mail@urok-ua.com

Урок з літературного читання, 3 клас

Автор: вчитель початкових класів Глазкова Тетяна Миколаївна

Глазкова Тетяна МиколаївнаТема: Коли твір відкриває свої таємниці.Юрій Збанацький «Лелеки»

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю українського письменника Юрія Збанацького, з оповіданням «Лелеки»; удосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння висловлювати власну думку, образну уяву, фантазію; формувати оцінні судження;збагачувати словниковий запас учнів;формувати ціннісне, чуйне й бережне ставлення до птахів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник «Літературне читання» автор В.О. Науменко 2013 рік, мультимедійна дошка,проектор,картки,малюнок лелеки,мікрофон,орігамі лелеки.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

Вчитель: Всі почули вже дзвінок –

Він покликав на урок.

Тож дивіз наш пригадаймо

І урок розпочинаймо!

Учні (хором):

Виразно читаємо!

Чітко відповідаємо!

Мову свою розвиваємо

-Діти , нехай сьогоднішній день буде успішним та щедрим на гарні вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.

Народна мудрість говорить «Усмішка – це повітря яким дихає людина».

-Діти, для того щоб наш урок був цікавим,продуктивним,навчальним,якими ви повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними)

-Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Гарної оцінки,багато нової інформації,багато знань і сподівань..)

– Сподіваюсь на уроці ви будете старанними,уважними,працьовитими і все у вас буде гаразд ,і ми проведемо цікавий і творчий урок.

ІІ.Перевірка д/з.Тести

-Яким було д/з (Читати та переказувати Г.Демченко «Лелеки)

-Ми перевіримо його за допомогою тестів

1.Що за щастя відчув молодий лелечич?

а)мати дужі,міцні крила

б)мати дужий,міцний хвіст

в)мати дужу міцну голову.

2.Що навчило Лелечича синє небо?

А)любити землю і той куточок на старій вербі

Б)охороняти землю                В)любити птахів

3.На яке дерево добрий господар поклав колесо?

А)вербу       Б)яблуню         В) тополю

4.З ким стояв господар серед двору приклавши долоню

до очей,слідкуючи як у блакиті неба вели прощальний хоровод

 лелеки:

А)з маленькою чорнявою донькою

Б)з малим сином

В)з дружиною

5.Лелеки збираються величезною зграєю :

А)кожної осені         Б)кожної весни

В)кожного літа

6.Повіяв різкий вітер з:

А)півночі             Б)півдня                 В)сходу

7.Ватажок   усім наказав……………Знижуватися……………………

Взаємоперевірка СЛАЙД

ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання

-На уроках читання ми прагнемо з вами навчитися гарно читати.Для того щоб гарно читати,потрібно тренувати своє дихання,розширювати пам’ять та увагу.Зараз проведемо декілька вправ на дихання.

1.Вправа надування кульки.

-Перша вправа надування кульки.Почали……Досить……Поклали на місце.

2.Вправа «Нюхання квіточки»

-наступна вправа нюхання квіток.Понюхали.

3.Скоромовка.

-Наступне наше завдання на розширення памяті.

Ходять лелеки по лузі,

Ходять лелеки у тузі:

Завтра у вирій далекий,

Будуть летіти лелеки.

  • Мовчки
  • Вголос
  • Швидко
  • Один
  1. Чистомовка (слайд 2)

Би – би – би – природу люби

Жи – жи – жи – ти її бережи

Ми – ми – ми – будьте добрими людьми

Та – та – та – від душі ця доброта

  1. Гра «Закінч речення». Продовж думку

У світі все починається з …. (добра)

Любити природу означає …… (оберігати її, примножувати, підгодовувати птахів і звірів)

  1. Склади прислів’я (слайд )

Мудра порада –                                  з добра

Добре ім’я –                                        дорожче від золота

Людина починається –                       найбільше багатство

  1. Гра «Розсипанка»
  • Діти, давайте пограємо в гру. Ваше завдання – скласти речення.

(на слайді 4 таблички зі словами)

 

Screenshot_1

(Будь природі вірним другом та захисником.)

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Відгадування загадки

У червоних чобітках,

В білому халаті,

Він весною прилетів

І сидить на хаті

(лелека)

-Діти ,скажіть,а лелека це перелітний птах чи зимуючий?(перелітний)

  1. Гра «Доберіть синоніми»СЛАЙД
  • Діти, пригадайте, як по іншому називають лелеку? (журавель, бузько, чорногуз, бушель)
  1. Розповідь про лелеку
  • Знавці природи підготували повідомлення про лелек

На весні з теплих країв повертаються лелеки. Лелека в українців – святий птах, який, за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людині. Вважають, що коли лелека на хаті змостить гніздо, там у господарів буде удача, щастя і добробут.

Лелеки переймають все в людей. Як і люди, шукають собі пару, турбуються про дітей. Мати лелька переживає за своїх малят і не залишає їх без нагляду, доки не виростуть.

Ми часто можемо бачити, як лелека журиться. Стоїть годинами на одному місці з опущеним дзьобом, проте можна побачити, як птах калатає своїм дзьобом. Це він радіє. Багато письменників, спостерігаючи за цими чудовими птахами, описують їхнє життя.

Довжина тіла лелеки до 110 см, вага до 4,5 кг. Оперення чорне з білим, ноги і дзьоб червоні. Птахи позбавлені голосу, звуки видають, стукаючи щелепами. Гніздяться на деревах і будівлях. Живляться комахами, земноводними, плазунами зрідка.

А чи доводилося вам чути клекіт лелек?

-А давайте послухаємо.(СЛАЙД )

-Діти,скажіть протягом цієї частинки уроку ,яке слово ви найбільше разів чули? (Лелеки)

-А як ви гадаєте  про кого ми сьогодні будемо говорити на уроці? (Про лелек)

-Правильно.Молодці!

V. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми читатимемо оповідання про лелек,удосконалюватимемо навички читання,збагачуватимемо словниковий запас,дізнаємося більше про життя.А от хто автор цього оповідання – дізнаємося, коли пограємо в гру «Дешифрувальник».

Гра «Дешифрувальник» СЛАЙД

-Завдання на кмітливість.закресліть голосні букви О у написі і прочитайте ім`я і прізвище автора оповідання.

Хто є автором оповідання?(Юрій Збанацький)

Молодці!

VІ. Вивчення нового матеріалу

Слайд 5 (портрет Юрія Збанацького)

  1. Розповідь дітей про автора.

-Група «Всезнайки» підготувала коротку біографічну довідку про Ю.Збанацького.Давайте послухаємо!

ВИСТУП ДІТЕЙ

Юрій Оліферович Збанацький народився в селі Борсуків на Чернігівщині. Хлопчик дуже тягнувся до науки і батьки відділи його вчитися. Початкову школу Юрко закінчив в рідному селі. Хлопчик гарно читав і просив батька, щоб той купляв йому книжки. Батько письменника – учасник першої світової війни – був поранений, хворий. Він бачив як син любить читати і вирішив зробити йому подарунок. Юрко назавжди запам’ятав то день, коли листоноша приніс до хати газету, на якій було написано «Збанацькому Юрку». Скільки то було радості! До хати тепер часто сходилися сусіди, щоб послухати, про що читає малий Юрко.

Хлопчик ріс допитливим, дуже хотів учитися і багато знати. Вчитель початкових класів попросив батьків дати синові змогу подовжити навчання. Не зважаючи на те, що сім’я Збанацьких була багатодітною, часто хворів батько, на сімейній раді було вирішено одностайно: Юрко вчитиметься. За тринадцять кілометрів ходив хлопчина до школи в районний центр. Потім здобував освіту в Чернігівському педагогічному технікумі., далів Ніжинському педагогічному інституті на мовно-літературному факультеті.

У роки Вітчизняної війни Юрій Оліферович організував партизанський загін, а потім командував великим партизанським з’єднанням імені Щорса. Виданий зрадником, Ю. Збанацький потрапляє до рук німців. За період дев’ятимісячного ув’язнення він пройшов через Чернігівську тюрму, Яцевський концтабір, голод і тортури. В осінню ніч 1942 року Юрію Оліферовичу вдалося втекти з-за колючого дроту.

Восени 1942 року німці схопили матір письменника Євгенію Вікторівну. Розшукуючи заарештованого сина-підпільника, вона потрапила в гітлерівську тюрму. Ні погрози, ні катування не змусили цю мужню жінку видати сина. Її було страчено. Згодом ці події ляжуть в основу повісті «Єдина». Від рук фашистів загинув також рідний брат Юрія Збанацького Василь, якому було лише чотирнадцять років.

Та особисте горе не зломило письменника. Він пише нариси, оповідання, повісті, а між боями читає їх солдатам. Таких творів налічувалося вже до двадцяти, але в одному з боїв рукописи згоріли.

Після війни Ю. Збанацький працював старшим викладачем і деканом факультету мови та літератури Київського педінституту, кілька років керував. літературною студією.

Одна за одною виходили книжки для дітей, яких налічується понад двадцять. Справжнім початком письменницької біографії Ю. Збанацького стала повість «Таємниця Соколиного бору», а своєрідним її продовженням — повість «Літо Соколиного бору».

Юрій Збанацький написав більше двадцяти книжок для дітей.

-Молодці!Дякуємо Вам!

2.Робота з підручником.

1.Самостійне читання статті підручника (ст.145)

-Відкрийте свої підручники на с.145,і прочитайте статтю в підручнику про автора.

  1. Перевірка розуміння прочитаного

Бесіда:

  • Як письменник розмовляє зі своїми учнями? (Він розмовляє з ними своїми оповіданнями, повістями)
  • Із ким його на все життя зв’язала незрима ниточка? (З читачами-школярами)
  • Які твори він написав для дітей? (Повість «Таємниця Соколиного бору», збірка оповідань «Крилатий гонець»)
  • Діти,зверніть увагу,що у нас у класі  є і виставка книжок письменника на перерві ви матимете можливість її переглянути.

-Перед тим як ми перейдемо до опрацювання оповідання ми прочитаємо слова ,які будуть зустрічатися в оповіданні,можливо для вас вони будуть незрозумілими.

  1. Словникова робота

1). Тлумачення слів:

Суховерхий в’яз – в’яз, яких сухий на верхівці.

Викручували живе коло – робити / створювати коло.

Снують у небі –  (діти шукають за тлумачним словником) літати поодиноко в небі

Розпростувати крила – розпускати крила.

Плювати на все – (діти шукають за тлумачним словником) відмовитися від продовження чого-небудь, від участі в чомусь.

Зелена отава – трава, що підростає на місці скошеною.

Стріпувати крильми – (показ учнями)

Притьмом – смерком.

Не рушила навздогін – не полетіла доганяти.

Настовбурчивши пір’я – піднявши пір’я.

Знічене-пригнічене

2). Читання з прискоренням і збільшенням кута зору

– Швидко й правильно читайте слова згори вниз, з кожним разом прискорюйте темп читання. Намагайтеся дивитися на крапку (Слайд 6).

жи     ·    ли

поба       ·       чив

замаха        ·          ли

кружля          ·            ють

спостеріга          ·                 ла

затанцюва            ·                   ло

повертають             ·                     ся

VІІ.Опрацювання оповідання

  1. Читання оповідання вчителем
  2. Читання оповідання»ланцюжком»
  3. Читання оповідання «вибірково»
  4. Читання оповідання мовчки
  5. Бесіда за прочитаним.
  • Про кого оповідання? (про лелеки)
  • В яку пору року відбувається подія? (восени)
  • Що побачив автор одного ранку? (лелеки кружляли над селом)
  • Чому лелеченя не полетіло? (в нього було хворе крило)
  • Чи знали про це його батьки? (ні, не знали)
  • Хто допоміг птахові? (хлопчик)
  • Де лелеченя зимувало? (у живому куточку школи)

РОЗМИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ СЛАЙД

  1. Аналіз твору
  • Вибіркове читання
  • Знайдіть і прочитайте:

А) Чому в лелек не виходило чудове осіннє коло? (не всі пташата покинули гніздо);

Б) Як поводилися старі лелеки? (Вони посідали на гніздо та почали щось розповідати лелечаті. Клекотіли на все село, усе переконували в чомусь ліниву дитину. То витягували довгі шиї, то припадали дзьобом до лелечати. Мабуть, говорили: «А досить но тобі, ледарю, сидіти на гнізді, розпростуй свої крильця, летимо з нами в небо.  Зробивши коло над нашим городом, старі знову падали на гніздо. Знову щось наказували лелечаті. Розгнівані батьки кинули лелеченя і швидко полетіли в небо).

3) Простеження настрою лелеченяти

  • Який настрій був у пташеняти, коли всі братики і сестрички знялися в небо? (Воно заздрило їм).
  • Як поводилося маля, коли батьки сварили його? (Воно сиділо знічене*, уже й їсти не просило у батьків).

Знічене* – пригнічене, сумне.

  • Яке було пташеня, коли батьки знялися й полетіли? (Зажурене, сиділо нерухоме)
  • Як поводилося лелеча, коли з усього села зібралися птахи до гурту? (сумувало наодинці)
  • Простежуючи за настроєм лелечати, ми можемо сказати, що воно було (СЛАЙД ).

Screenshot_2

  1. Робота в групах.КАРТКИ
  • Позначте, які риси характеру притаманні матері-лельки

 Турбота

 Переживання

 Ненависть

 Любов до своєї дитини

 Злість

 Піклування

 Жалібність

 Роздратованість

 Милосердя

  • Ніжність

-Всі виконали? Давайте перевіримо.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

-Дуже добре ви трудились.

Мабуть, діти , ви втомились.

Діти:

Бузькам вже не до науки.

Ой,давно вже терплять муки.

Затекли і ніжки й крила,

Лелечиха зве до діла.

Лелечиха:

Ану,славні малюки,

Станьте струнко,мов грибки.

Крила вгору підіймайте,

Ними добре помахайте,

Голівками покрутіть

Стане легко й добре вмить.

-Відпочили?

  1. Засоби художньої виразності твору

1). Знаходження епітетів в тексті.

  • Знайдіть і прочитайте епітети до слів:

лелеченя (зажурене, знічене),

в’яз (суховерхий),

лелечиха (сумовита, мовчазна, щаслива),

ніч (холодна),

тепло материнське),

крильце (безсиле).

2). Уособлення:

  • Як мати лелечиха поводилася зі своїм дитям? (Принесла скупий сніданок, нагодувала, покартала).
  1. Ставлення автора до твору:
  • Як звали хлопчика, який врятував лелеченя? (Юрко)
  • Хто такий Юрко? (Це автор Юрій Збанацький)
  • Як ставився Збанацький до лелек? (З захопленням, любов’ю, добротою).
  • Чим закінчується оповідання? (Весною, коли повернуться лелеки, лелеченя чекатиме їх у гнізді).

13.Робота в парах. Гра «Фантазери»КАРТКИ

  • Давайте пофантазуємо, як могла змінитися подальша доля лелеченяти (1. Хлопчик забрав його додому і доглядав до весни. 2. Лелеченя проживало в школі і вся школа його доглядала. 3. Весною, коли повернулись лелеки, лелеченя стояло на гнізді і голосно вітало їх своїм клекотанням.)
  1. Визначення теми і головна думка твору.
  • Що хотів сказати автор своїм твором (Розповісти учням про життя лелек.)
  • Яка головна думка твору? (Бережно ставитися до птахів, вчитися бути добрими та турботливими.)

15.Порівняйте,оповідання Ю.Збанацького і Галини Демченко про лелек.

Діти,давайте пригадаємо з вами оповідання Г.Демченко «Лелеки»,яке ми читали на минулому уроці,і оповідання Ю.Збанацького і визначимо:

-Якою темою їх об’єднано?(Про життя лелек)

-Що спільного?(з лелечам трапилося лихо,розповідається про лелек)

-Що відмінного?(лелеча полетіло у вирій .а  у Ю.Збанацького-ні)

  1. Складання «Асоціативного куща»
  • Яким на вашу думку був автор? (Добрим)
  • Давайте з’ясуємо, якою є добра людина. (Слайд )

 

Screenshot_3

  1. Звіт творчих груп

Як людина стала лелекою

Колись у нашому краї була велика біда: люди не мали роботи, не вистачало на всіх землі, не раз і шматка хліба не було в хаті. Не витримав такого життя один чоловік та й подався шукати щастя в далях, в заморських краях.

Тут він знайшов вічне літо, а головне хліб і воду. А більшого він і не бажав. Воно б, може, й нічого, але стала його діймати страшна ностальгія — сум за батьківщиною. Все більше й більше думав про повернення додому в рідний край. Хоча не назовсім, а так щоб трохи тут жити, а трохи в рідній стороні.

— От якби я мав крила, то міг би хоч раз на рік злітати додому.

Почув його молитви Господь і перетворив того мрійливого чоловіка в лелеку.

Змахнув крильми лелека та й полетів на Україну. Зраділо його серце, коли побачило рідну землю, своє село, батьківську хату. Але й засмутилося, бо вже не міг назад стати людиною.

Звив собі гніздо на дереві, що росло у дворі колишньої хати, і став там жити. Так жив до кінця літа, аж стало його знову тягнути в чужий край, де тепло і харчі є. Зібрався та й полетів у вирій, до теплих земель.

І так відтоді літає туди-сюди, по кілька місяців живе на батьківщині, а решту на чужині. Сім’я його розмножилася, з’явилися родичі — журавлі, чаплі. Тільки коли підіймуться ці птахи в небо, сумовито кричать: укру-укру.

Не можуть вже вимовити, як перше, слово «Україна», але не забули своєї батьківщини.

VIІІ. Підсумок уроку

  1. Гра «Відкритий мікрофон»
  • Яке оповідання ми читали на уроці? («Лелеки»)
  • Хто автор? (Юрій Збанацький)
  • Про кого розповідається в оповіданні? (Про лелек)
  • Яке горе спіткало лелечу сім’ю? (Одне лелеченя було хворе)
  • Як батьки ставилися до свого дитинчати? (З любов’ю, добротою)
  • Чого вчить нас це оповідання? (бережно ставитися до природи, до птахів, бути добрими).

2.Хвилинка релаксації Сьогодні на уроці кожен з нас отримав можливість стати ще добрішим, навчитись бути більш чуйним до чужої біди, потреби. І ми крокуватимемо життям, роблячи світ кращим. Чи ви згодні? (Так)

-Ви сьогодні всі молодці! Гарно попрацювали. Зараз я пропоную вам розслабитися, зняти напруження під прекрасну пісню Володимира Вермінського «Повертайтесь, лелеки, додому» МУЗИКА СЛАЙД

IХ. Домашнє завдання Слайд

  1. Намалювати малюнки до оповідання.
  2. Виразно читати і переказувати оповідання.
  3. Підготуйте розповідь про те, що мало б статися з молодим лелекою, якщо до нього поставилися б байдуже.

Всі Ви, діти, –молодці!

Гарно працювали.

Але дзвоник пролунав,

Він мені і Вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Треба йти відпочивати!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Тетяно Миколаївно! Гарний змістовний і грамотний урок.Ви пропонуєте сучасний підхід до уроку літературного читання.Також використовуєте різні методи роботи над удосконаленням виразного читання школярів.Урок вартує високої оцінки.Дякую

  2. Мені здається, що матеріалу цієї роботи вистачить навіть на два уроки. Досить детально описані етапи уроку. Вдало використані вчителем прийоми ігрової, інтерактивної технології, ТКМ, що сприяють розвитку інтересу до навчання.

  3. Урок побудований методично правильно. Вчитель використав багато інтерактивних завдань та вправ на розвиток навичок читання. Учні активно працювали весь урок, а не були просто пасивними глядачами. Учні збагатили свої знання про лелек – птаха занесеного до Червоної Книги України, нашого народного символа.Дякую!

  4. Підібрані нестандартні вправи для роботи над вдосконаленням техніки читання, зокрема: надування кульки, ароматерапія – вдихання запаху квітки, ігри “Закінчи речення”, “Розсипанка”. Багато відомостей на уроці подають самі діти, а це: розповідь про лелеку знавців природи, матеріал про автора, звіти творчих груп. Урок дуже насичений різними видами робіт. Корисно було б для мене відвідати такий урок.

  5. Цікава тема уроку,творчий урок,інтерактивні методи та прийоми роботи -це все у Вас було на уроці. Ви досягли мети уроку ,значить урок вдався. Дякую Вам за урок.