mail@urok-ua.com

Урок з природознавства у 2 класі: “Ознаки зими”.

Автор: Вчитель початкових класів Лакутіна Інна Михайлівна

Screenshot_13В уроці використані різні форми і методи роботи: робота в групах, робота в парах, робота в групах “учні-вчителі”, вправа “мікрофон”, асоціативний кущ.


 

Тема:                   Ознаки зими

Мета:                 Сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі. Ознайомити з зимовими місяцями; розкрити походження назв місяців. Вчити описувати красу природи взимку та позитивні емоції, які вона викликає. Розвивати творчу уяву, фантазію, зв’язне мовлення, спостережливість, критичне мислення, пізнавальну активність, пам’ять. Виховувати любов до природи.

Тип уроку:           урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення уроку:  урок-подорож.

Методично-дидактичне забезпечення уроку: асоціативний кущ, малюнки учнів, презентація уроку, мультимедійний проектор, картки для групової роботи, сніжинки, підручник Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак. Природознавтсво. 2 клас

Хід уроку

І. Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімося обличчям до гостей

І дружно промовимо: «Добрий день!

Коло доброти.

  • Девіз нашого уроку:

Діяти – активно,

Думати – оперативно!

Сперечатися – доказово,

Для всіх – обов’язково!

ІІ. Актуалізація опорних знань                                                

Фенологічні спостереження.

  • Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми виру­шаємо в подорож у світ природи. Допоможе нам у цьому чарівниця. Відгадайте, хто вона!
  • Стало біло навкруги —

Я розпушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я — … (зима)\

  • Зима завітала до нас не одна, а зі своїми доньками-сніжинками. Візьміть сніжинки. Спро­буйте утворити снігопад.
  1. Слухання доповіді синоптиків
  • Вирушаючи у подорож, ми маємо правильно одягнутися, а для цього нам синоптики підготува­ли прогноз погоди.

Синоптики доповідають прогноз погоди.

  • Найтепліший день за останні 100 років 20 грудня 1982 року — плюс 9 °С.
  • Найхолодніший день 20 грудня 1994 ро­ку — мінус 27°С.
  1. Гра «Відшукай зайве».
  • Небо, земля, сніг, снігур, сонце, вітер.
  • Хмари, дощ, місяць, літак, іній, туман.
  • Отже, які об’єкти належать до неживої природи?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Ви вже здогадалися, про яку пору року ми сьогодні говоритимемо? (Про зиму)
  • Дізнаємося про характерні ознаки зими в неживій природі. Ознайомимося з зимовими місяцями; розкриємо походження їх назв.
  • Ваші очікування від уроку. Відповіді дітей.
  • Гра Що? Де? Коли? Звідки? Як? Для чого?

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Вправа «Асоціативний кущ».
  • Діти, коли ми говоримо про зиму, які асоціації у вас виникають, що перше вам спадає на думку?

 

Screenshot_14

2.Музична пауза.

Слухання аудіозапису твору А.Вівальді «Зима».

  • А зараз я пропоную вам послухати звуки зими.
  • Уявіть зимову картину!Що ви уявили?(відповіді учнів)
  • Пронизлива зимова холоднеча, завивання вітру.
  • Як ви вважаєте, а чим пахне зима?(свіжістю, чистотою, мандаринами, ялинкою, сосною).
  • А коли, на вашу думку, вона настає?(міркування учнів)
  • За календарм зима розпочинається 1 грудня, а вчені визначають початок зими від 22 грудня від дня зимового сонцестояння: найкоротшого дня та найдовшої ночі. За народним уявленням, зима починається з перших заморозків.

3.Про що розповідають назви зимових місяців?

Діти, Зима не сама до нас завітала, а синоч­ків привела. Скільки синів у матінки Зими? На­звіть їх. (Грудень, січень, лютий)

Пояснення назви «грудень».

  1. Діти, у класі працює Довідкове бюро. Як раніше називали місяць грудень, розповість Ліза

1-ша учениця. У прадавні часи на Русі по¬чаток зими називали студнем. Поряд із цим існу¬вали й інші назви — хмурень, грудь, що означало «нерівний, укритий грудками шлях».

3.Пояснення назви «Січень»

  • Як називається другий місяць зими?(Січень)

Січень — року початок, зими середина, найсуворіший місяць, січень іще називають просинцем, сніговиком, льодовиком. Адже на цей місяць припадає найбільше морозних днів та сні­гопадів.

3) Пояснення назви «лютий».

  • Січень-просинець поступається міс­цем останньому місяцю зими — лю­тому.
  • Чому третій місяць зими називаєть­ся лютий — розповість Віка.

А лютує він тому, що на світі

Довго бути не доводиться йому,

Хоче лютий, щоб на світі

Панувала вік зима,

Та поволі сонце гріти

Починає крадькома.

Учитель. Називали його сніжень (межа між зимою та весною), бокогрій.

Визначення прикмет зими

Назвемо приктеми зими(сніг, вітер, мороз, холод, лід)

А ще вам допоможе визначити прикмети зими опорна схема

ПРИКМЕТИ ЗИМИ

Сонце низько

Температура повітря

Тривалість дня

Сніг

Лід

  • Сонце знаходиться низько над горизонтом;
  • температура повітря вдень і вночі нижче 0°С;
  • дні короткі, а ночі довгі, опади у вигляді снігу;
  • водойми вкриті льодом.

Робота в парах. Узимку Сонце в полудень стоїть ще _________, ніж восени. Температура повітря ____________. Лютує ________. Дмуть пронизливі, холодні __________. Небо часто вкривають темні ___________. З неба на землю падає вже не дощ, а білий _________. Річки, ставки вкрились _____________.

4.Що робить зиму неповторною? (Сніг, іній).

  • Доведіть, що сніг не тільки прикраса зими, що він захищає рослини від переохолодження.
  • Поміркуйте, у чому сила зими? (Тріскучі морози).
  • Прочитайте віршовані рядки. Про яке зимове явище розповідає автор? Як ще називають метелицю? (Завія, завірюха, хуга, хурделиця, заметіль і т. д.).
  • Діти, а чому в морозний день сніг під ногами рипить?

3.Гра «Якою буває зима»?(Сердитою, доброю, веселою)

Назвіть ознаки, що характеризують зиму сердитою(Завірюха, морозна, жорстока)

А коли зима добра?(Срібна, пороша, весела, сніжинки)

А коли зима весела?(Коли ми граємося в зимові розваги та на свята)

Які зимові свята ви знаєте?

Які розваги у дітей взимку?

4.Гра «Чого взимку не буває?

  • Діти, а чи знаєте ви, чого взимку не буває?

Завірюха завиває,

Снігом землю засипає.

Ти скажи мені, Назаре,

Чого взимку не буває?

(Промовивши ці слова, вчитель торкається плеча дитини і пропонує відповісти.)

  • Узимку не можуть рости квіти, тому що — земля мерзла.

5.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  • Спробуйте вдома скласти свої казочки. На наступному уроці ми їх послухаємо.

7.ПІДСУМОК УРОКУ

 

Screenshot_15

Вибери свій рівень. Чому так?

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Урок творчо спланований і продуманий. Я б краще назвала не урок – подорож, а урок – зустріч з зимою. Матеріал, види роботи відповідають віку дітей. Здійснюються міжпредметні зв’язки, що допомагають краще уявити зиму в усій її красі. Напевно, презентація прикрасить урок, чомусь її нема.

  2. Урок дуже хороший продуманий,але це не урок -подорож. Основний позитивний момент уроку-подорожі полягає в тому, що учні відчувають себе мандрівниками-дослідниками, вченими-науковцями, які допомагають вирішувати вчителю певну важливу проблему.