Урок української мови за темою: “Складне речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення, з’єднаних безсполучниковим і сполучниковим зв’язком”
Автор: Вчитель української мови та літератури Фенюк Катерина Миколаївна
Урок застосування знань,умінь і навичок . Такі уроки сприяють розвитку комунікативних компетентностей школярів.
Урок української мови
5 клас
Тема. Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення, з’єднаними безсполучниковим і сполучниковим зв’язком
Мета: поглибити й розширити знання учнів про речення; показати ,у чому полягає відмінність між простим і складним реченнями; навчити будувати складні речення, вживати їх у мовленні; формувати вміння ставити кому між частинами складного речення, виконувати елементарний синтаксичний розбір речень; навчати бачити красиве в зимовій природі, виховувати повагу до національних звичаїв, традицій українців, прагнення глибше вивчати їх.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Перебіг уроку
Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
( Діти зачитують творчі роботи за темою: « Чекаю тебе, Миколаю»).
Ознайомлення з темою,метою і завданнями уроку.
(Буде добре, якщо діти допомагатимуть робити цілевизначення).
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Виконання завдань на картках і біля дошки.
Запишіть речення , підкресліть граматичні основи. Поставте розділові знаки, поясніть їх.
Картка 1
Бабуся готує смачну кутю вона додає у пшеничну кашу мак горіхи родзинки мед. Крім куті вона ставить на стіл інші пісні страви і ми ласуємо варениками з капустою смаженою рибою борщем із грибами.
Картка 2
Уже підходить ніч різдвяна у ніч таку ніхто не спить. Колядки знав ще наш прадід і ми колядуємо.
Картка 3
Пахне світлиця медом і сіном рветься назовні з печі вогонь.
Батько заходить з дідухом в хату і на покуті ставить його.
Речення для роботи біля дошки
Старий Новий рік – це свято, яке відзначають за старим літочисленням. Воно припадає на 14 січня, коли різдвяний піст уже закінчився. У новорічну ніч заведено щедро накривати стіл, бо українці відзначають щедрий вечір.
( На основі виконаних вправ, зробити висновки про те , на що треба звертати увагу ,щоб не помилитись при визначенні виду речень та вміти пояснити постановку коми між частинами складного речення. Наголосити, що звичай , про який йде мова у тексті, виник давно і зберігся до нашого часу. Ми, сучасне покоління ,повинні знати про це).
- Діти, чи святкують у ваших сім’ях Щедрий вечір?
- Складіть і запишіть складне речення .
( Мама готує смачні вареники і виносить їх щедрівникам ,а діти їй дякують).
Виконання елементарного синтаксичного розбору
складного речення (ознайомлення з порядком усного та письмового розбору).
Колективна робота .
Виконання вправи за підручником.
Підсумок уроку.
Незакінчене речення.
На уроці я зрозумів(ла)…
Навчився(лася)…
Запам’ятав(ла)…
Оцінювання.
Домашнє завдання.
Скласти тематичні речення про зимові свята.
Підкреслити в них головні члени.
Зробити синтаксичний розбір одного з речень.
Дещо простий урок. Він гарний для класів , у яких всього лише декілька учнів і ті мають дещо слабкий рівень знань. Але якщо у Вас принаймні 5 учнів і вони гарно працюють на уроках, Ви не отримаєте якихось результатів, провівши такий урок. Якщо виконуються одноманітні вправи, то діти ненадовго запам’ятовують матеріал.
Мої п”ятикласники на такому уроці знесли б дах. Пробачте, шановний авторе, за такий коментар, але п”ятий клас потребує багатьох форм роботи, вони ж ще маленькі, їм хочеться пограти. А матеріал сухуватий і не досить цікавий.
Я погоджуюся з колегами, що урок досить одноманітний. П’ятикласникам слід добирати цікаві та інтерактивні вправи, в ігровій формі, тим паче з такої теми.
Катерино Миколаївно, оскільки це урок для учнів 5 класу, то хотілося б побачити, як Ви зацікавлюєте їх до вивчення української мови. Гарно те, що завдання на урок дібрали на народознавчій основі. Добре, що вчите учнів виконувати елементарний синтаксичний розбір
складного речення. Домашнє завдання потрібно б було задати диференційоване.
Катерино Миколаївно ! На Вашому уроці відсутня чітка побудова . Ви не використовуєте інтерактивні методи та технології роботи на уроці,”цікавинок” немає. Необхідно допрацювати цей урок. На цьому сайті є зразки уроків,почитайте їх уважно. Бажаю Вам творчості та натхнення.
Головні освітні документи визначають специфіку предмета “рідна мова” як засіб формування в учнів комунікативних,інтелектуальних і пізнавальних здібностей,розвитку особистісних характеристик їх і виховання потреби вдосконалювати культуру власного мовлення все життя.На розв”язання означених завдань спрямовано процес навчання української мови в школі на основі поєднання компетентісного,особисто орієнтованого й діяльнісного підходів.Катерина Миколаївна розуміє це завдання.Але мені не вистачило інноваційних форм роботи,наочності,презентації тощо.Таке враження ,що це урок ще із далекого-далекого минулого.Дякую