mail@urok-ua.com

Урок-вікторина з природознавства у 4 класі «Океани і материки Землі».

Автор: Вчитель початкових класів Жук Тетяна Петрівна

Screenshot_1Узагальнюючий урок з природознавства у 4 класі «Океани і материки Землі». Конспект уроку у вигляді вікторини. Нестандартний урок-подорож дає можливість учням повторити, узагальнити та перевірити свої знання з поданої теми.


 

Узагальнюючий урок з природознавства у 4 класі «Океани і материки Землі». Конспект уроку у вигляді вікторини. Нестандартний урок-подорож дає можливість учням повторити, узагальнити та перевірити свої знання з поданої теми.

Тема. Природознавча вікторина

Мета. Закріпити знання учнів про океани та материки Землі; розвивати пізнавальний             інтерес, допитливість, уміння працювати в колективі; виховувати естетичні смаки, почуття прекрасного,  інтерес до вивчення географії, любов до природи.

Обладнання. Карта півкуль, таблиці-материки Землі, ілюстрації.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизація знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сьогодні на уроці діють п’ять правил:

  • Правило піднятої руки.
  • Співпраця з однокласниками
  • Уміння слухати.
  • Працювати творчо.
  • Працювати активно.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Підсумок фенологічних спостережень
  • Який сьогодні день?
  • Яке число і місяць?
  • Яка тривалість дня і ночі?
  • Яка сьогодні температура повітря?
  • Стан неба.
  • Напрям вітру.
  • Опади.
  • Інші природні явища.
  • Які зміни відбулися в природі?
  • Бесіда
  • Який великий розділ ми закінчили вивчати? (Материки та океани)

Погляньте на фізичну карту півкуль, «помандруємо» подумки до будь-якої точки земної поверхні – уся Земля буде в полі нашого зору.  Наша планета блакитна, до 70 о/о її поверхні займає вода. А на ній ніби плавають великі і маленькі «шматочки» суші – материки та острови.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми помандруємо океанами та материками Землі. Повторимо ще раз вивчені теми з даного розділу. А урок наш пройде у вигляді вікторини. Ви будете активними учасниками нашого уроку.

ІV. Узагальнення та систематизація знань

Приготуйтеся ми починаємо свою мандрівку. У мене є помічники-науковці , які допоможуть провести екскурс по точках мандрівки

1 зупинка  Тихий океан

  • Найбільший – Тихий океан. Він займає майже таку територію, як усі океани разом узяті. За це його ще називають великим. Його вперше відкрив мандрівник – португалець Фернан  Магелан у 1520 році та назвав так тому, що коли його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим. Він омиває береги більше як 50 країн світу.
  • Цікаво знати, що у Тихому океані росте найдовша у світі водорість, довжина якої становить близько 60 метрів.
  • Тут можна побачити синьо-жовтого восьминога – одного з найагресивніших представників фауни.
  • В Тихому океані живе найдовший морський ссавець – косатка. Було встановлено, що вона пливе із швидкістю 55 км/год.
  • Тут можна побачити найважчого ссавця – блакитного кита. Його вага може досягати 190 т, а довжина 27 м.

2 зупинка Атлантичний океан

Атлантичний океан – другий за величиною після Тихого. Це найбільш вивчений науковцями океан. Цей океан найдовший.

Він Америки торкається,

з Африкою родичається.

Назву йому подарували давні греки на честь могутнього велетня Атланта.

  • Цікаво знати, що Україна розташована далеко від цього океану. Але він все одно впливає на її клімат. Якби не було океану, то в Україні був би такий же клімат, як в Арктиці.
  • Тільки в Атлантичному океані можна зустріти велику морську течію під назвою Гольфстрім. Вода несеться з величезною швидкістю: за 1 секунду тут протікає близько 50 млн. кубометрів води.
  • В Атлантиці живе найбільша тварина нашої планети – дуже рідкісний синій кит.

3 зупинка Індійський океан

Індійський океан третій за розміром серед океанів. Його почали вивчати одним із перших, але й тепер мало що відомо про його дно на якому дуже багато гірських хребтів та діючих вулканів. На півночі Індійського океану- вічне літо, а на півдні цілий рік лютує зима.

  • Найбільший острів Індійського океану Мадагаскар
  • Червоне море – найтепліше море планети. В лютому місяці його температура +18оС –  +27оС. Це єдине море на планеті, куди не впадає жодна річка.
  • Тут живе найбільша на Землі слонова черепаха, довжиною півтора метра. Їх існує два види: панцерна – її м’ясо вважають отруйним та їстівна – з неї готують знаменитий черепаховий суп.
  • У тропічних водах Індійського океану мешкає великий скат манта, діаметром 6-7 метрів, вагою 1- 2 тони. Він увесь час перевертається у воді, та змінює свій колір з чорного на білий.

4 зупинка Північно Льодовитий океан

Північний Льодовитий океан найменший, найхолодніший і наймілкіший з усіх океанів. Він омиває береги Євразії та Північної Америки. Його середня глибина 1250 метрів. Центральна його частина завжди вкрита кригою. В цьому океані знаходиться північна частина найбільшого острова у світі – Гренландія.

  • Цікаво знати, що подорожувати на кораблі водами Північного Льодовитого океану небезпечно, оскільки можна пошкодити корабель об айсберг. Прикладом такого випадку може служити трагічна доля Титаніка.
  • Під холодними водами Північного океану приховано приблизно 25 відсотків світової нафти.
  • Завдяки людям, в океанських водах попадається величезне число виробів з поліетилену та іншого сміття.

Гра «Вірю не вірю»

  • Тихий океан – найбільший і найглибший серед 4 океанів (+)
  • Площа Індійського океану більша ніж Атлантичного (-)
  • Найтепліший Атлантичний океан (+)
  • На земній кулі 6 океанів (-)
  • Течія Гольфстрім знаходиться в Тихому океані (-) В Атлантичному)
  • Атлантичний океан впливає на кліматичні умови України(+)
  • У водах Тихого океану можна побачити синьо-жовтого восьминога(+)
  • У Північно Льодовитому океані центральна частина вкрита кригою (+)
  • Найбільші черепахи Землі живуть на островах Північно Льодовитого океану (-)в Індійському)
  • З панцирної черепахи готують черепаховий суп (-) З їстівної

Фізкультхвилинка «Море хвилюється раз…»

1-й науковець. Євразія — материк, на якому ми живемо, — найбільший на зе­мній кулі.

Він займає 2/3 частини всієї суші. Це єдиний материк, що омивається чотирма океанами і об’єднує дві частини світу — Європу і Азію.

В Євразії знаходяться: найглибше озеро світу — Байкал, найбільше озеро — Каспійське; найменше море у світі — Мармурове і наймілкіше — Азовське.

2-й науковець Африка — другий за розміром материк на Землі (від латинської «африкус» — безморозний, той, що не знає холоду). Африка — найтепліший материк, тому що майже весь лежить у жаркому поясі. А найжаркіше місце Землі, найбільшу пустелю земної кулі Сахару перетинає найдовша на планеті річка Ніл. В окремих африканських країнах роками не випадає жодної крапли­ни дощу, а в інших щодня бувають зливи.

3-й науковець. Найзагадковішим материком на сучасній карті світу є Південна Америка. Понад третини його території займає зелена пляма Амазонії. Щороку тут продовжують відкривати не тільки нові види рослин, тварин, комах, а й нові племена індійців, які живуть ще як первісні люди.

Цей материк є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, бавовни й ананасу.

4-й науковець. Майже відокремлений екватором від Південної Америки материк Північна Америка. Він третій за величиною на Землі. Природа материка дуже різноманітна: гаї велетенських секвой, величезні озера. Природу материка дуже змінила людина. Тут найродючіші у світі ґрунти.

5-й науковець. Австралія — найменший і найвіддаленіший від інших населе­них материків куточок Землі. Це материк, де все «навпаки»: у липні тут зима, а у січні — літо. Дерева Австралії складаються не з листя, а кори. Тут водяться звірі, які вилуплюються з яєць . Австралія — найсухіший материк, пустелі займають близько його половини.

6-й науковець. Антарктида… Чи не правда — кригою і холодом повіває від цієї назви? Як тільки не називають Антарктиду: «королева холоду», «безлюдний континент», «край землі»… Це велетенська льодова пустеля. Тут зареєстровані найнижчі температури на Землі. Уся поверхня Антарктиди вкрита потужним шаром льоду. Справжніми господарями континенту є науковці. Людина знає вже багато про природу материка, та ще багато не розкрито.

А тепер щоб повернутися з мандрівки додому вам необхідно виконати декілька завдань. Справитеся з завданнями ви працюючи в групах.

Робота в групах

1 група материк Євразія

Завдання. Відповідно до поданих теплових поясів записати назви тварин і рослин даного поясу.

Материк Євразія поділений на 8 теплових поясів.

Антарктика

Тут можна зустріти таких тварин:_________________

Рослини_____________________

Лісостеп

Тварини___________________

Рослини___________________

Пустеля

Тварини____________________

Рослини____________________

Екваторіальний ліс

Тварини____________________

Рослини____________________

2 група материк Африка

Завдання. Записати назви тварин і рослин Африки відповідно до географічного розташування

Пустеля Сахара

Рослини___________________Тварини___________________

Рівнини савани

Рослини______________Тварини____________________Вологі екваторіальні ліси

Рослини_____________________

Тварини_____________________

 3 група материк Північна Америка

Завдання. Відповідно до поданих теплових поясів записати назви тварин і рослин даного поясу.

Тундра

Рослини_________________

Тварини_________________

Тварини_________________

Широколисті ліси

Рослини________________

Тварини________________

Степи

Рослини________________

Тварини________________

Вологі вічнозелені ліси

Рослини_________________

Тварини_________________

4 група материк Південна Америка

Завдання. Записати назви тварин і рослин Південної Америки відповідно до географічного розташування

Вологі екваторіальні ліси

Рослини________________

Тварини________________

Південноамериканські пампаси

Рослини________________

Тварини________________

Гори Анди

Рослини________________

Тварини_______________

5 група материк Австралія

Завдання. Записати назви тварин і рослин Австралії  та особливості річок.

Тварини, які зустрічаються тільки в Австралії

______________

Рослини , які зустрічаються тільки в Австралії

_____________

Цікава особливість річок Австралії ________________

6 група материк Антарктида

Завдання. Записати назви тварин і рослин Антарктиди

Рослини_______________Тварини_____________

Тільки на цьому материку немає пір року, а лише день і ніч. Вони тривають по ________року.

Цей материк ____________ жодній державі.

Скільки всього цікавого містить наша планета.

Гра «Допоможи тваринам потрапити на свої материки»

Євразія                    заєць-біляк

Пн. Америка         лама

Пд. Америка        ведмідь гризлі

Австралія             кенгуру

Антарктида          пінгвін

Африка                 жираф

Гра «Ерудит»

  1. Який найменший з материків? (Австралія)
  2. Який найбільший материк? (Євразія)
  3. Який острів найбільший? (Гренландія)
  4. Який материк називають полюсом холоду?(Антарктида)
  5. В якій частині Євразії знаходиться Україна? (В Європі)
  6. Де найбільше випадає опадів? (В Азії Індія, м. Черапунджі)
  7. На Землі є _ материків. (6)
  8. Сумчастий ведмідь Австралії. (Коала)
  9. Найбільший птах на Землі. (Страус)
  10. Великий звір з рогом, мешканець африканських саван. (Носоріг)
  11. Отруйна змія тропічних лісів. (анаконда)
  12. «Цар» звірів. (Лев)
  13. Великий звір, що зустрічається тільки в Північній Америці. (Бізон)
  14. Австралійський звір, що відкладає яйця і схожий дзьобом на качку. (Качкодзьоб)
  15. Найвідоміша тварина пустелі, «корабель пустелі» (Верблюд)

V. Підсумок уроку

– Чи сподобався вам урок?

– Якими місцями ми подорожували?

– Чому людина прагне подорожувати та пізнавати нові землі?

 

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Подібні уроки стимулюють пізнавальну активність школярів, дозволяють виявити рівень засвоєних знань. Впродовж уроку учні дотримуються відповідних правил, які вчитель надає на початку. Використано тематичну фізхвилинку.

  2. На мою думку, цей урок краще назвати комбінованим, а не узагальнюючим. Підібрано цікавий матеріал про розташування та природу материків і океанів, що було б вивченням нового матеріалу. А от робота у групах узагальнить і систематизує знання учнів з теми. На узагальнюючих уроках у 4 класі бажано більше різнорівневих завдань.

  3. Ви проробили величезну роботу по вивченню даної теми. Складність питань говорить про те, що з дітьми виконана величезна робота. Ви впевнені в своїх дітях і це радує! Такі уроки сприяють розвитку у дітей спостережливості, пам’яті, викликають інтерес до вивчення нашої планети.

  4. Урок закріплення знань -це урок коли вчитель перевіряє,чому він навчив дітей за цей період.Передивляючись ваш урок, наскільки складні завдання виконують діти,одразу видно,що ви багато часу потратили на реалізацію цього уроку.Дуже дякую за урок.Успіхів.