Круглий стіл “Обираєш професію — обираєш долю” (для учнів 9-11 класів)
Автор: Практичний психолог Кузьменко Лілія Миколаївна
Вибір професії порівнюють із другим народженням людини. А щоб цей вибір був удалим, головна задача психолога — допомогти учням у даному питанні. Даний захід (круглий стіл) спрямований на ознайомлення школярів із класифікацією професій, на отримання необхідної інформації про навчальні заклади, де їх можна отримати та виявлення професій певної групи, які найбільше підходять кожному із них.
Тема: Обираєш професію — обираєш долю
Мета: ознайомити школярів із класифікацією професій; дати інформацію про навчальні заклади, де їх можна отримати; допомогти учням у виборі майбутньої професії; розвивати цілеспрямованість, працелюбність, наполегливість, навички з метою орієнтації їх на свідомий вибір майбутньої професії; виховувати повагу до людей різних професій, до їхньої праці
Обладнання: плакат «Класифікація професій», вислови про професію, комп’ютер,
2 аркуші паперу А4 (із завданнями на них), ватмани, презентації, скринька, бланки методики Клімова «ДДО» (по кількості учнів), таблички «Людина — людина»,
«Людина — знакова система», «Людина — техніка», «Людина — художній образ», «Людина — природа», чорна скринька, ложка, хліб, аркуші паперу А4, різнокольорові аркуші, кольоровий картон, кольоровий папір, пластилін, кольорові олівці, фломастери, ножиці, клей, старі журнали, пам’ятки «Алгоритм професійного самовизначення» (по кількості учнів), картинки із зображенням людей різних професій, плакат із зображенням формули — компонентів вибору професії: «ХОЧУ», «МОЖУ», «ТРЕБА», плакат «Цікаві факти про прикмети в професіях»
Хід заходу
Вдало вибери професію,
Вклади в неї свою душу,
Тоді щастя само тебе відшукає.
К. Д. Ушинський
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та мети
Психолог
Ми живемо в країні, яка поступово рухається в напрямку європейського життя, запроваджуються різні стандарти, вимоги для здобуття професій та виникає потреба в нових. Перед молоддю поступово з’являються необмежені можливості для набуття будь-якої професії. Саме тому потрібно добре усвідомлювати, як важливо обрати професію до душі, щоб вона не стала тягарем, а приносила лише задоволення. Тема актуальна, тому що праця завжди була, є і буде основою життя. І від того, як людина працюватиме, буде залежати майбутнє не тільки її сім’ї, а й держави. Як ви вже здогадалися, сьогодні мова піде про вибір професій, а тема нашого виховного заходу (круглого столу) звучить так : «Обираєш професію — обираєш долю», під час якого ми ознайомимося із класифікацією професій; визначимо, хто і що впливає на вибір людьми професій; назвемо типові помилки молоді при виборі професії; проведемо анкетування, у ході якого кожен із вас дізнається, яка професія найбільше підходить.
ІІІ. Основна частина
Психолог
— Відомий український педагог Костянтин Дмитрович Ушинський говорив: «Вдало вибери професію, вклади в неї свою душу, тоді щастя само тебе відшукає». Дійсно, одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість — одна з найважливіших умов відчуття життєвої повноцінності. Вибір навчального закладу, а згодом професії, значною мірою впливає на все наступне життя молодої людини. Тому зараз пропоную назвати поняття, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово «Професія»
(Вправа «Асоціації»: кар’єра, задоволення, радість, заробіток і т.ін. –
учні називають, а психолог на ватмані( на дошці) записує)
Психолог
— Як бачимо, усі названі асоціації — різні, але всі вони відображають особисте ставлення людини до професії, яка її хвилює. Що ж таке професія? Тлумачний словник дає таке визначення цього слова (слайд 1): «Професія (від лат. profession — офіційне заняття, спеціальність) — вид трудової діяльності людини, яка передбачає оволодіння комплексом спеціальних теоретичних знань і практичних навичок у результаті спеціальної підготовки». А як ви вважаєте: професія і спеціальність – це одне і теж?
(Відповіді дітей)
Психолог
— Дійсно, професія і спеціальність – різні поняття: професія – ширше, а спеціальність – вужче. Наприклад, професія – лікар, спеціальність – педіатр, кардіолог, невролог.
Вибір професії – це друге народження людини. Це питання досить складне й серйозне. Адже вибір професійного шляху багато в чому визначає нашу долю. Кожна окремо взята професія – це цілий світ, цікавий і незвичайний. Тому вибір професії – це задача з багатьма невідомими. Але існує одна універсальна формула, яка складається з трьох кіл, що перетинаються – компонентів вибору професії: «ХОЧУ», «МОЖУ», «ТРЕБА».
(Ознайомлення учнів із даною формулою)
«ХОЧУ» — це простір бажань, цілей, інтересів і прагнень.
«МОЖУ» — простір здібностей, талантів і стану здоров’я.
«ТРЕБА» — попит на обрану професію на ринку праці.
Оптимальний вибір професії лежить на перетині цих трьох просторів, які обов’язково потрібно враховувати. Але існує багато випадків, коли людина, отримавши ту чи іншу професію, після закінчення навчання влаштовується на зовсім іншу роботу. Чому це відбувається, ми і спробуємо з вами з’ясувати.
(Мозковий штурм (робота в групах) – кожна група отримує завдання (5 хв):
1 група – «Визначте, хто і що впливає на вибір професії»
2 група – «Назвіть типові помилки при виборі професії».
На виконання завдання – 5 хвилин. Звучить спокійна музика. Учні записують усі варіанти на аркушах. Після цього вибирають спікера від кожної групи, який презентує результати роботи).
Психолог
— А зараз я пропоную вам відгадати, про яку професію йде мова.
(Психолог зачитує характеристики різних професій, а учні відгадують)
1. Учений, що займається вивченням минулого людства та речовими джерелами (Археолог).
2. Займається виведенням сортів, гібридів, культур і порід (Селекціонер). 3. Вивчає стан води, землі, повітря, шкідливих речовин, виявляє причини, складає прогноз розвитку ситуації, з’ясовує причини природних катаклізмів (Еколог). 4. Цей фахівець має широке коло діяльності, розподілене на безліч вузьких спеціальностей. Його часто називають технологом життя, тому що він займається композицією, пакуванням, ландшафтом. Повинен мати такі якості: уява, образне мислення (Дизайнер).
5. Без якої професії не було б інших професій? (Учитель).
Психолог
— Ми з вами назвали лише декілька професій, у світі їх налічується близько 50 тисяч, в Україні — більше 9 тисяч. Щороку відбувається оновлення майже 500 професій. Одні відмирають, або змінюються до невпізнанності, інші — створюються. Я хочу ознайомити вас із деякими новими професіями
(Презентація «Нові професії»)
Психолог
— Коли молода людина обирає собі фах, вона враховує, аби професія була популярна не лише сьогодні, але і через 10-20 років. Це називається стабільністю попиту на професію.
Існують «вічні» професії: будівельник, лікар, учитель. Актуальними нині стають транспортна, хімічна індустрії, високі технології, зв’язок, комунікації. У зв’язку з цим виникають нові спеціальності. На сьогоднішній день найбільш затребуваними спеціальностями на ринку праці є вакансії за такими напрямами, як продавці-консультанти, програмісти, бухгалтери, медичні представники, менеджери з продажу. А до рейтингу 20 найперспективніших професій наступного десятиліття входять:
(Презентація «Найперспективніші професії»)
Психолог
— У нашому регіоні актуальними на ринку праці є такі професії
(Презентація «Актуальні професії на ринку праці нашого регіону»)
Психолог
— Ось саме за цими професіями є можливість працевлаштуватись у нашому регіоні
Психолог
— А чи знаєте ви, де можна отримати інформацію про навчальні заклади, що здійснюють професійне навчання?
(Відповіді учнів:
— з довідників для абітурієнтів;
— з комп’ютерних інформаційно-пошукових програм у мережі Інтернет;
— з телефонних довідників;
— з рекламних оголошень;
— у бібліотеках;
— у районних центрах зайнятості;
— спілкуючись із представниками навчальних закладів і викладачами;
— при особистих відвідинах навчальних закладів).
Психолог
Із великої кількості професій можна виділити 7 небезпечних. До них належать такі:
— рятувальники;
— поліцейські;
— військові;
— таксисти;
— будівельники;
— журналісти;
— лікарі (трапляються випадки інфікування лікарів від пацієнтів, а також люди цієї професії працюють з інфекціями, вірусами, мікробами, лікують психічно хворих, наркоманів, людей із відкритими формами туберкульозу – тому професійні захворювання у цій сфері – не рідкість).
Психолог
— А чи знаєте ви, що люди певних професій дотримуються певних прикмет
(Робота з плакатом «Цікаві факти про прикмети в професіях»)
Психолог
— Зараз я хочу запропонувати вам незвичні характеристики професій, а ви повинні назвати ті, які, на вашу думку, найбільше відповідають цій характеристиці.
1. Назвіть найзеленішу професію (садівник, лісник, квітникар-декоратор).
2. Назвіть найсолодшу професію (кондитер, продавець кондитерського відділу, пекар).
3. Назвіть найбільш дитячу професію (вихователь, педіатр, няня, вчитель).
4. Назвіть найсмішнішу професію (комедійний актор, клоун, гуморист).
5. Назвіть найсерйознішу професію (юрист, суддя, сапер, хірург).
Психолог
— А зараз я пропоную вам виконати вправу «Хто є хто?»: я називатиму професії, а ви повинні визначити, кому із ваших товаришів вона підходить і чому.
(Психолог називає професії: лікар, програміст, адвокат, суддя, касир, музикант, манекенниця, перекладач, юрист, кондитер, клоун, пекар, вихователь, військовий).
Психолог
— Іноді ми з вами забуваємо, що речі, які нас оточують, створені працею представників різних професій. Я пропоную вам відгадати, що знаходиться в цій скриньці. Для цього я назву фахівців: агроном, трактористи, водії, пекар, а ви повинні назвати, що є результатом спільної роботи людей цих професій. (Хліб) Психолог
— А ось у цій чорній скриньці лежить знаряддя праці і музиканта, і лікаря, і сталевара. Що там?
(Ложка — є музиканти-ложкарі; у домашніх умовах лікар перевіряє горло хворого звичайною ложкою; а сталевари беруть пробу сталі спеціальною ложкою)
Психолог
— Світ професій дуже великий. Існує декілька класифікацій. За знаряддями праці професії поділяють на ручні, механізовані, автоматизовані, комп’ютеризовані та функціональні. За галузевою ознакою – на промислові, будівельні, транспортні, зв’язку. Але найпоширенішою є класифікація професій за предметом праці, тобто робота, на яку фахівець витрачає фізичні та інтелектуальні зусилля. Розробив цю класифікацію Є.О.Клімов. Згідно з цією класифікацією всі професії розподіляють на 5 груп: «Людина – людина», «Людина – техніка», «Людина – знакова система», «Людина – художній образ», «Людина – природа». Давайте розглянемо цю таблицю
(Робота з таблицею «Класифікація професій»)
Психолог
— А зараз я пропоную вам виконати анкетування, в результаті якого кожен із вас визначить, професії якої групи вам більше підходять
(Виконання анкетування за методикою Клімова «ДДО»)
Психолог
— Як бачимо, результати у всіх різні. Для виконання наступного завдання пропоную вам згрупуватися саме за цими 5-ма групами
(Діти сідають у групи відповідно до результатів анкетування. Психолог ставить кожній групі на стіл табличку із відповідним типом професії)
Психолог
— Кожна група повинна протягом 15 хвилин виконати таке творче завдання: уявіть собі, що ваш товариш має певну професію. Він запросив усіх своїх друзів до себе на день народження. Відмовитися і не піти — не можна. Вам необхідно придумати й виготовити власноруч подарунок вашому товаришеві, використовуючи: кольорові олівці (або фломастери), кольоровий папір або картон, ватман, аркуші А4, старі журнали і т.п. Але подарунок повинен:
— містити натяк на його професію;
— бути незвичайним і веселим;
— бути доступним вам за ціною.
(Учні виконують завдання під спокійну музику, а потім презентують свої роботи)
V. Заключна частина
Психолог
— Можливо, не усі професії, про які ми сьогодні говорили, ви виберете в майбутньому. Але я бажаю вам обрати саме ту, яка дозволить повністю реалізувати ваші здібності та дозволить досягти високих результатів. Я впевнена, що ви виберете собі професію до душі, яку обов’язково любитимете. Тільки улюблена робота приносить радість і задоволення. Жодні блага не можуть замінити людині радощів праці, задоволення своїм правильним і потрібним місцем у житті. І наостанок я хочу роздати вам пам’ятки «Алгоритм професійного самовизначення», який, можливо, допоможе вам у вирішенні найважливішого рішення у вашому житті.
(Психолог роздає учням пам’ятки «Алгоритм професійного самовизначення»)
Психолог
І що б в житті не сталося із вами,
Яку б професію ви не обрали,
Але всі добре пам’ятайте повсякчас:
Людиною повинен стати кожен з вас.
Дякую усім за співпрацю.
Додатки
АЛГОРИТМ ПРОФЕСІЙНОГО САМОВИЗНАЧЕННЯ
Визначте кілька професій, які вам подобаються, до яких є потяг, існують принципи можливості успішного їх освоєння й працевлаштування.
Відшукайте якнайбільше інформації про ці професії, познайомтеся з людьми цих професій.
Вислухайте думки батьків, учителів, друзів, проаналізуйте їх.
Складіть список суттєвих можливостей професії і проаналізуйте його відносно до своєї мети, очікувань, мрій.
Визначте фізичні та психологічні якості, необхідні для кожної із професій.
Зверніться до психолога з проханням визначити ваші інтереси, здібності, темперамент, особливості пам’яті, уяви тощо.
Прислухайтеся до своїх відчуттів, інтуїції.
«Приміряйте» кожну з професій. Порівняйте і зважте в «плюси» та «мінуси».
Зробіть вибір.
Упевнено йдіть до мети.
Цікаві факти про прикмети в професіях
- Лікарі намагаються ніколи не мінятися чергуванням. Вони кажуть, що якщо почнеш метушитися і домовлятися з колегами, то обов’язково буде важка ніч.
- Льотчики ніколи не фотографуються перед польотом.
- Музикантам у день концерту обов’язково потрібно встати з правої ноги, а перед концертом не можна прибирати ліжко.
- У театрі, якщо п’єса падає на підлогу, актор повинен обов’язково на неї сісти і з нею піднятися. Якщо цього не зробити, то не вдасться вдало зіграти.
- Сапери-піротехніки ніколи не прощаються, коли виїжджають на виклик, і ніколи не вимовляють слово «останній», в якому б то не було контексті.
- Особливо погана прикмета для моряків — це показувати пальцем на небо, оскільки це може розгнівати богів і принести шторм або штиль. У кожному порту всі знають, що вказувати пальцем на судно, що виходить із нього, означає приректи його на загибель.
- Пожежники кажуть, що якщо під час чергування почистити чоботи, то обов’язково надійде виклик на пожежу. А коли пожежники повертаються із відпустки, їх поливають водою, інакше і їм, і їхнім товаришам у цей же день доведеться виїжджати на пожежу.
Як класний керівник учнів 9-го класу я дуже вдячна за таке корисне напрацювання, яке допоможе учнів спрямувати в потрібне русло. У кожного є свої бажання та ідеї, є багато “я хочу”, але ще має бути місце для “Я вмію” та “Я зможу”. Дякую.
Дуже корисна і добротна розробка. Автор намагається створити сприятливі умови для активної участі всіх учнів в процесі вибору професії. Акцентовано увагу на потребах в певних професіях даного регіону. Дуже добротна розробка, є що використати в роботі класного керівника, особливо в старших класах. ДЯКУЮ ЗА ВИСОКИЙ ПРОФЕСІОНАЛІМ І ПРАКТИЧНУ ЦІННІСТЬ!
Дякую за корисну публікацію. Конкретні поради допоможуть більшості учнів правильно обрати свій шлях. Алгоритм професійного самовизначення – цінна пам’ятка для учня. Хотілося б, щоб такі тренінги проводилися частіше -це підвищить самовизначення з професією
Розробка Лілії Миколаївни містить багато цікавих порад, ігор, вправ, які дадуть можливість старшокласникам серйозно замислитися над вибором майбутньої професії. Дуже цінним є звернення уваги на місцевий ринок праці, професії, актуальні саме в даному населеному пункті.
Колего, ви обрали дуже актуальну тему. На сьогодні це найголовніше питання, яке турбує кожного випускника, батьків.Добре, що використанно презентацію, різні творчі вправи, анкети, пам*ятки, плакати та ін. Наочний матеріал допоможе кожному замислитися про обрану професію.
Шановна Лілія Миколаївна, дякую за добраний матеріал, він є справді важливим для дітей, які будуть обирати професію, місце навчання, для вчителів, що будуть допомагати своїм учням обрати шлях до навчального закладу, та для батьків, котрі дуже турбуються про майбутнє своїх дітей. У вашій роботі я оцінила алгоритм професійного визначення ( дуже корисно), дуже цікавво було прочитати про прикмети у професіях. Дуже хотілося б побачити і презентації до уроку ( «Найперспективніші професії», “Нові професії” ). Я як классний керівник дещо візьму до уваги при підготовці класних годин. Дякую.
Шановна пані Світлано! Дякую за гарний коментар мого заходу. Щойно відправила на сайт для публікації презентації, про які йшла мова. Переглядайте матеріали, вони скоро будуть опубліковані.
Запропонована тема актуальна і важлива для кожного випускника школи.
Адже вибір професії – це вибір майбутньої долі для себе.
Добре, коли є можливість донести до учнів необхідну інформацію, що до кожної професії, під час цікавого круглого столу!!!!!
Дякую за гарний коментар! Сподіваюсь, що даний матеріал допоможе психологам у роботі.