ВІДКРИТИЙ УРОК
Урок з курсу «Я і Україна»
ВОДА — НАЙБІЛЬШЕ БАГАТСТВО НА ЗЕМЛІ
Мета: | формувати уявлення учнів про воду, про зміни стану води, властивість води розчиняти деякі речовини, кругообіг води у природі; розвивати спостережливість, уміння встановлювати взаємозв’язок з живою і неживою природою; виховувати бережливе ставлення до природи, шанобливе ставлення до води. |
Обладнання: | малюнки, плакати, кругообігу води в природі; глобус; капелюшки станів води; склянки з водою; сіль; пісок; цукор; ложка; камінчики; сік; костюми Сонечка, Хмаринки; аудіозаписи. |
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Учитель. Діти, я вас дуже люблю і вірю, що сьогодні ви будете вихованими, добрими, розумними. Я докладу всіх зусиль для того, щоб вам на уроці було цікаво. У кожного з вас на парті лежить сердечко, щоб ви відчували мою любов і підтримку.
ІІ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПРИРОДОЮ
— Який сьогодні день?
— Які дати і місяць?
— Який стан неба?
— Чи був вітер, коли ви вийшли зі школи?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. А тепер, діти, заплющте очі!
Учитель (в образі краплинки). Добрий день, дітки! Познайомимося!
Мене звуть Краплинка. Я прилетіла з хмаринки, і дуже хочу знайти друзів. А ви хотіли б стати моїми друзями-краплинками? (Так!)
Робота в групах
— Щоб перетворитися на краплинку, потрібно виконати деякі завдання.
Учні об’єднуються у групи.
1. група.
— Намалюй мене!
Поки діти малюють, учитель дає завдання іншим групам.
2. група
— Де я живу? (У морях, річках, озерах.)
— Кому я потрібна? (Тваринам, Людям, рослинам., усім живим істотам.)
— Молодці!
Учитель перевіряє малюнки і «перетворює» їх на крапельки, надягаючи капелюшки із зображеннями крапельки, паринки, сніжинки.
— Заплющте очі! Звучить аудіозапис шуму дощу.
— Крапелька належить до якої природи? (До неживої)
— На сьогоднішньому уроці говоритимемо про воду — одне з найбільших багатств землі.
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Утворення струмочка
Звучить аудіозапис — шум струмочка.
— Крапельки, хочете зі мною подорожувати? (Так!)
2. Зустріч із сонечком
Звучить музика, виходить Сонечко.
Сонечко, Сонечко!
Покажись нам з неба,
Ми .тебе чекаєм,
Ручки простягаєм!
Сонечко. А ось і я. Відчули моє тепло?
Крапельки. Так! Сонечко, допоможи нам потрапити на хмаринку.
Сонечко. Добре, крапельки, я перетворю вас на паринки. Але спочатку відгадайте загадки про мене і моїх друзів.
Рукавом махнув— дерево зігнув. (Вітер)
Хто рано-вранці не спіша
Надув червону кульку?
А як випустить із рук,
Стане світло все навкруг! (Сонце)
Що таке: пливе і ллється,
Часом на камінь дереться,
Як немає — все всихає,
Звірі й птахи помирають? (Вода)
— Сонечко гріє, і ми перетворюємося на легкі наринки й піднімаємося на. хмаринку.
3. Пригоди на хмаринці
позначена вода, а корич¬невим і зеленим — суша. Чого більше — води чи суші?
Учні. Води.
Учитель. Але люди, рослини тварини можуть пити тільки прісну воду, що міститься в озерах, річках, колодязях, ставках, льодовиках.
Учитель демонструє схему.
Орієнтовні відповіді учнів:
— Не забувати закручувати кран.
— Не бруднити її!
— Не забруднювати одяг, щоб матуся часто не прала, витрачаючи воду.
Учитель. Діти, відчуваєте, як нас по небу катають хмаринки? Їм допомагає вітер. Покажімо, як танцюють хмаринки!
Фізкультхвилинка
Звучить музика. Діти танцюють.
4. Допомога хмаринкам
І. група | |
Допомагає хмаринкам з’єднатися, домалювавши те, що забув домалювати на своїх художник. | |
ІІ. група | |
— Попрацюйте в парах! З’єднайте потрібні слова за змістом. | |
І-ша пара | |
Коли холодно вода | замерзає |
Сонце перетворює воду | на пару |
2-га пара | |
Даремно не витрачай | воду |
Вода потрібна людині | тваринам |
ІІІ- група | |
— Попрацюйте в парах. З’єднайте частини прислів’їв про воду. | |
1-ша пара | |
Вода душа | врожаю |
Вода потече | канавку знайде |
2-га пара | |
Дощ дає силу | землі |
Краплю до краплі | озеро буде |
Звучить музика.
— Ми і не помітили, як перетворилися на сніжинки. Тому додому повертаємося, кружляючи у зимовому вальсі.
— До побачення, хмаринки!
— До зустрічі, сніжинки!
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
— Ось ми і вдома, у класі, на уроці курсу «Я і Україна». Тема уроку «Вода».
1. Робота за малюнком «Подорож краплинки»
Учитель. Така подорож краплинки у природі називається кругообігом води. Усе постійно повторюється, тому хмаринка сказала: «До зустрічі!»
Висновок
Вода перебуває в трьох станах:
- рідкий;
- газоподібний;
- твердий.
Учитель демонструє лід; пару з чайника, що кипить; воду.
2. Гра «Назви стан води»
Бурулька., роса, озеро, сніжинки, колодязь, туман, джерело, пар, сніговик.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Орієнтовні відповіді учнів:
— Вода завжди рухається по колу.
— Вода буває прісною і солоною.
— Вода перебуває у 3-х станах: твердий, газоподібний, рідкий.
— Без води не буде життя, тому її слід берегти.
Учитель. Уклонімося водиці й подаруймо їй свою любов!
Водичка сказала, що ви їй дуже сподобалися. Вона вам дякує і на згадку про зустріч дарує смачні, цілющі соки.
Конспект уроку мені дуже сподобався. Відчувається велика любов вчителя до дітей, бажання прищепити їм найкращі риси Людини, навчити любити світ. У цікавій і водночас дуже методично продуманій формі розроблено завдання, є цікавинки, які привернуть увагу учнів до теми, що вивчається.
Хороший, змістовий, насичений інформацією урок. Вибір учителем методів, прийомів і засобів навчання повною мірою відповідають змістові навчального матеріалу. А головне, все це сприяє вихованню бережливого ставлення дітей до природи.
І знову чудовий урок! Впевнююся черговий раз, які вчителі творчі люди! Уклін вам до землі! На уроці використано різні форми і методи навчання, що стимулює і активізує роботу всіх учнів. Присутній такий важливий елемент уроку, як фізкультхвилинка. З такого уроку не можна вийти, щоб щось не запам’ятати.
Форми і методи роботи, використані вчителем на уроці , дійсно спонукають виховувати бережливе ставлення до природи. Під час засвоєння нового матеріалу діти співпрацюють в групах.