mail@urok-ua.com

Урок-вікторина з природознавства у 4 класі «Океани і материки Землі».

Автор: Вчитель початкових класів Жук Тетяна Петрівна

Screenshot_1Узагальнюючий урок з природознавства у 4 класі «Океани і материки Землі». Конспект уроку у вигляді вікторини. Нестандартний урок-подорож дає можливість учням повторити, узагальнити та перевірити свої знання з поданої теми.


 

Узагальнюючий урок з природознавства у 4 класі «Океани і материки Землі». Конспект уроку у вигляді вікторини. Нестандартний урок-подорож дає можливість учням повторити, узагальнити та перевірити свої знання з поданої теми.

Тема. Природознавча вікторина

Мета. Закріпити знання учнів про океани та материки Землі; розвивати пізнавальний             інтерес, допитливість, уміння працювати в колективі; виховувати естетичні смаки, почуття прекрасного,  інтерес до вивчення географії, любов до природи.

Обладнання. Карта півкуль, таблиці-материки Землі, ілюстрації.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизація знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сьогодні на уроці діють п’ять правил:

  • Правило піднятої руки.
  • Співпраця з однокласниками
  • Уміння слухати.
  • Працювати творчо.
  • Працювати активно.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Підсумок фенологічних спостережень
  • Який сьогодні день?
  • Яке число і місяць?
  • Яка тривалість дня і ночі?
  • Яка сьогодні температура повітря?
  • Стан неба.
  • Напрям вітру.
  • Опади.
  • Інші природні явища.
  • Які зміни відбулися в природі?
  • Бесіда
  • Який великий розділ ми закінчили вивчати? (Материки та океани)

Погляньте на фізичну карту півкуль, «помандруємо» подумки до будь-якої точки земної поверхні – уся Земля буде в полі нашого зору.  Наша планета блакитна, до 70 о/о її поверхні займає вода. А на ній ніби плавають великі і маленькі «шматочки» суші – материки та острови.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми помандруємо океанами та материками Землі. Повторимо ще раз вивчені теми з даного розділу. А урок наш пройде у вигляді вікторини. Ви будете активними учасниками нашого уроку.

ІV. Узагальнення та систематизація знань

Приготуйтеся ми починаємо свою мандрівку. У мене є помічники-науковці , які допоможуть провести екскурс по точках мандрівки

1 зупинка  Тихий океан

  • Найбільший – Тихий океан. Він займає майже таку територію, як усі океани разом узяті. За це його ще називають великим. Його вперше відкрив мандрівник – португалець Фернан  Магелан у 1520 році та назвав так тому, що коли його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим. Він омиває береги більше як 50 країн світу.
  • Цікаво знати, що у Тихому океані росте найдовша у світі водорість, довжина якої становить близько 60 метрів.
  • Тут можна побачити синьо-жовтого восьминога – одного з найагресивніших представників фауни.
  • В Тихому океані живе найдовший морський ссавець – косатка. Було встановлено, що вона пливе із швидкістю 55 км/год.
  • Тут можна побачити найважчого ссавця – блакитного кита. Його вага може досягати 190 т, а довжина 27 м.

2 зупинка Атлантичний океан

Атлантичний океан – другий за величиною після Тихого. Це найбільш вивчений науковцями океан. Цей океан найдовший.

Він Америки торкається,

з Африкою родичається.

Назву йому подарували давні греки на честь могутнього велетня Атланта.

  • Цікаво знати, що Україна розташована далеко від цього океану. Але він все одно впливає на її клімат. Якби не було океану, то в Україні був би такий же клімат, як в Арктиці.
  • Тільки в Атлантичному океані можна зустріти велику морську течію під назвою Гольфстрім. Вода несеться з величезною швидкістю: за 1 секунду тут протікає близько 50 млн. кубометрів води.
  • В Атлантиці живе найбільша тварина нашої планети – дуже рідкісний синій кит.

3 зупинка Індійський океан

Індійський океан третій за розміром серед океанів. Його почали вивчати одним із перших, але й тепер мало що відомо про його дно на якому дуже багато гірських хребтів та діючих вулканів. На півночі Індійського океану- вічне літо, а на півдні цілий рік лютує зима.

  • Найбільший острів Індійського океану Мадагаскар
  • Червоне море – найтепліше море планети. В лютому місяці його температура +18оС –  +27оС. Це єдине море на планеті, куди не впадає жодна річка.
  • Тут живе найбільша на Землі слонова черепаха, довжиною півтора метра. Їх існує два види: панцерна – її м’ясо вважають отруйним та їстівна – з неї готують знаменитий черепаховий суп.
  • У тропічних водах Індійського океану мешкає великий скат манта, діаметром 6-7 метрів, вагою 1- 2 тони. Він увесь час перевертається у воді, та змінює свій колір з чорного на білий.

4 зупинка Північно Льодовитий океан

Північний Льодовитий океан найменший, найхолодніший і наймілкіший з усіх океанів. Він омиває береги Євразії та Північної Америки. Його середня глибина 1250 метрів. Центральна його частина завжди вкрита кригою. В цьому океані знаходиться північна частина найбільшого острова у світі – Гренландія.

  • Цікаво знати, що подорожувати на кораблі водами Північного Льодовитого океану небезпечно, оскільки можна пошкодити корабель об айсберг. Прикладом такого випадку може служити трагічна доля Титаніка.
  • Під холодними водами Північного океану приховано приблизно 25 відсотків світової нафти.
  • Завдяки людям, в океанських водах попадається величезне число виробів з поліетилену та іншого сміття.

Гра «Вірю не вірю»

  • Тихий океан – найбільший і найглибший серед 4 океанів (+)
  • Площа Індійського океану більша ніж Атлантичного (-)
  • Найтепліший Атлантичний океан (+)
  • На земній кулі 6 океанів (-)
  • Течія Гольфстрім знаходиться в Тихому океані (-) В Атлантичному)
  • Атлантичний океан впливає на кліматичні умови України(+)
  • У водах Тихого океану можна побачити синьо-жовтого восьминога(+)
  • У Північно Льодовитому океані центральна частина вкрита кригою (+)
  • Найбільші черепахи Землі живуть на островах Північно Льодовитого океану (-)в Індійському)
  • З панцирної черепахи готують черепаховий суп (-) З їстівної

Фізкультхвилинка «Море хвилюється раз…»

1-й науковець. Євразія — материк, на якому ми живемо, — найбільший на зе­мній кулі.

Він займає 2/3 частини всієї суші. Це єдиний материк, що омивається чотирма океанами і об’єднує дві частини світу — Європу і Азію.

В Євразії знаходяться: найглибше озеро світу — Байкал, найбільше озеро — Каспійське; найменше море у світі — Мармурове і наймілкіше — Азовське.

2-й науковець Африка — другий за розміром материк на Землі (від латинської «африкус» — безморозний, той, що не знає холоду). Африка — найтепліший материк, тому що майже весь лежить у жаркому поясі. А найжаркіше місце Землі, найбільшу пустелю земної кулі Сахару перетинає найдовша на планеті річка Ніл. В окремих африканських країнах роками не випадає жодної крапли­ни дощу, а в інших щодня бувають зливи.

3-й науковець. Найзагадковішим материком на сучасній карті світу є Південна Америка. Понад третини його території займає зелена пляма Амазонії. Щороку тут продовжують відкривати не тільки нові види рослин, тварин, комах, а й нові племена індійців, які живуть ще як первісні люди.

Цей материк є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, бавовни й ананасу.

4-й науковець. Майже відокремлений екватором від Південної Америки материк Північна Америка. Він третій за величиною на Землі. Природа материка дуже різноманітна: гаї велетенських секвой, величезні озера. Природу материка дуже змінила людина. Тут найродючіші у світі ґрунти.

5-й науковець. Австралія — найменший і найвіддаленіший від інших населе­них материків куточок Землі. Це материк, де все «навпаки»: у липні тут зима, а у січні — літо. Дерева Австралії складаються не з листя, а кори. Тут водяться звірі, які вилуплюються з яєць . Австралія — найсухіший материк, пустелі займають близько його половини.

6-й науковець. Антарктида… Чи не правда — кригою і холодом повіває від цієї назви? Як тільки не називають Антарктиду: «королева холоду», «безлюдний континент», «край землі»… Це велетенська льодова пустеля. Тут зареєстровані найнижчі температури на Землі. Уся поверхня Антарктиди вкрита потужним шаром льоду. Справжніми господарями континенту є науковці. Людина знає вже багато про природу материка, та ще багато не розкрито.

А тепер щоб повернутися з мандрівки додому вам необхідно виконати декілька завдань. Справитеся з завданнями ви працюючи в групах.

Робота в групах

1 група материк Євразія

Завдання. Відповідно до поданих теплових поясів записати назви тварин і рослин даного поясу.

Материк Євразія поділений на 8 теплових поясів.

Антарктика

Тут можна зустріти таких тварин:_________________

Рослини_____________________

Лісостеп

Тварини___________________

Рослини___________________

Пустеля

Тварини____________________

Рослини____________________

Екваторіальний ліс

Тварини____________________

Рослини____________________

2 група материк Африка

Завдання. Записати назви тварин і рослин Африки відповідно до географічного розташування

Пустеля Сахара

Рослини___________________Тварини___________________

Рівнини савани

Рослини______________Тварини____________________Вологі екваторіальні ліси

Рослини_____________________

Тварини_____________________

 3 група материк Північна Америка

Завдання. Відповідно до поданих теплових поясів записати назви тварин і рослин даного поясу.

Тундра

Рослини_________________

Тварини_________________

Тварини_________________

Широколисті ліси

Рослини________________

Тварини________________

Степи

Рослини________________

Тварини________________

Вологі вічнозелені ліси

Рослини_________________

Тварини_________________

4 група материк Південна Америка

Завдання. Записати назви тварин і рослин Південної Америки відповідно до географічного розташування

Вологі екваторіальні ліси

Рослини________________

Тварини________________

Південноамериканські пампаси

Рослини________________

Тварини________________

Гори Анди

Рослини________________

Тварини_______________

5 група материк Австралія

Завдання. Записати назви тварин і рослин Австралії  та особливості річок.

Тварини, які зустрічаються тільки в Австралії

______________

Рослини , які зустрічаються тільки в Австралії

_____________

Цікава особливість річок Австралії ________________

6 група материк Антарктида

Завдання. Записати назви тварин і рослин Антарктиди

Рослини_______________Тварини_____________

Тільки на цьому материку немає пір року, а лише день і ніч. Вони тривають по ________року.

Цей материк ____________ жодній державі.

Скільки всього цікавого містить наша планета.

Гра «Допоможи тваринам потрапити на свої материки»

Євразія                    заєць-біляк

Пн. Америка         лама

Пд. Америка        ведмідь гризлі

Австралія             кенгуру

Антарктида          пінгвін

Африка                 жираф

Гра «Ерудит»

  1. Який найменший з материків? (Австралія)
  2. Який найбільший материк? (Євразія)
  3. Який острів найбільший? (Гренландія)
  4. Який материк називають полюсом холоду?(Антарктида)
  5. В якій частині Євразії знаходиться Україна? (В Європі)
  6. Де найбільше випадає опадів? (В Азії Індія, м. Черапунджі)
  7. На Землі є _ материків. (6)
  8. Сумчастий ведмідь Австралії. (Коала)
  9. Найбільший птах на Землі. (Страус)
  10. Великий звір з рогом, мешканець африканських саван. (Носоріг)
  11. Отруйна змія тропічних лісів. (анаконда)
  12. «Цар» звірів. (Лев)
  13. Великий звір, що зустрічається тільки в Північній Америці. (Бізон)
  14. Австралійський звір, що відкладає яйця і схожий дзьобом на качку. (Качкодзьоб)
  15. Найвідоміша тварина пустелі, «корабель пустелі» (Верблюд)

V. Підсумок уроку

– Чи сподобався вам урок?

– Якими місцями ми подорожували?

– Чому людина прагне подорожувати та пізнавати нові землі?

 

 

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
190

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарів

  1. Ви проробили величезну роботу по вивченню даної теми. Складність питань говорить про те, що з дітьми виконана величезна робота. Ви впевнені в своїх дітях і це радує! Такі уроки сприяють розвитку у дітей спостережливості, пам’яті, викликають інтерес до вивчення нашої планети.

  2. Урок закріплення знань -це урок коли вчитель перевіряє,чому він навчив дітей за цей період.Передивляючись ваш урок, наскільки складні завдання виконують діти,одразу видно,що ви багато часу потратили на реалізацію цього уроку.Дуже дякую за урок.Успіхів.