Узагальнюючий урок з природознавства у 5 класі “Земля як планета”. Конспект уроку з презентацією
Автор: вчитель біології Гендес Мирослава Олексіївна
Нестандартний урок-подорож дає можливість учням повторити, узагальнити та перевірити свої знання з теми “Земля як планета”.
Тема. Узагальнення знань з теми «Земля як планета»
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів із вивченої теми; розвивати критичне мислення школярів, навички групової та пошукової діяльності на уроці, творчі здібності; формувати науковий світогляд, виховувати сумлінність та наполегливість при виконанні завдань, командний дух, любов до знань.
Обладнання: мультимедійна презентація, відеоролики «Складові грунту», «Де є чисте повітря – там життя», «Вода – джерело життя»
Форма проведення: урок-подорож
Хід уроку
І Організаційний момент /Слайд 1/
Добрий день, шановні учні, починаємо урок!
Сподіваюсь на співпрацю і на цілий шквал думок.
У вас нове на кожнім кроці – ви ж такі ще молоді!
Почувайтесь на уроці, ніби риби у воді.
Вправа «Малюнок» /Слайд 2/
Мета: розвивати вміння розуміти почуття і прагнення іншого.
Учитель пропонує кожній парі учнів на чистому аркуші намалювати спільний малюнок.
Представлення результатів
-Як почувалися під час виконання вправи?
На сьогоднішньому уроці ви будете працювати як самостійно, так і об’єднуватись в пари і навіть у групи. Тому прислуховуйтесь один до одного, поважайте думки інших учнів, адже від цього буде залежати ваша оцінка.
У вас на парті лежить зошит із завданнями, які ви будете виконувати. Підпишіть його. В кінці – картка оцінювання, де ви будете виставляти собі оцінки.
ІІ Повторення і узагальнення знань з теми
Обговорення вислову.
Покоління відходить, й покоління приходить, а Земля віковічно стоїть!
Старий Завіт
Учитель . Наша планета існує вже мільйони років і може проіснувати ще багато, проте від людей, точніше, від їхнього ставлення залежить, як саме вона буде виглядати через багато років. Тому слід якомога більше дізнатись про Землю та правильно застосовувати набуті знання Сьогодні ми узагальнимо знання з теми Земля як планета і перевіримо, наскільки добре ви знаєте цю тему. /Слайд 3/
Сьогодні в нас не звичайний урок, а урок–подорож. І подорожувати ми будемо по станціях, а яких – ви мені зараз самі скажете.
Ви знаєте, що предмет природознавство об’єднує знання зі всіх природничих наук.
- Які ж це науки?
Тому сьогодні ми помандруємо по станціях «Астрономічна», «Географічна», «Хімічна», «Екологічна» /Слайд 4/
Але перед цим ви маєте пригадати, що ж вивчає кожна з цих наук
Вправа «Знайдіть відповідність». Розприділіть подані терміни по цих станціях /запис в зошиті//Слайд 5/
- Фази місяця 5. Карбон
- Азот 6. Глобальне потепління
- Екватор 7. Сонячне затемнення.
- Річка Амазонка 8. Забруднювачі повітря
Перевірка /Слайд 6/ Самооцінювання
Прибуваємо на станцію « Астрономічну»/Слайд 7/
Завдання 2 /робота в парі/. Поясніть зображення і відеоролик /гіпотези походження Землі, Місяця /Запис в зошиті. /Слайд 8-13/ Самооцінювання
Завдання 3 /робота в парі/. Підпишіть порядок розміщення небесних тіл при:
– Сонячному і місячному затемненні. /Запис в зошиті/ /Слайд 14/Додаток 1
Перевірка. Учень біля дошки розміщує фотографії небесних тіл в правильному порядку.
Самооцінювання
Станція «Географічна» /Слайд 15/
1) Гра «Географічний крос» /робота в групах/ /Слайд 16/
Кожній групі вчитель задає по-порядку питання.
- Об’ємна модель Землі – /глобус/
- Уявна лінія, що ділить Землю на дві рівні півкулі /екватор/
- Уявна лінія, навколо якої обертається Земля /вісь Землі/
- Лінії на карті та глобусі, що паралельні екватору /паралелі/
- Напрямок, що показують паралелі /захід-схід/
- Водойми на карті та глобусі зображають кольором.. /синім/
- Колові лінії, що проведені від полюса до полюса /меридіани/
- Напрямок, що показують меридіани /північ-південь/
- Величезні ділянки суші, що відокремлені океанами /материки/
- Ми живемо в частині світу /Європа/
- Два материка, що утворюють одну частину світу /Пн. і Пд. Америка/
- Гори на карті позначаються кольором /коричневим/
- Материк, що складається з двох частин світу /Євразія/
- Уявна лінія, по якій рухається Земля навколо Сонця /орбіта/
Самооцінювання
- Гра «Показуха» /робота в групах/ /Слайд 17/
Один учень з команди показує термін за допомогою жестів.
1 команда: екватор, Євразія, річка Амазонка, паралель
2 команда: річка Міссісіпі, Антарктида, меридіан, вісь Землі.
Самооцінювання
3.Гра «Картографічний практикум» /робота в парі/ /Слайд 18/
За частинами карти вгадати географічний об’єкт. /Запис в зошиті / /Додаток2/
Перевірка. Учні називають об’єкт і материк, на якому він розташований, та показують його на карті.
Самооцінювання
- Гра «Знайди пару» /Слайд 19/
А тепер ви спробуєте знайти пару з гравців сусідньої команди.
Одній команді видаються зелені карточки з написаними на них термінами, іншій – сині карточки з визначеннями до даних термінів.
Євразія | Найбільший материк |
Австралія | Найменший і найсухіший материк |
Антарктида | Найхолодніший материк |
Південна Америка | Найвологіший материк |
Африка | Найспекотніший материк
|
Самооцінювання
- Гра «Відеошпаргалка» /Слайд 20-21/
За фрагментами відеоролику, визначте, про які складові ґрунту йдеться мова.
Запис в зошиті. Перевірка. Самооцінювання.
Станція «Екологічна» /Слайд 22/
«Творча лабораторія» /Презентація міні-проектів/ /Слайд 23/
Показ відеоролика «Де є чисте повітря, там – життя»»
Станція «Хімічна»/Слайд 25/
-Уявіть, що ви маленькі атоми, що ширяють у Всесвіті. Вам відомо, що кожен атом прагне об’єднатись з іншими атомами і створити молекулу.
Завдання. Скласти молекули речовин, що є складовими повітря. /Слайд 26/
Самооцінювання
Показ відеоролика «Вода – джерело життя»
Взаємоопитування. Запитання для групи суперників. /Слайд 28/
Самооцінювання
ІІІ Рефлексія
- Яку тему ми сьогодні повторили?
- Що найбільше запам’яталось?
- Які завдання викликали труднощі?
- Як ви думаєте, чи необхідно вивчати цю тему? Чому?
IV Домашнє завдання /Слайд 29/
Написати твір «Мій внесок у покращення екологічної ситуації рідного села»
Презентація до уроку
Завантажити презентацію на диск
Зошит до теми уроку
Урок- подорож вирізняється різноманітним фактичним матеріалом та підведенням підсумків виконаної роботи(як учнями, так і вчителем). Оригінальним підходом до вирішення поставлених завдань, високою інформативністю. Дякую за цікавий матеріал.
Мирослава Олексіївна досконало і вдало поєднала гру із закріпленям вивченого. Використання відео та презентацій дає змогу робити урок сучасним і змістовним. Колего, браво. Так тримати!
Щоб задовольнити інтерес дитини до навколишнього, спрямувати увагу на певні явища та закономірності, дати учням необхідні відомості, пояснення, Мирослава Олексіївно вдало використовує на своєму уроці прийоми ігрової технології. Наочна презентація підвищує ефективність уроку. Так тримати!