Виховні заходи до тижня природничих дисциплін
Автор: вчитель хімії Доменті Інна Іванівна
Виховні заходи допоможуть розкрити інтелектуальний потенціал старшокласників, логічне мислення та вміння знаходити правильне рішення у нестандартних ситуаціях, вміння використовувати для пропаганди науково-популярної, художньої літератури, яка впливає на формування світогляду, пізнавальних інтересів учнів, збуджує інтерес до науки, впливає на вибір професії.
Гра «Що?Де?Коли?»
Виховний захід для учнів 10-11 класів
Пропонуємо вашій увазі інтелектуальну гру для учнів 10-11 класів «Що? Де? Коли?»
Оформлений зал, посередині залу стіл з конвертами, в яких знаходяться запитання. Ведучий представляє учасників гри, які проходять в зал і сідають за ігровий стіл.
Перший раунд:
- Ось перед вами на столі є три речі: тарілка, пляшка оцту і метал – свинець. На думку деяких істориків ці речі стали причиною загибелі Римської імперії. Тепер увага запитання: Чому ці речі привели до загибелі Римської імперії?
Відповідь: На думку деяких істориків однією з причин загибелі Римської імперії було широке використання римською знаттю свинцевого посуду і оцту, в якості приправи до їжі. Вам відомо, що окремі сполуки свинцю є отруйними, зоокрема і утворений від взаємодії оцтової кислоти і свинцю, ацетат свинцю. За свідченнями учених, отрута протягом ряду поколінь проникала в організм, отруюючи тіло і мозок, роблячи представників еліти розумово неповноцінними і фізично кволими. Саме це спричинило до занепаду і загибелі колись могутньої Римської імперії.
Другий раунд:
- Перед вами шматок м’яса, шматок чорного хліба, шматок ковбаси і реактив йод. Ми вважаємо, що ковбаса виготовляється тільки з м’яса, але чи так це насправді? Перевірте, які в ковбасі наявні домішки.
Відповідь: Вам було дано йод, який реагуючи з вуглеводами дає синє забарвлення. Щоб перевірити це – у вас є шматок чорного хліба, отже висновок: в ковбасі наявні вуглеводи, як правило, вуглеводи соєвого борошна.
Третій раунд:
- В 1863 році в Парижі було вбито відомого лікаря, який спеціалізувався на акушерстві, приймав пологи. Вбивцю швидко знайшли. В своє виправдання він сказав, що лише здійснив акт правосуддя, помстившись за смерть коханої дружини, в якої цей лікар приймав пологи, після чого породілля захворіла і померла. Як доказ він привів одну з праць Луі Пастера. Увага запитання: Як лікар був причетний до смерті породіллі?
Відповідь: на думку підсудного і Пастера, лікар заразив породіллю мікробами, що викликало зараження крові (сепсіс), адже тоді лікарі, ще не використовували стерилізацію. Ось свідчення підсудного: «Лікар забруднив ланцет, випадково кинувши його на підлогу, після чого витер його брудним рушником».
Четвертий раунд:
- Ось перед вами крило метелика (мал.). Воно шорстке на дотик і яскраво забарвлене. Проте, хіміки не можуть виділити з крил метеликів ні міліграма пігментів. Така ж сама ситуація і з пір’ям птахів. Ви знаєте, що багато видів тропічних птахів забарвлені дуже яскраво при повній відсутності в тканинах пера барвників. Проте, і крила метеликів, і пір’я птахів виграє усіма барвами веселки. Чому? Поясніть цей факт.
Відповідь: Забарвлення крила метелика і птахів в цьому випадку визначаються не хімічним складом, а мікроскопічною будовою і фізичними властивостями світла. Вам було сказано, що воно шорстке на дотик і має не рівну поверхню. Отже, мікроструктури крила при взаємодії зі світлом (причому вступають в дію процеси дифракції, дисперсії та інтерференції) розбивають біле світло на складові спектра, подібно до того як це відбувається при утворенні веселки, де цю роль виконують краплинки води. У вас в самому запитанні було дві підказки.
П’ятий раунд:
- В середині XIV століття зі 106 мільйонів загинуло 26 – кожен четвертий. У зв’язку з цим люди покидали усе: будинки, майно, сім’ї, аби лише опинитися в іншому місці. Бувало, що люди, які покидали місто зустрічали біля воріт таких самих біженців з інших міст. Ця подія послужила основою для написання „Декамерона” Д. Бокаччо. Про що йдеться мова?
Відповідь: мова йде про епідемію чуми. В очах сучасників все було просто жахливим. Психологічний стан населення катастрофічний. Самим страшним було те, що ніхто не знав чим зарадити хворобі. Здавалося, що „пожежа” зупиниться лише тоді, коли не стане „дров” – людей. Внаслідок епідемії в Італії обезлюдніли цілі провінції. В Смоленську у 1387 році вціліло лише 10 чоловік.
Шостий раунд:
- В класі земноводних 2500 видів тварин. З назви випливає, що вони прекрасно почувають себе у водному середовищі. Проте, це стосується лише прісних вод. В той же час серед земноводних, на відміну від решти класів хребетних, не має жодного виду, що проживає в морській воді. Чому?
Відповідь: в земноводних дуже ніжна шкіра. В них відсутні засоби захисту від зневоднення при житті в солоній воді, адже гіпертонічний розчин солей морської води буде „відтягувати” воду з тканин тіла земноводної істоти.
Сьомий раунд:
- В Євангелії розповідається про те, як Христос на весіллі перетворив воду на вино. Вам даний набір реактивів. Повторіть це „чудо”, принаймі зробіть воду зовні подібною на червоне вино.
Відповідь: вам даний луг і фенолфталеїн, що дає в лужному середовищі гарний малиновий колір. Отже, для того, щоб зробити воду подібною на вино потрібно до води добавити кілька крапель лугу і фенолфталеїну.
Восьмий раунд:
- Увага чорна скринька в студію.
Її батьківщина Африка, конкретніше Ефіопія. В Європу її завезли турки. Хоча зараз її асоціюють переважно з двома країнами Південної Америки. За однією з легенд людство зобов’язане її використанню спостережливому пастуху, який помітивши, що кози споживши її, почували себе краще: були більш жваві і не втомлювалися.
За іншою версією – честь відкриття належить настоятелю одного монастиря, який давав споживати її своїм „братам”, щоб вони не засинали під час довгих нічних богослужінь. Увага запитання: що в чорному ящику?
Відповідь: мова йде про каву, найпопулярніший тонізуючий напій людства. Хоча вона походить з Африки, але набула широкої популярності в країнах Сход. Проте зараз ¾ її вирощують в Бразилії та Колумбії.
Дев’ятий раунд:
- Чорна скринька в студію.
Багато хто вважає її найкращою в своїй категорії, не лише через виняткову красу та витонченість, але і за здатність захищати себе. Вона походить з Персії. Вже в епоху Парф’янського царства були відомі майже всі її кольорові різновиди. Вона зіграла видатну роль в середньовічній історії Англії. За кольором її різновидів було названо найтривалішу в історії Британії громадянську війну за корону Англії. Її як правило дарують коханій людині. Увага запитання: що в чорному ящику?
Відповідь: мова йде про троянду, улюблену для багатьох народів декоративну рослину, яка має шипи. Відома в культурі з часів персидського царства, звідки вона і потрапила в Європу(через Грецію і Рим ). Династичу війну в Англії за престол країни, було названо війною червоної та білої троянд – за кольором цих рослин на гербах Йорків та Ланкастерів. В багатьох країнах червоні троянди – символ кохання.
Десятий раунд:
- В 2001 році в штаті Орегон (США) було відкрито найбільший і найстаріший на планеті живий організм. Це було зроблено завдяки фото із супутника. Приводом для фотографування була загибель хвойного лісу на великій площі. Причому смуга вимирання мала досить цікавий вигляд, майже правильне коло діаметром понад 2,5 кілометра. Нам не вдалося дістати фото, але ми можемо запропонувати вам схематичний малюнок, де сірим кольором позначено хворий ліс, чорним -загиблий. А в середині кола – молодий ліс, вік якого зростав ближче до центру. Тепер увага запитання: що американські дослідники виявили в штаті Орегон?
Відповідь: Хто з вас збирав гриби, то повинні були ви спостерігати за тим, що плодові тіла окремих видів цих організмів ростуть по колу. Це відбувається тому, що в середині кола грибниця поступово відмирає у зв’язку з виснаженням землі, так звані «відьмині кола», а наростає на краї. Тобто, цей організм був гігантський гриб, конкретніше опеньок. Саме він і спричинив загибель лісу на такій великій площі. Розміри цього гриба перевищили 2 кілометра, а вік, як підрахували учені, близько 20000 тис. років.
Одинадцятий раунд:
- Пророк Муфусаїл вважав що це пара, яка з’являється на короткий час. Петро Ілліч Чайковський вважав це грою. Карл Маркс вважав, що це спосіб існування білка. Увага запитання: про що йде мова?
Відповідь: Мова йде про життя. Пророк Муфусаїл таким чином вказував на його швидкоплинність. Всі ви знаєте фразу з опери П. І. Чайковського „Что наша жизнь? Игра”. Карл Маркс був перший, хто спробував дати наукове визначення цьому поняттю, хоча і дуже недосконале. Ось одне з сучасних визначень життя: це складна полікомпонентна саморегулююча система, яка здатна до самозбереження та самовідтворення і як ціле реагує на зовнішнє середовище.
Гра “Брейн-ринг” у 8-му класі
Цілі і завдання:
- Поглибити знання учнів з хімії, біології, географії; підвищити інтерес до предметів природничого профілю, розвивати міжпредметні зв’язки.
- Розвивати творчу активність учнів в позаурочний час; навички роботи з додатковою літературою.
- Продовжити розвиток логічного мислення, вміння використовувати теоретичні знання в нових ситуаціях.
Гра проводиться між учнями 8-х класів; з них набирається три команди (заздалегідь вибирається назва кожної команди). Ведучі – учні старших класів. Кабінет прикрашений тематичними плакатами, ребусами, загадками. З провідними заздалегідь розроблено проведення хімічних дослідів, ретельно відпрацьована техніка безпеки. В якості вболівальників запрошені учні 8-х класів. В якості незалежного журі запрошені вчителі географії, біології, хімії.
ХІД ГРИ
Провідний. Добрий день! Ми раді вітати вас на грі “Брейн-ринг”! У цій грі беруть участь три команди. Познайомтеся з умовами гри. У грі чотири раунди. У кожному раунді 10 питань з області хімії, біології та географії. За кожну правильну відповідь команда отримує по 1 балу. У кожної команди є група підтримки – команда вболівальників. Якщо у команди немає правильної відповіді на питання, тоді питання задається команді вболівальників. При отриманні правильної відповіді від уболівальників бал зараховується в скарбничку граючої команди. За грою буде спостерігати незалежне журі у складі (представити членів журі). Перемагає команда, яка набрала більшу кількість балів. Отже, розпочинаємо перший раунд.
*Перший раунд
- Найдрібніша одноядерна, електронейтральна, хімічно неподільна частинка речовини. Що це? (атом).
- Яка речовина на землі має аномальні властивості: при малій молекулярній масі у нього висока температура кипіння(100° С); у твердому стані щільність його менше, ніж у рідкому. Назвіть речовину (вода).
- Скільки місяців у році мають 28 днів? (всі місяці)
- Яка речовина називають “матір’ю всіх кислот” і чому його так називають? (сірчана кислота).
- Що стає більше, якщо його поставити догори ногами? (число “6”)
Який елемент має відносну молекулярну масу 16?
Провідний (оголошує підсумки 1-го раунду). Переходимо до другого раунду.
*Другий раунд
- Яке відношення до хімії мають сім небесних тіл: Венера, Марс, Меркурій, Юпітер, Сатурн, Місяць і Сонце? (вчені того часу вважали, що сім небесних тіл відповідають семи металів: Венера-мідь, Марс-залізо, Меркурій-ртуть, Юпітер-олово, Сатурн-свинець, Місяць-срібло, Сонце-золото).
- Якою рукою краще розмішувати чай? (краще це робити ложкою
- Якщо вірити стародавнім історикам, то в часи походу Олександра Македонського в Індію офіцери його армії набагато рідше хворіли шлунково-кишковими захворюваннями, ніж солдати. Їжа й питво у них були однаковими, а ось посуд – різний. З якого металу було виготовлено посуд для офіцерів? (з срібла).
- Яке колесо автомобіля не обертається під час руху? (запасне)
- До середини 50-х років минулого століття вважали, що цей метал – один з найбільш малокорисних металів. За всю історію людства його видобуто близько 90 тисяч тонн. Не так вже й багато! Ми стикаємося з цим металом всюди: на землі, у воді, у повітрі. Відомо, наприклад, що в малих кількостях він міститься у виноградному соку, а з однієї тонни осики можна виділити 3 міліграма його. Тільки одна з наших річок Амур – щорічно виносить в Тихий океан до 8,5 тонн цього металу. Назвіть метал (золото).
- Що належить вам, однак їм користуються частіше, ніж ви? (ім’я)
Провідний (оголошує підсумки 2-го раунду). Переходимо до 3 раунду.
*Третій раунд
- Яку властивість об’єднує дві речовини: бром і воду? (обидві речовини рідини).
- Собака була прив’язана до десятиметрової мотузці, а пройшла триста метрів. Як їй це вдалося? (мотузка не була ні до чого прив’язана)
- Що з перерахованих речовин є сумішшю: залізо, молоко, сірка, кисень? (молоко).
- Що можна приготувати, але не можна з’їсти? (уроки)
- Яка речовина в земних умовах може існувати в трьох агрегатних станах? (вода)
- На яке питання не можна відповісти “так”? (Ви спите?)
Провідний (оголошує підсумки 3-го раунду) Починаємо 4-й раунд. Він називається “Все навпаки”. Гравці команд повинні знайти правильне звучання фрази. Це може бути приказка, прислів’я, рядок з відомого вірша, що містять назви хімічних елементів-металів. Наприклад: Розмова – ртуть, крик-платина (слово-срібло, мовчання-золото)
*Четвертий раунд
- Гладь метал, поки холодно. (Куй залізо, поки гаряче).
- Пройшов холод, посуху та олов’яні труби. (Пройшов вогонь, воду і мідні труби).
- Не все те бруд, що тьмяне. (Не все те золото, що блищить).
- Звірі живуть за метал. (Люди гинуть за метал).
- В пустелі саксаул коричневий, на ньому з міді обручка. (У Лукомор’я дуб зелений, і золотий ланцюг на дубі тому).
Провідний. Ось і закінчилась наша гра. Просимо наше журі підвести підсумок гри, а поки члени журі ведуть підрахунок, пропонуємо командам та вболівальникам подивитися цікаві досліди і відгадати загадки.
“Чудеса без чудес”
(цікаві досліди з хімії)
Дослід “Згорає хустку”
Ведучий бере бавовняний носовичок, непомітно змочує його у воді, а потім в спирті. Тримаючи пінцетом за край хустки, швидко підносить до запаленою спиртівці. Хустка спалахує, горить і залишається цілим.
Дослід “Підводний сад”
(Досвід можна зробити заздалегідь і показати тільки результат).
В циліндричний стакан ємністю 200 мл налити на дві третини обсягу силікатний клей, розведений водою у відношенні 1:1. На дно склянки опустити кристали солей різних металів (заліза, міді, хрому, кобальту тощо). При цьому прямо на очах у глядачів в склянці починають “виростати” різнокольорові водні рослини”.
Дослід “Вулкан”
На вогнетривку підставку насипати гіркою біхромат амонію, підпалити (під підставку помістити великий аркуш паперу або піднос для збору “вулканічного попелу”). Спостерігається ефектне “виверження вулкана”.
Загадки
Мене не помітиш у воді.
Не бачиш мене і в кислоті.
А перед лугами безсилий:
Зафарбовуюсь я кольором малини.
(фенолфталеїн)
У храмі Менделєєва
Нагорі проживаю,
В різних під’їздах
Дві квартири займаю.
Причому – під номером один!
Ось який я пан!
(Гідроген)
Розгледівши мій спектр в віконце,
Знайшли мене на Сонці.
Я з благородними дружу –
В їх сімейство я входжу.
(гелій)
З назв двох тварин
Моє ім’я складається.
Знак токсичності ще й виявляється
(миш’як)
Без мене – немає ні життя, ні вогню.
(кисень)
Провідний. Просимо журі оголосити підсумки нашої гри.
Журі оголошує підсумки гри, переможці нагороджуються.
Дякую за підібрані заходи. Що може буди цікавішим для дітей, ніж гра? Обов*яково проведу Що? Де? Коли? . Ці ігри допомагають розкрити інтелектуальний потенціал старшокласників, логічне мислення та вміння знаходити правильне рішення у нестандартних ситуаціях. Дякую.
Інна Іванівна, спасибі за цікаві сценарії виховних заходів до тижня природничих дисциплін. Вчителем підібрані змістові завдання, які допоможуть розкрити інтелектуальний потенціал старшокласників, сприятиме розвитку логічного мислення та вміння знаходити правильне рішення у нестандартних ситуаціях. Так тримати!
Дякую за підтримку і хороший коментар. Це стимул працювати і ділитися своїми доробками з іншими вчителями.