mail@urok-ua.com

Урок з літературного читання 4 клас
Олександр Олесь. Ярослав Мудрий

Автор: вчитель початкових класів Довбуш Анастасія Леонідівна

Тема: Сторінки з історії. О.Олесь « Ярослав Мудрий».

Мета: Вчити виразному і свідомому читанню, вдосконалювати техніку читання, зорову пам’ять, зв’язне мовлення. Ознайомити з твором О. Олеся «Ярослав Мудрий» продовжувати збагачувати знання учнів про історичне минуле нашої країни, удосконалювати вміння самостійно здобувати знання, працювати у парах, розвивати усне мовлення, читацькі навички; виховувати гордість за минуле нашої країни.

Обладнання: портрети О. Олеся, Ярослава Мудрого, архітектурних пам’яток Києва.

Хід уроку.

І. Організація навчальної діяльності.

Друзі, дружно за парти сідайте,

Урок читання швидше починайте.

ІІ. Контроль за засвоєнням вивченого

Перевірка домашнього завдання.

А) Читання унями напам’ять уривків із віршів О. Олеся « Наші предки – слов’яни)

– Що означає слово збіжжя, кревні, віче, праведний?

– Про який народ розповідають у творі?

б) Виразне читання учнями.

– Які додаткові твори за цією темою ти читав? Що тобе вразило? Що запам’яталось?

ІІІ. Вивчення нової теми.

  1. Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні ми продовжимо читати вірші О. Олеся про даньоминуле нашої країни.Пригадайте, уривки з якої книги поета ми читаємо (« Княжа Україна». Сьогодні ми будемо читати про великого князя Ярослава Мудрого.

  1. Перегляд відеосюжету «Ярослав Мудрий»
  1. Стисла розповідь підготовлених учнів про князя.

В народі не даремно Ярославу дали прізвище Мудрий. Він був великим любителем книг і багато уваги приділяв освіті. В державі відкривались школи. Першу в Європі школу було відкрито у Києві. Там вчилась донька князя Анна, яка стала королевою Франції.

За часів Ярослава більша частина населення заробляла на життя торгівлею хлібом, медом, рибою, золотом, янтарем. Особливо відомими були вироби гончарів і кожум’яків.

При монастирях створювались книжні майстерні. Сам Ярослав знав кілька мов, тому велась робота по переписуванню книг на слов’янську мову. У Софіївському собрі була створена перша бібліотека на Русі.

Правління Ярослава Мудрого тривало 35 років. Перед смертю князь поділив країну між синами, старшого сина Ізяслава назначив Київським князем на своє місце.

  1. Опрацюювання вірша

а) Словникова робота

  • Тлумачення слів берло, Царгород
  • Доберіть синоніми до слів дбав (турбувався, піклувався, опікувався),оздобив (прикрасив).
  • Які із слів мають наступні значення?
  • Ті, кого вигнано, вислано кудись із певної території, місцевості.

Високий земляний насип навколо поселення, міста чи фортеці для захисту від ворога.
Люди родом з чужих земель, представники чужої країни, держави; іноземці.

б) Читання вчителем

– Хто є головним героєм твору?

– У які часи князював Ярослав Мудрий? (У часи інування Київської Русі)

– Чим цікавий для вас твір? (розповідається про великого князя)

– Які почуття викликав? (гордості за минуле нашого народу)

в) Читання учнями «ланцюжком»

Музична фізкультхвилинка.

г) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

–Як дбав Я. Мудрий про Київ? Підтвердьте словами з тексту.

–Що побудував князь?

–Як ви розумієте вислів розкішний двір звів?

–У чому проявилась мудрість Ярослава?

–Що він заповідав своїм синам? Прочитайте

ІV. Закріплення вивченого.

А) Гра «Так» чи «Ні»

Б) Віднови порівняння (робота в парах)

В) Складання асоціативного куща   Ярослав Мудрий

V. Підсумок уроку.

  • Утворіть зі слів прислів’я «Згода будує, а незгода – руйнує».
  • Як ви його розумієте?

VІ. Домашнє завдання.

Подорож наблизилась до кінця. Повернулись додому, де ви виразно прочитаєте вірш О. Олеся « Ярослав Мудрий» або вивчити напам’ять наказ Ярослава синам, намалювати ілюстрацію до твору і скласти розповідь.

Додатки до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Анастасія Леонідівна уміло реалізувала мету уроку.Діти ознайомилися з сином Володимира Великого і княжни Рогніди ,видатним державним діячем Київської Русі – Ярославом Мудрим.Відчули його історичну значущість та мудрість.Такі уроки прищеплюють морально-етичні риси справжнього патріота.Дякую

  2. Знайомство з твором О. Олеся «Ярослав Мудрий» створює умови для формування повноцінної цілісної особистості, індивідуальності, яка високо цінує свою громадянську, національну і особистісну гідність. Перегляд відеосюжету «Ярослав Мудрий», фотоматеріалів підвищує ефективність уроку.

  3. Конспект уроку сучасний, відповідає вимогам чинної програми. Вчитель працює над розвитком зв’язного мовлення під час викладу нового матеріалу. Для досягнення мети використовуються інтерактивні вправи. Домашнє завдання диференційоване.

  4. Вчитель на уроці стимулює інтерес у дітей до вивчення історії свого народу, формує почуття духовної єдності поколінь,створив атмосферу емоційної захищеності.