Урок української мови у 4 класі
Закінчення іменників жіночого роду на –а(я) в родовому відмінку
Автор: вчитель початкових класів Гейко Ольга Олександрівна
Розробка уроку має чітку структуру, містить завдання, що орієнтовані на вимірювання рівня сформованих ключових та предметних компетентностей і компетенцій , укладених з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей учнів.
Тема. Закінчення іменників жіночого роду на –а(я) в родовому відмінку
Мета. Познайомити учнів з граматичною формою іменників жіночого роду в родовому відмінку, закріплювати знання про іменник як частину мови, вміння визначати відмінок іменників. Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до міркувань, порівнянь, доведення.
Розвивати розумові здібності, мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, вміння узагальнювати.
Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу до своєї Батьківщини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник «Українська мова 4 клас» М. Д. Захарійчук,
Н. І. Мовчун, картки для індивідуальної роботи, мультимедійна презентація до уроку, куб, опорні таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
Тож часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
-Сьогодні поглиблювати знання рідної мови ви будете зі мною. А звати мене Ольга Олександрівна.
-Діти, а чи знали ви що люди різних країн світу вітають один одного по-різному. Наприклад тиснуть руки, знімають взуття, деякі навіть труться носами. А я хочу доторкнутися до кожного і побажати Вам:
цінуйте, читайте, творіть, думайте, слухайте, плекайте, бережіть, розвивайте, здобувайте, розмовляйте, не забувайте, прославляйте рідну мову!
-Гаслом нашого уроку будуть слова Дмитра Білоуса
Коли забув ти рідну мову,
Яка б та мова не була-
Ти втратив корінь і основу
Ти обчухрав себе до тла
-Пропоную малюнковий план уроку.
-Що ви очікуєте від уроку?
ІІ. Каліграфічна хвилинка
Продовжіть прислів’я
Птицю пізнати по пір’ю, а людину по …мові
Мо ов ва
Мова
– Які прислів’я про мову ви знаєте?
Мова- багатство народу
Людина без мови , як соловей без пісні
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Робота з індивідуальними картками
- Робота 3 учнів біля дошки :
*провідміняти слово мова
*дібрати споріднені слова до слова мова
*розібрати слово за будовою примовка
- Мозкова атака. Гра « Так чи ні ?»
– Іменник – це частина мови? ( Так. )
– Він називає ознаку предмета ? ( Ні. Він дає назву предмету.)
– Він відповідає на питання що?, де?, коли? (Ні. Він відповідає на питання хто? що?)
– Загальні іменники пишуться з великої букви ? ( Ні. З маленької. )
-Власні іменники пишуться з маленької букви ? (Ні. З великої .)
-Іменники змінюються за числами ? ( Так. )
– Вони мають два роди? Які? ( Ні. Вони мають три роди: чоловічий, жіночий, середній. )
-Відмінювання – це зміна основи іменника? ( Ні. Це зміна закінчення. )
– Відмінків сім ? ( Так. )
– Початковою формою іменника є Родовий відмінок? ( Ні. Називний. )
– Кличний відмінок має запитання ? ( Ні. Він утворює слова- звертання. )
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Якщо очі — дзеркало душі, то мова — душа народу. А хіба може жити будь-який народ без душі, тобто без мови?
-Прочитайте проблемне запитання і дайте відповідь на запитання.
-Погляньте на виділені слова і скажіть до якої частини мови вони належать ? (іменники)
-До якого роду належать ? (жіночого)
-Визначте у якому вони відмінку? ( родовому)
-Визначте закінчення.
Отже два іменника жіночого роду в родовому відмінку мають різні закінчення.
-Як ви гадаєте яка тема нашого уроку?
-Що ми сьогодні навчимося визначати?
Так дійсно тема нашого уроку: закінчення іменників жіночого роду на -а -я в родовому відмінку.
V. Сприйняття і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
- Словниковий диктант
– Завдання : виписати в стовпчик іменники жіночого роду на – а(я).
(Фанера- деревинний матеріал у вигляді тонких пластин, якими обклеюють столярні вироби для їх оздоблення.)
Живе, фанера, широкий, дивитися, полуниця, межа, круча, загадкова, тиша
- Взаємоперевірка
- Спостереження та аналіз мовного явища ( під керівництвом вчителя)
Родовий доскіпує свого –
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
– Запишіть іменники в родовому відмінку. Визначте закінчення.
– Який зробимо висновок про зміну закінчення?
-Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та закінчення!
Глибина – глибини
Полуниця-полуниці
Межа-межі
Круча-кручі
Тиша-тиші
- Колективна робота з підручником.
Уточнення формулювання правила (по підручнику), вивчення правила і підбір прикладів.
- Робота з опорною таблицею.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VІ. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
1.Колективна робота над вправою 123
-Спишіть словосполучення, розкриваючи дужки, позначте закінчення іменників.
Взаємоперевірка
2.Самостійна робота над вправою 124
Хлопці-виписати лише ті підкреслені іменники, які в родовому відмінку
будуть мати закінчення и
Дівчата – виписати ті підкреслені іменники, які в родовому відмінку
будуть мати закінчення і
3.Словникова робота. Кубування
-Які рослини згадувалися у вправі?
-Що ви можете сказати про вербу і калину?
-Верба і калина – народні символи нашої держави.
-Давайте попрацюємо зі словом держава
-Я маю різнокольоровий куб. На кожній грані є завдання. Обираємо колір
1.Тлумачення
2.Синоніми
3.Словосполучення
4.Речення
5.Відмінювання
-Запишіть речення зі словом держава.
-Підкресліть підмет і присудок.
VII. Підсумки уроку
-Що нового дізнались?
-Чи збулись ваші очікування?
-Які закінчення мають іменники жіночого роду в родовому відмінку однини?
-Які з завдань найбільше сподобалися?
-З якими труднощами ви зіткнулись?
-Чому, як гадаєте, вони виникли?
– Як їх подолати?
VІІI. Домашнє завдання
С.28-повторити правило, с.29, вправа125-дібрати по 3 іменника жіночого роду на –а-я : назви квітів, дерев, птахів, визначити закінчення
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур′ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
а чи можна скачати презентацію до цього уроку?
Цікавий початок уроку, проблемне запитання під час повідомлення теми і мети, різноманітні форми пізнавальної діяльності учнів (колективна, самостійна, індивідуальна), цікаві завдання ( словникова робота за інтерактивною вправою “Кубування”, мозкова атака у вигляді гри “Так чи ні?”, використання віршованих рядочків) налаштовують дітей на позитивні ємоції, розвивають інтерес до навчання, спонукають до активності на уроці та підвищують його якість та результативність. Ольго Олександрівно, спасибі велике за урок.
Цікавий гармонійний урок. Початок уроку емоційно адаптований. Плавні переходи від одного виду діяльності до другого. Проведена словникова робота, що в початкових класах є необхідністю. Тільки словниковий диктант я б назвала вибірковим, адже, як я зрозуміла, треба було записати лише іменники жіночого роду. Та і завдання звучало “виписати”. Бажаю подальших успіхів.
Якісний, змістовний, насичений різними видами роботи з теми конспект уроку. Запропоновані учням завдання сприяють їхному мовному розвитку. Викладений доробок є цікавим та методично доцільним.
Цікавий та змістовний урок.
Ольго Олександрівно! Ваш урок побудований згідно всіх методичних вимог. На своєму уроці Ви використовуєте інтерактивні методи та прийоми роботи , а саме: мозкова атака. Гра « Так чи ні ?», кубування, робота з таблицею тощо. У Вас усе вдалось.Ви – молодці. Дякую