Відкритий урок з геометрії в 7 класі на тему: “Ознаки рівності трикутників“
Автор: вчитель математики Ригун Людмила Вікторівна
Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про трикутники; закріпити знання та навички використання теоретичних знань до розв’язування задач. Розвивати інтерес до навчання , пам’ять , просторову уяву, креслярські навички. Виховувати свідоме ставлення до навчання , старанність , самостійність.
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.
Обладнання : моделі різних видів трикутників, таблиці до розв’язування задач за готовими малюнками, слайди.
Епіграф до уроку : «У величезному саду геометрії кожний може підібрати собі букет за смаком.»
Д. Гільберт
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На початку уроку дітям роздано аркуші настрою . На ньому учні позначають , який настрій був у них на початку уроку і який – у кінці. Так з′ясовую думку школярів про якість уроку.
Діти, а чи знаєте ви де в нашому житті використовують знання про трикутники ? Їх рівність ? Пропоную вам переглянути пізнавальні мультфільми «Трикутники» , та «Розумна цибулинка. Трикутники навколо нас. ( Демонстрація мультфільмів)
Ви , мабуть зрозуміли , що мова на уроці піде про « його Величність Трикутник». Сьогодні ми з вами здійснимо подорож до Країни Рівних Трикутників. Перепусткою до неї будуть правильні відповіді на запитання
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Зупинка «Розминка»
Сформулюйте першу, другу та третю ознаки рівності трикутників.
ІІІ. Закріплення умінь та навичок.
Задача №1
Які ще елементи ,крім позначених на рисунку , повинні бути рівними , щоб довести рівність трикутників за першою ознакою їх рівності?
Задача №2
Яку рівність необхідно додати у трикутниках АВС і МNК , щоб довести їх рівність за другою ознакою ?
Зупинка « Поспіши , розв’яжи»
Задача №3
Чи рівні ці трикутники?
Завдання №4
Доведіть рівність трикутників АВС і А₁В₁С₁ і знайдіть периметр трикутника АВС.
Зупинка «Індивідуальна»
Завдання №5
На рисунку кут ВАС дорівнює куту ДАС, АВ = АД. Довести рівність трикутників АВС і АДС.
На рисунку ВО = ДО, кут ОВС дорівнює куту ОДА. Довести рівність трикутників ОВС та ОДА.
Задача № 6
Закінчіть речення : « Перша ознака рівності трикутників – це ознака рівності за …»
« Друга ознака рівності трикутників – це ознака рівності за …»
«Третя ознака рівності трикутників – це ознака рівності за …»
Завдання №7
Знайдіть сторони трикутника МNК , якщо Δ АВС = ΔМNК .
Задача №8
Чи можуть три кути трикутника бути прямими ? Чому?
Зупинка « Художник»
Задача №9
У трикутнику АВС АС = 5см , кут А дорівнює 60⁰,кут С дорівнює 45⁰. Побудуйте ΔА₁В₁С₁ = ΔАВС.
Зупинка «Логічна»
Задача № 10
Яку схему міркувань ви склали б для розв’язування задачі?
Доведіть : ВС = В₁С₁.
Задача № 11
Відрізок СД перпендикулярний до відрізка АВ і проходить через його середину. Доведіть рівність трикутників АСД і ВСД.
Задача №12
Доведіть рівність рівнобедрених трикутників за основою та периметром.
Задача № 13
Один з моїх гострих кутів дорівнює 45⁰. Що про мене можна сказати , якщо я прямокутний ?
Зупинка « Ігротека»
Задача № 17
Скільки трикутників на малюнку ? Відповідь : 32
IV. Підсумок уроку.
Дякуємо всім , що завітали на урок і брали в ньому активну участь. Всі ви сьогодні отримуєте білети до Країни Рівних Трикутників. Родина цих фігур велика, дружна. Зустрінемося з нею ще не раз. Аркуші настрою зібрано з коментуванням.
Бажаю всім присутнім
Я успіхів,удачі !
Приходьте на уроки,
Розв′язуйте задачі!
Жартівливий епілог : « Дерево розуму виростає із шишок на лобі».
V. Домашнє завдання. Спробуйте розрізати рівносторонній трикутник на 5 рівнобедрених. Виконайте практично.
Урок достатньо цікавий. Учителем використані різні прийоми: розгадування ребусів, презентація, перегляд мультфільмів, логічні завдання. Нажаль, не вказані Інтернет посилання мультфільмів, та як проводиться оцінювання знань на уроці.
Навчальний матеріал уроку відповідає програмі. З метою мотивації навчальної діяльності учням демонструються пізнавальні мультфільми, таким чином вчителька заохочує школярів до активної роботи на уроці. На уроці використано багато задач різного ступеня важкості. Особливо мені сподобалися вправи логічного характеру. Ну і звичайно неперевершений епіграф уроку. Людмило Вікторівно, Ви молодець! Успіхів Вам у всьому!
Цікавий урок, вміло підібрані задачі дозволяють і перевірити знання учнями теоретичного матеріалу, і формують уміння виробляти стратегію доведень, і розвивають абстрактне мислення дітей. Але хотілося б побачити не тільки самі задачі, а форми роботи на уроці, не хочеться думати, що вся навчальна діяльність базувалася лише на роботі фронтальній.