. На дошці записані слова:радість, мир, добро, щастя, достаток, праця, друг.
(Смуток, війна, зло, горе,злидні, лінь, ворог).
– Які слова називаються антонімами? В українській мові слова, протилежні за значенням, допомагають зіставляти явища в навколишньому середовищі.
3)Редагування тексту « Рання осінь – пізня осінь». Робота в парах.
У мовленні за допомогою антонімів можна побудувати і тексти з протилежним значенням. Текст записаний на дошці. Редагування тексту виконується в парах на картках.
Легкі білі хмари пливли по небу. Лагідний вітер гойдав гілля дерев. Перші листочки радісно тріпотіли од вітру. Настала сонячна весна.
- Які почуття викликані у вас цим текстом?
- Подумайте, як треба змінити виділені слова, щоб описати пізню осінь.
В учнів на картках записи:
………хмари пливли по небу. ….. вітер гойдав гілля дерев. …… листочки ….. тріпотіли од вітру. Настала … ….. .
Слова для довідок: важкі сірі, сердитий, останні, сумно, похмура осінь.
- Які слова допомогли нам відредагувати текст і змалювати пізню осінь?
VІ. Підсумок уроку.
– Ось і добіг до кінця наш урок. Ми ще раз переконалися, яка наша мова багата, солов’їна, барвінкова, який мудрий наш народ.
– Що повторювали на уроці?
– Який вид роботи був найцікавіший ?
Давайте усмішки всім дарувати
І друзям, і гостям, і мамі, і тату.
Хай радість злітає у небо, як птах ,
І добрі слова у всіх на устах. .
Радість і сміх, щастя і достаток. І хай ніколи не приходять смуток, сльози, горе, злидні.( Вчитель знімає з дошки слова: смуток, сльози, горе, злидні, а залишає тільки слова : радість, сміх, щастя, достаток).
VІІ. Домашнє завдання.
Виконати впр. 78, с. 42. Виписати слова антоніми парами. Дібрати синоніми до поданих слів.
Урок має дуже гарне лексичне,орфографічне,каліграфічне наповнення! Всі види роботи на уроці захоплюючі та цікаві.Рольова гра спонукатиме дітей до гарного настрою,а також успішному засвоєнню навчального матеріалу.Дякую
Урок настільки захоплюючий, насичений стількома різними за складністю, змістовим наповненням завданнями, що прочитала навіть конспект на одному диханні. Думаю, що і учні втрачають хід часу, бо нема коли відволіктись. Видно велику підготовчу роботу і системність, бо з першого разу з учнями, що не звикли до такого об’єму, подібний урок не провести. Дякую)))
Велику увагу на уроці вчителька приділяє слову, його лексичному значенню. За допомогою інтерактивних вправ розвиває вміння учнів розрізняти слова, добирати синоніми, редагувати текст. Дуже добре, що діти працюють в парах. Після такого уроку в учнів буде ще більший інтерес до мови, її слова.
Даний урок показує, що вчитель ввідає перевагу інтерактивним методам роботи, спрямовує весь навчальний процес на свідоме та глибоке засвоєння учнями навчального матеріалу. Не забуває Наталія Василівна і за збереження здоров’я вихованців, особливо припали до душі вправи для стомлених пальчиків. Спасибі, колего, творчого Вам натхнення.
Цікаво і вдумливо підібраний матеріал до уроку. Добре, що є фізкультхвилинка – дітям це необхідно!Після цього уроку можна проводити перевірочну роботу. Скористаюся!