Урок з природознавства, 3 клас
Харчування. Дослідницький практикум “Раціон здорового харчування”
Автор: вчитель початкових класів Приходько Ірина Василівна
Мета: ознайомити учнів з групами продуктів харчування, з речовинами, з яких вони складаються, з вітамінами, які входять до їх складу, формувати дослідницькі уміння у процесі розв′язування завдань практичного спрямування, розвивати навички правильного харчування, догляду за зубами, виховувати бережливе ставлення до свого організму, прагнення берегти здоров′ я.
Учень: прогнозує, висуває гіпотези, планує хід дослідження, спостерігає,аналізує, порівнює, робить висновки.
Етапи дослідницького практикуму:
I Організація дослідницького практикуму.
- Формування проблеми, визначення теми та завдань, об’єктів дослідження.
II Планування дослідницького практикуму.
- Формування груп для проведення дослідження, вибір методів проведення.
III Реалізація дослідницького практикуму.
- Обговорення в групах, розподіл обов’язків між членами груп, збір інформації, обговорення результатів.
IV Захист результатів дослідження.
- Оформлення результатів дослідження, оцінювання діяльності, аналіз успіхів і невдач, висновки.
Обладнання: підручник, зошит, комп′ ютер, таблиці, малюнки, упаковки від продуктів.
Хід уроку:
I Організація класу
Перевірка готовності до уроку.
II Актуалізація опорних знань.
- Перевірка домашнього завдання
Який розділ ми почали вивчати? ( Людина та її організм)
З якою темою знайомилися минулого уроку?( Травна система)
Для чого людині потрібні поживні речовини?( Для того щоб людина могла жити, працювати, щоб ріс і розвивався організм).
Погляньте на схему, назви яких органів травлення бракує?
Який висновок ми зробили вивчивши тему « Травна система»?
( Їжа подрібнюється і перетравлюється в організмі в травній системі. Під час травлення їжа перетворюється на поживні речовини)
III Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему « Харчування» , але урок у нас буде незвичайний, який має назву – Дослідницький практикум « Раціон здорового харчування». На нашому уроці ви дізнаєтесь багато нового про правильне і здорове харчування, про те які продукти слід вживати аби добре рости розвиватися і бути здоровим, також ми дізнаємось чому деякі продукти не слід вживати, та практично будемо виконувати цікаві та різноманітні завдання.
IV Вивчення нового матеріалу
- Розповідь вчителя
Розпочати урок я хочу такими словами
Людині потрібно їсти
Щоб встати і щоб сісти.
Щоб стрибати, перекидатися,
Пісні співати, дружити, сміятися,
Щоб рости і розвиватися
І при цьому не хворіти,
Потрібно правильно харчуватися
З юних років вміти!!!
Люди вживають різні продукти. Всі вони поділяються на продукти рослинного і тваринного походження. Які продукти даних видів вам відомі?
Харчування людини вважається повноцінним, коли в організм з їжею регулярно надходять усі необхідні поживні речовини: Білки, жири, вуглеводи, вітаміни. Що ж це за речовини?
- Виступи дітей
Білки – основа всіх клітин , це речовини, які вважають основним «будівельним матеріалом» для тіла людини. Особливо потрібні білки дітям, бо їх організм росте і розвивається, тому вони повинні обов’язково надходити з їжею.
Жири – мають найбільшу енергетичну силу, вони потрібні для кращого засвоєння білків, але вживати їх багато не можна бо це може викликати захворювання організму. Не забувайте, що жир має властивість відкладатися про запас!
Вуглеводи – основне джерело енергії організму людини, вони створюють відчуття ситості, легко засвоюються організмом. Їх у раціоні харчування має бути в 2 – 3 рази більше ніж білків і жирів.
Вітаміни – необхідні для збереження і зміцнення здоров′я. Вітаміни містяться в продуктах в незначній кількості, їх багато в овочах і фруктах.
- Практична робота
А зараз ми дізнаємось в яких продуктах містяться дані речовини у найбільшій кількості. Об’єднайтесь у 4 групи ( білки, жири, вуглеводи, вітаміни). Перед вами упаковки від продуктів. Знайдіть, що входить до складу цих продуктів та яка їх енергетична цінність чого в них найбільше? В кінці роботи подумайте і зробіть висновок: які продукти ви досліджували та чого ці продукти містять найбільше.
( сир, риба, м’ясо, яйця) білки
( олія, масло, сметана) жири
( хліб, каша, макарони, цукор) вуглеводи
Вітамін А( абрикос, персик, кавун,морква, солодкий перець, щавель, гарбуз, часник)
Вітамін В( суниці, груша, горох, цибуля, горох,квасоля, яблука, капуста)
Вітамін С( помідори, чорна і червона смородина, цитрусові, огірки, ожина, диня, виноград, гриби, картопля)
Вітамін Д( арахіс, мигдаль, горіхи, горох)
Як бачимо не існує таких продуктів, які б містили весь повний набір необхідних речовин для повноцінного розвитку людини, тому харчування має бути різноманітним та збалансованим.
- Піраміда харчування.
Давайте поглянемо на піраміду раціонального харчування.
Які продукти ви бачите на нижньому ярусі піраміді? Чому їх найбільше? ( бо це вуглеводи, їх треба вживати найбільше, вони легко засвоюються і дають нам енергію). Що розташоване вище? ( фрукти і овочі які постійно треба вживати у своєму харчуванні). Що на третьому місці розташоване? ( м’ясо, ковбаса, сир, яйця-білки). Що на верху піраміди? ( жири) Як ви вважаєте, чому вони зверху піраміди? ( їх вживають не багато порівняно з іншими продуктами)
- Перегляд фільму
А зараз я запрошую вас подивитись про пригоди Тані і Вані. Будьте уважні!
Діти, так які продукти слід вживати щоб бути здоровими, веселими та щасливими? А зараз я хочу запросити нашу медичну сестру Олену Василівну яка розповість вам про ті продукти, які не слід вживати дітям.
( Діти ви переглянули фільм, і побачили що Таню і Ваню до себе запросили продукти. Назвіть ці продукти: чипси, сухарики, смажена картопля, пепсі –кола, чупа-чупс) Діти, ці продукти не слід вживати, тому що від них часто болить живіт, нудить, при виготовлені цих товарів використовують шкідливі барвники, різні добавки, підсилювачі смаку, консерванти. Бережіть своє здоров’я!
- Конкурс загадок.
Зараз перевіримо, чи гарно ви вмієте відгадувати загадки.
Він і чорний, він і білий,
І завжди він загорілий.
Як до столу ми йдемо,
То без нього не їмо.
(Хліб)
Рідке, а не вода, не сіють, не печуть, не варять,
а всі їдять і хвалять.
(Молоко)
Червоненькі кругляшки
Почіплялись на гілки.
Позбираю всі підряд,
Буде добрий з них салат.
(Помідори)
Що то за голова,
Що тільки зуби й борода?
(Часник)
Ріс на грядці молодець,
Хап за губа,— та й кінець,
Бо без нього, кажуть люди,
Борщику у нас не буде.
(Буряк)
Солодкий, як мед,
Білий, як сніг
У пошані у всіх;
До рота попав, там і пропав.
(Цукор).
Щоб омлету вам зробити,
Спершу треба нас розбити.
(Яйця)
Є перлова, є гречана,
Рисова, а ще пшоняна.
Заливаєм молоком, А немає – кип’ятком.
(каша)
- Гра « Вгадай за смаком»
А зараз трошки пограємось і перевіримо ваші смаки, як ви зможете вгадати продукти або навіть блюда із зав’язаними очима.
- Складання денного меню школяра.
І так, ви зрозуміли, що харчування потрібне людям щоб повноцінно жити, розвиватися, працювати, виконувати роботу. А ще важливим аспектом є різноманітність харчування. І зараз я пропоную вам побувати у ролі кухарів і спробувати скласти денне меню школяра.
V Закріплення вивченого матеріалу.
Ось і підійшов до кінця наш незвичайний урок-практикум. Зараз я хочу перевірити, що ви дізнались нове, що ви можливо знали, що для вас сьогодні стало відкриттям, а що ви зрозуміли найголовніше.
Перед вами запитання прочитайте їх уважно і у пустому квадратику поставте відповідну позначку.
+ це я знаю
– цього я не знав
! саме головне
☼ це для мене нове
Їжа дає енергію, силу, розвиток.
Здоров’я людини залежить від харчування.
Правильне харчування це вживання білків, жирів, вуглеводів, вітамінів у відповідній кількості.
Переїдання шкідливе для організму.
Останній прийом їжі за 2 години до сну.
Дотримуйся гігієни харчування-мий руки перед їжею, не розмовляй за столом.
Урок дуже сподобався. Використані сучасні методи і прийоми роботи з дітьми. Чудово підібраний матеріал. Інформаційно наповнена практична діяльність учнів на уроці. Дякую!!! Бажаю творчих успіхів і злетів !!!
Урок дуже сподобався. Вчитель ознайомлює дітей з групами продуктів харчування, з речовинами, з яких вони складаються, з вітамінами, які входять до їх складу, розвиває мислення, мовлення школярів. Діти працюють в групах, складають денне меню школяра. Дякую за досвід!
Розробка практикуму сподобалася. Ірина Василівна показує приклад оперативної співпраці вчителя і учнів, коли педагог направляючий вектор. Інформаційно наповнена практична діяльність школярів. Гра “Вгадай за смаком” не тільки чудовий аналізатор нюхових рецепторів, а й розвантажуюча вправа, що гарно вписалася в структуру уроку.
Досить оригінально побудований конспект уроку. Мені сподобався етап вивчення нового та засвоєння матеріалу. Даний урок в учнів розвиває логічне мислення на основі життєвого досвіду. Щиро Вам дякую!!!