Урок зв’язного мовлення. Письмовий переказ фрагментів повісті (за творчістю М.Стельмаха “Гуси-лебеді летять”)
Автор: вчитель української мови та літератури Пархоменко Галина Анатоліївна
Пропоную урок з вивчення творчості М.Стельмаха в 7 класі у вигляді гри. Поєднані цікаві форми роботи (літературний диктант, асоціативні вправи, художній письмовий переказ, сенкан)
Тема. Розвиток мовлення. Письмовий переказ змісту фрагментів повісті
Мета: продовжити знайомство з повістю М.Стельмаха «Гуси – лебеді летять»,
виявити рівень знання тексту;
формувати в учнів вміння відтворювати прочитане,навички письмово переказувати епізоди великого прозового твору;
розвивати пам’ять, образне і логічне мислення, творчі здібності;
виховувати інтерес до читання, повагу до однокласників.
Обладнання: портрет письменника, підручник з текстом твору, малюнки на дошці
Тип уроку: урок розвитку мовленнєво – комунікативних знань, умінь та навичок
Методи і прийоми: бесіда, літературна гра «Так чи Ні», конкурс «Кращий переказ», гра «Асоціація», складання сенкану, інтерактивна вправа «Мікрофон»
Вид уроку: урок – гра
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Робота над переказами вчить не лише правильно відтворювати готовий текст, а й стимулює словесну творчість . Тим самим ми вчимося самостійно складати висловлювання. Таким чином , переказ – один з важливих засобів формування мовленнєвих умінь.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
- Бесіда
- Що вам відомо про М.Стельмаха? Основна тематика творчості.
- Що таке повість?
- Доведіть , що «Гуси – лебеді летять» – автобіографічна повість.
- Завдання учням
Дайте відповідь на запитання
- Хто і що мало великий вплив на формування особистості Михайлика?
Відповідаючи, спирайтеся на текст повісті.
- V. Формування практичних знань, вмінь та навичок
- Літературна гра «Так чи Ні» ( самоперевірка)
Прослухати епізод, зачитаний вчителем. Визначити, чи є такий фрагмент в повісті «Гуси-лебеді летять»
- Михайлик дуже полюбляв читати, але мати дуже сварили його за це (Так).
- Дід Дем’ян виготовив для пана дерев’яні фігури апостолів Петра і Павла. Та коли пан не розплатився з ним, викрав вночі фігури і потрощив їх (Так).
- Одного разу Михайлик пішов з однокласником Павлом у ліс і знайшов там кущ калини (Ні).
- Михайлик вкрав у матері гарбузове насіння, щоб виміняти його на книжку (Так).
- Михайлик зі своєю подругою Надійкою любив поласувати медом (Ні).
- Родина Михайлика мала автомобіль червоно кольору, на якому вони часто їздили в гості (Ні).
- Дід розповідав Михайлику, що в селі сім’я не вважається сім’єю, якщо в ній немає шестеро дітей (Так).
- Попович дав почитати Михайлику книгу «Космографія». Ця книга була про небо (Так).
- Михайлика все життя вабили і хвилювали зорі. Він дуже любив слухати розповіді про них (Так).
- Коли батько відвів Михайлика до школи вчитися, хлопець вже вмів добре читати і рахувати до 1000 (Так).
- Батько взимку носив Михайлика до школи на руках, бо хлопчик не мав чобіт. Але незважаючи на це, дуже хотів учитися (Так).
- Михайлик прочитав багато п’єс. Вирішив написати власну. Дуже морочився, бо вважав, що то за п’єса, коли в ній мало любові й поцілунків (Так).
2.Гра «Асоціація»
На дошці зображені предмети, пов’язані з твором. Переказати фрагмент твору про це
3.Основний етап уроку. Конкурс «Кращий художній переказ»
- Евристична бесіда
– Що таке переказ? (це усний чи письмовий виклад прочитаного матеріалу, який не лише відтворює текст,а й містить у собі окремі творчі елементи, тобто в текст вносяться певні зміни і доповнення);
– Від якої особи здійснюється переказ? ( від 1 або 3 особи);
– Назвіть особливості художнього стилю (використання приказок, прислів’їв, епітетів, порівнянь, звертань, метафор тощо).
2.Письмовий переказ змісту фрагментів повісті
Пропонуються три фрагменти повісті «Гуси – лебеді летять»
- Михайлик і гарбузове насіння.
- Михайлик і чоботи.
- Михайлик і «Космографія».
3.Зачитування письмових фрагментів
- Самоаналіз, визначення переможця.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Колективна робота ( складання сенкану на тему «Гуси – лебеді летять»)
Сенкан – твір на визначену тему; складається з п’яти рядків, кожен з яких відповідає певним умовам.
(синонім, узагальнення,
підсумок)
VІІ. Підведення підсумків уроку
Самооцінювання
Дати відповідь на запитання ( інтерактивний метод «Мікрофон»)
-Чи задоволений (задоволена) я своєю роботою на уроці?
VІІІ. Домашнє завдання. Виписати з твору прислів’я, приказки, фразеологізми.
Учителька вміє правильно й доцільно організувати процес переказу уривків повісті, повторити пройдений матеріал. Компетентно підібрані форми роботи, які будуть цікавими шестикласникам та допоможуть у досягненні мети уроку.
Бесіда, літературна гра «Так чи Ні», конкурс «Кращий переказ», гра «Асоціація», складання сенкану, інтерактивна вправа «Мікрофон»- все це сприяло гарному засвоєнню повісті М.Стельмаха «Гуси – лебеді летять». Добре також, що на дошці була схема та приклад створення сенкану, це допоможе краще справитися з ним учням, в яких менш розвинена пам”ять і трішки можуть забути, що за чим. Учитель досяг своєї мети уроку. Дякую.
Урок динамічний, емоційний, творчий, націлений на розвиток творчих здібностей учнів, мовної та мовленнєвої компетентності. Видно, що вчитель небайдужий до своїх учнів і всіляко намагається підтримувати “вогонь”.
Вибір форми уроку в виді гри дозволив Галині Анатоліївни задіяти весь потенціал дітей для розвитку їх образного та логічного мислення, вміння аналізувати, співставляти та творчо й переконливо висловлювати свою думку в усній та письмовій формах. Змагальна нотка в конкурсі «Кращий художній переказ» допомагає виховувати інтерес до читання, повагу до думки однокласників. Спасибі, урок дійсно реалізує поставлену навчальну та розвивальну мету.