Відкрите засідання євроклубу «Дружба». Круглий стіл «Національні свята народу Республіки Кіпр»
Автор: Вчитель німецької мови Коваленко Людмила Миколаївна
Із історії нашого євроклубу. Відкрите засідання євроклубу «Дружба». Круглий стіл «Національні свята народу Республіки Кіпр». Під час засідання учні дізнаються багато цікавого про свята та традиції греків-кіпріотів.
Відкрите засідання євроклубу «Дружба»
Круглий стіл «Національні свята народу Республіки Кіпр»
Мета: проінформувати гостей та учасників відкритого засідання євроклубу про національні свята греків-кіпріотів, ознайомити присутніх з традиціями та звичаями, які пов’язанні з цими святами, виховувати почуття дружби до народу Кіпру та повагу до його звичаїв та традицій.
Обладнання: екран, мультимедійний проектор, політична карта Європи, стенд з картою Республіки Кіпр, яку вишили різнокольоровими стрічками учениці школи, книжки про Кіпр та сувеніри з Кіпру.
Учасники: учні 5-11 класів, вчителі та гості засідання.
Хід заходу
І. Вступне слово вчителя:
Шановні гості та вчителі! Дорогі учні!
Ми дуже раді бачити всіх Вас на відкритому засіданні шкільного євроклубу «Дружба». З великим інтересом всі учасники євроклубу вивчають історію створення Європейського Союзу, відомості про 28 країн-учасниць, які входять до його складу. Нас дуже цікавлять також традиції та звичаї народів цих країн.
Оскільки євроклуб нашої школи має честь представляти Республіку Кіпр, то на сьогоднішньому засіданні Ви зможете дізнатися багато цікавого про найважливіші загальнодержавні та релігійні свята греків-кіпріотів та традиції, які з ними пов’язані. Експертами з цього питання є учасники євроклубівського центру «Всесвіт», яким я і передаю слово.
1-й учень: Одне з найулюбленіших свят греків-кіпріотів – Новий рік. Це свято відмічають на острові весело та феєрично. Під час новорічних свят на основних площах міст острову встановлюють прикрашені ялинки, інсценують біблейські сюжети, а будинки та вулиці прикрашають гірляндами, оливковими гілками, а також традиційними віночками з ягід, горіхів, стрічок та навіть з гранату, який на Кіпрі є символом благополуччя, успіхів та щастя. Напередодні Нового року гранат треба обов’язково освятити, а після повернення додому з церковної служби, найбільш удачливий в родині повинен взяти цей гранат та увійти в будинок першим, причому з правої ноги. Після цього саме він розбиває цей гранат об сходи будинку. Якщо гранат голосно тріснув та розколовся, то це означає, що наступний рік принесе в будинок щастя, радість та благополуччя.
В Новий рік греки-кіпріоти вшановують пам‘ять Святого Василія, який все своє життя завжди допомагав нужденним, подорожуючим та хворим, а також молодим людям, які намагалися знайти своє особисте щастя та створити родину. Саме тому кіпріоти сприймають Святого Василія, як Діда Мороза. Вони вірять в те, що він непомітно заходить до кожного будинку і спостерігає за тим, з яким станом душі його зустрічають. За плечима кіпрського Діда Мороза великий мішок з подарунками для дітей.
В Новий рік на Кіпрі в кожній родині на святковому столі багато різноманітних страв: салати, сири, риба, м’ясо, птиця та вироби з тіста. Новорічне меню залежить виключно від сімейних уподобань кожної родини. Але є і традиційно кіпрська страва, без якої не обходиться ні одна родина. Це – «васілопітта», великий та ароматний пиріг, в якому господині обов’язково запікають срібну монетку. Ця традиція пов’язана з легендою, згідно з якою Святий Василій на прохання християн, які переслідувались імператором Юлієм, сховав їх незначні заощадження в тісто, щоб захистити від воїнів, які грабували поселення. Потім Святий Василій випік багато короваїв та хлібів, які віддав нужденним.
Право розрізати «васілопітту» належить тільки голові родини. Саме він нарізає цей пиріг на декілька рівних частин так, щоб кожен в родині отримав шматочок цього пирога. Один з шматочків пирога залишається недоторканий, тому що вранці його відносять в церкву і віддають біднякам. А той, кому дістанеться шматочок пирога з монеткою, може розраховувати на благосклонність долі на весь наступний рік. Гарні господині до Нового року готують ще одну солодку святкову страву, яка нагадує за смаком сочиво. Цю страву готують з пшениці, цукатів, мигдалю та домашньої карамелі. Це – частування для Святого Василія, який може завітати в кожний будинок в образі Діда Мороза. Біля цієї страви обов’язково кладуть гаманець, щедро наповнений монетами, щоб родина прожила наступний рік у достатку.
2-й учень: В лютому – березні греки-кіпріоти відмічають Апокрію, так називається Кіпрська Масляна. В цьому році вона відзначалась 20 лютого. Це свято відмічається перед Великим постом і дає можливість грекам-кіпріотам вдосталь насолодитися смачними м’ясними, сирними та солодкими стравами. В перший тиждень господині готують блюда з м’яса, а саме: равіолі та «бурек’я» з м’ясною начинкою. На десерт готують цукрові тістечка «катайфі» з тіста, замоченого в сиропі на основі рожевої води, а також «дактіла» – тістечка з мигдальною начинкою.
Напередодні Масляної відбувається яскравий, феєричний, неповторний десятиденний карнавал. Музика та гуркіт барабанів лунають по всій країні. Багато міст і сіл острову підключаються до його проведення, але найзначніша та найяскравіша подія – це Великий карнавал у Лімасолі. Карнавал у Лімасолі починається в’їздом у місто Короля та Королеви карнавалу. Протягом усієї карнавальної декади відбувається безліч заходів, організованих муніципалітетами та простими громадянами. У багатьох клубах і готелях проходять костюмовані вечірки, люди в карнавальних костюмах ходять до магазинів і навіть на роботу. Особливу увагу приділяють прикрашенню міста і виконують це з максимальною винахідливістю. Кульмінацією свята є Головний парад в останній день карнавалу. Барвисті пересувні платформи та безліч людей у дуже гарних різноманітних костюмах з піснями і танцями проходять вулицею Архієпископа Макаріоса. На більшість заходів, які відбуваються під час карнавалу, не потрібні квитки. Потрібні лише відкритість і гарний настрій!
3-й учень: 25 березня на Кіпрі відзначають Національний день Греції (День антитурецького повстання 1821 року). Політичний та культурний вплив Греції завжди відчувався і відчувається на Кіпрі. Кіпріоти завжди визнавали, що вони – частина Грецької культури, частина «Колиски цивілізацій». Однак мешканці острову завжди додають, що вони греки-кіпріоти. В цей день на острові влаштовують святкову ходу з танцями і піснями, виходять на демонстрації. В кожній родині на святковому столі різноманітні смачні страви.
4-й учень: У квітні – травні народ Республіки Кіпр святкує Пасху, найважливіше свято для православних кіпріотів. Кожен рік Пасха відмічається у різні дні. А в цьому році вона буде відзначатися 16 квітня. Напередодні Пасхи жінки випікають сирний пиріг «флауна» та фарбують пасхальні яйця переважно тільки в червоний колір. В суботу ввечері діти ходять від будинку до будинку, співають пісні і по традиції отримують пасхальні яйця та шматочки пирога «флауна». Опівночі православні збираються в церкві. Богослужіння закінчується словами священика: «Христос Анесті!», що означає «Христос Воскрес!». У відповідь православні кажуть: «Алітос Анесті!» – «Воістину Воскрес!» і запалюють свічки. Святкування продовжуються вдома в сімейному колі, де ввечері на всіх очікує пасхальний суп «магіріца» з бараниною, а вранці та на обід наступного дня всі споживають «сувла» – окорок баранини, приготовлений на грилі. Понеділок та вівторок, які слідують за Світлою Христовою неділею, теж є святковими днями.
5-й учень: 1 травня народ Кіпру відзначає свято Весни та праці, святкування якого поєднує в собі 2 частини – серйозну та веселу. До серйозної частини належать демонстрації та мітинги робітників, профспілок. Весела частина свята пов’язана з численними концертами, які відбуваються на площах, в театрах та концертних залах багатьох міст Кіпру. Кожен рік 1 травня на острів прилітає відома на весь світ суперзірка – співак або співачка, концерт яких стає центром уваги як мешканців острову, так і його гостей.
В День праці на вулицях міст дуже багато людей, всюди лунають пісні та чути звуки різних музичних інструментів. Традиційно в цей день плетуть віночки з різних трав, часника та польових квітів, щоб відігнати злих духів, які можуть завадити святкуванню.
В 2004 році саме 1 травня в сучасній історії Кіпру відбулась одна з найважливіших подій, а саме: Республіка Кіпр стала офіційним членом Європейського Союзу. Про цю визначну подію завжди згадують в День Весни та праці.
6-й учень: 6 травня греки-кіпріоти святкують чудове свято, яке називається «Анфестірія». Його назва походить від грецького слова «anthos», що в перекладі означає – «квітка». В давньогрецькому календарі був такий місяць – Анфестіріон, яким розпочинався новий аттичний рік. Анфестіріон тривав с 7 лютого по 8 березня.
«Анфестірія» – це не просто свято, а данина поваги надзвичайним багатствам природи цього острова. На острові дуже мало садових квітів. На вулицях майже не побачиш квіткових лавок або магазинів. Подарувати букет квітів жінці – велика розкіш, яку не кожен чоловік-кіпріот може собі дозволити. Тому під час свята, коли відбуваються великі квіткові ярмарки, прийнято дарувати квіти. Ці квіти дарують всім: коханим, родичам, друзям, сусідам та колегам по роботі.
Свято «Анфестірія» присвячене саме тим квітам, які ростуть на Кіпрі. Як відомо, на цьому невеликому острові більш 2 тисяч видів різних рослин, 150 з яких є ендемічними, тобто такими, що ростуть тільки на Кіпрі. Це перш за все орхідеї, ромашки, тюльпани, гладіолуси, лілії, іриси, піони, а в горах – альпійські фіалки та анемони.
В цей день на вулицях міст Кіпру влаштовуються численні квіткові базари, все прикрашено чудовими та неповторними квітами острову: тюльпанами, ромашками, фіалками, розами та багатьма іншими квітами. Дівчата в цей день – у віночках з орхідей, яких на Кіпрі більше ніж 44 види!
Святкування «Анфестірії» пов’язане також з проведенням карнавалів, які відбуваються в таких містах, як Пафос, Лімасол і Ларнака. Центром квіткових торжеств є місто Пафос. По вулиці Посейдона рухаються платформи, які дуже гарно прикрашені квітами, а обабіч стоять дівчата, які тримають в руках букети та віночки з квітів. Свято «Анфестірія» – одне з найулюбленіших свят кіпрського народу.
7-й учень: В травні – червні народ Кіпру відмічає свято води, яке називається Катаклізмос та співпадає з Трійцею. В цьому році свято буде відзначатися 4 червня. Святкування цього свята пов’язане зі спогадами про Всесвітній потоп та врятування Ноя. Це свято з великим піднесенням відзначають у всіх містах Кіпру, де відбуваються фольклорні вистави, різні ігри та танці. Всюди лунають пісні. У всіх портових містах, зокрема в Ларнаці, в цей день відбуваються морські паради та великі ярмарки. А ще, саме в цей день, проводяться змагання з морських видів спорту (традиційна регата) та святкові запливи з призами для переможців.
Щорічно під час святкування Катаклізмоса організовують фестиваль народного танцю. Крім цього, в багатьох містах відбуваються свої непрофесійні танцювальні та музичні конкурси. Саме в цей день можна почути справжні кіпрські частушки, які називаються «чаттіста». Багато людей відвідують цього дня виставки та концерти. А ввечері яскраве світло феєрверків дарує радість всім його учасникам.
8-й учень: 1 жовтня – одне з найвизначніших свят народу Кіпру. Це – День Незалежності Республіки Кіпр. Саме в цей день в 1960 році Кіпр став незалежною державою. В цей день в столиці Кіпру Нікосії біля Президентського палацу проводиться військовий парад, подивитись на який приїздять як мешканці Кіпру зі своїми родинами, так і численні туристи. Він традиційно починається об 11 годині ранку за місцевим часом. Для гостей парад є унікальною можливістю побачити кіпрську армію. Греки-кіпріоти під час параду показують своїм дітям, що вони знаходяться під захистом своєї держави. Тим самим вони виховують у дітей поважне ставлення до своєї країни.
9-й учень: 28 жовтня на Кіпрі відзначається Національне свято Греції. Це свято ще називають «День «Охі», що означає «День «Ні». Суть свята полягає в тому, що в 1940 році Італія отримала від Греції відмову капітулювати.
В цей день в містах відбуваються військові паради, народні гуляння та демонстрації, в яких приймають участь школярі та студенти. Більшість державних установ та громадських будівель в цей день прикрашені національними прапорами.
10-й учень: 25 грудня на Кіпрі святкують Різдво, яке на відміну від Пасхи є тихим сімейним святом. В цей день вся родина збирається за святковим столом. Підготовка до свята починається 24 грудня. Напередодні Різдва святково прикрашають вітрини магазинів, здійснюють необхідні покупки та займаються приємними справами по господарству. У Сочельник, перед самим святом, господині готують різні страви із м’яса свинини – копчені кіпрські міні-ковбаски, пиріжки на свиному салі, холодець, а також копчений окорок зі спеціями. Десерт є другою за значимістю стравою різдвяного столу. Різдвяний пиріг на Кіпрі називається «христокулура» (або «куллурі»), в середину якого ставлять свічку, що символізує готовність до зустрічі свята.
Святковий стіл прикрашають найкрасивішими серветками та скатертинами, які часто є сімейними цінностями та передаються по жіночій лінії від одного покоління до іншого. Греки-кіпріоти традиційно зустрічають Різдво у новому одязі.
Віруючі греки-кіпріоти пізно ввечері обов’язково йдуть на святкову різдвяну службу до церкви і лише після цього приєднуються до різдвяного столу.
В різдвяні дні греки-кіпріоти зустрічаються з друзями та самі з великим задоволенням ходять у гості.
А ще на Кіпрі багато інших свят, адже практично в кожному місті та селі у визначені дні проводяться свої свята, карнавали та фестивалі.
На цьому наше засідання євроклубу «Дружба» закінчується. Сподіваємось, що інформація, яку ви прослухали була для всіх Вас дуже цікавою та допомогла краще пізнати традиції та звичаї греків-кіпріотів. Недаремно кажуть, що саме під час свят розкривається душа народу.
Приїздіть на Кіпр і Ви, щоб самим стати активними учасниками прекрасних свят гостинного кіпрського народу, почути прекрасні пісні, побачити чудові танці цього народу та скуштувати смачні національні страви!
Адже, як відомо: краще один раз побачити, ніж сто раз почути.
Сама ідея Євроклубу дуже цікава. І сам по собі даний захід – круглий стіл, – досить змістовний. Але зовсім не яскравий. Бракує презентації, відео, музики. Сподіваюсь, що в роботі даного Євроклубу практикуються і інші форми заходів. Подальших вам успіхів!
Шановна Людмила Миколаївна! Вдячна Вам за чудовий “Круглий стіл «Національні свята народу Республіки Кіпр»” Ви створюєте Європу, все те, що є європейським. А це відбувається в першу чергу у думках Ваших учнів. Прийміть щирі слова вдячності за те, що нагадуєте нам: Європа починається не за кордоном України – вона починається у серці кожного українця. І ми – члени європейського співтовариства бажаємо Вам і Вашим вихованцям міцного здоров’я, миру, добра і благополуччя!
Євроклуб – це хорший мотиватро для учнів. А використання різних методів проведення – це просто чудово. Круглий стіл дає змогу учням спілкуватися, ділитися знаннями, кометнувати, допомагати один дному. Хороший матеріал. Дякую!
Учитель повинен постійно стимулювати в учнів прагнення піднятися вище свого рівня,формувати почуття пізнання до усього невідомого та нового.Круглий стіл знайомить з культурою Республіки Кіпр.Учні відкриють для себе багато цікавої та нової інформації.
Круглий стіл «Національні свята народу Республіки Кіпр» – вдала та змістова форма роботи. Досить цікава інформація про свята греків-кіпріотів. На жаль, відсутня презентація, яка додала б наочності.