mail@urok-ua.com

Відкритий урок з основ здоров’я для 2 класу

“Спілкування. Умови взаєморозуміння. Практична робота “Моделювання ситуації невербального спілкування”

Автор: вчитель початкових класів Маркіна Неля Юріівна

Тема: Спілкування. Умови взаєморозуміння. Практична робота: «Моделювання ситуації невербального спілкування»

Мета: дати дітям уявлення про духовну складову здоров’я; формувати навички культури спілкування з однолітками та дорослими; прищеплювати повагу до себе й інших людей; розвивати вміння бути доброзичливою, товариською людиною; виховувати в учнів культуру поведінки, ввічливість.

Очікувані результати: учні повинні знати, що таке «спілкування», види спілкування; учні повинні вміти доброзичливо ставитися до оточуючих; досягати взаєморозуміння з оточуючими.

Обладнання: ілюстративний матеріал, виставка малюнків учнів, набір предметних малюнків (робота у групі), розрізані речення (робота у групі), презентація, індивідуальні картки (ілюстрації ситуацій у різних родинах), «здоровинки»

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організація класу

Вчитель:

Встаньте діти, ви рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Доброго ранку!»

Учні:

– Доброго ранку! – мовлю за звичаєм.
– Доброго ранку, – кожному зичу я.
– Доброго ранку, – людям бажаю.
І посміхаються у відповідь люди:
Добрі слова ж бо для кожного любі.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Пропоную розпочати урок із роботи над прислів’ям.

Робота з прислівям.

  • Складіть прислів’я та поясніть його зміст.

(На дошці картки зі словами. Слова «розсипались».)
не горобець,   слово,   не,   спіймаєш,   вилетить –
(Слово не горобець, вилетить – не спіймаєш.)

Висновок:   Важливо завжди стежити за своїм мовленням: що і як кажеш.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  1. Літературна хвилинка. Інтерактивний метод «Банани»
  • Послухайте вірш. Хто буде дуже уважним, той зможе розшифрувати останні, дуже важливі слова.

До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі.
Їх кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам’ятать не важко:

СЛАЙД 2

Маленькі ключики твої –

Спасибіібудьласка !            

  • Як одним словом можна назвати слова «спасибі», «будь ласка», «дякую», «До побачення!», «Добрий день!», … ? (Це слова ввічливості.)
  • Для чого нам потрібні слова ввічливості? (Вживати їх при спілкуванні. Так роблять виховані люди.)

СЛАЙД 3

  1. Робота з малюнками
  • Що бачимо на першому малюнку? (Відбувається розмова між двома хлопцями.)
  • На другому? (Розмовляють жінки.)
  • Як одним словом можна назвати те, що бачимо на обох малюнках? (Спілкування.)

Так, це спілкування.

Відкритий урок з основ здоров'я

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

  • Отже сьогодні на уроці ми будемо:
  • вчитися спілкуватися з однолітками та дорослими;
  • правильно вживати слова ввічливості;
  • прищеплювати повагу до себе й інших людей;
  • вчитися культурі спілкування, культурі поведінки та ввічливості.

      ІV. Сприйняття й осмислення нового матеріалу

  1. Інтерактивний метод «Асоціативний кущ».

–  Які асоціації, поняття виникають у вас, коли чуєте слово «спілкування»?

Спілкування

  1. Словникова робота. Тлумачення слова «спілкування».
  • Заглянути у тлумачний словничок і пояснити, що означає слово «спілкування» отримав Землянський Євген. Послухаємо його.

СПІЛКУВАННЯ – передача інформації у будь-якій формі від однієї особи до іншої.

Доповнюємо «Асоціативний кущ» словом «інформація».

  1. Читання та обговорення тексту підручника.
  • Самий час опрацювати статтю підручника, пригадати правила спілкування. Відкрийте підручник на с.53. Будьте уважними.
Учні читають текст
(Учні читають текст на с. 53-54 підручника.)

 

Інтерактивний метод «Незакінчені речення».

– Допоможіть закінчити речення:

  • При зустрічі першим … (вітайся, усміхайся).
  • Будь …, … (привітним, доброзичливим).
  • Уважно слухай … (не перебиваючи співрозмовника).
  • Не … (кричи).
  • Намагайся висловлюватися … (чітко і зрозуміло).
  • Будь відвертим і щирим, … (говори лише правду).
  • Від уміння спілкуватися залежить … (настрій людини, здоров’я, емоційний стан).
  • Стався до людей так, якби ти хотів, щоб … (люди ставилися до тебе).
  • До старших звертайся … (на «Ви»).
  • Не втручайся у їхню … (розмову).

Висновок:

  • оскільки ми живемо у суспільстві, то вміння спілкуватися – важлива риса вихованої людини;
  • культура спілкування впливає на настрій та здоров’я людини.

СЛАЙД 4

  1. Інтерактивний метод «Постановка проблемного запитання» – робота у парах.
  • Чи однаково ви вітаєтесь з усіма людьми?

СЛАЙД 5

  • Вирішити це питання вам допоможе опорна схема, яку потрібно закінчити, поєднавши слова ввічливості з тими, кому доречно їх казати.
Добрий день!

До побачення!

 

бібліотекардругпродавець

учитель

однокласники

сусід

мама, тато

Привіт!Бувай!

 

Робота учнів у парах

Перевірка роботи – на слайді

Висновок: Незнайомим людям, старшим за тебе доречно казати «Добрий день!», «До побачення!», «До зустрічі!». Своїм одноліткам, друзям, рідним людям (мамі, татові) доречно казати «Привіт!», «Бувай!».

V. Узагальнення та закріплення нових знань

СЛАЙД 6

  1. Робота з індивідуальними картками. Тести
  • Допоможіть Незнайкові. Його не приймають до школи, бо він не знає всіх правил спілкування і не пройшов тести. На парті у кожного лежить картка з тестами, на які він не зміг відповісти. Спробуйте допомогти.
  • Першим … , усміхайся.

а)співай;        б)вітайся;        в)плач.

  • Не … .

а)кричи;       б)танцюй;      в)присідай.

  • Будь відвертим і щирим, говори лише … .

а)брехню;       б)прислів’я;       в)правду.

СЛАЙД 7 – перевірка роботи

Після опрацювання тестів діти роблять взаємоперевірку.
Учні звіряються з відповіддю (на слайді).

СЛАЙД 8

  1. Робота в групах. Інсценування діалогів.

Мета: учити ввічливого спілкування в різних ситуаціях.

Учні ввічливо спілкуються

  • Зараз ми переконаємося, чи вмієте ви спілкуватися.
  • Настав час змагань. Сформуємо команди за рядами парт у класі.

І ряд – команда «Комплімент», командир … ,
ІІ ряд – «Паростки ввічливості», командир … ,
ІІІ ряд – «Культурні малюки», командир … .

  • Кожній команді скласти діалог на задану тему. Командир обирає доповідачів від команди.

Командна робота на уроці

Теми для діалогів: «Знайомство у таборі відпочинку»,

«У бібліотеці», «На прийомі у лікаря».

(Команда, яка впоралася краще за інших (у діалозі доречно вживали ввічливі слова, були доброзичливими співрозмовниками, правильно вели діалог), отримує 3 усмішки.)

Визначити переможців змагань, нагородити «Усмішками».

Висновок:  у будь-якій ситуації слід бути ввічливим і доброзичливим.

  1. Фізхвилинка.
  2. Практична робота.

Моделювання ситуації невербального спілкування.

  1. Розповідь учителя.

б)  Робота у групах. Гра «Вгадай слово».

Учитель називає якесь слово або дію одному з учнів. Цей учень без слів, а лише за допомогою міміки і жестів намагається пояснити значення цього слова або дії. Команда, яка відгадує першою – отримує смайлик з усмішкою за кожну правильну відповідь. (Підвести підсумки змагань.)

Завдання учню:

  • болить зуб;
  • я хочу спати;
  • пішли зі мною;
  • я нічого не розумію;
  • отримав двійку;
  • радість;
  • болить живіт.

(Визначити переможців.)

  1. Гра «Комплімент».

Мета:  навчити учнів говорити компліменти.

  • Наприкінці уроку пропоную пограти у гру «Комплімент».

Комплімент – це приємні, добрі слова, які піднімають настрій, підбадьорюють людину, виражають ваше дружнє ставлення до неї.

  • У мене є чарівна паличка. До кого в руки вона потрапляє, той говорить комплімент своєму сусідові.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

  • Підведемо підсумок. З’ясуємо, чи виконали ми завдання нашого уроку:
  1. Інтерактивний метод «Незакінчені речення».

Сьогодні:

  • Вчилися спілкуватися з … (однолітками та дорослими);
  • Вчилися правильно вживати … (слова ввічливості);
  • Прищеплювали повагу до себе … (й інших людей);
  • Вчилися культурі … (спілкування, культурі поведінки та ввічливості).
  1. Оцінювання (вербальне) роботи учнів на уроці.
  2. Учні виражають своє ставлення до уроку.

Визначте своє ставлення до уроку на смужці із смайликами.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 коментарів

  1. Сучасна методика проведення уроку.Інтерактивні методи “Банани”.”Асоціативний кущ”,”Незакінчені речення”,різноманітні ігри дійсно захоплюють і сприяють творчій роботі.Тому оцінка за конспект-найвища!

  2. Гарний, методично правильно розроблений урок. Учителем використано багато різних методів стимулювання і мотивації учнів до навчання. Багато практичних завдань. Подобається, що учні виражають своє ставлення до уроку – так вчитель зрозуміє у якому руслі йому рухатися далі.

  3. Вчитель на цьому уроці розвиває соціальну, комунікативну, інформаційну компетентності. Використовує інтерактивні методи навчання. Завдяки завданням діти вчаться бути доброзичливими, дізнаються правила культури поведінки.

  4. Гарний, апробований урок, метою якого є дати учням уявлення про духовну складову здоров’я. Робота команд чудова: «Комплімент», «Паростки ввічливості», «Культурні малюки». Дякую!!!

  5. Урок містить різноманітні форми роботи: індивідуальну, парну, групову. Це дозволяє підтримувати активність учнів протягом усього уроку, сприяє кращому засвоєнню навчального матеріалу. Дуже багато інтерактивних методів, використаних доречно. Дякую за конспект.