Виховання відповідальності в учнів на уроках та в позаурочний час
Автор: вчитель зарубіжної літератури, етики, історії Ткачова Наталія Олегівна
(Слайд 1) «Виховання відповідальності за свій вибір,розуміння морально-етичних обов’язків перед суспільством і державою».
(Слайд 2) Французький письменник А.де Сент-Екзюпері зазначив,що бути людиною – це означає відчувати сво відповідальність.
(Слайд 3) Україна перебуває на шляху радикальних політичних, соціальних та економічних перетворень і їй потрібні громадяни, які мають глибоко усвідомлену життєву позицію. Тому, сучасному вчителю необхідно створювати умови для формування національної свідомості в учнів,відповідальності за свій вибір,розуміння морального обов’язку, що ґрунтується на засадах народознавства, основах християнської моралі, наукової педагогіки.
(Слайд 4) Питання формування відповідальності особистості є одним із важливих у роботі з учнями. Зокрема, ця тема досліджувалася багатьма вченими (А. Макаренко, В. Сухомлинський, І. Бех, Т. Веретенко, В. Горовенко, М. Левківський, М. Сметанський, О. Сухомлинська, В. Савченко, Н. Огренич, В. Оржеховська та ін.).
(Слайд 5) На мій погляд,ефективним результатом виховання є така поведінка учня, коли він у складній ситуації навчиться робити правильний – з точки зору моралі і права – вибір і свідомо нести відповідальність за власне рішення.
(Слайд 6) У своїй суб’єктивній формі моральна відповідальність існує в таких елементах, як усвідомлення морально-етичного обов’язку, почуття совісті, звичка до відповідальної поведінки перед суспільством і державою.
Розуміння учнями відповідальності за свій вибір закладає основи для формування їхньої власної системи духовних цінностей і морального ідеалу.
(Слайд 7) Враховуючи триєдину мету на уроках виховання відповідальності за свій вибір здійснюю на прикладі вивчення програмових творів усної народної творчості різних країн світу. (Індійська народна казка «Фарбований шакал»; німецький фольклор (брати Грімм) «Пані Метелиця») 5 клас.
Розуміння свого обов’язку перед суспільством чітко прослідковуються у темі «Міф і література» (6 клас).Зокрема, давньогрецький міф про Прометея.
(Слайд 8) Позитивний вплив на учнів , мають приклади із життя видатних українців та громадян України , які прославили свою Батьківщину. Тарас Шевченко, Борис Євгенович Патон, Олександр Богомолець , Віталієм та Володимиром Кличками,Джамала. Всіх їх об’єднує те,що, ще у дитинстві вони мріяли змінити світ на краще. І їм це вдалося завдяки наполегливості, відповідальності,працелюбності.
(Слайд 9) Розуміння свого обов’язку перед суспільством і державою формую на прикладах історії становлення Української державності, українського козацтва, героїки визвольного руху, досягнень у галузі політики, освіти, науки, культури і спорту.
(Слайд 10) У демократичному суспільстві, в якому взаємини між людьми ґрунтуються передусім на засадах гуманізму, повноцінна діяльність кожної особистості може бути ефективною, якщо вона спирається на свідомість,відповідальності,обов’язок .
(Слайд 11) На сьогодні важливим увихованні відповідальної особистості вважаю обов′язкове поєднання минулого й сучасного нашої країни, надання можливості кожному встановлювати зв’язок особистих інтересів з інтересами держави.
(Слайд 12) Під час уроків зосереджую увагу на розвитку в учнів вмінь працювати в групі,парі,колективі.Саме так виховується вміння бути відповідальним, з повагою ставитись до оточуючих. Індивідуальні диференційовані домашні завдання,залучення дітей до позаурочної роботи,співпраця з батьками,власний приклад – все це допомагає виховати відповідальність в учнів; прагнення в дітей нести відповідальність за свої,ще поки маленькі ,дитячі,але вже обов’язки.
(Слайд 13).Дякую за увагу.
Робота Наталії Олегвіни цікава. А мене особливо “заціпив” вислів про демократичне суспільство, в якому “взаємини між людьми ґрунтуються передусім на засадах гуманізму, повноцінної діяльністі кожної особистості, що може бути ефективною, якщо вона спирається на свідомість,відповідальності,обов’язок”. Так хотілося, щоб воно так і було: і у верхніх ешелонах влади, і на підприємствах, і у школах, і у дитячих садочках. Розумію, що автор розумно це все виховує на своїх урокахі в позашкільній роботі, і дякую за матеріал.
Достатньо змістова, актуальна проблема підіймається у роботі Наталі Олегівни. Відповідальність – це стан, при якому людина віддає повний звіт у своїх діях і приймає на себе провину за наслідки в результаті дорученої справи, у виконанні яких-небудь обов’язків, зобов’язань. Єдине зауваження – дуже темний фон презентації.
Запропонована тема Наталією Олегівною “Виховання відповідальності в учнів на уроках та в позаурочний час” є дуже актуальною, тому що без розуміння цього в майбутньому у учнів можуть виникнути ряд проблем. Найвищім рівнем вихованості відповідальної поведінки є усвідомлення моральної відповідальності перед суспільством, перед батьками, педагогами, ровесниками і самим собою через внутрішні переконання. І досягнення цього рівня має бути метою виховання відповідальної поведінки, про що говорить автор. Проте формуванню моральних вчинків учнів все ще приділяється недостатньо уваги, що призводить до випадків безвідповідальності в поведінці, породжує важковиховуваність, ізоляцію особистості учня, тому, дякую за розробку, єдине, що як на мене, то я б змінила фон презентації, а то чорний колір, якось гнітюче впливає на сприйняття, але це моя думка.