Урок з математики для дітей з особливими освітніми потребами.
Автор: вчитель – дефектолог Рудник Галина Богданівна
Казкотерапія – один із безболісних способів психотерапії. Можливо тому, що за допомогою казок ( або під їхнім впливом ) сформувався життєвий досвід і за допомогою казки можна спробувати його змінити, якщо він невдалий. Адже в казкотерапії прийнято складати і розповідати казки, притчі, легенди, міфи й інші історії
Тема: Таблиця множення числа 9.
Мета: – ознайомити та засвоювати таблицю множення 9;
- формувати вміння розв’язувати приклади і задачі з опорою та без
опори на таблицю множення числа 9;
- розвивати обчислювальні навики, просторові уявлення, логічне
мислення, пам’ять, мову учнів;
- виховувати цікавість до уроку математики, взаємодопомогу.
Обладнання: таблиця множення, демонстраційний матеріал.
Хід уроку.
І. Загальнокорекційний етап.
- Оргмомент. Привітання з класом. З’ясувати хто з дітей відсутній на уроці та по якій причині.
- Нервово-психологічна підготовка.
Вчитель: За вікном сніжок летить,
Вітром завіває,
А до нас урок веселий
Швидко поспішає.
ІІ. Основний етап.
- Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Із солодкої країни
Гості завітали нині
Всі їх люблять і чекають,
Радо завжди зустрічають
Познайомитись пора,
Чи не правда , дітвора?
Загадка: Я – смачненький (показую апельсин , або малюнок апельсина),
Це – мій братик (показую мандарин, або малюнок мандарина),
А за нами скаче он – пан (показую лимон, або малюнок
лимона)- (діти повинні назвати предмети)
Соковиті, вітамінні у цитрусовій родині.
- Що ви можете розказати про них?
( Відповіді дітей: апельсин і мандарин – оранжевого кольору, круглої форми, солодкі, це фрукти.
Лимон – жовтого кольору, овальної форми, кислий, це фрукт.)
- Контроль, корекція та закріплення знань.
а) Інтерактивна технологія “Незакінчене речення”.
Вчитель: Нам в дорогу знову час
Завдання цікаве чекає нас.
- Дія множення – це (відповіді дітей: додавання однакових доданків).
- Числа при множенні називаються – (відповіді дітей: множник, множник, добуток).
- Дія множення позначається – (відповіді дітей: крапка).
б) Інтерактивна технологія “Сніжинка”
Хвилина каліграфії.
Вчитель: Зима нам у дарунок
Дала нам ось цей пакунок
Ми його відкриваєм
Радо гостю привітаєм. (з мішечка дістаю цифру 9).
- Запис цифри 9 цілий рядок.
- Оголошення теми уроку. Подача нового матеріалу.
Вчитель: Цифра 9 непроста,
Цифра 9 чарівна
Гордовито походжає
Таблицю множення вивчає.
Отже, ми продовжуємо вивчати таблицю множення і сьогодні надійшла черга вивчити таблиці множення на 9.
а) Робота з підручником –
Інтерактивна технологія ” Мозковий штурм” ( читання і запам’ятовування таблиці множення 9).
б) Розв’язування прикладів з опорою на таблицю множення 9
І стовпчик – колективно на дошці і в зошитах
ІІ стовпчик – самостійно.
- Фізхвилинка.
Вчитель: В коло всі ставаймо
І танок веселий починаймо.
Будем Новорічний хоровод водити
Щоб усіх навколо звеселити.
(Співаємо пісню “Морозець” з рухами).
- Робота над задачами.
Задача 562 – колективно.
Гв. – 4 в. по 9 кв.
Р. – 1 в. по 7 кв.
– Скільки було ваз з гвоздиками? ( відповіді дітей).
– Скільки гвоздик було у вазах? (по 9 квіток в одній).
– Про що можемо дізнатися? (скільки всього було гвоздик у вазах).
– Якою дією? (множення).
– Складіть вираз:
1). 9 х 4 = 36 (кв.) – гвоздик;
– Чи можемо дізнатися скільки квітів було у вазах? (Так).
– За допомогою якої дії? (Додавання)
– Складіть вираз:
2) 36 + 7 = 43 (кв.) – всього.
В-дь: 43 квітки всього.
- Закріплення матеріалу.
Інтерактивна технологія “Ланцюжок”
2 х 9 : 3 х 9 + 2 : 7 х 9
ІІІ. Заключний етап.
- Оцінювання відповідей. Прокоментувати оцінки дітей.
Вчитель: Час настав прощатися
Але урок просто не кінчається,
Диво завжди у кінці трапляється (оцінювання).
- Домашнє завдання : Приведення в порядок робочих місць.
- Організований вихід на перерву.
У Галини Богданівни творча подача матеріалу. Не всі діти люблять математику і не всім вона надається, а використання нетрадиційних прийомів допомагає зацікавити дітей і включити їх у роботу. А для дітей із особливими потребами необхідно подавати матеріал у легкій і доступній формі, з чим педагог справилася на відмінно.
Галина Богданівна на своєму уроці створює атмосферу доброзичливості, сприятливі умови до співпраці. Чудовий емоційний настрій сприяє розвитку інтересу до навчання. Натхнення Вам1
Казка – мова, яку розуміє кожна дитина, а казкотерапія – це один із найцікавіших методів виховання дітей будь-якого віку. Впевнена, що учні Галини Богданівни навчаючись математики, разом з тим будуть виховуватись гарними людьми: співчутливими, добрими та дружними. Велике спасибі за Вашу нелегку працю!
У казках є засоби, які можуть виправити чи відродити будь-яку втрачену душевну пружину, – сказала
Кларіса Пінкола Есте. Ці слова, я хотіла б застосувати і до Вашого уроку, так, саме завдяки Вам, учні мають можливість отримати хороші знання через любов до них та відданість своїй роботі. Урок добре продуманий, виховує цікавість до математики. Щиро дякую, що Ви є у цих учнів!!!
Галино Богданівно, дякую за такий продуманий, докладний конспект. Відразу можна побачити, що Ви любите своїх учнів, дбаєте про них, тримаїте в полі зору кожну дитину. Удачі Вам та Вашим учням.
Дуже вдячна за Ваш коментар. Можливо, деякі фрагменти уроку використаєте і у своїй праці. Злагоди і успіхів Вам, а ще хороших учнів і дружніх розуміючих батьків-помічників.
Урок сплановано згідно вікових особливостей учнів та їх фізичного розвитку. В процесі гри відбувається знайомство з цифрою 9 та читання і запам’ятовування таблиці множення. Використання інтерактивних технологій “Незакінчене речення” та “Ланцюжок” дозволяє формувати обчислювальні навики, логічне мислення, пам’ять, мову учнів.
Вдячна за Ваші коментарі. Вважаю, що і учні з особливими освітніми потребами повинні мати шанс на хорошу освіту. Зичу Вам задоволення і позитиву у Вашій роботі.