mail@urok-ua.com

Урок з української мови у 2 класі для шкіл з російською мовою навчання

Автор: Вчитель початкових класів Гончарова Тетяна Миколаївна

Гончарова Тетяна МиколаївнаТема. Пори року. Зимонька-зима

Мета: ознайомити учнів із лексикою за темою «Зима»; формувати мовленнєву компетентність, вміння будувати зв’язні висловлювання; вчити дітей говорити правильно, знаходити характерні ознаки образів;

розвивати логічне мислення, творчу уяву,спостережливість;

формувати ціннісне ставлення до природи, виховувати любов до краси навколишнього світу.

Слова для засвоєння: заметіль, хуртовина, віхола, завія, хурделиця, хуга, кетяги, ласувати, сойка, рябчик, снігур, синиця, горобина, гнучкі, взимку, вогняні.

Обладнання: підручник Н.В.Гавриш Українська мова 2 клас,робочий зошит, картки для малюнкового диктанту, ноутбук,  проектор, презентація.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Діти стають один напроти одного, долонька до долоньки, промовляючи:

-Якщо тобі буде важко я допоможу!

-А якщо тобі буде важко я тобі теж допоможу!

Вчитель: А якщо вам буде важко, я вам допоможу!

-Сьогодні у нас з вами урок української мови. Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Мовна розминка

Розпочнемо нашу роботу з розминки мовленнєвого апарату

1.Читання таблиць

2.Робота над чистомовкою

Ло-ло-ло — все подвір’я замело

Ок-ок-ок — тихо падає сніжок.

Ам-ам-ам — їсти нічого пташкам

Мо-мо-мо — ми їм крихіток дамо

Ки-ки-ки — будуть раді всі пташки.

2. Читання тексту за особами

  • Яке було домашнє завдання? (читати текст за особами на сторінці 65)

Прочитали:

– Які ви молодці,я дуже задоволена вашою робою!А у Маші було індивідуальне завдання,підготувати розповідь про те, як мишка перехитрила кота?

– Дякую, дуже добре попрацювали!

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-Діти, яка пора року настала?(зима)

-А ви любите зиму?Чому?

– Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. До нас в гості поспішав Сніговик, але Снігова Королева, яка дуже сувора, не хотіла його відпускати. Тому вона розкидала всі його частини. Щоб йому допомогти необхідно виконати завдання Снігової Королеви. Вона завітала до нас на урок, щоб впевнитися в правильності виконаних завдань.

IV Актуалізація опорних знань.

І перше завдання від Снігової Королеви: – Які назви мають зимові місяці?

Так, молодці! Ви швидко відгадали,тому можемо прикріпити першу частину Сніговика.

-А зараз ми послухаємо виступи дітей, які мали додаткові завдання: підготувати розповідь про зимові місяці. Катя приготувала для нас розповідь про грудень.

Грудень рік кінчає, зиму починає. Зима розпочинається в грудні, і в народі цей місяць назвали «першозимник», грудень-студень (на всю зиму землю вистужує). В цьому місяці дні найкоротші, а ночі найдовші. Тому його ще іменували «ніч року».

Грудень – від слова груддя. Після осінніх дощів розтоптані возами грунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко – заважали замерзлі грудки.

Сховав грудень під кригою водоймища, розмалював шибки сріблом, повдягав у білі мережива ліси, кожну грудочку землі перетворив на міцну грудку.

У народі його звали: лютень, хмурень, стужайло, мостовик, трусим

Січень — найсуворіший з усіх місяців. Славиться тріскучими морозами й дошкульними завірюхами. Українська назва цього місяця походить від словосполучення «січе сніг».  Січень – середина календарної зими, її верхівка.  За народними прикметами, якщо в січні буває тепло, то в лютому слід чекати великих тривалих морозів. Часті сильні вітри.

Свою назву місяць дістав, мабуть, за тріскучі морози і люті хуртовини, характерні для цієї пори. У давнину казали: у січні і снігом лице, і морозом вуха пече. Стверджують: січень весні дідусь, а зимі цар.

У народі відомі й інші назви, переважно регіональні: «студень», «просинь», «просинець», «сніговик», «тріскун», «вогневик», «льодовик».

Лютий — останній місяць зими. Називали його у народі сніжень, крутень, лютий. Його українська назва свідчить про погоду, поширену взимку. Зима силкується втримати свої права, нагадує про себе завірюхами, снігопадами та морозами, дошкуляє вітрами.

Назва лютий закріпилася за місяцем у кінці позаминулого століття. Адже він люту вдачу має. Про це свідчать і попередні назви місяця: крутень, зимобор, криводоріг, казибрід, межень (межа між зимою та весною).

-Молодці! Впоралися.Тому ми можемо прикріпити другу частину сніговика.

V. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Чи здогадались ви, про що піде сьогодні мова? Сьогодні ми поговоримо про чудову пору року –  зимоньку. А чим ще будемо займатися на уроці?

VІ. Сприймання та усвідомлення нових знань.

1. Фізкультхвилинка.

Діти показують відповідні рухи.

  • Як кружляють в повітрі сніжинки?
  • Як вітер хитає дерева?
  • Як гуляє завірюха?
  • Як прокидається навесні квіточка?

2. Робота із підручником (с. 66, 67).

– А зараз Снігова Королева дає вам завдання:навчитися  правильно вимовляти слова. Послухайте їх.Повторіть.Заметіль, хуртовина,віхола,завія, хурделиця, хуга.

 – Що спільного між цими словами?(непогода). Погляньте на слайд де зображено зимове явище,яке ми можемо описати за допомогою всіх цих слів.  – Які ви розумні,ви виконали ще одне завдання нашої  гості,тому прикріпимо наступну частину(3 частина)..

3Словникова робота

-Відкриваємо підручники на сторінці 66.-Попрацюємо з текстом. Але перш ніж ми почнемо читати, давайте познайомимось  з словами,які зустрінуться вам у тексті.(Презентація) кетяги горобини, сойка, рябчик, снігур, синиця.

4.Читання тексту вчителем

-Послухайте уважно оповідання Павла Стефарова. Який день описує автор-сонячний чи похмурий?

– Молодці, ви впоралися з поставленим завданням,тому ми можемо додати ще одну частину до нашого Сніговика.(4 частина)

5. Самостійне читання тексту впівголосу.

– А зараз Снігова Королева приготувала наступне завдання: прочитайте самостійно та підготуйтесь до вибіркового читання. На виконання цього завдання у вас є 3 хвилинки.

6. Вибіркове читання.

— Прочитайте, як заметіль змінила дерева в лісі?

— На що схожі кетяги горобини.?

– Які ви молодці, як вправно ви виконуєте всі завдання! За це, ми можемо додати наступну частину нашого Сніговичка.(5 частина)

7. Пальчикова гімнастика

8. Робота у зошитах.

-А щоб допомогти нашим пташкам пережити сувору зиму пропоную їх пригостити цією чудовою ягодою. Хто знає що це? (калина) Так, це калина, вона рятує пташок і людям допомагає. Хто знає як? (лікарська рослина). Так, правильно. За те, що вона така корисна, народ обрав її символом України. Пригадайте з уроків природознавства з якими ще рослинами-символами ми знайомилися? Так, дуже добре.

9.Робота в парах.

А зараз проведемо малюнковий диктант. Я показую картинку, ви відгадуєте. Поглянемо яка пара краще знає рослинні символи України. Відгадавши,записуєте у зошитах. (Калина, верба, мак, дуб, барвінок, волошки)

-Молодці, впоралися з останнім завданням. Тому можемо закінчити нашого Сніговика. А Снігова Королева, побачивши, які ми молодці прощається з нами.

VІI. Підсумок уроку. Рефлексія.

-Над якою темою ми працювали?

-Які нові слова запам’ятали?

-Чи справдилися ваші очікування?

-Які вправи найбільше сподобалися?

VІІI. Домашнє завдання.

Вивчити нові слова. Навчитись  виразно читати текст на с.66.

Додаткове завдання: дібрати назву тексту.

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Тетяно Миколаївно! Ваш урок дуже цікавий.На уроці наявні різноманітні інтерактивні методи та прийоми роботи.Вони активізують роботу учнів на уроці.Дякую за урок.

  2. Урок оснований на ігровій ситуації, що відповідає віковим особливостям учнів 2 класу. Дуже важливо, що вчителька приділила велику увагу словниковій роботі, застосувала міжпредметні зв`язки, провела роботу з розвитку зв`язного мовлення.