Урок української мови за темою: “Складне речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення, з’єднаних безсполучниковим і сполучниковим зв’язком”

Автор: Вчитель української мови та літератури Фенюк Катерина Миколаївна

Screenshot_12Урок застосування знань,умінь і навичок . Такі уроки сприяють розвитку комунікативних компетентностей школярів.


 

Урок української мови

 5 клас

Тема. Складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим  зв’язком. Кома між частинами складного речення, з’єднаними безсполучниковим і сполучниковим зв’язком

Мета: поглибити й розширити знання учнів про речення; показати ,у чому полягає відмінність між простим і складним реченнями; навчити будувати складні речення, вживати їх у мовленні; формувати вміння ставити кому між частинами складного речення, виконувати елементарний синтаксичний розбір речень; навчати бачити красиве в зимовій природі, виховувати повагу до національних звичаїв, традицій українців, прагнення глибше вивчати їх.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Перебіг уроку

Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

( Діти зачитують творчі роботи за темою: « Чекаю тебе, Миколаю»).

Ознайомлення з темою,метою і завданнями уроку.

 (Буде добре, якщо діти допомагатимуть робити       цілевизначення).

Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.

Виконання завдань на картках і біля дошки.

Запишіть речення , підкресліть граматичні основи. Поставте розділові знаки, поясніть їх.

Картка 1

Бабуся готує смачну кутю вона додає у пшеничну кашу мак горіхи родзинки мед. Крім куті вона ставить на стіл інші пісні страви і ми ласуємо варениками з капустою смаженою рибою борщем із грибами.

Картка 2

Уже підходить ніч різдвяна у ніч таку ніхто не спить. Колядки знав ще наш прадід і ми колядуємо.

Картка 3

Пахне світлиця медом і сіном рветься назовні з печі вогонь.

Батько заходить з дідухом в хату і на покуті ставить його.

Речення  для роботи біля дошки

Старий Новий рік – це свято, яке відзначають за старим літочисленням. Воно припадає на 14 січня, коли різдвяний піст уже закінчився. У новорічну ніч заведено щедро накривати стіл, бо українці відзначають щедрий вечір.

( На основі виконаних вправ, зробити висновки про те , на що  треба звертати увагу ,щоб не помилитись при визначенні виду речень та вміти пояснити постановку коми між частинами складного речення. Наголосити, що звичай , про який йде мова у тексті, виник давно і зберігся  до нашого часу. Ми, сучасне покоління ,повинні знати про це).

  • Діти, чи святкують у ваших сім’ях Щедрий вечір?
  • Складіть і запишіть складне речення .

( Мама готує смачні вареники і виносить їх щедрівникам ,а діти їй дякують).

Виконання елементарного синтаксичного розбору

складного речення (ознайомлення з порядком усного та письмового розбору).

Колективна робота .

 Виконання  вправи за підручником.

Підсумок уроку.

Незакінчене речення.

На уроці я зрозумів(ла)…

Навчився(лася)…

Запам’ятав(ла)…

Оцінювання.

Домашнє завдання.

Скласти тематичні речення про зимові свята.

Підкреслити в них головні  члени.

Зробити синтаксичний розбір одного з речень.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Дещо простий урок. Він гарний для класів , у яких всього лише декілька учнів і ті мають дещо слабкий рівень знань. Але якщо у Вас принаймні 5 учнів і вони гарно працюють на уроках, Ви не отримаєте якихось результатів, провівши такий урок. Якщо виконуються одноманітні вправи, то діти ненадовго запам’ятовують матеріал.

  2. Мої п”ятикласники на такому уроці знесли б дах. Пробачте, шановний авторе, за такий коментар, але п”ятий клас потребує багатьох форм роботи, вони ж ще маленькі, їм хочеться пограти. А матеріал сухуватий і не досить цікавий.

  3. Я погоджуюся з колегами, що урок досить одноманітний. П’ятикласникам слід добирати цікаві та інтерактивні вправи, в ігровій формі, тим паче з такої теми.

  4. Катерино Миколаївно, оскільки це урок для учнів 5 класу, то хотілося б побачити, як Ви зацікавлюєте їх до вивчення української мови. Гарно те, що завдання на урок дібрали на народознавчій основі. Добре, що вчите учнів виконувати елементарний синтаксичний розбір
    складного речення. Домашнє завдання потрібно б було задати диференційоване.

  5. Катерино Миколаївно ! На Вашому уроці відсутня чітка побудова . Ви не використовуєте інтерактивні методи та технології роботи на уроці,”цікавинок” немає. Необхідно допрацювати цей урок. На цьому сайті є зразки уроків,почитайте їх уважно. Бажаю Вам творчості та натхнення.

  6. Головні освітні документи визначають специфіку предмета “рідна мова” як засіб формування в учнів комунікативних,інтелектуальних і пізнавальних здібностей,розвитку особистісних характеристик їх і виховання потреби вдосконалювати культуру власного мовлення все життя.На розв”язання означених завдань спрямовано процес навчання української мови в школі на основі поєднання компетентісного,особисто орієнтованого й діяльнісного підходів.Катерина Миколаївна розуміє це завдання.Але мені не вистачило інноваційних форм роботи,наочності,презентації тощо.Таке враження ,що це урок ще із далекого-далекого минулого.Дякую